Tasuta transport pakiautomaati alates 49 eur

Dentastix – mis selles sisaldub?

Tagasi lehele Tervisenurk
dentastix

Dentastix – mis selles sisaldub?

Ma arvan, et Dentastix on täna üks enim ostetuid maiuseid, mis puhastab hambaid. On ju isegi paki peal kirjas “vähendab hambakivi teket kuni 80%”. Meie koerad on ka omal ajal (enne kui me ise maiuste ja toiduga tegelema hakkasime) Dentastixi saanud, see aga Pekul lõppes pideva oksendamisega. Sisuliselt järgmine hommik peale Dentastixi söömist tormas Peku õue rohtu sööma ning sellele järgnes oksendamine. Irene vähendas Dentastixi andmist poole võrra ehk ta sai kõigest pool Dentastixi päevas, aga ka see ei lahendanud lõplikult oksendamise probleemi. Täna, uurides ise täpseid koostisaineid, saan ka aru miks Peku oksendas.

Dentastix probleemsed kohad

Dentastixis on minu jaoks 4 väga probleemset ainet:

  1. Naatriumpolüfosfaat ehk naatriumtrifosfaat (E451). Tegemist on sünteetilise säilitusainega, mida on ajalooliselt kasutatud nii pesuvahendites kui ka muudes tööstuslikes toodetes (nt antifriis ja tuleaeglusti). On leitud, et võib kutsuda esile oksendamist! See on Dentastixis kasutusel hambaid puhastava ainena. Uuringud koertega on aga näidanud, et E451 on põhjustanud raua sisalduse vähenemise luudes, maksas ja põrnas.
  2. suitsu maitseaine – tegemist on vedela suitsuga, mis on valmistatud suitsutamise tule pihustamisest veega. Euroopa Toiduohutusamet leidis 2011-ndal aastal 73% suitsu maitseainel olevat probleeme ohutusega. Eelkõige lõhna- ja maitseaine AM01 puhul ei saanud teadusuuringute paneel välistada genotoksilisust (teadaolevalt vähki põhjustavaid mutatsioone põhjustav aine).
  3. Kaaliumsorbaat (E202). Kasutusel säilitusainena, mis aitab vähendada bakterite kasvu, kuid on kahjustava toimega nii nahale, silmadele kui ka hingamisteedele. Uuringud on näidanud, et kaaliumsorbaat kahjustab pöördumatult vererakke, avaldab negatiivset mõju immuunsusele ja omab vähki põhjustavaid omadusi.
  4. Raudoksiid (E172) – teadaolevalt nahka ja silmi ärritav aine, mis põhjustab ka kopsupõletikku. Tegemist on punase toiduvärviga, mis on peidetud mineraalainete alla. Viimasel ajal ollakse mures ka vähki tekitavate omaduste riski pärast.

Dentastix koostis

Väikese paki peal ei ole üldse toodud ära koostist. Mina võtsin koostise Selveri e-poest, mille kohaselt sisaldab see

Teravili, taimset päritolu kõrvalsaadused, liha & loomsed kõrvalsaadused, mineraalained (sh 2,4% naatriumtrifosfaat), taimsed valguekstraktid, õlid & rasvad.

Kes veel ei tea, siis lemmikloomatoidu puhul on lubatud kasutada gruppe ehk detailset nimekirja pole vaja välja tuua.

Täpne nimekiri pedigree.com lehelt
Riisijahu, nisutärklis, glütseriin, želatiin, kummiaraabik, kaltsiumkarbonaat, looduslik linnuliha maitse, pulbriline tselluloos, naatriumpolüfosfaat, jodeeritud sool, kaaliumkloriid, vitamiinid (koliinkloriid, L-askorbüül-2-polüfosfaat (C-vitamiini allikas), d-kaltsium pantotenaat, vitamiin B12 toidulisand, foolhape, A-vitamiini toidulisand, niatsiin, riboflaviini toidulisand (vitamiin B2), vitamiin B6, vitamiini D3 toidulisand, vitamiin B1, alfa tokoferoolatsetaat (allikas E-vitamiin), kaaliumsorbaat (säilitusaine), suitsu maitseaine, tsinksulfaat, rohelise tee ekstrakt, kurkum, raudoksiid, vasksulfaat.
Lisaks eelpool mainitud probleemsetele ainetele on siin sees ka glütseriin, sool, kaaliumkloriid.
Glütseriin on oma olemuselt kõhtu lahtistava toimega ning kuna see on nimekirjas kolmandal kohal, siis on seda ilmselt ka päris palju. Seega kui annad praegu oma lemmikule Dentastixi ning tema väljaheide ei ole päris selline nagu peaks, siis jäta ca nädal talle Dentastix andmata ning vaata mis muutusi näed.
Soola häda on see, et koerad vajavad imeväikeses koguses soola ning kui sa nt annad talle kuivtoitu, mis sisaldab soola või kasvõi kodujuustu või viinerit, siis suure tõenäosusega ületad sa koera jaoks ohutu soolakoguse mitmekordselt.
Kaaliumkloriidi häda see, et seda on seostatud ka peensoole haavanditega. Nagu ikka, siis iga organism on erinev ning see kas haavandid tekivad või mitte, sõltub ikkagi konkreetsest isendist. Küsimus on pigem selles, et kas sa tahad seda riski võtta?

Liha ja loomsed kõrvalsaadused

Iseenesest see grupp võib tähendada kõike – nii päris liha kui ka kõrvalsaaduseid ehk jääkproduktid nagu kopsud, küünised või pead. Lisaks lubab see grupp tootjal vahetada mis tüüpi liha ta kasutab. Ehk üks partii võib olla sisuliselt tehtud kasutades sealiha, järgmine kana ja siis kasvõi jänest. Ehk tootja saab hoida oma kulud minimaalsena ning kasutada produkte, mida ta kõige odavamalt kätte saab. See on eriti suur probleem just neile, kelle koer on millegi vastu allergiline.

Ja mis kõige hullem – vaadates detailset koostist pedigree.com lehelt, siis liha ei sisalda dentastix üldse. See sisaldab kõigest naturaalset linnuliha maitseainet. Oma olemuselt võib see olla õli, õlivaik, essents, valgu hüdrolüsaat, destilaat või mis tahes röstimise ja kuumutamise saadus. Selle oluline funktsioon toidus on pigem lõhna- ja maitseaine, mitte aga toitaine.

Mina eelistan hammaste puhastamiseks anda naturaalseid kuivatatud maiuseid või tooreid lihaseid konte, mis on lisaks ka lemmikule kasulikud!

Minu video Dentastixi teemal vaata SIIT.

Kasutatud allikad:

 

Jaga see postitus

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Tagasi lehele Tervisenurk