Tasuta transport pakiautomaati alates 49 eur

Muna lemmiku söögilaual

Tagasi lehele Tervisenurk
muna

Muna lemmiku söögilaual

Muna on üks kõige toitainerikkam toit ning on imehea lisandus sinu lemmiku toidule (mida iganes sinu lemmik sööb). Üks muna sisaldab proteiini, rohkelt vitamiine ja mineraale ning lisaks ka vajalikke rasvhappeid ning annab kõigest vähem kui 80 kalorit! Mingil põhjusel leidub aga inimesi (ka veterinaare), kes leiavad, et muna söömisega seame me oma lemmiku tervise ohtu. Ja kui üldse muna anda, siis tuleks koerale muna andes panna kindlasti kindad kätte. Mina pooldan alati inimtoidu kvaliteediga toitu nii ka muna puhul. Kui ma ise põhimõtteliselt olen hädapärast nõus sööma ka poest ostetud mune, siis koertele annan ma ainult talupidaja käest ostetud vabalt peetavate kanade mune. Seega ei leia ma, et meie koerad oleks toore muna söömisest kuidagi rohkem ohustatud kui meie ise.

Mina olen oma koertele juba ammusest ajast andnud toorest muna. Vutimune on nad põhimõtteliselt nõus sööma ka koos koorega, mis on kohe eriti kasulik, sest saavad sealt nii kaltsiumit, kondroitiini, glükosamiini, hüaluroonhapet ja kollageeni (viimased neli on eriti olulised liigeseprobleemide käes vaevlevate koerte puhul). Kui ma toidule muna peale löön, siis on muna esimene, mis ära limpsitakse. Nii palju kui ma olen ka uurinud, siis munad on hea ja odav toortoit sinu koerale. Seega võiks ka sinul olla muna lemmiku söögilaual.

Tihti kaasnevad munade andmisega ka mõned hirmud:

  • koer ei tohiks munavalget süüa;
  • munal on kõrge kolesteroolisisaldus;
  • toore muna söömisega kaasneb salmonelloosi risk;
  • muna söömisega võib kaasneda biotiini defitsiit.

Mis siis munades nii head on?

Kui loogiliselt mõelda, siis munast koorub ju elujõuline tibu ehk siis munas sisalduvad kõik vajalikud toitained, et sealt saaks alguse täitsa uus elu. Muna on üks kõige täiuslikumaid aminohapete allikaid, mis on valkude ehituskivideks. Seega on muna super proteiini allikas. Muna peetakse ka täielikuks proteiiniks. Näiteks 1 suur kanamuna sisaldab 6-8 grammi proteiini ning kõiki koera jaoks vajalikke aminohappeid!

Lisaks sisaldab muna järgmisi vitamiine:

  • A-vitamiin
  • D-vitamiin
  • E-vitamiin
  • B1-vitamiin
  • B6-vitamiin
  • B12-vitamiin
  • riboflaviin (B2-vitamiin)
  • folaat (B9-vitamiin)
  • koliin (B4-vitamiin)

Koliin on lemmikute jaoks hädavajalik toitaine ning sellel on mitmeid erinevaid funktsioone, sealhulgas nt DNA süntees, rakustruktuur ning omavaheline suhtlus, lihaste tervis, rasva transport ning ainevahetus ning ka aju areng. Koliini soovitus koerte puhul on 1700 mg 1 kilogrammi toidu kohta, kasside puhul on selleks lausa 2550 mg. Üks kõvaks keedetud muna sisaldab 164 mg koliini.

Mineraalidest sisaldab muna:

  • seleeni
  • joodi
  • fosforit
  • naatriumit
  • kaaliumit
  • magneesiumit
  • rauda
  • tsinki

Kas ja miks munavalge halb on?

Munavalge sisaldab ensüümiinhibiitoreid. Need on molekulid, mis seovad ennast ensüümiga ning vähendab selle aktiivsust (ravimid põhinevad ensüümiinhibiitoritel ning neid kasutatakse ka pestitsiidides ja herbitsiidides). Põhjus, miks loomadele munavalgeid ei soovitata on, et need võivad sekkuda seedimisse, eriti just väga noorte ja väga vanade loomade puhul. Kui sa aga annad oma koerale tasakaalustatud toitu, kus muna ei ole esikohal, ei riski sa ka oma koera tervisega.

On leitud, et väike koer võiks süüa 1-2 väiksemat muna nädalas ning suur koer 2-3 suuremat muna nädalas. Mina ei ole sellest selles mõttes kinni pidanud, et meil on mingid nädalad kus nad on saanud rohkem mune ning siis on jällegi paus. Kindlasti ei tasu üle pingutada ehk anda iga päev koerale muna ning seda mitu kuud järjest. Täna ütlevad mingid allikad, et suur koer võib süüa ka 1 kanamuna päevas, väikeste puhul siis maksimaalselt 1 vutimuna päevas.

Alusta ühe munaga ning jälgi kas see tekitab tema seedimises mingeid muresid (kõht lahti, kõht koriseb vms). Kui tal mingit reaktsiooni ei teki, siis võid julgelt lisada muna tema toidusedelisse.

Munavalge keetmine lahendab iseenesest ka selle mure, kuid keetmisega lähevad kaduma ka enamus toitained. Seega, kui vähegi võimalik, siis anna talle muna toorelt ning kui vähegi võimalik, siis osta munad mõnelt talupidajalt.

Biotiini defitsiit?

Munavalged sisaldavad avidiini, mis on biotiini inhibiitor (pidurdab protsessi). Biotiini näol on tegemist väga olulise B vitamiiniga, mis aitab kaasa rakkude kasvule, rasvhapete metabolismile ning tervele nahale ja karvkattele. Siiski on biotiini defitsiit väga harva esinev ning selle saavutamiseks on vaja süüa väga suurtes kogustes mune (inimeste puhul on tuvastatud, et biotiini defitsiit võib tekkida, kui inimene sööb mitu kuud järjest 6 toorest muna päevas).

Lisaks on munakollases väga kõrge biotiini tase, seega kui sa annad oma koerale terve muna, ei ole erilist põhjust muretsemiseks. Kui sa toidad oma koera toortoiduga, siis on tervikliku dieedi andmisel koeral palju teisi häid biotiini allikaid. Üheks selliseks on nt maks. Võid lisada maksa ka kuivtoidule, aga igal juhul pea meeles, et maksa ei tohiks koerale anda rohkem kui 5% päevasest toidunormist.

Taaskord – keetmine elimineerib võimaliku riski, aga hävitab ka paljud toitained.

Salmonelloos – tõeline risk või mitte?

Need, kelle koer on toortoiduga tuttav (olgu see siis üksik kont või aeg-ajalt mõned siseelundid) teavad, et koer saab toidus olevate bakteritega väga edukalt hakkama. Seda tänu oma väga happelisele soolestikule (mida rohkem toorest ta sööb, seda happelisem keskkond on). Osad koerad ju matavad lausa oma kondid maha ning kaevavad need välja, kui nende jaoks on õige aeg. Minu koerad reeglina kaevavad need üles siis, kui lihal juba vaglad ka küljes :). Ja no ei ole ma siiani arsti juurde sattunud mõne bakteriaalse haiguse tõttu.

Siiski nagu ma enne mainisin, tasub valida orgaanilised, vabalt peetavate kanade munad. Kui orgaanilisi ei saa, siis vali vähemalt vabalt peetavate kanade munad. Kvaliteetne muna, mida on õigesti säilitatud, hoiab bakterid hallataval tasemel. Ning mida kvaliteetsem muna, seda kasulikum see sinu lemmikule.

Anna koerale ka munakoori

Kui koer on vähegi valmis munakoori sööma, siis anna talle muna koos koortega. Munakoores on palju kaltsiumi ning seega pakub head alternatiivi koertele, kes ei söö konti. Kui koer niisama keeldub munakoori söömast, siis on variant need ära jahvatada ning lisada pärast juba toidule. See on eriti oluline toortoidu puhul (kui koer konte ei saa), aga mina kasvavale koerale annaks aeg-ajalt ikka jahvatatud munakoori juurde. Kuna kasvava koera kaltsiumi vajadus on oluliselt suurem, siis ei pruugi ainult munakoor olla piisav kaltsiumi allikas. Kui koer saab liiga palju kaltsiumi, on see näha tema väljaheitest – väljaheide muutub valgeks :). Siis jäta lihtsalt munakoored tema toidulaualt kuni väljaheite normaliseerumiseni välja ning vähenda edaspidi munakoorte kogust.

Kui Su lemmikut kimbutavad liigesehädad, siis on eriti kasulik munakoore membraan (see õhuke kiht munakoore all), sest selles on palju:

  • kollageeni
  • kondroitiini
  • glükosamiini
  • hüaluroonhapet

2016 tehtud uuringus selgus, et munakoore membraani andmine artriidi käes vaevlevale koerale vähendas 51 koera puhul liigesevaevusi. Pea aga meeles, et kuumus hävitab kasulikud omadused ehk membraani on mõtet anda ainult toorelt ehk küpsetamata munalt!

Kui Sa oled eriti kannatlik, siis sa võid munakoore membraani ära koorida ning ainult seda oma koerale anda :). Lihtsam on aga anda oma koerale terve toores muna.

Kas munakoor asendab toorest konti?

Kui Su koer mingil põhjusel ei saa konti süüa (eriti oluline kasvava koera puhul), võid sa anda talle munakoori, kust ta saab kaltsiumi. Küll aga tuleb arvestada, et munakoored ei sisalda fosforit või magneesiumi, seega peab ta need mineraalid saama mujalt.

Munakoorte lisamiseks kuivata need, siis jahvata kohviveskiga pulbriks ning raputa 1/2 teelusikatäit pulbrit toidu peale.

Munakoor on ohutu ka kutsikale, aga kutsika jaoks ei ole see väga hea kaltsiumi allikas, kuna kutsikas vajab väga suures koguses kaltsiumi. Munakoores sisalduv kaltsium on kaltsiumkarbonaat, mida koerad väga hästi ei omasta.

Karen Shaw Beckeri koliinikrõpsude retsept

Jagame siinkohal ka ühte dr. Karen Shaw Beckeri koliinikrõpsude retsepti:

  • keeda munad kõvaks
  • koori ning lõigu õhukesteks viiludeks
  • pane viilud toidukuivatisse või ahju, kui ahjul on kuivatusrežiim (65 kraadi juurde) või tavalisse ahju kõige madalamale temperatuurile, mis võimalik 
  • kuivata kuivatusrežiimil 65 kraadi juures 6-8 tundi või kuivatusrežiimita ahjus 2-3 tundi (kuni tükid on muutunud kõvaks).

Säilita krõpse suletud karbis külmkapis ning kasuta ära 3 päeva jooksul!

Kokkuvõtteks

Muna on su koerale täiesti ohutu ning parim ongi seda pakkuda koerale koos koorega. Kui annad toortoitu, siis peaksid igal juhul muna toidule lisama – parim toitaineid täis toiduaine, mida toortoidul olev koer võiks süüa.

Kui su koer talub toorest muna hästi, siis on see parim viis munade andmiseks, sest koer omandab siis kõik munas sisalduvad vitamiinid, mineraalid ja toitained. Kui ta aga toorest ei talu, siis võid talle pakkuda keedetud muna või siis teha munaputru (kindlasti ilma maitseaineteta!).

Kindlasti alusta vaikselt ning vaata kas tal tekib mingeid reaktsioone. Osad koerad võivad olla muna vastu kas allergilised või tundlikud – sümptomiteks on oksendamine, kõhulahtisus, sügelev nahk või põletikulised kõrvad.

Arvesta, et poes müüdavaid mune võib olla pritsitud kemikaalidega, seega poest ostetud mune ma kindlasti koos koorega koerale ei annaks. Tegelikult ma ei annaks üldse poest ostetud muna koerale :).

 

Kasutatud allikad:

Jaga see postitus

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Tagasi lehele Tervisenurk