Tasuta transport pakiautomaati alates 49 eur

Koer ja sool

Tagasi lehele Tervisenurk

Koer ja sool

Kui inimeste puhul räägitakse soola kogusest päris palju, siis koerte puhul sellest väga palju kahjuks ei räägita. Muuhulgas sisaldub sool ka mõndades kuivtoitudes. Kuna mina olen viimase aasta hästi teadlikult jälginud, et minu koerte toit ei sisaldaks soola, hakkasin teemat täpsemalt uurima. Kas Sina oled kunagi mõelnud selle peale kui palju võiks või peaks Sinu koer igapäevaselt soola sööma? Kas Sinu poolt lemmikule antav toit sisaldab soola? Kas Sa premeerid endiselt oma lemmikut poolfabrikaatidega, mis sisaldavad päris suures koguses soola?

Inimeste puhul on öeldud, et soola kogus päevas võiks olla maksimaalselt 6 grammi. Koertel on see kogus aga mitte 2 või 3 korda vähem, vaid olenevalt koera kaalust kümneid kordi väiksem. Näiteks 90 kilose koera maksimaalne soola kogus päevas peaks olema kõigest 0,6 grammi; 45 kilose koera kogus 0,3 grammi ning 15 kilose koera kogus kõigest 0,1 grammi päevas.

Miks ei peaks kuivtoit sisaldama soola?

Sellele on kõige lihtsam vastus see, et sul puudub võimalus kontrollida koera poolt sisse söödavat soola kogust. Sa tegelikult ei tea kas su koer sööb iga päev sisse 0,1 grammi või 1 grammi. Lisaks puudub sul kontroll soola kvaliteedi üle. Ja lõpetuseks, kui sa lisad oma koera toidule või annad eraldi juurde nt ka keefiri või kodujuustu, siis saab ta ka sealt veel täiendavalt soola. NB! Eelista keefiri, kuna seal on vähem soola (mul kodus olevates 100 grammi kohta 0,1 vs 1 gramm soola). Seega minu arvates ei kuulu kohe kindlasti kuivtoidu koostisainete hulka sool. Küll ka mõned muud ained, aga nendest juba mõni teine kord :).

Poolfabrikaatide kasutamine

Ma arvan, et ei ole väga palju inimesi, kes ei oleks mingil ajahetkel premeerinud oma koera poolfabrikaatidega. Olgu selleks siis vorst, viiner, kotlett või juust. Mina küll olen – kõik mu koerad on kutsikapõlves trenni teinud viineri või vorstiga. Aga mõelge korra oma kutsika või koera kaalu peale, siis vaadake poolfabrikaadi pakendilt soola kogust ning tehke väike arvutus. Mina nt arvutasin Faddu puhul välja, et tema võiks päevas süüa kõigest kuni 25 grammi poolfabrikaate (olenevalt tootest). Ja no 25 grammi kotletiga ei saa me mitte mingit trenni tehtud :). Toon siinkohal ära ka palju poolfabrikaatides soola keskmiselt on. Nt 100 grammis viinerites on 1,8 grammi, 100 grammis kotlettides 1,3 grammi ning 100 grammis juustus 1,4 grammi.

Mina olen viimased aasta aega teinud trenni ainult meie treeningmaiustega ning Ossu on nendega nii ära harjunud, et kui keegi pakub talle mõnda poolfabrikaati, siis ta kas ei võta seda üldse vastu või siis sülitab välja. Tema on soola osas mul kohe eriti tundlik :).

Soola ohud

Liiga palju soola võib koertel tekitada väga tõsiseid terviseprobleeme ning mõningatel juhtudel isegi surma. Seega tasub olla riskidest teadlik. Väheses koguses (minu jaoks on oluline ka hea kvaliteet) on sool aga täiesti okei, kuna sisaldab kehale vajalikke mineraale.

Nagu ma juba enne mainisin, siis umbes 15 kilo kaaluv koer peaks maksimaalselt sööma 0,1 grammi soola päevas. Küll aga tuleb siinkohal arvestada, et kui su koeral on juba mõni tervisehäda, siis võib see kogus olla veelgi väiksem (nt südamehaiguse korral). Seega peaksid olema soolaste toitude andmisel eriti ettevaatlik. Konsulteeri kahtluse korral arstiga.

Sarnaselt inimestele, muudab liigne sool ka koera äärmiselt januseks. See tekitab ahelreaktsiooni – joob rohkem vett, seetõttu urineerib rohkem, see omakorda paneb aga suurema koormuse vereringele ja neerudele, mis põhjustavad keha paisumist. Liigse soola tõttu võib koer isegi oksendada, samuti võib olla kõhulahtisus või krambid. Kui kahtlustad, et su koer on söönud sisse liiga palju soola, siis mine kindlasti temaga esimesel võimalusel arsti juurde (tegemist võib olla naatriumi mürgistusega).

Kokkuvõtteks

Minu soovitus – arvuta kasvõi huvi pärast välja mis on sinu koera puhul soola maksimaalne päevakogus. Jälgi pakendeid ning pigem väldi soola kuivtoidus ja lisa oma koera toidule keefiri (muuhulgas looduslik probiootikum). Kui sa valmistad oma koerale kodus ise süüa, siis kindlasti ära lisa soola, kuna mõned kasutatavad koostisained võivad juba soola sisaldada.

Nii nagu ikka – mitte ükski asi ei ole halb, kui seda kasutada mõistlikus koguses. Lihtsalt tasub olla teadlik riskidest ning teha sellest tulenevalt teadlikke otsuseid.

Refereeritud artiklist:

Jaga see postitus

Comment (1)

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Tagasi lehele Tervisenurk