Tasuta transport pakiautomaati alates 49 eur

Maius koerale – milline on ohutu?

Tagasi lehele Tervisenurk
maius koerale

Maius koerale – milline on ohutu?

Oleme küll aeg-ajalt rääkinud maiustest, kuna aga väga palju küsitakse just millised maiused sobivad kutsikale või milline maius peab veidi kauem vastu, siis üritan seekord kategoriseerida maiused just nendest soovidest lähtuvalt. Kindlasti tuleb endiselt arvestada iga konkreetse koera närimisharjumustega ehk milline maius on ohutu just minu koerale (muuhulgas kui ablas koer on), meie jagame infot enda kogemuste põhjalt (meie enda koerad + klientide tagasiside).

Kutsikale sobilikud närimismaiused (enne hammaste vahetumist)

  • Pardi jalg – ka suurt tõugu kutsikal kulub selle närimiseks päris kaua aega (tagasiside põhjal ca 20-25 minutit). Närimisel ei saa kutsikas kätte teravaid tükke. Lisaks hea glükosamiini ja kondroitiini allikas (liigeste jaoks väga vajalik)
  • Pardi kael – koosneb lülidest, mida aga kutsikas oma hammastega kergelt tükkideks ei hammusta, seega kulub ka suurt tõugu kutsikal kaela närimiseks päris palju aega (tagasiside põhjal isegi kuni 30 minutit). Väga hea glükosamiini ja kondroitiini allikas (liigeste jaoks väga vajalik)
  • Jänese kõrvad (nii karvaga kui ilma) – karvaga kõrvad hoiavad kutsika soolestikku puhtana, seega tasub hakata pakkuma neid kutsikale juba maast madalast. Närimisaeg küll väga pikk ei ole, aga mõnus ja kasulik amps kindlasti. Karvata kõrvade närimine võtab küll veidi kauem aega, kuna oma tekstuurilt mitte nii krõmpsuv kui karvaga kõrv.
  • Veise kõrv (nii karvaga kui ilma) – ei lagune tükkideks, vaid kutsikas peab nägema korralikult vaeva, et siit üldse midagi kätte saada. Täiskasvanud saksa lambakoeral kulub kõrva närimiseks ca 20-30 minutit, kutsikas ilmselt võib närida seda tunde kui mitte päevi :). Karvaga veise kõrva puhul tuleb arvestada üpris tugeva lõhnaga.
  • Emashirve nahk – oma tekstuurilt veidi pehmem võrreldes hobuse või veise peanahaga, seega sobib hästi ka kutsikale. Aplale kutsikale pigem soovitame 50 cm pikkust nahka.
  • Metssea nahk – oma tekstuurilt veidi pehmem võrreldes hobuse või veise peanahaga, aga veidi tugevam kui emashirve nahk. Pakub kutsikale pikemaks ajaks tegevust, kuna ei saa väga kergelt tükke kätte.
  • Veise mokk – tekstuurilt veidi nätske, seega kutsikas ei saa siit kergelt tükke kätte, vaid peab hammastega korralikult tööd tegema. Tuleb arvestada üpris tugeva lõhnaga.
  • Veise udar – tekstuurilt veidi nätske, seega kutsikas peab nägema korralikult vaeva, et sealt midagi kätte saada. Siit ei tule teravaid tükke, aga tuleb arvestada väga tugeva ja spetsiifilise lõhnaga.
  • Sea kõrv – veidi krõmpsuvama tekstuuriga kui veise kõrv, aga sobib kutsikale hästi kuna nõuab korralikku närimist.
  • Veise söögitoru – ilmselt üks kõige parema lõhnaga maius (meenutab veidi vinnutatud veiseliha lõhna) ning kutsika hammastele mõnus närimine. Teravaid tükke ei teki, kutsikas peab korralikult vaeva nägema, et midagi kätte saada.

Kutsikale sobivad närimismaiused (peale hammaste vahetumist)

Hammaste vahetumise ajal tasub anda kutsikale samu maiuseid, mida enne hammaste vahetuma hakkamist ehk väga tugevat tekstuuri tasuks vältida. Kui hambad on aga juba vahetunud, võib sisuliselt pakkuda kutsikale sisuliselt kõike. Lisaks eelnevale võid pakkuda:

  • Hobuse nahka – väga tugeva tekstuuriga, sisuliselt lõhnatu maius. Tagasiside põhjal nt austraalia lambakoer närib 15 cm tükki ca 25 minutit. Puhastab väga hästi hambaid!
  • Veise peanahka – suhteliselt sama tekstuuriga nagu hobuse nahk. Mida tumedam nahk, seda tugevama tekstuuriga. Sama nahka on saada ka ca 60-70 cm pikkusena ning mida suurema kaaluga, seda tugevama nahaga on tegu (kutsikale väga tugevat ei tasu osta). Nt. täiskasvanud leonbergeril võttis ca 500 grammise naha närimine aega terve õhtu.
  • Pulli peenis – saadaval nii 25 kui 90 cm pikkusena ning pakub kutsikale närimist pikemaks ajaks. Tekstuurilt on neid kahte tüüpi – ühed murenevad närides nagu karamellkommiks ning teised muutuvad pigem selliseks nätskeks (nõuab tugevamat närimist). Kahjuks ei ole võimalik enne närimist tuvastada kumba tüüpi pulli peenisega tegu on 🙂
  • Veise nina – tegemist üpris tugeva tekstuuriga maiusega ning tuleb arvestada ka närimisel väga tugeva lõhnaga. Täiskasvanud saksa lambakoeral kulub selle närimiseks ca 30-40 minutit

Suuremale koerale sobivad närimismaiused

Üpris tihti otsitakse oma suurele koerale närimist, mis võtaks tavapärasest kauem aega. Kahjuks meil mingit imelist maiust siin pakkuda ei ole, sest üldiselt suur koer suudab enamus maiuseid ära hävitada max 1 tunni jooksul. Siiski see veidi oleneb ka koerast :). Nt meie koerte vaieldamatud lemmikud on lihaga täidetud sõrad, mis küll esimese hooga süüakse ca 10-15 minutiga seest suuremalt jaolt tühjaks, aga aeg-ajalt otsitakse sõrg taaskord mänguasja kasti põhjast üles ning hakatakse uuesti närima. Sama on ka pühvli sarvega, mis on Ossu üks lemmik mänguasju, mis muuhulgas on väga sobilik ka närimiseks. Küll aga tasub nii sõra kui pühvli sarve puhul arvestada koera jõudu, närimistugevust ning samuti hammaste seisukorda (vältimaks, et koer endale liiga teeb). Üldiselt on aga suurtele koertele head närimismaiused:

  • veise peanahk – mida rohkem nahk kaalub, seda tugevama tekstuuriga on ning seda kauem aega võtab. Pane tähele, et osad koerad keelduvad väga tugeva tekstuuriga nahka närimast!
  • veise nina – tuleb arvestada tugeva lõhnaga, aga pakub koerale tegevust üldiselt kuni 30 minutiks
  • sea esijalg – pakub suuremale koerale tegevust ca 15 minutiks
  • lihaga täidetud sõrg – pakub suuremale koerale tegevust kuni 30 minutiks (olenevalt kui suur on vajadus see lihamass sealt sõra seest kätte saada)
  • pulli peenis – 25 cm pikkune tükk pakub suuremale koerale tegevust ca 20-25 minutiks
  • veise mokk – pakub koerale tegevust ca 30 minutiks, aga tuleb arvestada üpris tugeva lõhnaga
  • hobuse nahk – pakub koerale tegevust kuni 25 minutiks. Suhteliselt lõhnatu maius
  • veise kõrv (karvaga ja ilma) – pakub suuremale koerale tegevust ca 20-25 minutiks. Karvaga veise kõrva puhul tuleb arvestada üpris tugeva lõhnaga.

Kokkuvõtteks

Nagu ikka, siis iga koer on erinev ning närimiseks kuluvad orienteeruvad ajad on toodud meie enda koerte põhjal. Kindlasti jälgi oma koera esimest korda uut maiust andes, et aru saada kas ja kui korralikult ta seda närib vs üritab tervena alla neelata (eriti hoolas tasub olla labradoride ja retriiverite puhul).

Närimine puhastab sinu lemmiku hambaid ning lisaks aitab veeta mõnusalt aega. Pakkudes oma koerale ka kõigest 1-2 kord nädalas midagi närimiseks, aitad tal hoolitseda oma hammaste ja igemete eest!

Kõik maiused leiad sa SIIT.

Jaga see postitus

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Tagasi lehele Tervisenurk