Tasuta transport pakiautomaati alates 49 eur

Saba liputamine ei ole alati sõbralik märk

Tagasi lehele Tervisenurk
saba liputamine

Saba liputamine ei ole alati sõbralik märk

Üpris tihti ei oska omanik oma koera kehakeelt lugeda ning üsna tihti võib omanikule või ka võõrale tunduda, et saba liputamine on alati sõbralik märk. Tegelikult see päris nii ei ole. Dr. Karen Shaw Becker avaldas kevadel 2022 analüüsi koerte saba liputamise osas. Selgus, et 2013 aastal läbi viidud uuring lubab eeldada, et koerad, kes näevad teist koera liputamas oma saba vasakule, reageerivad ärevalt, kõrgenenud südamerütmiga. Koerad, kes näevad teist koera liputamas paremale, püsivad lõdvestununa. Need tulemused vihjavad, et saba liputamine paremale annab märku avatusest ning vasakule viitab ettevaatlikkusele. Muud saba liputamise signaalid hõlmavad kogu keha vangutamist, “ringis saba liputamine”, sabaotsa liputamine ning jäik saba liputamine.

Kiire ülevaade artiklist

  • Saba liigutamine kui suhtlusvahend
  • Avatud või ettevaatlik saba liputamine
  • Teised märgid koera saba keele mõistmiseks
  • Saba lugu
  • KokkuvõtteksKaren Becker toob oma artiklis välja, et kuna paljud seostavad saba liputamist sõbralikkusega, siis on inimesed lausa šokis, kui selgub, et koer, kes liputab saba, käitub agressiivselt ning võib isegi hammustada. Seda juhtub tihedamini kui inimesed arvavad. Selleks, et aru saada miks ja millal koerad oma saba liputavad, on meil vaja vaadata kaugemale kui lihtsalt “rõõmus koer” hüpotees. Pigem mõtle sellele kui saba küljelt küljele liikumisele kui koera energiataseme väljundile. Kui koer tunneb ennast elavana või põnevil, liigub tema saba kiiresti. Kui ta on uudishimulik või kergelt huvitatud, võib saba liikuda aeglasemalt ning tempo võib kasvada kui ta hakkab rohkem huvi tundma.

    Saba liputamine on märk koera sisemisest seisundist selsamal hetkel, mis tähendab, et ta võib olla rõõmus, kartlik, agressiivne vms. Sellepärast tuleb arvestada, et küljelt küljele saba liigutamine võib olla kas väga positiivne märk või siis hoiatuseks.

    Saba liigutamine kui suhtlusvahend

    2013 aastal läbi viidud uuring viitab sellele, et koerad saadavad teineteisele sõnumeid saba liputamise kaudu. Uuringu kaasautorite kohaselt oli saba liputamise suund üsna oluline. See, mis tundub sõbralik saba liputamine sulle või mulle on tegelikult teistele koertele olulise info edastamine.

    Üllatavalt, kui koerad on stressis, kipuvad nad liputama oma saba vasakule. Uuringu autori, Giorgio Vallortigara, sõnul on selle põhjuseks see, et saba liputamine peegeldab seda, mis toimub koera ajus. Vasaku ajupoolkera aktiveerimine põhjustab saba liikumise paremale ning parema ajupoolkera aktiveerimine saba liikumise vasakule.

    Uuringus kasutasid Vallortigara ja tema meeskond videot koerast või koera siluetist, kes liigutas saba peamiselt kas ühele või teisele küljele või siis ei liigutanud saba üldse. Ainus asi, mis videos liikus oli saba.

    Vaata kõnealust videot SIIT.

    Videot näidati 43-le perekoerale, sealhulgas 18 segatõule, 2 rottveilerile, 3 bokserile, 3 bassetile, 1 bulldogile, 4 saksa lambakoerale, 3 borderile, 2 jack russelli terjerile, 2 siberi huskyle, 3 beagle’ile ja 2 labrador retriiverile. Grupis oli 25 emast ja 18 isast koera ning koerte vanused olid 1 aastast kuni 11 aastani. Iga koer kandis südamerütmi monitori.

    Kui videos olev koer liputas saba peamiselt vasakule, osutades negatiivsele vastusele, uuringus osalenud koertel oli kiirem südamerütm kui siis, kui koer liigutas oma saba paremale või ei liigutanud üldse. Koerte reaktsioon viitas ka kõrgenenud stressitasemele.

    Vasaku ajupoolkera tegevus koertel, mille tulemuseks oli saba liigutamine paremale, tähendab, et neil on positiivne reaktsioon ja see kutsub teist koera endale lähenema. Parema ajupoolkera aktiveerimine viitab negatiivsele reaktsioonile. Uuring järeldas, et koerad, kes näevad teist koera saba liputamas vasakule, kogevad ärevust ning kõrgendatud südamerütmi, kui koerad, kes näevad teist koera liigutamas saba paremale, jäävad lõdvestunuks.

    Teadlased ei usu, et koerad saadavad teadlikult oma sabaga signaale, vaid pigem, et saba liputamine on looma aju toimimise tulemus. Saba liputav käitumine tuleneb sellest, kuidas erinevad emotsionaalsed signaalid aktiveerivad koera aju erinevaid osasid.

    “Need tulemused viitavad sellele, et koertel on taju ja tähelepanu asümmeetria”, ütleb Vallortigara. “Seega, kui sa külastad koera, kui sa oled nt veterinaar, siis on tõenäoliselt olemas saba liputamise pool, mis on parem sõpruse või agressiivsema reaktsiooni esilekutsumise tõenäosuse osas.”.

    Avatud või ettevaatlik saba liputamine

    Varasemas uuringus, Vallortigara ning ta meeskond demonstreerisid, et koerad liigutavad oma saba paremale kui nad puutuvad kokku millegi meeldivaga (nagu nt oma omanikega). Kui nad aga näevad midagi ohustavat, näiteks domineeriva käitumisega võõras koer, nad liigutavad oma saba peamiselt vasakule poole.

    Kui 30 uuringus osalenud koera märkasid oma omanikku, liigutasid kõik koerad oma saba paremale poole. Peale 90 sekundi pikkust pausi, nägid koerad võõrast inimest ning kuigi nende sabad liikusid endiselt paremale, oli nurk mõõdukam kui siis, kui nad nägid oma omanikke.

    Kui nähtavusse ilmus kass, liigutasid kõik koerad oma saba endiselt paremale, aga tehes seda kavalamalt kui siis, kui nad märkasid võõrast. Lõpuks, suure, tundmatu koera nägemine põhjustas kõigi 30 koera saba liigutamise vasakule. Need tulemused tekitasid küsimuse kas koerad näevad teise koera saba liigutamist ning kasutavad seda infot otsustamaks kas saba liputav koer on sõbralik või vaenlane.

    Uuringu autorid järeldasid, et kui koerad tundsid positiivselt või uudishimulikult (kassi märkamine), liigutasid nad oma saba paremale. Kui nad tunnevad ennast negatiivselt või ettevaatlikult, liigutavad nad oma saba vasakule. See on ka loogiline kui mõelda, et vasak ajupoolkera kontrollib paremat kehapoolt, seega parema kehapoole sabalihased edastavad positiivseid tundeid, kui vasaku kehapoole sabalihased (mida kontrollib parem ajupoolkera) reageerib siis, kui koer on ettevaatlik või murelik.

    Teised märgid koera saba keele mõistmiseks

    Sertifitseeritud loomakäitumise spetsialist ja professionaalne koertetreener Karen B. London ei keskendu niivõrd vasak-parempoolsele nurgale, kuivõrd teistele sabaliputamise jälgitavatele tunnustele.

    “Üldiselt, mida rohkem saba haarab kaasa kogu keha, seda sõbralikumad on koera kavatsused,” kirjutab London. “Kogu keha vibutamine, mis ulatub õlgadest läbi kõhu kuni puusade ja sabani on klassikaline sõbralik saba liputamine. Aktiivne saba liputamine, mis paneb ka puusad õõtsuma on samuti üldiselt märk kõrgest sotsiaalsusest (boonus – sellistest vibutamistest saavad aru ka koerad, kellel saba üldse ei ole!).

    Kui liigub ainult saba, võib aga ei pruugi see liigutamine olla seotud sotsiaalsusega. Ja kui liigub ainult sabaots, siis koer suure tõenäosusega ei ole sõbralik.”

    Londoni kohaselt on saba liigutamise kiirus samuti informatiivne:

    “Kiired liputused, mis teevad suure kaare, on seotud sõbralikkusega, samas kui aeglane liputamine, mis saba väga ei liiguta on märk sõbralikkuse puudumisest,” ta kirjutab. “Mõnikord, koerad, kes on veidi närvilised ning võib-olla reserveeritud, liputavad saba aeglaselt, mis lihtsalt näitab teatud kõhklust suhtlemise suhtes. Muudel juhtudel võib aeglane sabaliputamine tähendada kalduvust agressiivsusele.”

    London soovitab samuti jälgida saba pinget. Üldiselt rääkides, mida lõdvestunum saba liputades on, seda tõenäolisem on, et koer on sõbralik. Kange ja jäik saba liputamine viitab reeglina vastupidisele. Ja siis on “saba ringis liigutamised”, milles saba liigub pöörleval, alustades alt, kusjuures saba ots teeb õhus suure ringi.

    “Saba ringis liigutamine, kirjutab London, on üks positiivsetest märkides, mida kogenud koerajuhid koerte hindamisel arvestavad, kuna see on nii tugevalt seotud koertega, kes on sõbralikus meeleolus. Seda saba liigutust nimetatakse ka “propelleri liputamiseks” või “helikopteri sabaks” ning see on eriti levinud koertel, kes tervitavad lähedast sõpra, eriti peale pikka eemalolekut.”

    Saba lugu

    Saba liputamised, mis viitavad, et koer on ilmselt sõbralik:

    • liputamine paremale küljele
    • kogu keha vibutamine
    • kiired liputamised, mis teevad õhus suure kaare
    • lõdvestunud saba liigutamine
    • saba ringis liigutamine ehk propelleri liputamine või helikopteri saba

    Saba liputamised, mis viitavad, et koer ei pruugi olla sõbralik:

    • saba liputamine vasakule küljele
    • ainult saba liigub ning eriti just saba ots
    • aeglane liigutamine, mis ei liiguta saba eriliselt
    • kange ja jäik saba liputamine

    Kokkuvõtteks

    Karen Becker tuletab meelde, et saba on kõigest üks meiega suhtlemise viis; nende kogu keha saadab tegelikult meile hulga täiendavaid signaale, mida me peame nende kehakeele “lugemisel” õigesti tõlgendama ja arvesse võtma.

    Sellest ajast kui ma seda artiklit lugesin, olen ma hakanud Faddut ja Ossut selle pilguga jälgima. Nii Faddu kui Ossu saba hakkavad tõesti propelleri moodi ringe tegema kui nad rõõmsad on ehk minuga suhtlevad. Ning Faddu puhul olen märganud, et teist koera nähes läheb tema saba jäigaks ning väga ei liigu. Seega mingeid paralleele saan mina siit küll tõmmata.

    Kui oled oma koerte saba liikumist ka jälginud ning oskad tuua paralleele, jaga neid meiega ka.

     

    Kasutatud allikad:

    
    

Jaga see postitus

Comment (1)

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Tagasi lehele Tervisenurk