0 kilomeetri filosoofia
0 kilomeetri filosoofia ei ole lemmikloomatööstuses väga levinud, küll aga hinnatakse seda filosoofiat väga kõrgelt inimtoidu puhul. Meil on hea meel tõdeda, Winner Plusi toidud on toodetud just aga seda filosoofiat järgides. Mida see filosoofia täpsemalt tähendab ning miks seda nii kõrgelt hinnatakse?
0 kilomeetri filosoofia propageerib ökoloogilisi toite, mis jõuavad müügikohta või lemmiklooma toidu puhul tootmisse maksimaalselt ühe päevase viivitusega. Värskuse ja kvaliteedi säilitamiseks on toidud pärit tarbija elukoha või tootja asukoha lähedalt või maksimaalselt 100 kilomeetri kauguselt.
Seda algatust juhtis 1986-ndal aastal itaallane Carlo Petrini Bra linnas (kõigest 30 000 elanikku), mis asub Cuneo provintsis, Piemonte maakonnas. 0 kilomeetri filosoofia on seotud aeglase toiduga, mille eesmärgiks on esile tõsta igapäevase elu kiiret tempot, kus inimesed pöörduvad üha enam kiirtoidu poole. Sellel filosoofial on oluline panus keskkonna parandamisse ja kliimamuutuste peatamisse. Muuhulgas on selle filosoofia eesmärgiks süüa bioloogilise vajaduse rahuldamise nimel (mitte süüa söömise pärast) ehk me peame teadma, mida me tarbime, kui loomulik ja tervislik see on ning muuhulgas edendamaks kohalikku säästvat arengut ja harmooniat looduskeskkonnaga.
See tagab mitmekesise traditsioonilise põllumajandustava ja viljeluse ning sobivate loomakasvatusmeetodite abil eesmärgipärase maakasutuse ja vähendab ka kasvuhoonegaaside heitkoguseid. Lisaks parandab see õhukvaliteeti – nii transpordi vähendamine kui energia säästmine vähendab PM10 emissiooni.
Miks eelistada 0 kilomeetri filosoofia toite?
Eestis ilmselgelt ei ole võimalik päris kõike kasvatada ning ma ei kujuta ette kui paljud oleks valmis ostma kuivtoitu, mis on Eestis toodetud. Küll aga toodi artiklis ära Itaalia näide, mis vähemalt mind paneb küll eelistama pigem eestimaist toodangut.
Nimelt on 0 kilomeetri filosoofia tarned värskemad, säilivad kauem ning vähendavad õhusaastet tänu pikamaaveo vältimisele. Näitena on ära toodud, et nt Tšiilist pärit kilogrammi kirsside transportimisel Itaaliasse tuleb läbida ligi 12 000 kilomeetrit, mis tähendab 6,9 kg õli tarbimist ja 21,6 kg süsinikdioksiidi heitkoguste teket.
0 kilomeetri tootmist toetavad põhimõtted sobivad hästi ringmajandusega (esikohale seatakse ressursside jätkusuutlik kasutus). Mõlemad meetodid põhinevad tõhusal tootmisel ja väikesel määral heitkogustel, samuti kasvu- ja tööhõivevõimaluste loomisel ning põllumajandusele nii oluliste energia- ja veevarude optimaalsel kasutamisel. Samal ajal tagavad need ringlussevõtu ning jäätmete ja kadude vähenemise.
Lisa kommentaar