Tasuta transport pakiautomaati alates 49 eur

Tauriin ja teraviljavaba dieet

Tagasi lehele Tervisenurk
Tauriin ja teraviljavaba dieet

Tauriin ja teraviljavaba dieet

Mõni aasta tagasi avaldati USA-s nimekiri koeratoitudest, mida oli seostatud koerte puhul laienenud kardiomüopaatiaga, nende hulgas ka muuhulgas sellised tuntud brändid nagu Orijen ja Acana. Mõnda aega ei osatud seda seostada aga tauriini ja teraviljavaba dieediga. Tauriin aitab kaasa südametegevusele, silmade tervisele, immuunsüsteemi talitlusele ja paljudele muudele süsteemidele. Tauriin on eriti kontsentreeritud südamelihases ja aitab kaasa selle korralikule toimimisele. Kui koer suudab tegelikult tauriini ise toota, siis kassid peavad tauriini saama kõik toidust. Parim allikas on loomne proteiin, eriti head on loomade organid. Lugesin hiljuti Karen Shaw Beckeri artikleid sel teemal ning toon allpool välja peamised ohud ja soovitused.

Kuigi USA-s uuritud laienenud kardiomüopaatia juhtumite puhul on tõenäoliselt mitu tegurit, leiti, et tõenäoliselt suurim neist oli valgupuudus. Valgupuudust võib põhjustada liigne süsivesikute ja/või rasvade sisaldus, toidu töötlemismeetodid, ebakvaliteetsed toorained ja/või sünteetilised lisandid. Ameerika Ühendriikide Toidu- ja Ravimiamet tõi välja järgmised punktid:

  • kõige rohkem teateid haigestumiste kohta tuli kuldsete retriiverite, labradoride ja segavereliste seast
  • suurim osa sõid ainult kuivtoitu
  • 91% sõid teraviljavaba toitu ning 93% toitudest sisaldasid herneid ja läätsi
  • enamlevinud loomsed proteiinid olid kana, lammas ja kala

Seos laienenud kardiomüopaatia ja proteiini puudujäägi vahel

Laienenud kardiomüopaatia on multifaktoriaalne ehk sellel on mitu põhjust. Rolli mängib nii geneetika kui ka toitumine ning toitumine on samuti multifaktoriaalne. Üheks süüdlaseks võivad olla nt läätsed ning herned teraviljavabas toidus. Lisaks sellele on nt inimeste puhul laienenud kardiomüopaatiat seostatud toksiliste metallide tasemega (raud, vask ja koobalt).

Siiski, elevant toas on proteiini puudujääk, mis koos mõningate metallide kõrge tasemega põhjustab inimestel laienenud kardiomüopaatiat.

Lemmikute puhul seab AAFCO miinimum nõuded mineraalidele, mitte aga maksimume. Osad tootjad võivad kasutada liigselt ka sünteetilisi toitaineid eelsegude kaudu, mida kasutatakse mitmes retseptis. See on üks põhjus, miks tema soovitab loomset proteiini vahepeal vahetada.

Kuidas lemmikloomatoidus tekib proteiini puudujääk?

Kõik lemmikloomatoidud sisaldavad kolme kalorite ja toitainete allikat – rasv, proteiin ja süsivesikud, mis esinevad erinevas koguses erinevates dieetides. Nende kõikide komponentide kogus mängib rolli haiguse ja tervise vahel ning mis ühtlasi ka defineerib seda, kui sobiv see toit just sellele liigile on.

Liigne kogus süsivesikuid

Enamik kuivtoite sisaldab suures koguses süsivesikuid, mis kompenseerivad reeglina loomset valku. Vähene loomne valk võib põhjustada aga aminohapete puudust. Muuhulgas, kui koerale antakse vähem toitu, kui ta vajab (nt koer, kes on ülekaaluline), vähendab see kriitilist aminohapete tarbimist veelgi. Dr. Beckeri arvates võivad vegantoidud, kõrge süsivesikute sisaldusega dieedid (nt suurem osa teraviljavabast toidust), kiudainerikkad dieedid (kaalulangetamise retseptid) ja madala valgusisaldusega dieedid (“eakate” retseptid) aja jooksul tekitada koertel eelsoodumuse laienenud kardiomüopaatia tekkeks.

Liiga palju rasva

Toortoidu puhul, eriti kui see on kehvasti kokku pandud, võib liigne rasv kompenseerida loomset proteiini. Toortoite, mis sisaldavad lammast (kõrge rasvasisaldusega) on seostatud mõne laienenud kardiomüopaatia juhtumiga. Dr. Becker ütleb, et on väga suur väljakutse panna kokku kodune toiduretsept, mis täidaks minimaalsete aminohapete nõuded, kasutades selleks aga liha, mis on alla 80% lahja (see tähendab, et liha sisaldab 20% rasva).

Lahja liha on kallis, seega mõned toore toidu tootjad kasutavad rasvast liha ning lisavad omakorda veel loomset rasva. Selle tulemusena tekib tõsine aminohapete defitsiit, sest kogu see rasv kompenseerib lihas sisalduvat valku. See on ka põhjus, miks suure vahekorraga ketogeenseid dieete ei saa koertele lõputult toita – nendes on aminohapete puudus ja need võivad pikaajalisel andmisel tekitada valgupuudusega seotud haigusi. Tasakaalustamata toortoidu retseptid on muuhulgas tekitanud laienenud kardiomüopaatiat kassidel. Üks aspekt, mida tuleb meeles pidada on see, et kodustatud linnud/loomad ei sisalda sama palju makrotoitaineid kui nende looduses elavad liigikaaslased (allpool toodud erinevus pardi puhul).

Töötlemisviis

Lemmikloomatoidu valmistamiseks kasutatavad äärmuslikud töötlemismeetodid kahandavad muuhulgas nii kriitilisi aminohappeid kui ka koliini. Seega, mida vähem on toitu töödeldud, seda kasulikum see sinu lemmikule on. Üheks variandiks on kuivtoitudest nt külmpressitud toit, mida töödeldakse oluliselt vähem kui tavapärast kuivtoitu.

Muuhulgas vähendab külmutamine ajaga aminohapete sisaldust ning see, kuidas liha kodus valmistatakse, mõjutab seda kui palju on lõpuks tauriini lihas järgi. Mida rohkem on lemmikloomatoitu töödeldud, seda rohkem takistab see optimaalset seedimist ning mikrobioomi võimet töödelda teatud toitaineid. Minu kogemusel on parim näitaja alati sinu lemmiku väljaheide – mida väiksem on hunnik, seda rohkem sinu lemmik toidust omistab. Lisaks kui su koer kakab üle 2-3 korra päevas, siis tasub kaaluda toidu vahetamist.

Kehva kvaliteediga tooraine ja sünteetilised lisandid

Lemmikloomatoitudes on lubatud kasutada nii haigeid kui ka juba lagunevaid loomi ehk loomi, kes on surnud muul moel kui läbi tapmise. Seega tasub alati eelistada toite, mis väidetavalt kasutavad inimtoidu kvaliteediga toorainet.

Osad tootjad lisavad retseptile sünteetilisi aminohappeid aga ka nende puhul on üksikud laienenud kardiomüopaatia juhtumid. Siiski on neid juhtumeid vähem kui neid, kus toit ei sisalda sünteetilisi lisandeid. Ilmselt seetõttu, et üritatakse vältida sünteetiliste lisandite kasutamist, see aga tekitab aminohapete puudujäägi. Seega on sünteetilised toitained küll paremad kui mitte midagi, kuid neil on omad probleemid, sest peamiselt imporditakse neid Hiinast.

Dr. Beckeri soovitus ei ole lisada teravili tagasi teraviljavabasse toitu ega lisada sünteetilisi aminohappeid vegan kuivtoitudesse. Lahendus on pakkuda oma lemmikule bioloogiliselt sobivate ainete rikast toorest liha. Pea aga meeles, et kui sa ei suuda pakkuda oma lemmikule tasakaalustatud toortoitu, võib sa teha rohkem halba kui head.

Valesti kokku pandud toortoit võib olla su lemmikule ohtlik

Steve Brown, kes on suurepärane lemmikloomatoidu retseptide koostaja on toortoitjate kogukonnale aastaid rääkinud, et kodusetd retsepte, mis ei võta arvesse liha lahjasust, ei tohiks sööta, v.a. juhul kui seda toidetakse vaheldumisi ülilahjade lihadega. Seda just seetõttu, et 60% taine veisehakkliha ei ole oma aminohapete poolest sama mis 90% taine veisehakkliha. Nt lambaliha on tihtipeale suurema rasvasisaldusega ning sisaldab vähem metioniini. Seega on kerge aru saada kuidas võivad ajaga kehas tekkida aminohapete puudujäägid, kui loomse proteiini allikat ei vahetata ning kui toortoidu valmistamisel ei ole kasutatud rohkelt lahjat loomset proteiini.

Dr. Becker tuletab oma klientidele pidevalt meelde, et toortoit võib olla parim või halvim, mida oma koerale või kassile pakkuda. Ning see oleneb sellest, kui täisväärtuslik see on. Madala rasvasisaldusega ja hästi kokku pandud toortoit on on parim viis laienenud kardiomüopaatia vältimiseks lemmikloomade puhul, kuna see pakub biosaadavaid toitaineid töötlemata kujul, mis on nende loomulik toitumisviis. Peamine on mitte arvata makro- ja mikrotoitainete nõuete täitmist, vaid reaalselt seda jälgida, sest uuringud näitavad, et “ajaline tasakaal” tekib harva.

Soovitused lemmikloomaomanikule, kes on mures laienenud kardiomüopaatia pärast

  • arvesta välja toidus sisalduvad makrotoitained. Üldise soovituse kohaselt ei tohiks süsivesikuid olla rohkem kui 20% lemmikloomatoidus ilma, et aja jooksul ei võiks välja kujuneda loomse proteiini põhiste aminohapete puudus. Koera esivanemate toitumine annab ligikaudu 50% kaloritest rasvast ja 50% kaloritest valkudest (lahja, inimtoidu kvaliteediga, värske liha).
  • Roteeri erinevate toitude, samaväärsete brändide ja proteiinide vahel. Brändide vahel roteerimine on mõistlik ainult juhul, kui mineraalainete kogus on ühe brändi erinevatel toitudel alati sama. Kõik lihad on erineva aminohapete profiiliga, seega pakkudes oma lemmikule erinevaid loomseid proteiine, pakud sa talle toitainerikast mitmekesisust. Kodus valmistatud toidu puhul jälgi retsepti, mille puhul sa oled kindel, et see täidab vähemalt minimaalsed toitumisalased nõudmised ning kasuta 85% taist liha. Toidu valmistamine arvamise põhjal ajab inimesed hätta ja ajaline rotatsioon statistiliselt ei toimi. Sügavkülmutatud toit sööda kolme kuu jooksul pärast valmistamist.
  • lisa toidule aminohapete rikkaid lisandeid ja maiuseid, et pakkuda talle tasakaalustatud ja mitmekesist dieeti. Mereannid ja looma süda on väga kõrge tauriini ja muude aminohapete sisaldusega. Head tauriini allikad on ka kana ja kalkuni punane liha (toores).
  • Kui sul on eelsoodumusega koeratõug, siis lase oma veterinaaril kontrollida arstlikul ülevaatusel ka tauriini sisaldust (Dr. Becker soovitab määrata nii plasma kui seerumi tauriini tase).
  • Kui selgub, et su koeral on madal tauriini tase, siis esimesena peaksid vahetama tema toidu välja, aga lisaks tasub pakkuda toidulisandit, aga konsulteeri veterinaariga (võimalikud variandid tauriin, L-karnitiin, Ubiquinol).
  • Dr. Becker soovitab planeerida kindlasti iga-aastane tervisekontroll, sealhulgas CardioPet proBNP südame tervise test eelsoodumusega tõugude jaoks (ei ole kindel kas Eestis on sellist testi võimalik teha). Pärast 6. eluaastat soovitab ta teha kaks korda aastas täielik füüsilise koormuse test.

Lõpetuseks

Need, kes mind juba rohkem teavad ja tunnevad, teavad ka seda, et ma pooldan igati lemmikule toore liha andmist. Paar aastat tagasi tegin läbi toortoitumise alase koolituse, uskudes, et minust saab kirglik toortoitumise pooldaja. Tegelikult tegi see mind väga ettevaatlikuks, sest iga lemmiku organism on erinev ning mina ei ole valmis riskima sellega, et ma oma lemmiku tervise igaveseks ära rikun.

Nagu Dr. Becker ka ise ütleb – kui sa ei tea kuidas tasakaalustatud toortoitu kokku panna, siis parem ära pane, sest sa võid sellega rohkem halba teha. Lisaks ütleb ta selgelt, arvamine ehk tunde järgi lemmiku toitmine ei ole hea mõte. Kui sa päriselt tahad toita oma lemmikut toortoiduga, siis sa pead suutma talle tagada täisväärtusliku toidu. Ja kui sa ostad juba valmiskujul toortoidu, siis sa pead oskama hinnata kas see toit on täisväärtuslik või mitte.

Veterinaarid ütlevad, et sa võid rahulikult asendada 25% kuivtoidust toorega ilma, et sa peaksid jälgima aminohapete, mineraalainete ja vitamiinide sisaldust. Mina põhimõtteliselt julgeksin isegi öelda, et 50% on ka okei, sest suure tõenäosusega ei suuda sa nii suurt puudujääki kehas aastaga tekitada (arvesta, et selle eelduseks on loomulikult see, et lased vähemalt kord aastas teha talle detailse kontrolli). Kindlasti pead sa oma lemmikut ka toortoidu puhul pidevalt jälgima – kõikide kõrvalekallete (olgu see kasvõi lihtsalt sügelus) puhul peaksid minema esimesel võimalusel veterinaari juurde kontrolli.

Kindlasti arvesta ka sellega, et iga vereproov ei näita ära kõikide aminohapete, mineraalainete ja vitamiinide sisaldust. Näiteks Ossul lasin ma kunagi täiesti eraldi määrata tsingi sisalduse veres. Seega toortoidu andmisel peaksid sa laskma teha kõige detailsema vereproovi, mida teha on võimalik.

 

Kasutatud allikad:

 

 

 

 

 

Jaga see postitus

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Tagasi lehele Tervisenurk