Tasuta transport pakiautomaati alates 49 eur

Sügelev nahk

Tagasi lehele Tervisenurk
sügelev nahk

Sügelev nahk

Nii koertel kui ka kassidel võib nahk muutuda kuivaks ning hakata ketendama – meenutab inimestel kõõma ehk karv on väikeseid naha ebemeid täis. Enamus lemmikutel hakkab nahk ketendama ebapiisava hoolduse tõttu, liiga tiheda pesemise või liiga vähese pesemise tõttu, toitainete puuduse või mõne tervisliku seisundi tõttu. Selleks, et parandada lemmiku nahka ning karvastikku, kammi teda regulaarselt, pese kui ta seda vajab ning veendu, et tema dieet sisaldab piisavalt omega-3 rasvhappeid. Küll aga kui märkad, et su koera nahk ketendab, tasub käia ka veterinaari juures, et välistada mõni terviseprobleem, mis seda võib põhjustada.

Sügelev nahk ja selle põhjused

Peamiselt on sügeleva naha põhjuseks üks alljärgnevatest:

  • ebapiisav hooldus
  • liiga tihe või ebapiisav pesemine
  • toitainete puudus
  • meditsiiniline põhjus

Ebapiisav hooldus

Ebapiisav hooldus ehk vähene kammimine võib lõppeda surnud naharakkude kogunemisega sinu lemmiku karvastiku alla ning seda eriti just pikakarvaliste ja aluskarvaga koerte puhul. Kui lahtist ning surnud karva ei eemaldata regulaarselt, siis segunevad surnud naharakud aluskarvaga ning ketendamine akumuleerub.

Kassid hoolitsevad enda eest paremini kui koerad ehk kassid reeglina suudavad ise oma surnud naha ja üleliigse karva eemaldada. Küll aga tasub olla ettevaatlik pikakarvalise või ülekaalulise või vanema kassi puhul, sest nemad ei pruugi teha väga head tööd.  Surnud nahk kipub ülekaalulistel kassidel peamiselt kogunema vaagna tagumisse ossa, kuhu nad väga hästi ise ligi ei pääse. Kui tundub, et lemmikul on kuskil palju ketendust, siis jälgi kas ta suudab seal enda eest hoolitseda ning karvu eemaldada. Kui ta ei saa sellega hakkama, pead sa ise teda aitama, kammides teda regulaarselt. Regulaarne kammimine aitab eemaldada surnud naha ja karvad.

Liiga tihe või mitte piisav pesemine

Liiga tihe, või pigem mitte piisav pesemine võib samuti olla kuiva ja ketendava naha põhjuseks. Varasemalt on pidevalt hoiatatud, et ärge peske oma koeri liiga tihti, aga sel ajal olid ka šampoonid valmistatud karmidest ja söövitavatest ainetest. Nende vahenditega liigne pesemine oli karm nii inimeste peanahale kui ka lemmiku nahale, tekitades ärritust ning liigset ketendust. Õnneks tänapäeval on saadaval oluliselt õrnemaid šampoone.

Rusikareegel on, et koera või kassi tuleks pesta nii tihti, kui see on vajalik. Mõned koerad vajavad pesemist üsna harva, teised aga vajavad pesu vähemalt kord nädalas (rasvane ja ketendav nahk). Sinu lemmiku naha ja karvastiku seisukord peaks sulle ütlema kui tihti ta pesu vajab.

Mõned kassid, eriti pikakarvalised, vajavad samuti aeg-ajalt vanni. Rasvane või kleepuva tundega karv on märk sellest, et kass vajab pesu. Kui sul on aga ülekaaluline kass ning ta ei suuda oma keha tagumist poolt korralikult hooldada, on pesu vajalik eelkõige hügieenilistel eesmärkidel ning naha tervena ja nakkuste vabana hoidmiseks. Kuivas kliimas võivad lemmikud vajada vähem pesu kui lemmikud, kes elavad kõrgema õhuniiskusega piirkondades.

Kipub olema nii, et mida niiskem on kliima, seda rohkem näeme lemmikloomadel nahaärritust ja seda sagedamini tuleb neid vannitada. Lemmiklooma igapäevane vannitamine pingutab üle ning võib põhjustada naha ja karvkatte kuivust. Seevastu lemmiklooma vannitamine ei võimalda surnud naha ja karvade kogunemist. Valige õrn, orgaaniline šampoon, mis on spetsiaalselt loodud koertele või kassidele. Võib-olla soovite kasutada ka täiesti looduslikku, liigispetsiifilist palsamit, mis niisutab ja hooldab oma lemmiklooma nahka ja karvkatet.

Üldreegel on, et mida niiskem on kliima, seda rohkem on lemmikloomadel märgata nahaärritusi ning seda sagedamini on neid vaja pesta. Siiski ei tasu oma lemmikut igapäevaselt pesta, sest see võib põhjustada naha ja karvkatte kuivust. Seevastu mitte pesemise tulemusena koguneb surnud nahk ning karv. Vali õrn ning orgaaniline šampoon, mis on spetsiaalselt välja töötatud koertele ja kassidele. Lisaks võib olla hea mõte lõpetada pesu täiesti loodusliku, lemmikutele mõeldud palsamiga, mis niisutab ja hooldab su lemmiku nahka ning karvastikku.

Toitainete puudus

Dr. Becker ütleb, et kõige suurem kuiva ja ketendava naha põhjustaja on omega-3 rasvhapete puudumine toidus. Nii koerad kui kassid vajavad suurel määral omega-3 rasvhappeid oma dieedis, et olla terved. Kahjuks on nii, et tootmisprotsess hävitab suure osa omega-3 toitainelistest kasudest.

Isegi kui annad oma lemmikule kodus valmistatud toitu, aga ei jälgi toitaineliselt tasakaalustatud retsepti, mis nõuab täiendavalt omega-3 rasvhappeid või sa ei anna oma lemmikule igapäevaselt kala (mis ei ole ka soovitatud), on suure tõenäosusega su lemmiku toit rasvhapete osas tasakaalustamata. Ükskõik mida sa oma lemmikule süüa annad, pead sa suure tõenäosusega täiendama toitu hädavajalike rasvhapetega. Pea aga meeles, et olulised ei ole mitte ainult rasvhapped, vaid samuti ka omega-3 ja omega-6 omavaheline suhe.

Väga paljud lemmikloomatoidud (nii poest ostetud kui ise valmistatud) on väga kõrge omega-6 sisaldusega. Seega toidule täiendavate omega-6 rasvhapete lisamine, maisi-, oliivi-, safloori- või linaõli kujul, võib põhjustada piisavalt tõsise tasakaaluhäire nahaprobleemide tekitamiseks.

Üks väga tervislik õli, mis võib aidata su lemmiku ketendavat nahka parandada on kookosõli. Kookosõli võib olla väga kasulik just ketendava naha terviklikkuse parandamisel. Kookosõli toetab lipiidbarjääri, mis muudab lemmiklooma naha tervemaks ja vastupidavamaks nii pärmseenele kui ka muudele bakteritele. Seda võib kasutada nii pika- kui lühikarvaliste koerte puhul, aga loomulikult on pikakarvaliste koerte puhul see veidi keerulisem. On oluline, et sa teed kookosõlihooldust puhtale nahale, seega pese ja kuivata oma lemmik enne hooldust põhjalikult.

Kindlasti tasub kasutada 100% orgaanilist, külmpressitud ning inimtoidu kvaliteedig kookosõli. Kanna kookosõli oma lemmiku kehale nagu mask. Lisaks sellele, et see aitab hoida tema nahka pehmena, parandab see ka naha loomulikku kaitsevõimet. Kookosõli sisaldab lauriinhapet, mis toetab immuunsüsteemi nii suukaudselt kui paikselt kehale määrituna.

Meditsiiniline põhjus

Üheks võimalikuks naha ketendamise põhjuseks on mõni meditsiiniline probleem. Nii kassidel kui ka koertel võivad tekkida metaboolsed seisundid, mis pärsivad naharakkude uuenemise kiirust. Kilpnäärmeprobleemid on sagedased süüdlased, seda eriti hüpertüreoidism kassidel ning hüpotüreoidism koertel. Kui kass lõpetab enda eest hoolitsemise viitab see reeglina mõnele terviseprobleemile, mis põhjustab temas halba enesetunnet. Väga paljudel haigetel kassidel esineb naha ketendust.

Nahapõletikud on järjekordne levinud meditsiiniline põhjus naha ketenduseks. Bakteriaalsed infektsioonid, seeninfektsioonid ning parasiitide poolt põhjustatavad infektsioonid nahal põhjustavad kõik su lemmikul naha ketendust.

Kokkuvõtteks

Üsna tihti on ketendava naha ehk kõõma põhjuseks lihtsalt ebapiisav hoolitsus. Öeldakse, et iga koera on vaja kammida vähemalt kord nädalas. Kui tihti me seda aga päriselt teeme? Mina möönan, et kui on karvavahetuse aeg, siis olen ma hoolsam. Kui aga karv on kenasti kinni, siis ma lihtsalt unustan oma koerad kammimata. See aga tähendab, et surnud naharakud kogunevad ning jäävad meie lemmiku nahale ja karvastikule. Need naharakud aga ajavad sügelema. Seega on ainsaks lahenduseks ikkagi oma lemmiku kammimine võtta iga nädalaseks kindlaks tegevuseks.

Lisaks on mul Oscariga olnud väga head kogemused kookosõliga. Nimelt muutus ka temal mingi aeg nahk ülimalt kuivaks ja ketendavaks. Omega-3 ta sai, aga see ei aidanud piisavalt. Hakkasin lisama ta toidule kookosõli ning lisaks määrisin kookosõli ka kuivadele kohtadele nahal. Umbes paari kolme nädala pärast hakkasin nägema muutust – ta ei sügelenud enam nii palju ning lisaks oli ta nahk oluliselt rohkem niisutatud ehk elastsem.

Meie lemmikute nahk on väga hea terviseseisundi näitaja. Kui nahk on korras, kenasti niisutatud ja elastne, siis on tervis suure tõenäosusega korras. Kui aga hakkad nägema kasvõi esimesi väikeseid märke naha seisukorra muutusest, siis vaata üle oma lemmiku toidulaud ning lisa kindlasti juurde omega-3 rasvhappeid ja kookosõli. Mida varem teed muutuse oma lemmiku toidus, seda kiiremini näed ilmselt ka muutusi.

 

Kasutatud allikad:

Jaga see postitus

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Tagasi lehele Tervisenurk