Tasuta transport pakiautomaati alates 49 eur

10 sümptomit, mida ei tasu ignoreerida

Tagasi lehele Tervisenurk
10 sümptomit

10 sümptomit, mida ei tasu ignoreerida

Mulle väga meeldib öelda, et loomaomanik ise tunneb oma lemmikut kõige paremini ning enamus meist tunnevad ise alateadvuslikult ära kui miskit viga on. Selleks aga, et see tunnetus tekib, on vaja oma lemmikut jälgida ning tema käitumist jälgida. Muuhulgas kui su koer hakkab nt ootamatult seinast pidevalt tuge otsima või on pidevad gaasid, ei tasu seda ignoreerida. Karen Becker Shaw on oma artiklis välja toonud 10 sümptomit, mida ei tasu reeglina tervise puhul ignoreerida.

Minu enda kogemus Oscariga

Ma mäletan siiani seda pühapäeva, kui Oscar oli ca 6 kuune ning oli hommikul veidi loid (kutsikale omaselt ei mänginud). Lasin ta terassile ning ta lihtsalt lamas seal. Kui läksin mõne aja pärast teda vaatama, siis ei olnud tal endiselt soovi üles tõusta ega liikuda. Ajasin ta ikkagi üles ning vaatasin, et ta ei võta ühte tagumist käppa alla ehk vedas seda veidi järgi. Arutasin isegi kasvatajaga, kes ei osanud muud öelda, kui et jälgi. Guugeldasin ja uurisin, aga ega ma suurt midagi ei suutnud leida. Kui käisime liikumas, siis tundus, et läheb paremaks. Seega vahepeal matsin juba kiirabisse mineku maha. Kui aga tulime koju tagasi, siis keeras jälle lihtsalt ennast terassile lamama. Otseselt ju midagi häda ei olnud, aga sees oli lihtsalt selline “näriv” tunne, et midagi on valesti. Umbes 15-16 paiku otsustasin ikkagi, et lähen kiirabisse, sest see “näriv” tunne ei kadunud ära.

Kiirabisse jõudmise ajaks oli ta suhteliselt apaatne ning ise autost enam välja ei tulnud. Kuna tegemist kutsikaga, võeti meid üsna kiirelt vahele. Selgus, et tal oli korralik palavik (üle 40) ning kohe pandi ta jahutusmati peale ning kaeti märja rätikuga. Lisaks selgus, et põletikunäitaja (C-reaktiivne valk) oli üle 180!! (norm on vahemikus 0-10).

Alati usaldage oma sisetunnet. Räägi mõne teadlikuma inimesega ning kui ta ei suuda seda “närivat” tunnet ära võtta, siis mine veterinaari juurde. Mõnel juhul võib see reaalselt olla elu ja surma küsimus.

10 sümptomit, mida ei tasu ignoreerida

Raskused hingamisel

Hingamishäirete all kannataval koeral on kas hingamisraskused või õhupuudus, mis tekib sisse- või väljahingamisel. Hingamisraskused võivad tähendada, et kudedesse ei jõua piisavalt hapnikku. Koerad, kellel on südamepuudulikkus, ei pruugi olla võimelised sel juhul oma lihastesse ja teistesse kudedesse piisavalt verd pumbata.

Hingamisraskused käivad tihti käsikäes ka vedeliku kogunemisega kopsudesse või rinnaõõnde, mis põhjustab õhupuudust ja köhimist.

Kui su koeral on ootamatud (diagnoosimata) hingamisraskused, külasta esimesel võimalusel veterinaari!

Letargia, tohutu väsimus

Letargiline koer tundub uimane, “laisk” ja/või ükskõikne (Ossu, kui kiirabisse läksime). Ta võib aeglaselt reageerida häältele, liikumisele või muudele ärrititele keskkonnas. Letargia või üleväsimus on mitte spetsiifilien sümptom, mis võib viidata mitmele potentsiaalsele häirele, osad neist võivad olla eluohtlikud.

Kui su lemmik on letargiline rohkem kui 24 tundi, lepi oma veterinaariga aeg kokku ülevaatuseks!

P.S. Minu enda kogemusel ma 24 tundi kindlasti ei ootaks, pigem max 6 tundi.

Minestamine, kokku kukkumine

Kui koer kukub kokku, tähendab see ootamatut jõu kaotust, mistõttu ta kukub ning ei saa püsti. Kui kokku kukkunud koer kaotab ka teadvuse, on ta minestanud. Mõlemad olukorrad on hädaolukorrad, isegi juhul, kui su koer taastub kiirelt ning tundub sekundite või minutite pärast jälle normaalne.

Kõik minestamise ja kokku kukkumise põhjused on tõsised ning nõuavad viivitamatut veterinaari külastamist. Nende taga võib olla potentsiaalne probleem närvisüsteemiga (aju, selgroog või närvid), lihasluukonna süsteem (kondid, liigesed, lihased), vereringe (süda, veresooned, veri) või hingamisteed (suu, nina, kurk, kopsud).

Edasi-tagasi sammumine, rahutus, ebaproduktiivne tõmblemine

Kui koer sammub edasi-tagasi ning ei suuda või ei taha maha rahuneda, võib see viidata sellele, et tal on kas valud, ebamugavustunne või stress. Üks väga ohtlik seisund, millele need sümptomid on omased, on ka maokeerd.

Teine sümptom maokeeru puhul on ka see, et koer üritab oksendada, aga midagi ei tule välja. Maokeerd on eluohtlik seisund, mis tihti esineb just suurte tõugude puhul ning samuti nendega, kellel on pikk rinnak.

Probleem urineerimisel

See hõlmab ebamugavust urineerimisel, pingutamist urineerimisel ning samuti pidevaid katseid ilma oluliste tulemuseta. Kui su koer niutsub/nutab samal ajal, kui pissib, on selle kehapiirkonnaga väga hõivatud või lakub seda kehapiirkonda üleliia palju, siis palun lepin kohe veterinaariga aeg kokku.

Urineerimisraskuste puhul on mitu põhjust, millest mõned võivad lõppeda surmaga vaid mõne päeva jooksul.

Punased silmad

Kui sinu koera silmade valge osa muutub säravpunaseks, viitab see põletikule või infektsioonile, mis annab märku ühest mitmest haigusest, mis hõlmab väliseid silmalaugusid, kolmandat silmalaugu, sidekesta, sarvkesta või silma kõvakesta. Punasus võib muuhulgas viidata silma sisemiste struktuuride põletikule, silmakoopa häiretele või glaukoomile.

Mõned silma häired võivad lõppeda nägemiskaotusega, seega igat olulist muutust koera silmas tuleks uurida.

Verine kõhulahtisus, uriin, okse

Seeditud veri sinu koera väljaheites esinevad musta tõrva väljaheitena. Värske veri väljaheites viitab veritsust kas käärsooles või pärasooles. Mõlemal juhul on põhjust muretsemiseks ning tasub külastada veterinaari esimesel võimalusel.

Veri koera uriinis võib olla kas mikroskoopiline või siis väga hästi märgatav. On mitmeid tõsiseid häireid, mille tulemusena võib veri uriini sattuda, sealhulgas ka nt ummistus kuseteedes, bakteriaalne infektsioon ning isegi vähk.

Oksendatud veri võib olla säravpunane või meenutada kohvipaksu (viitab osaliselt seeditud verele). Osad vere oksendamise põhjused on väheolulised, aga osad on tõsised ning isegi eluohtlikud.

Söögiisu kaotus, kaalukaotus

Tihti võib söögiisu kaotus olla esimene märk varjatud haigusest (seda muideks eriti toidumotivatsiooniga koerte puhul). Loomulikult võib olla palju põhjuseid miks su koer pole näljane või keeldub söömast, aga kui ta ei söö juba 24 tundi, siis võib see hakata tema tervist negatiivselt mõjutama. Alla 6 kuu vanuste kutsikate puhul on see veel tõsisem.

Kaalukaotus on negatiivse kaloraaži tulemus ehk su koer kulutab rohkem kaloreid, kui saab ning see võib olla nt anoreksia tagajärg. Samuti võib see juhtuda siis, kui koera keha kasutab või elimineerib vajalikud toitained kiiremini kui neid täiendatakse. Kaalukaotus üle 10% tavapärasest kehakaalust on veterinaari jaoks ohumärk. Osad kaalukaotuse põhjused võivad olla väga tõsised.

Palavik

Kui su lemmiku kehatemperatuur ootamatult tõuseb, tähendab see, et tema keha võitleb infektsiooniga. Koera normaalne kehatemperatuur on 38-39 kraadi.

Kui su lemmik tundub kuum ning tema kehatemperatuur on tavapärasest kõrgem, lepi veterinaariga aeg kokku. Kindlasti peaksid minema esimesel võimalusel arsti juurde, kui tema kehatemperatuur on üle 40 kraadi!

P.S. Arvesta, et stressiolukorras ehk nt arsti juures võib temperatuur olla ka kuni 0,5 kraadi kõrgem kui kodus kraadides.

Köhimine

Pidev köhimine viitab mingile probleemile (kui see ei ole just mingist konkreetsest olukorrast tingitud). Võimalikud näited hõlmavad võimalikku hingetoru ummistust, kennelköha, bronhiiti, kopsupõletikku, südameusse, südamepuudulikkust ning kopsuvähki. Kõik põhjused vajavad uurimist ning enamikul juhtudel ravi.

Köhaga ei ole reeglina vaja tormata kiirabisse, vaid võid leppida lihtsalt veterinaariga aja kokku. Kennelköha puhul mina alustan kõigepealt kodusest ravist ning kui paari päevaga paremaks ei lähe, siis läheksin juba arsti juurde.

Kokkuvõte

See ei ole kindlasti lõplik nimekiri ning kindlasti ei ole vaja iga asjaga kohe arsti juurde minna. Mina isiklikult läheksin esimesel võimalusel arsti juurde kui tegemist on verega, letargiaga, hingamisraskustega, urineerimisprobleemidega või rahutu olekuga.

 

Kasutatud allikad:

Jaga see postitus

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Tagasi lehele Tervisenurk