Tasuta transport pakiautomaati alates 49 eur

Pärmseen – kuidas koera aidata?

Tagasi lehele Tervisenurk

Pärmseen – kuidas koera aidata?

Sügelus ja karvkatte kaotus

Pärmseene üheks sümptomiks on sügelemine koos karvkatte kaotuse, ketendava naha ning halva lõhnaga. Kahjuks on pärmseen koerte seas üpriski levinud, tihtipeale seda lihtsalt ei kahtlustata (muuhulgas ka arstid).

Pärmseen kasvab nii koera kui ka inimese nahal ning reeglina ei valmista mingeid probleeme. Küll aga teatud tingimustel võib pärmseen liigselt paljuneda ning seetõttu valmistab juba tervisehädasid. Pärmseenele meeldib:

  • soojus
  • niiskus
  • nisu
  • suhkur

Toidu vahetamine võib lahendada koeral pärmseene probleemi

Jäta toidust välja nisu ja suhkur (kindlasti ka maiustest). Väga heaks variandiks on nt holistilised toidud. Näiteks sööb üks meie kliendi väga allergiline koer Winner Plus holistilist toitu ning siiani kõik korras. Varasemalt hakkas pärmseen sisuliselt koheselt vohama kui sõi midagi, mis talle ei sobinud (õhtul sõi, hommikuks oli probleem).

Vali proteiinipõhine dieet. Jälgi, et peamine komponent su koera toidus oleks loomne proteiin (anna talle juurde loomset proteiini, sellega suurendad loomse proteiini osakaalu).

Kui annad juurde toorest liha nt hakkliha, võiksid juurde anda ka kas BARF Õli või BARF segu, et su lemmik saaks kätte kõik vajalikud vitamiinid ja mineraalid. Winner Plus valiku leiad SIIT.

Kodused abivahendid

Rutiinne pesemine – pesemine reeglina vähendab sügelust, seega võid teda algselt pesta kasvõi iga päev. Otsi looduslikku šampooni, mis on antibakteriaalse toimega. Arvesta kindlasti ka sellega, et algselt võib olukord hullemaks minna – karvu võib pesu käigus rohkem ära tulla (karvade välja langemine peaks lõppema 5 päevaga), aga pikas perspektiivis on sellest abi.

Väidetavalt on abi saadud ka mähkmekreemi kasutamisest. Nagu ikka, otsi looduslike koostisosadega kreemi. Kanna karvadeta aladele, aga ära lase koeral seda kreemi lakkuda. Minu enda kogemusel aitab väga hästi ka Helosan kreem (pole ravinud pärmseent, aga oleme ravinud karvutuid kohti).

Abi võid saada õunaäädikalahusest (lahjenda pooleks veega) – aitab sügeluse vastu ning tapab pärmseent. Kindlasti kanna koera nahale lahjendatult, et mitte valmistada oma lemmikule ebamugavust. Samuti on hea teepuuõlilahus (lahjenda pooleks veega), aga taaskord ära luba oma koeral seda lakkuda (võib põhjustada alla neelamisel mürgistust). Võid proovida ka neemiõli lahust, aga seda tuleb lahjendada nt oliiviõliga. Neemiõlil on põletiku-, seene- ja parasiitidevastane toime.

Naha ja karvkatte seisundit aitab parandada lõheõli. Väldi USA päritolu lõheõli. Põhja-Ameerikasse on nüüdseks jõudnud Fukushima tuumareaktoritest vette jõudnud radiatsioon, seega on saastunud ka suurem osa mereelustikust (sealhulgas lõhe).

Kokkuvõtteks

Ole järjepidev. Nagu ma juba varem kirjutasin, siis “ravi” alustamisel võivad sümptomid tugevneda ning võib tekkida rohkem karvutuid laike. Ja isegi kui sa näed paranemismärke, jätka “raviga”, et pärmseen saaks korralikult välja ravitud. Protsess on aeganõudev, seega tuleb olla lihtsalt kannatlik :). Lisaks, kui su koeral on pidev pärmseene probleem, siis tasub nisu ja suhkur täielikult tema toidulaualt eemaldada.

Kasutatud allikad:

Jaga see postitus

Comment (1)

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Tagasi lehele Tervisenurk