Artriit koertel
Seekord võtan ette endale üsna tuttava teemal ehk artriit koertel. On levinud arvamus, et jäikus ning artriit on vanusega kaasas käiv paratamatus. Jah, suure tõenäosusega tekib enamus vanadel koertel artriit, sest liigesed kuluvad, aga sellega kaasnev valu ning jäikus ei pea olema paratamatus. Kuigi tavapärase meditsiini kohaselt peaks koer hakkama saama põletikuvastaseid valuvaigisteid, siis holistilised veterinaarid sellist lähenemist ei poolda. Peamiselt just nende kõrvaltoimete pärast – maohaavandid ning neerukahjustused on väga tavapärased. Lisaks võivad need põhjustada ka maksahaigusi. Artriit on meie majas juba üsna pikalt kestnud nähtus, ometigi elab Oscar siiani igapäevaselt ravimitevaba elu. Kui ma keeldusin 6 kuu vanust Oscarit operatsioonile panemast, teadsin ma, et artriit on aja küsimus. Samas oleks artriit tekkinud ka siis, kui ma oleks ta operatsioonile pannud. Täna toon ma ära dr. Dobiase punktid, kuidas artriidiga looduslikult ehk ilma valuvaigistiteta toime tulla.
Mis asi on artriit?
Artriit ja osteoartriit on kasutusel reeglina samas tähenduses, kuigi need on oma olemuselt veidi erinevad. Artriit viitab enam kui 100-le liigesehaigusele, mis põhjustavad kas ühe või mitme liigese põletikku ehk turset. Osteoartriit on aga artriidi tüüp. Osteoartriiti nimetatakse mõnikord degenatiivseks artriidiks või ka kulumisartriidiks, kuna see tekib aja jooksul ehk vananemisegaa ning põhjustab kõhre lagunemist. Kõhr on see tugev, valkjas ja painduv sidekude, mis katab luude otsi kohtades, kus luud kokku puutuvad ning moodustavad liigese. Kõige lihtsam on seda selgitada kanakoiva näitel. Ma olen kindel, et kõik teavad seda krõmpskonti seal kondi otsas – seesama ongi kõhr.
Siin artiklis toodud soovitused käivad nii artriidi kohta laiemalt kui ka osteoartriidi kohta, aga kasutan enamjaolt laiemat mõistet ehk artriit.
Osteoartriit on liigese kõhre, liigesekapsi ja selle all või ümber asuva luu põletik ning lõplik lagunemine. Põletik liigeses põhjustab kahjustusi ning lõpuks viib liigesekõhre kaitsekihi kulumiseni. Kui kõhr on kulunud, paljastub selle all olev luu, mis vähendab liigese võimet lööke taluda. Liigesekapsli sisekiht reageerib sellele põletikuga, mis avaldub sünoviidina ning lõpuks ka armkoe tekkena. Olgu öeldud, et minu esimesel saksa lambakoeral, Bemmul, oli tagumise põlve kõhr täielikult kulunud, ometigi elas ta peamiselt valuvaigistivaba elu. Valuvaigistit andsin ainult päevadel, kui ma nägin, et tal oli tõsiselt raske. Sisuliselt sõi ta 7 aasta jooksul ära 1 purgi Rimadyli.
Natuke veel anatoomiat. Liigesekapsli sisekiht toodab liigesevedelikku, mis määrib liigest ning hoiab kõhre, sidemeid ning muid liigese sees olevaid struktuure tervena. Kui liigesekapsel kulub ja muutub põletikuliseks, muutub liigesevedelik vedelamaks ja vähem viskoosseks, pakkudes liigestele vähem määrimist ning pehmendust. Artriidist tingitud valu on seotud kõhre kahjustuse, luu paljastumise, hõõrdumine, luumuutuste ning liigese sisese põletikuga.
Artriidi kõige tavalisem põhjus on ortopeediliste haiguste tüsistus – näiteks kraniaalse ristatisideme rebend, osteokondroos või trauma. Teiseks levinud põhjuseks on lihtsalt vanusega seotud liigese kulumine. Dr. Dobiase sõnul on ka teisi tegureid:
- geneetiline eelsoodumus;
- rasvumine;
- immuunsüsteemi häired;
- toitumisega seotud puudujäägid;
- ainevahetushaigused.
Osteoartriiti esineb eriti sageli suurt tõugu noortel koertel, kellel on olnud luude arenguhäireid ning samuti vanematel ülekaalulistel suurt tõugu koertel.
Artriidi kliinilised tunnused ja riskitegurid
Artriidil on üsna kindlad kliinilised tunnused. Nendeks on:
- jäsemete kangus;
- vankuv liikumine;
- “jänesehüpped” ehk mõlema tagajalaga korraga hüppamine;
- vastumeelsus või võimetus hüpata kas mööblile või autosse;
- lonkamine;
- istumine kas ühe puusa peal või sirge jalaga;
- raskus lamamisest püsti tõusmisel;
- vähenenud aktiivsus.
Toon siinkohal ära ka Ameerika Veterinaarkirurgide kolledži poolt välja toodud võimalikud riskitegurid. Kui vaadata mis teguritele viitas dr. Dobias, siis üsna paljud kattuvad:
- geneetiline eelsoodumus – arvatakse, et arengulistel luuhaigustel nagu osteokondroos, küünarliigese düsplaasia ja puusaliigese düsplaasia on geneetiline komponent;
- vanus – vananedes muutub liigeste kõhre koostis, mistõttu väheneb selle võime ennast parandada;
- ülekaalulisus – seotud osteoardriidi süvenemisega nii loomadel kui inimestel. On leitud, et kui koertel piirata toitu, väheneb osteoartriidi esinemissagedus puusa-, küünar- ja õlaliigestes;
- sugu – osteoartriidi ja soo seost ei ole uuritud, aga on teada, et varajane steriliseerimine või kastreerimine suurendab arenguliste luuhaiguste esinemissagedust ning osteoartriidi varajast teket;
- elamistingimused – libedad pinnad on kutsikatele ohuks ning suurendavad riski haigestuda puusaliigese düsplaasiasse ja osteoartriiti;
- toitumine – rasva- ja valgurohke toit kutsikaeas võib suurendada küünarliigese osteoartriidi riski. Ma siinkohal toon juurde dr. Dobiase arvamuse – riski ei suurenda mitte valgurohke toit, vaid liiga kaloririkas toit ja seda eriti suurtel tõugudel, sest kaloririkka toiduga kasvab kutsikas kiiremini;
- vigastus või trauma – liigesevigastus põhjustab kahjustust liigeses ning võib viia osteoartriidi varajase tekkeni;
- arengulised luuhaigused – haigused, mis põhjustavad ebanormaalsed koormuse jaotumist liigestes (nt küünarliigese düsplaasia) või ebanormaalsed liigespinda (nt osteokondroos), suurendavad osteoartriidi varajase arengu riski.
Artriit ja tervenemise tsükkel
Dr. Dobias on kirjutanud väga hea artikli teemal kuidas artriidiga loomulikul teel ehk ilma valuvaigistiteta hakkama saada. Sama on teinud ka dr. Judy Morgan, kes enda artiklis on toonud välja detailse nimekirja, mis on võimalikud ravivõimalused. Kellel on päriselt huvi, see saab juba ise juurde lugeda ja uurida võimalikke variante. Kuigi ma toon siinkohal välja dr. Morgani poolt ära toodud lisandid – kuldne pasta, ternespiim, kondipuljong, omega-3 rasvhapped, liigeselisandid (meie valikus on olemas osteo-tabs, mis nimele viidates sobib väga hästi just osteoartriidi korral) ning kookosõli (selles sisalduva lauriinhappe pärast). Võtame nüüd aga ette dr. Dobiase välja käidud tervenemise tsükli.
Detox
Varsti ei ole vist ühtegi artiklit, kus ma ei mainiks toksiine. Paratamatult puutuvad meie koerad igapäevaselt aga kokku tuhandete võõrainetega ning paljud neist on neile toksilised. Need toksiinid akumuleeruvad nii lihastesse, liigestesse kui ka osad luudesse, kutsudes esile põletikku. Põletik kutsub omakorda esile immuunvastuse, mis tekitab täiendava põletiku, sünoviaalvedeliku hõrenemise, kõhre hävimise ning lõpuks ka artriidi.
Siinkohal soovitan mina jälgida enda koera. Nagu me kõik teame, siis iga organism on erinev. Osad on lõhnadele tundlikumad, teised toksiinidele. Ma olen viimasel ajal hakanud tähele panema, et kui mõne auto toss ajab mind aevastama, ajab see ka Oscarit aevastama ehk lõhn on liiga tugev (ilmselgelt ka toksiine palju). Faddyl ma aga sellist reaktsiooni ei tähelda.
Immuunsus
Immuunsüsteem on väga tihedalt seotud liigeste tervisega, sest ca 80% immuunrakkudest asub soolestikus. Osad artriidi vormid on põhjustatud sellest, et immuunsüsteem tekitab omaenda rakkude vastu antikehad. Immuunsüsteemi koormavad muuhulgas toksiinid, ravimid, keskkond, toit (kehv tooraine, saastunud, olematu toiteväärtusega). See kõik ajab immuunsüsteemi segadusse ning ta hakkab ründama omaenda kudesid, sealhulgas liigeseid.
Head pro- ja prebiootikumid mängivad olulist rolli nii artriidi kui ükskõik millised kroonilise haigusega toime tulemisel. Pea aga meeles, et probiootikumidega koos pead alati andma ka prebiootikume, sest muidu ei jää head bakterid ellu ehk raiskad lihtsalt raha. Head prebiootikumid on näiteks spargel, roheline banaan (mida rohelisem, seda parem) ning õunad.
Toit
Õige toidu andmine mängib artriidi puhul olulist rolli. Hoia eemale madala toiteväärtusega halvast toidust. Nisu, halvaks läinud õli/rasv, sünteetilised säilitusained, lõhna-, värvi- ja maitseained on kõik põletikku tekitavad. Lisades oma lemmiku toidule töötlemata toitu, vähendab artriidi poolt tekitatavaid kannatusi.
Dr. Holly Ganz rõhutab, et anna oma lemmikule kõrgekvaliteedilist toitu! Super premium paki peal ei garanteeri veel kõrget kvaliteeti, sa pead lugema koostist. Lisaks ütleb ta, et ükskõik mida sa oma lemmikule annad – kuivtoit, kodus kergelt küpsetatud või toores, veendu, et see on toitaineliselt tasakaalustatud!
Kuigi hind ei garanteeri kõrget kvaliteeti, siis liiga odav toit ei saa sisaldada ei täisväärtuslikku toorainet ega ka üldse midagi kasulikku, sest see ei kataks ära ei tooraine ega tootmiskulu, rääkimata transpordist, maksudest ega iga ettevõtte kasumist.
Toored lihased kondid ja kõhred
Toored kondid on kasulikud nii hammaste tervisele kui pakuvad ka toitaineid ehitamaks üles nii liigest kui sidekudet. Toore lihase kondi andmisel jälgi alati oma lemmikut ning ära anna konti tihedamini kui 2-3 korda nädalas. Samuti ei tasu luuüdi konti anda tugevale närijale, sest hammaste murrud/mõrad on nii tugevate kontide puhul üsna tavapärased (sama ka muideks hirve sarvede puhul). Ja võimalusel tasub eelistada mahekasvatusest pärit loomade konte või siis karjamaal kasvanud loomade konte.
Kõrgel kuumusel konte ei tohi anda, kuna kuumus muudab kondi seedimatuks.
Liikumine ja vigastused
Regulaarne liikumine ning aktiivsus on artriidiga hakkama saamisel võimas vahend. Asi ei ole ainult selles, et me hoiame niimoodi koera füüsiliselt vormis, vaid me tugevdame nii ka nende lihaseid, sidemeid ning liigeseid. Ainult luukere ei seisa püsti ega liigu. Tugevad lihased ja sidemed vähendavad koormust nii kõhredele kui ka liigestele, hoides ära põletikku ning parandades üleüldist tervist.
On üsna levinud arvamus, et vanad, artriidi käes vaevlevad koerad peaksid puhkama ja rahulikult võtma. Tegelikkuses vajavad nad õiget regulaarset liikumist. Sellisteks on näiteks matkamine, mäest üles kõndimine, ujumine, rahulik mäng, kere tugevdamine ning muuhulgas ka agility.
Tänapäevased koerad kannatavad vale liikumise tõttu vigastuste all. Meile tundub, et palli viskamine ja ära toomine on hea viis koerale koormust anda, aga see on liigestele kõige koormavam, sest koer pidurdab järsku. Lisaks ei teeks koer vabas looduses seda mitte kunagi. Võrdlus vaba loodusega on näiteks jänese tagaajamine – koer teeb seda korra, mitte aga 30-50 korda järjest. Lisaks veel ka üles hüppamised, frisbee’de püüdmine kui ka liigne ujumine (sellest, kui palju on liiga palju ujumist räägime juba järgmine kord).
Meie ülesanne omanikuna on jälgida, et meie koerad ennast üle ei tõmbaks ning lisaks on meie ülesanne pakkuda neile erinevaid tegevusi.
Selgroo, liigeste ja lihaste harmoonia olulisuse mõistmine
Keha on peenelt häälestatud rakkude, organite ja kudede süsteem, mida toidavad veresooned ning kontrollivad närvid juhtides kehas elektromagnetilist energiat. Koera tervis sõltub selle energia vabast liikumisest. Kui see energia jääb seisma, kaasneb sellega optimaalsest halvem tervis ning haigused. Selgroogu võib näha kui peamist energia “kiirteed” ning närvid ja lihased on tema kanalid.
Vigastus, nikastus, kõrvalekalle või nõrkus toovad kaasa lihaskrambid ning selgroo ja liigeste kõrvalekalde, mis päädib tervise halvenemisega.
Raku energia
Vananemise bioloogilised märgid võivad ilmneda ka kõigest 2 aasta vanustel koertel. Vananemisprotsess on osaliselt tingitud kehas toimuvast pidevast taastumisest ning uuenemisest, kus DNA ja RNA vanad rakud asenduvad uutega. DNA on kaheahelaline molekul, millel on pikk nukleotiidide ahel. RNA on üheahelaline molekul, millel on lühem nukleotiidide ahel.
Olulist rolli mängib ka NAD’i (nikotiinamiidadeniindinukleotiid) vähenemine, mis on hädavajalik energiamolekul rakkude, lihaste ning organi talitluseks. On leitud, et keskikka jõudes (koerad alates 5 aasta vanusest) võivad nii koerad kui inimesed kaotada kuni 50% oma NAD tasemest.
NAD ise on ebastabiilne ning seetõttu ei soovita dr. Dobias seda lisandina võtta. Siin tulevad aga appi prekursorid ehk NMN (nikotiinamiidmononukleotiid) ja NR (nikotiinamiidribosiid). Tasub kaaluda selle lisandi andmist alates 5-ndast eluaastast. Uuringud on näidanud, et nende lisamine toidusedelisse parandavad rakkude parandamise ensüümide aktiivsust, mis vastutab nii rakkude parandamise, mitokondrite funktsiooni, DNA & kudede parandamise eest, aeglustades potentsiaalselt vananemisprotsessi ning edendades paremat liigeste tervist ja liikuvust.
Hormonaalne tervis
Oleme sellest pikalt rääkinud, aga sellest üle ega ümber ei saa. Suguorganite (munasarjad/munandid) eemaldamine koeral peatab võtmehormoonide tootmise nagu östrogeen ning testosteroon. Need hormoonid on hädavajalikud paljudele füsioloogilistele protsessidele, mis on vajalikud nii liigeste, sidemete, lihaste kui ka üleüldise tervise jaoks.
Mitmed uuringud on nüüdseks kinnitanud, et tavapärane kastreerimine ja steriliseerimine viib luteiniseeriva hormooni ületootmisele (30-50 korda üle normi), mis omakorda viib erinevate kudede, sealhulgas liigeste, lihaste, kõõluste ja sidemete põletikuni.
Toitainelised lisandid
Väldi kõike, mis puudutab toitu, mis tuleb Hiinast, sest seal on madalam kvaliteedikontroll ning toorainete puhtus. Pea ka meeles, et lisandid ei ole kõik samaväärsed ehk on vaja lugeda koostist ning teha teadlik otsus. Odavama toote puhul võid küll säästa raha, aga sa ei saavuta üldse soovitud efekti. Nii nagu on vahe toidul ja toidul, on vahe ka söödalisandil ja söödalisandil.
Kokkuvõtteks
Kõik holistilised veterinaarid ütlevad ühest suust, et meie eesmärk peaks olema lemmikloomale elukvaliteedi tagamine. Meie koerad peavad saama liikuda, sest ilma liikumiseta ei ole ta enam koer. Selline koer kaotab oma elurõõmu. Tihti aga teeme me soovituste põhjal valed otsused. Näiteks Bemmu puhul öeldi mulle, et ta ei tohiks üldse enam rihmast lahti liikuda. 2 nädalat proovisin ja ma nägin kui õnnetu ta oli. Siis otsustasin, et ma võimaldan talle kvaliteetse ja rõõmsa elu, isegi kui ta elab mul seetõttu näiteks aasta vähem. Kõhre kulumine ei saanud talle aga kunagi saatuslikuks ning ta ei läinud mul kunagi ka oma põlve pärast noa alla. Dr. Ranno Viitmaa ütles mulle ning dr. Valdeko Paavel Irenele, et valuvaigistit tuleks anda ainult siis, kui sa näed, et koeral on tõesti raske, mitte aga igapäevaselt.
Muuhulgas on dr. Morgan öelnud, et põletikuvastased valuvaigistid kahjustavad lisaks neerudele ja maole ka liigeseid. Seega võid sa pikaaegsel kasutamisel hoopis vastupidise efekti saavutada. Algul tundub kõik kena ja hea, sest koer liigub paremini, aga pikaajaliselt on kahju suurem. Kuldne pasta on uuringute kohaselt täpselt sama hea kui põletikuvastased valuvaigistid, seega miks mitte kasutada looduslikke vahendeid.
Oscari puhul elame me päev korraga. Ma näen, et mida rohkem ta liigub, seda paremini ta liigub, sest seda paremas toonuses on lihased ning mida paremas toonuses on lihased, seda paremini toetavad need nii luid kui liigeseid. Ravimitevaba elu koos artriidiga on võimalik, lihtsalt see nõuab veidi rohkem möllamist ning oma koera jälgimist. Samas ei näe ma täna, et Oscar kuidagi Faddyle kuidagimoodi alla jääb. Samas on ta mul ka suurema osa elust söönud puhast kuivtoitu, sinna juurde märgtoitu ja toorest ning muidugi liigeseid toetavaid lisandeid, rääkimata kuldsest pastast, kookosõlist ning omega-3 õlist. Ma olen täiesti kindel, et need kõik on andnud oma panuse sellesse, et ta täna liigub ja veel elus on.
Kasutatud allikad:
Lisa kommentaar