Tasuta transport pakiautomaati alates 49 eur

Atoopiline dermatiit

Tagasi lehele Tervisenurk
atoopiline dermatiit

Atoopiline dermatiit

Seekord jagame ühte imelist edulugu ühest meie kliendist, kelleks on 1,5 aastane jack russell. Eelmise aasta lõpus võttis meiega ühendust ühe jack russelli omanik, kes oli lugenud meie artiklit Apoquelist ning küsis nõu. Selgus, et tema aastane koer sügeles meeletult, tal oli diagnoositud atoopiline dermatiit ning ravimiteks määrati nii Apoquel kui ka hormoonravi. Peale artikli lugemist ütles, et ta ei taha Apoqueli anda ning küsis, et millest alustama peaks. Ta oli varasemalt proovinud Winner Plus toite, aga 300 grammise kogusega ei saavutanud ta muutust. Sisuliselt 3 kuud peale Winner Plus toidule üle minemist elab see koer täielikult ravimitevaba elu. Loodetavasti on see artikkel abiks ja julgustuseks ka teistele koeraomanikele, kellele on öeldud, et ainus lahendus sügeluse leevendamiseks on ravimid. See teekond ei ole kindlasti lühike ega kerge, aga ravimitevaba elu on seda pingutust väärt!

Mis on atoopiline dermatiit?

Tohutult sügelev nahk ei ole naljaasi ning kahjuks liiga palju koeri kannatavad selle all. Üks asi on ajutine sügelev koht, mis sisuliselt laheneb kui sa seda sügad või määrid sellele kohale kreemi. Hoopis teine asi on see, kui sa ei suuda sügelust kuidagi leevendada. Paljud koerad on kimpus atoopilise dermatiidiga, mis on allergiline nahaseisund ja mis põhjustab pikaajalist sügelust. Seda võrreldakse inimestel ekseemiga.

Atoopiline dermatiit on kõige tihedamalt põhjustatud kas ülitundlikkusest toidu või keskkonna allergeenide suhtes, sealhulgas õietolm, hallitus, tolmulestad ning putukate antigeenid. Karen Beckeri kogemusel võib rolli mängida ülitundlikkus ka keemiliste vahendite suhtes.

Karen Becker ütleb, et kui su koer on kimpus atoopilise dermatiidiga, on oluline üles leida algpõhjus – olgu see siis toit või keskkond. Pea meeles, et ravimid “ravivad” tihtipeale sümptomeid, mitte aga algpõhjust.

Paljud integreerivad veterinaarid näevad ülisuurt sümptomite paranemist elimineerides põletikku tekitavad ning GMO-allikad (mis on saastunud glüfosaadiga), tarbetud säilitusained, sünteetilised vitamiinid ja toksilised töötlemistehnikad ning lisada dieeti omega-3 olulisi rasvhappeid. Toit kas parandab või kahjustab tervist!

Karen Becker ütleb, et sümptomite leevendamiseks eelistab ta alati ohutuid ja looduslikke vahendeid immuno-suppressantide asemel. Ta ütleb, et mõnikord määratakse koerale ravimid suurte kõrvaltoimetega lühikeseks ajaks, kuni veterinaar töötab su lemmiku üliaktiivse immuunvastuse parandamisega.

Karen Becker soovitab koera pesta antibakteriaalse loodusliku šampooniga ning lisaks ütleb ta, et abi võib saada terapeutilisest vannist ja loputustest. Uuringud on näidanud, et karvanääpsu mikrobioom mängib nahahaiguste korral olulist rolli, seeega on nende koerte jaoks hädavajalik leida viis mikroobse tasakaalu taastamiseks ilma eluaegsete suukaudsete ravimiteta.

Kõik algab toidust

Ma olen Karen Beckeriga igati nõus, et enamus terviseprobleeme on tingitud toidust ning esimesena tasub üle vaadata oma lemmiku toit. Muuhulgas tuleb toidu vahetamisel anda aega vähemalt 30 päeva, seega väikese toidu proovikogusega ei ole võimalik aru saada kas sellest võib abi olla või mitte. Lisaks on toidu vahetamisele vaja läbi viia keha detox ning järgmisena tasub tugevdada immuunsüsteemi.

Kindlasti arvesta ka sellega, et enne kui asi hakkab paremaks minema, võib asi minna hullemaks. Tegemist on üsnagi tavapärase reaktsiooniga, mis üldiselt kestab paar päeva ning siis sümptomid ka kaovad. Tegemist on Herxheimeri reaktsiooniga. Kuigi olukorra halvenemine võib tekitada tahtmine käega lüüa, ei tasu seda kohe teha.

Teekond ravimitevaba eluni

Jack russell Hugo omanik kirjutas meile detsembri lõpus murega, et kasutab Winner Plus kalaõli, aga koeral karv nii lahti, omanik kammib teda igapäevaselt kuid miskit polnud muutunud. 2-3 kuud andis omanik kodutoitu – porgand, brokkoli, lillkapsas, sea- ja veise hakklihaga ning lisaks ka Winner Plus lõhe & suvikõrvits märgtoitu. Omanik oli proovinud ka Winner Plus toite, aga kuna ta ei märganud suuri muutusi, siis läks kodutoidu peale. Nimelt on Hugo olnud allergik kutsikast peale ning oli ka Apoqueli peal. Kui omanik lõpetas Apoqueli andmise, siis hakkas Hugo koheselt ka ennast kratsima.

2022 veebruaris käis Hugo omanik Hugoga nahaarsti juures ning talle anti koju järgnev raviplaan. Toome allpool ära omaniku loal põhilised aspektid.

Hugo käis täna nahaarsti juures seoses tugeva kroonilise sügelusega, mis allub hästi hormoonravile (Medrol), kuid allus vaid osaliselt Cyclovance vedelikule. Seni proovitud toidumuutused/välistusdieedid (kuni 4 nädalat) ja välisparasiiditõrje (20.10. Bravecto tablett) Hugo sügelusele leevendust ei  toonud. Hugol on diagnoositud atoopiline dermatiit (allergia väliskeskkonna tegurite vastu nagu kodutolmulestad ja/või õietolmud).

Naha punetuse ja sügeluse leevendamiseks paiguti kasutame ka hormoonspreid (Cortavance), kuid kuna Hugo tunnused on nii tugevad, siis on vajalik ka püsiravi suu kaudu. Arutasime, et kasutame praegu Hugo atoopilise sügeluse kontrolliks off-label Apoquel tablette; suve lõpus plaanime ka allergia testimist (ja võimalusel saame lisaks alustada nn allergia vaktsiiniga).

Tänane ravijuhend:

1. Sügelusevastane tablett Apoquel 3.6mg – 1 tablett 2 korda päevas, 14 päeva, edasi 1 -1.5 tabletti 1 kord päevas kuni uute juhisteni. 

2. Cortavance sprei (nahale toimiv hormoonsprei, ei imendu organismi) – pritsige 3 korda nädalas regulaarselt probleemseid kohti – kaenla alused, kaela alune, kõhu alune, varvavahed, vajadusel ka kõrvalesta sisepinnad. Kui nahatunnused on ägenenud, siis kasutage 2 korda päevas probleemkohtadele (v.a. silmade ümbrus) 7-10 päeva, edasi kasutage taas 3 kord nädalas. 1 spreivajutus katab umbes peopesa suuruse ala. Kasutage kummikindaid.

3. Kui mistahes hetkel (ka Apoqueli või Cortavance kasutades) on Hugo sügelus siiski tugev, võite anda Medrol 4mg (hormoon) – 1 -1,5 tabletti 1 kord päevas 3-5 päeva, vajadusel korrata, kuid pidage arvet kasutamise kohta.

4. Regulaarne keha pesu antibakteriaalse 4% kloorheksidiini shampooniga (nt Chlorexyderm) – peske praegu Hugot 1 kord nädalas (võimalik, et ägenemise perioodil tuleb pesta sagedamini), toimeaeg 10 minutit enne hoolikat loputamist: kindlasti niisutage nahka pesujärgselt palsamiga ja lisaks 2-3 korda nädalas, nt Idraderm leave-on sprei-palsam, seda võib kasutada vajadusel ka igapäevaselt.  Kui nahk jääb siiski selle shampooniga pesujärgselt liiga kuivaks, võite pesta vaheldumisi allergiavastase/rahustava shampooniga nt Allercalm/Allermyl shampoon.

5. Regulaarne väliparasiidi tõrje  – Bravecto tablett 250mg – anda 1 tablett suu kaudu, toime kestab 3 kuud. See ravim on puukide, sügelislesta ja kirpude vastu.

6. Hugo võib praegu jätkata sama dieediga, kuid andke kogu aeg juurde asendamatute rasvhapete toidulisandit (nt Megaderm).”

Esimesed sammud – klorella ja õunaäädikas

Kuigi ma üldiselt ei soovita korraga mitut muudatust teha, siis Hugo puhul soovitasin kõigepealt jätkata kodutoiduga aga lisada juurde nii klorella kui ka õunaäädikas. Klorella nimelt aitab mürke endasse koguda ja kehast välja viia ehk puhastab organismi (sh maksa). Lisaks sisaldab klorella suures koguses tsinki, mis vastutab naha tervise eest. Õunaäädikat soovitasin ma lisada nii toidule kui ka teha pihustipudelisse kehaloputusvahendi, mis aitab taastada nii naha pH-d kui rahustab sügelevat nahka.

Lisaks soovitasin ma Hugot vähemalt iga paari päeva tagant pesta. Nimelt on holistilised veterinaarid soovitanud allergilisi koeri ajutiselt pesta kasvõi iga päev, et allergeenid naha pealt maha pesta. Loomulikult öeldakse, et me peaksime eelistama võimalikult looduslikku šampooni, et me keemiliste ainetega nahka üle ei koormaks. Põhimõtteliselt saab ka kodus lihtsamat šampooni teha. Esimene variant – 1/2 tassi vett, 1/4 tassi õunaäädikat ning 1/4 tassi beebišampooni. Kui koer sisse määrida, peaks laskma sellel ca 5 minutit mõjuda enne kui ära loputada. Teine variant on söögisooda ja vesi kokku segada vedelamaks pastaks ning sellega koer ära pesta. Hugot sai pestud söögisooda ja vee seguga.

Kui asi läheb hullemaks

Olles ise Oscariga läbi elanud Herxheimeri reaktsiooni teadsin ma mida Hugo puhul oodata. Hoiatasin ka omanikku ette. Siiski oli olukorra halvenemine omaniku jaoks endiselt väga raske. Peale seda kui omanik oli rohud ära jätnud ning Hugo oli 3 päeva olnud rohtudeta, tuli väga raske hetk. Suu ja silmade ümbrus läks väga punaseks, raputas pead ehk kõrvad sügelesid ning õuest tulles oli isegi poole tee peal maha istunud ning hakkas sügama.

Ma korra kahtlustasin, et tegemist võib olla ka põletikuga ehk kui keha üritab selle kõigega nüüd hakkama saada. Soovitasin omanikul hoida ta käitumisel silma peal ning kui on näha, et koer on kuidagi loid ja ei taha süüa, siis kraadida.

2 päeva hiljem kirjutas omanik “eilsest õhtust aina sügab ennast, ma ei näe, et paremaks läheks sügelus”. Sain aru, et omanikul oli väga keeruline seda olukorda vaadata ning oli alla andmas. Andsin talle järgmised soovitused:

  • pesku koer ära ning määrigu peale pesu sügelevaid kohti kookosõliga (niisutab nahka)
  • hakaku andma krõbinaid ning jätku kõik muu ära ehk hakkame välistama

Sama päeva pärastlõunal kirjutas omanik, et ta oli katki kraapinud oma kulmu ning lisaks ka kriipinud kõrvu. Hugo sai väikese koguse Medroli ehk 4 mg tabletist sai veerand tabletti (1 mg). Hormooni erinevus Apoqueliga on see, et peale hormooni ära jätmist, immuunsüsteem taastub.

Minu aastatepikkune kogemus on näidanud, et allergilistele koertele on kõige paremini sobinud Winner Plusi sarjast lammas & kartul toit. Selgus aga et Hugole see eriti ei sobinud. Seega hakkas Hugo sööma Winner Plus sarja lammas & riis toitu. Arvesta, et iga organism on erinev ning on vaja proovida milline toit just konkreetsele lemmikule sobib.

Hugo

Väikesed paranemise märgid

Järgmisel päeval oli olukord veidi parem, kuigi sügas veel väga intensiivselt. Ütlesin, et kui väga sügeleb, siis andku endiselt 1 mg Medroli päevas, sisuliselt 4-6 korda väiksem kogus, kui arsti poolt määratud. Suu ja silmaümbrus oli endiselt punane, aga õnneks hullemaks ei läinud.

Järgmine päev oli jälle veidi parem, sügeles vähem, oli endiselt rõõmus ning jõi oluliselt paremini vett.

Järgmisel päeval kakas Hugo välja ussi! Ehk siis see sügelus võib olla ka parasiitidest kehas. Tegelikult oli see ussi väljutamine väga hea uudis, sest see näitas, et immuunsüsteem hakkas tööle ning klorella aitas kehal puhastuda. Soovitasin sel hetkel alustada uuesti ka küüslaugugraanulite andmist ning jätkata seda järgmised 4 nädalat. Küüslauk nimelt on kasutusel parasiidivastase vahendina.

Siis toimus ka selge muutus paremuse poole – Hugo oli 2 päeva olnud ilma hormoonita ning käppasid enam nii palju ei lakkunud.

Lisaks andis ta Hugole toiduga ka kookosõli, mis niisutab ja on antibakteriaalne.

Iga uus asi tekitas algul väikese reaktsiooni ehk keha pidi lihtsalt uue asjaga harjuma. Mingi aeg otsustas omanik proovida ka lammas & riis märgtoitu, mille peale ta hakkas ennast veidi rohkem sügama, aga see ei olnud püsiv. Tänaseks sööb ta seda märgtoitu ilma mingisuguste probleemideta.

Umbes kuu aega hiljem oli olukord selgelt parem. Kord nädalas andis omanik Hugole endiselt 1 g Medroli (veerand tabletti), sest ta kratsis oma kõrvu ja suu ümbrust. Aga muidu oli kõik okei. Samuti sai ta siis veel täiendavalt juurde nii klorellat kui ränivetikapulbrit.

Märtsi keskel oli Hugol juba nii hästi, et enam ei kratsi peaaegu üldse. Toit sobib ja nahk kõik kenasti puhas. Ravimeid ei ole enam üldse vaja anda. Nüüd proovime monoproteiin sarja teise proteiiniga toite – nii lõhet kui parti, et leida lambale lihtsalt vaheldus. Nimelt kui me anname ühte loomset proteiini liiga pikalt, siis võib keha hakata ühel hetkel sellele vastu töötama.

Kokkuvõtteks

Hugo on esimene koer, kelle ma olen koos omanikuga võõrutanud täielikult ravimitest. Ma tean kui raske omanikul alguses oli, sest vaadata oma koera sümptomite ägenemist ei ole lihtne. Olles ise selle Oscariga läbi elanud, seega tean täpselt mis tunne see on. Siiski on mul hea meel, et sain omanikule toeks olla ning samuti, et ta selle aja vastu pidas. Kuna Hugo oli olnud 9 kuud ravimite peal, siis rahustasin lihtsalt omanikku, et see ägenemine on lihtsalt immuunsüsteemi tööle hakkamine. Toon siin lühiülevaate mida me tegime:

  • vahetasime senise toidu välja Winner Plus lammas & riis toidu vastu
  • lisasime juurde klorella ja õunaäädika
  • Hugo pesemine kui sügelemine läheb väga hulluks (ajutiselt kasvõi iga päev) ning pärast pritsida ta üle õunaäädikast valmistatud kehaloputusvahendiga
  • juurde anda kookosõli (nii siseselt kui väliselt)
  • alguses jätkas hormooniga, lihtsalt kogus vähenes 4-6 korda, paari nädala pärast sai hormooni 1 kord nädalas, ca 2 kuu pärast ei saanud enam üldse
  • peale klorellat sai ternespiima, et immuunsust tugevdada

Me ei oodanud Hugo puhul nii kiireid tulemusi. Ma olin kindel, et kuna Hugo on saanud ravimeid 9 kuud, siis võib see teekond aega võtta isegi kuni aasta. Jah, ilmselt olukord paraneb, aga ma ei julgenud teekonna alguses küll oodata, et sisuliselt 3 kuuga on Hugo ravimitelt maas. Ma ise arvan, et Hugo puhul mängis rolli tema vanus ehk tegemist noore koeraga. Kui su koer on samamoodi kimpus atoopilise dermatiidiga ning tahad oma koera ravimitelt maha saada, siis mina soovitan selle teekonna ette võtta võimalikult kiiresti. Mida varem alustad, seda väiksem on tekitatud kahju kehale ning seda kergem on kehal taastuda.

Arvesta ka sellega, et igale koerale ei pruugi sobida sama toit ehk mõnikord on vaja proovida erinevaid proteiine, et leida just enda koerale sobiv lahendus. Üldiselt soovitatakse välistamist alustada proteiinist, mida su lemmik pole enne saanud. Ei ole olemas valmis lahendust mis toimib kõikide koerte puhul samamoodi. See protsess lihtsalt nõuab kannatust ning järjepidevust!

Lisaks toidu vahetusele on vaja läbi viia ka keha puhastamine ning immuunsüsteemi tugevdamine! Kui soovid/vajad meie abi, siis võta meiega ühendust!

 

Kasutatud allikad:

Jaga see postitus

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Tagasi lehele Tervisenurk