Tasuta transport pakiautomaati alates 49 eur

9 potentsiaalset ohtu lemmikutele Mardi- ja Kadripäeval

Tagasi lehele Tervisenurk
9 potentsiaalset ohtu

9 potentsiaalset ohtu lemmikutele Mardi- ja Kadripäeval

Sattusin lugema hiljuti Dr. Karen Becker Shaw artiklit “9 ohtu lemmikutele Halloweeni ajal”. USA-s on meie Mardi- ja Kadripäeva asemikuks Halloween, kui lapsed käivad ukselt uksele maiustusi küsimas. Ütlen ausalt, et osad neist 9-st ohust tulid mulle endale ka üllatusena ning seda just pigem seetõttu, et ma ei olnud kunagi nende peale mõelnud. Aga eks see ilmselt olenebki koerast – minul on kõikide koertega vedanud, keegi ei võta midagi kapi ega laua pealt ning üldiselt ei karda nad ka midagi. Seevastu Irenel on olukord aga päris keeruline. Nt Fentu armastab käia ja vaadata mis köögikappide peal on (ta on sealt muuhulgas võtnud ka nuge). Ja Peku on lihtsalt see, kes sööb kõik ära mis vähegi süüa kõlbab ja on tema suu ulatuses.

Aga millised on siis 9 potentsiaalset ohtu?

Šokolaad ja muud kommid

Šokolaad on toksiline nii koertele kui ka kassidele ning mida tumedam on šokolaad, seda toksilisem see on. See sisaldab endas kofeiinitaolist stimuleerivat ainet mis allaneelamisel võib esile kutsuda oksendamist, kõhulahtisust, hüperaktiivsust, kiirenenud pulssi ja isegi krampe.

Kommid on ohtlikud seetõttu, et need on täis suhkruid ja rasvu, mis võivad põhjustada nii tõsiseid seedetrakti probleeme kui ka pankreatiiti. Seega tasub jälgida, et koer ega kass ei pääseks ligi ei šokolaadile ega ka kommidele.

Suhkruvabad tooted, mis sisaldavad ksülitooli

Ksülitool on tohutult populaarne suhkruasendaja mida lisatakse üha enamatesse toodetesse. Sealhulgas nt suhkruvabad kommid, näts ja küpsetised. Isegi väike kogus ksülitooli võib põhjustada koertel kiiret ja ohtlikku veresuhkru langust, aga samuti ka ägedat maksapuudulikkust. Ei ole tehtud kindlaks ksülitooli mõju kassidele, aga igaks juhuks tasub ka kasse ksülitoolist eemal hoida.

Rosinad ja erinevad segud

Väga populaarseks on muutunud kommide asemel jagada lastele nt rosinaid šokolaadis (nt M&M’s). Kahjuks on rosinad toksilised nii koertele kui kassidele ning võivad ka juba väga väikestes kogustes esile kutsuda neerupuudulikkuse.

Kommipaberid

Mitte ainult kommid ei pruugi olla koertele ohtlikud, vaid ohtlikud võivad olla ka kommipaberid. Ja seda just seetõttu, et paber lõhnab selle järgi mis seal sees oli. Fooliumi- ja tsellofaanipaberite allaneelamine võib põhjustada eluohtliku soolesulguse. Seega kindlasti tasub hoolitseda selle eest, et kommipaberid kuskile vedelema ei jää (eriti oluline koera puhul, kes kipub kõike sööma).

Küünlad ja muud helendavad pulgad

Küünlad, ka need, mis pannakse nt kõrvitsate või küünlahoidjate sisse on eriti tuleohtlikud. Eriti kui sul on kodus kass. Teadaolevalt armastavad kassid igal pool käia (nii laua kui kapi peal) ning võib kogemata ajada ümber ka põleva küünla. Koera puhul on kindlasti vaja jälgida saba kõrgust, et kogemata oma saba liputamisega küünalt ümber ei ajaks. Helendavad pulgad on üha levinumad, aga kindlasti kujutavad endast ka potentsiaalset ohtu. Eriti kassidele, kes armastavad neid närida. Helendavad pulgad sisaldavad ainet nimega fenool, mis võib närides sealt välja voolata ning põletada nii lemmiku karva kui ka keelt. Väikesed tükid on samuti omaette oht.

Hirmutavad kostüümid

Mõned koerad muutuvad väga kartlikuks või agressiivseks kui näevad Halloweeni (meie puhul siis mardi- ja kadrisandi) kostüüme. Kui sa kahtlustad, et sinu koer või kass on üks nendest, kes kostüüme kardab, tasub juba varakult kasutusele võtta ettevaatusabinõud (nii lemmiku kui mardi- ja kadrisantide ohutuseks).

Kostüümid lemmikloomadele

Kui su lemmik ei ole kostüümide vastu (enamus koeri ja kasse on), siis kindlasti jälgi, et kostüüm oleks:

  • õhuline ja kerge, et vältida ülekuumenemist
  • ei piira mingil moel tema liigutusi
  • on ilma kaunistusteta, mida lemmikul võiks tekkida kiusatus kostüümilt ära kiskuda ning alla neelata

Kindlasti ära sunni oma lemmikule peale kostüümi, mida ta tegelikult kanda ei taha (mina soovitan üldse oma lemmikule mitte kostüümi selga panna :)).

Mardi- ja kadrisandid ning teised külastajad

Kui sa kipud Mardi- ja Kadripäeval oma majas võõrustama palju kostüümides lapsi, siis pea meeles, et pidevalt helisev uksekell, koputused ja võõrad uksel ning üldine kõrgenenud meeleolu võivad olla su lemmiku jaoks ülistimuleeriv keskkond.

Mõned lemmikud muutuvad ärevaks, kartlikuks ja agressiivseks, kui nende tavaliselt vaikne ja etteaimatav õhtu seda järsku ei ole. Kui sinu lemmik kipub minema stressi välisukse juures sagimist ja külastajaid nähes, on parem panna ta juba enne külastajate saabumist vaiksesse ja turvalisse kohta.

Lahtised uksed

USA-s suureneb kadunud lemmikute arv oluliselt paar päeva peale Halloweeni ning seda eelkõige seetõttu, et välisuks on pidevalt kinni-lahti ning lisaks on kõigil väga ülev meeleolu. See annab hea võimaluse kartlikule või seiklushimulisele koerale plehku panna. Kindlasti jälgi, et su lemmikul on kiip ning kiibi andmed on kantud ka registrisse. Lisaks tasub võtta kasutusele kõik ettevaatusabinõud vältimaks, et su lemmik kogemata plehku paneks.

Kokkuvõtteks

Mina ei poolda mitte ühelgi juhul oma lemmikule kostüümi selga panemist, sest see lihtsalt ei käi minu väärtustega kokku :). Jah, külma pärast jopede kasutamine on üks asi, aga päkapikumütsid jm võiksid jääda inimestele :).

Kindlasti tasub aga juba täna mõelda selle peale kui palju stressi võivad mardi- ja kadrisandid su lemmikule tekitada. Kui sa tead, et talle ei meeldi erinevad kostüümid, siis parem ära võta teda ukse avamise juurde kaasa. Tee talle parem kuskile vaiksesse kohta oma pesa ja paku talle seal tegevust (nt midagi närimist).

 

Kasutatud allikad:

Jaga see postitus

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Tagasi lehele Tervisenurk