Tasuta transport pakiautomaati alates 49 eur

Puhastusvahendid ja toksilised ained

Tagasi lehele Tervisenurk
puhastusvahendid

Puhastusvahendid ja toksilised ained

Enamus meist ei mõtle sellele, et meie koerte allergiates või nahaprobleemides võivad süüdi olla ka puhastusvahendid. Ma mäletan veel siiani paari aasta tagust kommentaari FB koertegrupis, kus kommenteeriti, et ega siis koer seda sisse ei söö. Oled sa kindel? Esiteks koer lamab põrandal, siis limpsib oma karva või käppasid ning tulemusena on seesama keemia sinu koera organismis. Lisaks arvesta ka seda, et see keemia imendub sisse ka läbi koera naha, sealhulgas käpapatjade. Mina olen nt ammu vahetanud oma kodused puhastusvahendid võimalikult puhaste ja looduslike vastu. Sealhulgas nõudepesuvahendid, pesugeeli, põrandapuhastusvahendi kui ka üldise puhastusvahendi.

Kas sina üldse tead mis aineid sinu kodused puhastusvahendid sisaldavad? Mina ütlen ausalt, et varasemalt ma ei ole jälginud kodukeemia koostist, sest see tundus ebaoluline. Olulisem oli see, et kodu kergelt ja kiirelt puhtaks saada. Mida rohkem sellesse teemasse aga süüvida, seda rohkem saad aru, et enamus kodukeemiat sisaldab koostisaineid, mis on väga mürgised. Ja me peame arvestama asjaoluga, et koer veedab enamus oma aega põrandal ehk tema kokkupuude mürgiste ainetega on oluliselt suurem kui meil. Lisaks sellele, et need imenduvad tema kehasse läbi naha ja käpapatjade, hingab ta ka neid toksiine endale sisse. Üldise puhastusvahendi olen ma teinud ise juba viimased 2 aastat ning see puhastab täpselt sama hästi kui poes müüdav toode.

Milliseid toksilisi aineid vältida?

Meie lemmikud puutuvad keemiliste ainetega, mida puhastusvahendid sisaldavad, oluliselt rohkem kokku kui meie. Eriti just need koerad, kes elavadki peamiselt toas. Ta hingab toksiine sisse ning lisaks imenduvad need kehasse nii läbi tema käpapatjade kui ka naha kaudu. Lisaks limpsib ta neid kemikaale endale sisse nt põrandat lakkudes. Pea meeles ka seda, et su koera lõhnatundlikkus on kuni 10 000 korda tundlikum kui sinu enda oma. Seega kui mõne puhastusvahendi lõhn tundub sulle endale tugev, siis mõtle mida su lemmik tunneb?

Ammoniaak ehk ammooniumhüdroksiid

Ammoniaak on väga levinud puhastusvahend, see on väga levinud nt aknapesuvahendites. Lisaks on see väga mürgine. See on teada-tuntud ärriti, eriti su lemmiku hingamisteede jaoks. See võib põhjustada põletustunnet kurgus, ninas ja hingamisteedes, mis võib viia hingamisraskusteni. Lisaks võib see ärritada nahka ning silmi. Kui su koer seda limpsib, siis võib see tekitada põletust suus, kurgus ning kõhus.

Ammoniaaki võib leiduda:

  • ahjupuhastites;
  • aknapesuvahendites;
  • roostevabast terasest toodete puhastusvahendites;
  • täispuidust põranda vahades.

Valgendi (kloor)

Valgendi on väga levinud puhastusvahendina. See on tugev desinfitseerija ning paljud kasutavad seda täiesti eraldiseisvalt või siis tooteid, mis kloori sisaldavad. Kloor on aga ohtlik nii inimestele kui ka koertele. Kui su koer peaks valgendit alla neelama, siis olenevalt allaneelatud kogusest võib see põhjustada oksendamist, kõhulahtisust, põletustunnet suus või kõris, lisaks ka krampe ja šokki. Kui su koer hingab sisse neid aure, võib tulemuseks olla hingamisteede haigused.

Valgendit leidub:

  • küürimispulbrites;
  • wc-pottide puhastusvahendites;
  • hallituse eemaldajates;
  • tavalises valgendis;
  • pesuvahendis;
  • nõudepesuvahendis;
  • universaalsetes puhastusvahendites.

Ftalaadid

Tegemist on endokriin- ehk sisesekretsioonisüsteemi kahjutavad kemikaalid, mida kasutatakse toodetel hea lõhna tekitamiseks. Ettevaatlik tuleb olla seetõttu, et neid ei ole tihtipeale koostisosade loendis. Kui koostisosade loendis on “lõhnaaine”, siis võib see sisaldada ka ftalaate (reeglina sisaldabki).

Tõendid näitavad, et ftalaadid põhjustavad vähki. Loomkatsete tulemustena on leitud, et ftalaadid võivad põhjustada maksa-, munandi- ja kõhunäärmekasvajaid.

Ftalaate leidub:

  • lõhnastajates;
  • universaalsetes puhastusvahendites.

NB! Ftalaate leidub ka muudes koertele mõeldud toodetes nagu nt mänguasjades, puuride mattides, pesades jne. Seega enne ostmist selgita välja mida see toode sisaldab.

Glükooleetrid

Glükooleetrid on toksilised ning neid leidub paljudes kodukeemia toodetes. Uuringute kohaselt võivad need põhjustada maksa-, närvi- ning seedesüsteemi kahjustusi. Lisaks on leitud seoseid kopsukahjustustega, aneemiaga kui ka neerukahjustustega nii loomadel kui ka inimestel.

Glükooleetreid leidub:

  • üldistes puhastusvahendites;
  • plekieemaldusvahendites;
  • vaibapuhastusvahendites;
  • klaasipuhastusvahendites;
  • vedelseepides.

Seda võivad sisaldada ka täiesti “looduslikud” puhastusvahendid.

Formaldehüüd

Formaldehüüd on kõigile teada kui palsameerimisaine. Kahjuks leidub seda ka kodukeemias. Kui formaldehüüd soojeneb toatemperatuurini, paiskub see õhku ning su koer hingab selle sisse ning lisaks imendub see tema nahka.

Formaldehüüd ärritab tugevalt silmi ja nahka, võib alandada hingamissagedust ning närvireaktsiooni kiirust. USA Keskkonnakaitseagentuur on tunnistanud formaldehüüdi kantserogeeniks.

Seda leidub:

  • üldistes puhastusvahendites;
  • sisse lülitatavad õhu lõhnastajad;
  • paberkäterätid;
  • seep;
  • lemmikloomadele mõeldud šampoon.

Muuhulgas töödeldakse formaldehüüdiga ka näiteks uusi vaipu ning pehmet mööblit, seega tasub uurida nende kohta enne ostu sooritamist!

1,4-dioksaan

Eetriks klassifitseeritud 1,4-dioksaan on tootmisprotsessi kõrvalsaadus, mida kasutatakse peamiselt koos kemikaalide, plastide, pestitsiidide ja kosmeetikaga. Selle sissehingamine, allaneelamine või nahaga kokkupuude põhjustab ärritust, mõjutades peamiselt neere ja maksa. Uuringud näitavad ka, et 1,4-dioksaan võib põhjustada ka vähki.

Seda leidub:

  • pesuvahendites;
  • kuivatilinades;
  • kosmeetikas;
  • värvides ja lakkides.

Seda ei pruugi olla koostises välja toodud, kuna tegemist on kõrvalsaadusega. Igal juhul tasub vältida selle koostisosaga tooteid oma koeraga seotud toodete pesuks (pesad, käterätikud jne).

Puhastusvahendid – lemmikusõbralikud retseptid

Põranda puhastaja

See sobib nii puidu, keraamika, linoleumi või vinüülpõranda puhastamiseks. Lisaks ei pea sa tundma muret, et su koer sellega pestud põrandal magab.

Retsept – sega 1 tassitäis äädikat 1 liitri veega ning pese põrandat nagu tavaliselt. Ei ole vaja loputada. Sama vahendit võid kasutada ka üldise puhastusvahendina.

Sooda küürimisvahend

See on ideaalne vannitoa küürimiseks. Kasuta seda vannis ning vetsus tugevate plekkide eemaldamiseks. Lisaks võib seda kasutada ka tasapindade, pottide, pannide ning ka põrandate puhul.

Retsept – sega omavahel võrdsetes osades sooda, soe vesi ja sool. Sega korralikult, et tekiks paks pasta. Kasuta pastat harja või svammiga hõõrumiseks, siis loputa korralikult sooja veega.

NB! Sooda on väga hea plekkide eemaldaja. Kui sa ajad midagi maha, raputa soodat otse sellele kohale. Lase sellel tund aega olla, et ta imeks niiskuse endasse, siis puhasta tolmuimejaga. Lisaks aitab see eemaldada ka lõhnu, seega on see ideaalne ka lemmiku poolt tekitatud plekkide eemaldamiseks.

Üldine puhastusvahend

Õunaäädikas, vesi ning sidrunimahl on sisuliselt kõik, mida on vaja peaaegu, et igasuguse pinna desinfitseerimiseks.

Retsept – Sega üks osa äädikat ning neli osa vett pihustipudelis. Lisa segule veidi värskelt pressitud sidrunimahla ning sega hoolega.

Puidust lõikelaudade desinfitseerimiseks, hõõru pooleks lõigatud sidrunit pealispinnal. Lase sidrunimahlal paar minutit toimida ning siis puhasta lõikelaud.

Kui plekid on väga tugevad, siis puista kõigepealt sinna soola ja seejärel hõõru pinda pooliku sidruniga. Pühi puhtaks.

Mööblipuhastusvahend

Mööblipuhastusvahend on ohtlik, sest enamus neist sisaldab naftadestillaate ja nitrobenseeni, mis mõlemad on mürgised.

Retsept – Sega 1/4 tassi oliiviõli, 4 supilusikatäit õunaäädikat ning 2 teelusikatäit sidrunimahla. Kasuta seda segu nagu sa kasutaks tavalist mööblipuhastuvahendit.

Kokkuvõtteks

Ilmselt päris keemiavabalt ei ole võimalik kodus hakkama saada – kasvõi pesuvahendid. Siiski on ka veidi ohutumaid pesuvahendeid ehk alati saab teha paremaid valikuid. Minu üheks nõrkuseks olid alati õhu lõhnastajad – teate küll neid ilusaid pudeleid koos puidust pikkade tikkudega. Need on mul alati kodus olnud, aga viimase aasta jooksul olen ka need oma kodust välja jätnud. Pigem tasub panustada kas difuuserisse või siis lihtsalt elustaimedesse, mis puhastavad väga hästi õhku. Difuuseri puhul arvesta kindlasti sellega, et kõik aroomiõlid ei ole koertele ohutud. Toataimede osas tasub kutsika puhul olla veidi ettevaatlikum just mürgiste taimede osas – uudishimulik kutsikas võib ikka neid ampsata. Kui aga koer taimede vastu huvi ei tunne, siis ei ole piiranguid.

Mõned ohutud toataimed sinu koera jaoks on:

  • vesipahhiira
  • tups-rohtliilia
  • Bostoni sõnajalg
  • Areca palm.

Kasutatud allikad:

Jaga see postitus

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Tagasi lehele Tervisenurk