Meie vaimne tervis ning koerad
Vaimne tervis muutub iga aastaga üha olulisemaks. Üha rohkem ja rohkem inimesi kogevad stressi, ärevust või isegi depressiooni. Meie elu on läinud nii kiireks ning me oleme sellise eluviisiga ära harjunud. Seega on tihti raske aeg maha võtta ja aeg-ajalt niisama olla. Meile tundub, et kogu aeg on vaja midagi teha ja kui me oleme niisama, siis jääb midagi olulist tegemata. Mina ise olen aga viimasel ajal avastanud, et igapäevane koertega jalutamine on mõjunud mu vaimsele tervisele ülimalt hästi. Sest see on aeg, kus ma ei tee midagi muud kui liigun koertega (aeg-ajalt kuulan ka mõnda positiivset podcasti). Seekord refereerin dr. Beckeri artiklit, mis räägib sellest kuidas on seotud meie vaimne tervis ning meie lemmikud.
Lemmikud ja meie vaimne tervis
Ameerika Psühhiaatrite Ühendus viis läbi küsitluse selgitamaks välja millist mõju täpsemalt lemmikloomad omanike vaimsele tervisele omavad. Küsimustikule vastanutest ütlesid lausa 86%, et nende lemmikutel on nende vaimsele tervisele peamiselt positiivne mõju. Ja positiivne mõju oli võrdne nii koera kui kassi puhul. Teiste lemmikloomaomanike puhul kinnitasid positiivset mõju vaimsele tervisele 62%. Mõju osas toodi välja:
- stressi ja ärevuse vähenemine (69%)
- tingimusteta armastus ja tugi (69%)
- seltsi pakkumine (69%)
- rahustav kohaolek (66%)
- tõelised sõbrad (63%)
88% küsitlusele vastanutest ütlesid, et peavad oma lemmikuid osaks perekonnast. Dr. Rebecca Brendel ütles:
“Inimesed saavad aru, et inimeste ja nende lemmikute vahelistes sidemetes on midagi erilist. Loomad, keda me oma ellu ja oma perekonda lubame mängivad meie elus paljusid rolle, alustades hinnanguvabadest kaaslastest, keda me armastame kuni peamiste partneriteni meie stressi ja ärevuse vähendamisel. Ameeriklased mõistavad selgelt, et meie suhetel lemmikutega võib olla märgatav kasu meie üldisele vaimsele tervisele.”
Kui koeraomanikud tõid välja asjaolu, et nende lemmik aitab püsida neil füüsiliselt aktiivsetena, siis kassiomanikud tõid välja kaaslase omaduse, rahustava kohalolu ning stressileevenduse.
Haige lemmiku eest hoolitsemine
Kuigi antud küsitlus seda teemat ei puudutanud, on siiski üks olukord, mis tekitab loomaomanikus stressi. Selleks on loomulikult haige lemmiku eest hoolitsemine. Ameerika Psühhiaatrite Ühenduse küsimustikus tõid 56% vastanutest stressorite all välja lemmiku hoiukoha leidmise reisi ajaks ning 58% olid mures tervisekulude pärast. Kõige suurem mure oli seotud lemmiku vananemise või meie seast lahkumisega (71%). 66% olid mures lemmiku tervisliku seisundi pärast.
238 koera või kassi omaniku “hooldaja koormust” hinnati eraldi uuringus. On teada, et kroonilise või surmaga lõppeva haiguse inimpatsientide hooldajatel esineb stressitaseme tõusu ning lisaks ka ärevust ja depressiooni. Uuringu läbiviijad soovisid teada saada kas sama kehtib ka lemmikute hooldajate puhul. Vastuseks oli jah. Võrreldes tervete loomade omanikega, näitasid kroonilise või surmaga lõppeva haiguse omanikud järgmiseid muutusi:
- suurem murekoormus, mis oli seotud vähenenud psühhosotsiaalse funktsioneerimisega;
- stress ning ärevuse ja depressiooni sümptomid;
- halvem elukvaliteet.
Positiivne kaalub üle negatiivse
Ameerika Psühhiaatrite Ühenduse CEO Dr. Saul Levin selgitas, et paljude ameeriklaste jaoks tunduvad lemmiklooma omamise kasud üles kaaluma stressorid.
Küsitlusele vastanud inimestest 29% ütlesid, et neil pole lemmikut finantspõhjustel, 22% ütlesid, et neil pole aega lemmiku eest hoolitsemiseks ning 11% leinasid oma lahkunud lemmikut. Dr. Levin ütles, et isegi kui sul puuduvad võimalused või aeg lemmiku võtmiseks, on sul võimalik saada see side lemmikloomaga kas siis läbi hoiukodu pakkumise või varjupaigas abis käimisega. Variant on ju ka hoolitseda lemmiku eest siis, kui mõni lähedane on reisil ning seeläbi saada see vajalik side.
Üheks võimaluseks miks lemmiku omamisel on meie vaimsele tervisele positiivne mõju on õnnehormooni ehk oksütotsiini vabastamine. Kui me vaatame oma lemmikutele otsa, tõuseb nii meil kui ka koertel oksütotsiini tase. On võimalik, et oksütotsiinisüsteemi aktiveerimine tekitab inimestel järgmiseid positiivseid mõjusid:
- tuju paranemine
- stressiga seotud näitajate alanemine (kortisool, südame löögisagedus ning vererõhk)
- vähenenud hirm ning ärevus
Nagu ülalpool juba mainitud, siis paljud koeraomanikud tõid ühe plussina välja ka aktiivsena püsimise. Seega lisaks vaimsele tervisele aitavad koerad oluliselt mõjutada ka meie füüsilist tervist (loomulikult eeldusel, et me nendega piisavalt liigume). Dr. Becker toob välja, et koera omamine on seotud 24% väiksema suremuse riskiga igas vanuses ning 31% väiksema südame-veresoonkonna haiguste riskiga. Füüsilise kasu saamiseks ei pea sa ise lemmikut omama, vaid võid käia jalutamas varjupaigas olevate koertega või siis kasvõi pakkuda koerajalutamise teenust.
Kokkuvõte
Kuulasin hiljuti ühte podcasti, kust võtsin kaasa mõtte – sinu tervis peab alati olema esikohal. Kuigi see tundub esimese hooga võib-olla absurdne, sest me oleme harjunud panema esikohale oma kõige kallima. Põhjendus oli aga lihtne – sinust ei ole mitte kellelegi kasu kui sul ei ole tervist. Seesama kehtib tegelikult ka meie lemmikute kohta. Me ei saa oma lemmikute eest hästi hoolitseda, kui me kõigepealt ei hoolitse iseenda eest. Isegi kui sul on kodus haige lemmik, siis tegele positiivse enesehooldusega – söö hästi, maga, pane oma tunded kirja ning küsi abi, kui sa tunned, et see on vajalik.
Kuigi ma väga siin raamatusoovitusi ei jaga, aga vaimne tervis on väga suur ja oluline teema, lisaks ka kasvav epideemia, siis teen siinkohal erandi. Kes päriselt tahab aru saada kui palju igasuguste sidemete puudumine mõjutab meie vaimset tervist, siis lugege Johann Hari “Katkenud sidemed”. Kindlasti ei saa igat depressioonis olevat inimest aidata ainult liikumise ja sidemete taastamisega, aga sidemete osatähtsust depressiooni ja ärevuse puhul ei tohiks alahinnata.
Kasutatud allikad:
Lisa kommentaar