Tasuta transport pakiautomaati alates 49 eur

10 sümptomit, mida ei tasu ignoreerida

Tagasi lehele Tervisenurk
10 sümptomit

10 sümptomit, mida ei tasu ignoreerida

Just hiljuti rääkisime ühe koeraomanikuga kuidas liigeseprobleemidele on päris keeruline õigel ajal jälile saada. Seda just seetõttu, et me ei torma ju iga väikese lonkamisega arsti juurde, eriti kui see kestabki ainult korra. Ma mäletan siiani oma esimese koera paari tunnist lonkamist, mille tulemuseks oli ristatisideme rebend. Läksime arsti juurde, kui lonkamine oli pidev ja tugev ning arst ütles, et tegemist on ristatisideme rebendiga. Küsis, et kas ta pole viimasel ajal longanud. Ütlesin, et pikalt mitte ning ta ütles, et ei peagi pikalt lonkama – piisab ka korraks lonkamisest… Iga kord kui ma näen mõnda oma koera kasvõi korraks lonkamas, tuleb mul see kohe meelde. Samas aga ei lähe ma ju iga väikese lonkamisega arsti juurde. Seega võtan ma sisuliselt iga kord riski, et kunagi tulevikus võib arst öelda, et liigeses on mingi vana vigastuse tõttu tekkinud probleem. Refereerin seekord Dr. Karen Shaw Beckeri artiklit, kus ta toob ära 10 sümptomit, mida ei tasu ignoreerida.

Dr. Becker ütleb oma artiklis, et üks ja sama sümptom võib viidata nii kergemale, veidi raskemale kui ka eluohtlikule tervisehädale. Seega võib olla keeruline teha otsus millal on vaja arsti juurde kiirustada. Küll aga toob ta ära 10 sümptomit, mida ei tohiks kunagi ignoreerida. Kõik neist ei pruugi viidata eluohtlikule tervisehädale, aga need tuleks lasta esimesel võimalusel arstil üle vaadata.

10 sümptomit, mida ei tasu ignoreerida

1. Minestamine, kokku kukkumine

Kui koer kukub kokku, tähendab see järsku jõu kadumist, mille tulemusena ta kukkus ning ei saa enam püsti. Kui koer kaotab ka teadvuse, tähendab see, et ta minestas. Mõlemad olukorrad on hädaolukorrad ning seda isegi juhul kui koer taastub kiiresti ning tundub olevat tavapärane juba mõned sekundid või minutid peale kokku kukkumist.

Kõik minestamine ja kokku kukkumise põhjused on tõsised ning vajavad kohest visiiti veterinaari juurde. Need hõlmavad potentsiaalseid probleeme närvisüsteemiga (aju, selgroog või närvid), lihas-luukonna süsteemiga (luud, liigesed, lihased), vereringesüsteemiga (süda, veresooned, veri) või hingamissüsteemiga (suu, nina, kurk, kopsud).

2. Hingamisraskused

Hingamisraskuste puhul on koeral kas raske hingamine või õhupuudus, mis võib tekkida sisse- või väljahingamisel. Hingamisraskused võivad tähendada, et kudedesse ei jõua piisavalt hapnikku. Lisaks ei pruugi südamepuudulikkusega koerad oma lihastesse ja teistesse kudedesse piisavalt verd pumbata.

Hingamisraskused käivad sageli käsikäes vedeliku kogunemisega kopsudesse või rindkereõõnde, mis põhjustab õhupuudust ja köhimist. Kui koeral on ootamatud diagnoosimata hingamisprobleemid, tuleks pöörduda viivitamatult veterinaararsti poole.

3. Edasi-tagasi tammumine, rahutus, tulemuseta oksendamine

Kui koer tammub muudkui edasi-tagasi või ei suuda maha rahuneda, võib see viidata sellele, et tal on kas valud, ebamugavustunne või ahastus. Üks väga tõsine seisund selliste sümptomitega on maokeerd.

Teine maokeeru sümptom on see kui koer üritab pidevalt oksendada, aga midagi ei tule välja. Maokeerd on eluohtlik seisund, mis esineb kõige sagedamini suurtel tõugudel ning nendel, kellel on sügav rinnak.

4. Urineerimisraskused

Need hõlmavad ebamugavustunnet urineerimisel, pingutamist urineerimisel ning sagedasi ebaõnnestunud urineerimiskatseid. Kui sinu koer teeb urineerides häält, on selle kehapiirkonnaga hõivatud või lakub seda piirkonda liigselt, oleks vaja koheselt külastada veterinaari. Urineerimisraskustel on mitu põhjust, millest mõned võivad paari päeva jooksul lõppeda surmaga.

5. Verine kõhulahtisus, uriin või okse

Seeditud veri koera väljaheites näeb välja nagu must tõrvane väljaheide. Värske veri väljaheites viitab veritsusele kas käärsooles või pärasooles. Mõlema seisundi puhul on põhjust muretsemiseks ning neid tuleks uurida esimesel võimalusel.

Veri koera uriinis, kutsutakse hematuuriaks, võib olla kas ilmne või siis mikroskoopiline. On mitmeid tõsiseid häireid mis võivad esile kutsuda verise uriini, sealhulgas ummistus kuseteedes, bakteriaalne infektsioon või isegi vähk.

Välja oksendatud veri võib olla kas erepunane (värske) või meenutada kohvipaksu (viitab osaliselt seeditud verele). Põhjuseid vere oksendamiseks on mitmeid, osad neist üpris ebaolulised, aga teised on tõsised või isegi eluohtlikud.

6. Palavik

Kui koera kehatemperatuur järsult tõuseb, viitab see sellele, et keha võitleb infektsiooniga. Koera normaalne kehatemperatuur on 38 kuni 39 kraadi. Üldiselt öeldakse, et koduses (stressivabas) õhkkonnas võiks temperatuur olla 38,5; arsti juures loetakse normaalseks ka kuni 39. Kui koer tundub sulle soojana ning tema kehatemperatuur on tavapärasest kõrgem, mine arsti juurde. Minu isiklik soovitus on minna kindlasti arsti juurde, kui kodus on kehatemperatuur üle 39,5.

7. Köhimine

Koertel köhimine, kui tegemist ei ole just ühekordse köhatusega, viitab üldiselt mõnele suuremale probleemile. Näited hõlmavad võimalikku hingetoru takistust, kennelköha, bronhiiti, kopsupõletikku, südameusse, südamepuudulikkust ja kopsuvähki. Kõik köhimise põhjused vajavad arsti tähelepanu ning enamus ka ravi.

8. Letargia, ääretu väsimus

Letargiline koer tundub ääretult uimane, “laisk” ja/või ükskõikne. Ta võib reageerida aeglaselt nii nähtule, kuuldule kui teistele keskkonna stiimulitele. Letargia või kurnatus on mittespetsiifiline sümptom, mis võib anda märku mitmetest potentsiaalsetest häiretest, millest osad on tõsised või lausa eluohtlikud. Kui su lemmik on letargiline üle 24 tunni, on aeg panna veterinaari juurde aeg kirja.

9. Söögiisu kaotus, kaalukaotus

Üldiselt on söögiisu kaotus lemmikutel esimene haiguse ilming. Võib olla mitmeid põhjuseid miks su koer ei ole näljane või keeldub söömast, aga mitte söömine võib negatiivselt tervist mõjutada juba 24 tunni jooksul. Kutsikate puhul, kes on alla 6 kuu vanad, on probleem veel tõsisem. Autori märkus – osad allikad soovitavad koertel lasta aeg-ajalt 24 tundi paastuda ning koerad võivad ka ise olla päev-paar söömata.

Kaalukaotus on negatiivne kalorite tasakaalu tulemus (saadakse vähem kui kulutatakse) ning see võib olla nii anoreksia tulemus (isutus) või kui koera keha kasutab või elimineerib olulised toiduained kiiremini, kui neid juurde saadakse. Kaalulangus, mis ületab 10% koera normaalsest kehakaalust, on veterinaari jaoks punane lipp (v.a. kui see on taotluslik). Põhjuseid võib olla mitu, millest mõned on väga tõsised.

10. Punased silmad

Kui koera silma valge ala muutub erepunaseks, on see märk põletikust või infektsioonist, mis annab märku haigusest mis on seotud kas väliste silmalaugude, kolmanda silmalau, sidekesta, sarvkesta või silma skleeraga. Punetus võib viidata ka silma sees olevate struktuuride põletikule, silmaümbruse häiretele ja ka glaukoomile.

Teatud silmahaigused võivad põhjustada pimedaks jäämist, seega tuleb uurida kõiki olulisi muutusi koera silmade välimuses.

 

Mõningate haigusnähtude puhul ei ole vaja muud teha, kui lasta koeral lihtsalt see läbi põdeda, nagu näiteks valimatu näksimise tagajärjel tekkinud ajutine seedetrakti häire. Teised on aga nii tõsised ja ehmatavad, et sa tead koheselt, et nüüd on vaja minna arsti juurde.

Kokkuvõtteks

Kutsikakooli lõpetanutele loenguid pidades ütlen ma alati, et kui te näete, et teie koeral on midagi viga, minge arsti juurde. Peaaegu iga kord küsib keegi, et aga kust ma aru saan, et tal midagi viga on. Minu vastus on alati sama – te tunnete oma koera ning näete kui ta käitub teistmoodi. Ja kui sisetunne ütleb, et see käitumine ei ole sinu koerale omane, siis mine arsti juurde. Küll aga on ülalnimetatud 10 sümptomit väga heaks orientiiriks. Oma sisetunnet kuulates olen ma saanud varakult järele Faddu leptospiroosile ning võib olla, et see päästis 6 kuusena ka Ossu elu.

Kasutatud allikad:

Jaga see postitus

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Tagasi lehele Tervisenurk