Küüslauk ja koer
Kui põgusalt guugeldada koera jaoks ohtlikke toiduaineid, siis 99% tõenäosusega on seal nimekirjas ära toodud ka küüslauk. Samas, toortoidu ringkondades on küüslauk tihtipeale kasutusel parasiiditõrjena. Lisaks on müügil ka küüslaugu toidulisandid, nii ka Winner Plusi valikus. Selleks, et igaüks saaks ise teadliku otsuse teha kas küüslauk võiks mingil kujul tema lemmiku toidulauale jõuda, toome allpool ära nii küüslaugu kasutegurid kui ka ohud.
Uued uuringud on jõudnud seisukohale, et sarnaselt inimestele on küüslaugul hea mõju ka sinu lemmikule. Küll aga ei tähenda see seda, et sa annad koerale kätte küüslauguküüned ning lubad tal seda ohjeldamatult süüa (kui mõni koer seda üldse oleks nõus sööma :)), vaid ikka seda, et sa annad talle küüslauku ohutus koguses.
Küüslauk on osa lauguliste perekonnast ning samasse perekonda kuulub ka sibul, mis on küüslaugu leebem variant. Vaidlus küüslaugu ohutusest saabki alguse asjaolust, et sibul sisaldab ühendit n-propüüldisulfiid ning vähesel määral ka tiosulfaati. Suurtes kogustes manustamisel võivad punalibledes tekkida oksüdatiivsed kahjustused. Selle tulemusena tekivad Heinzi kehad, mistõttu keha lükkab need rakud vereringest tagasi. Seega, kui süüa sibulat ja küüslauku pika aja vältel suurtes kogustes, võib see põhjustada aneemiat või isegi surma.
Kust tekkis arusaam, et küüslauk on koerale ohtlik?
Üritan siin lühidalt müüdi tekkimise alguse kokku võtta. Alguse sai see üle 100 aasta tagasi, kui metsikuid sibulaid (kuuluvad lauguliste perekonda) söödeti lammastele, veistele ja hobustele ning loomadel tuvastati mürgistuse sümptomid. 1930-ndatel tehti uuringuid, mis näitasid, et ka koerad, kes sõid sibulat, näitasid samu mürgistuse sümptomeid. 1980-ndatel tehtud uuringud kasside osas näitasid taaskord samu mürgistuse sümptomeid.
2000-ndatel aastatel sai küüslauk oma halva maine. Nimelt avaldati Hokkaido ülikoolis tehtud uuringu tulemused (vt. kasutatud allikad punkt 1), milles toodi välja küüslaugu mõju koertele. Kuigi pealtnäha ei olnud koertel mürgistuse sümptomeid, näitasid vereproovid mõju punastele verelibledele. Ja tulemusena soovitati vältida küüslaugu andmist koertele. Ning sealt tekkis müüt, et küüslauk on koerte jaoks letaalne ning seda tuleks igal juhul vältida.
Need järeldused olid aga ennatlikud ning tehtud ainult uuringu lõppjärelduse alusel. Kui lugeda tervet uuringut, siis selgub, et kokku uuriti 4 koera. Koertele anti 7 päeva järjest 1,25 ml küüslauguekstrakti ühe kilogrammi kehakaalu kohta päevas. Ehk umbes 18 kilo kaaluvale koerale anti 20 küüslauguküünt päevas. Ma ei tea isegi inimest, kes sööks päevas 20 küüslauguküünt, rääkimata, et kui me teeksime sama arvutuse läbi endaga, siis me peaksime sööma päevas vähemalt 60 küüslauguküünt (seda siis 54 kilo kaaluv inimene). Ja ma olen kindel, et selliste koguste söömisel väljenduks muutused ka meie punastes verelibledes.
Üks märkus veel uuringu kohta – uuringu tulemusena toodi välja, et küüslaugul on potentsiaali põhjustada hemolüütilist aneemiat, aga olgu ära märgitud, et ühelgi koeral seda ei tuvastatud.
Vahepõige – teadaolevalt on kassid 6-8 korda koertest tundlikumad sibula suhtes ning seega soovitatakse kassidele küüslauku mitte pakkuda. Selles osas on tänaseks samuti erinevaid arvamusi – mõned ütlevad, et küüslauku ei tohiks anda koerale, kes kaalub alla 4,5 kilo, ja teised ütlevad, et endiselt on asi antavas koguses. Winner Plus toidulisandi puhul on toodud kogused nii kassidele kui väikestele koertele, aga minu soovitus on, et konsulteerige oma veterinaariga enne kui väga väikestele koertele ning kassidele tahate küüslaugugraanuleid manustada.
Milline on ohutu kogus?
Nagu enamus asjadega siin elus – kõike tuleks anda mõistlikus ja ohutus koguses. Sama nagu me ei anna oma koerale 2 kilo päevas süüa, sest ta tahab :). Artiklis on ära toodud ohutud küüslaugu andmise kogused ühe päeva kohta. Põhinevad koera kaalul ning üldine loogika on – pool küüslauguküünt iga ca 4,5 kilo kohta.
Värske küüslaugu “ohutud” (pea meeles, et ohutu on individuaalne ja sõltub nt ka tõust ja söödavatest ravimitest) päevased kogused:
- 4,5 – 6,8 kilo kehakaalu kohta 0,5 küüslauguküünt
- 9-18 kilo kehakaalu kohta 1 küüslauguküüs
- 20-32 kilo kehakaalu kohta 2 küüslauguküünt
- 34-40 kilo kehakaalu kohta 2,5 küüslauguküünt
- üle 45 kilo kehakaalu kohta 3 küüslauguküünt
Kuna tuleb arvestada, et kõik koerad on erinevad, siis võib olla ka nende reaktsioon küüslaugule erinev. Seega on artiklis välja toodud, et väga paljud on otsustanud jääda max 2 küüslauguküünt päevas piiresse (isegi üle 45 kilo kaaluva koera puhul). Samuti on eelistuse asi kas kasutada värsket või kuivatatud küüslauku või toidulisandit (kus kogused on toitumisspetsialistide poolt täpselt välja arvestatud). Lisaks on artiklis selgelt antud mõista, et igaüks peab leidma enda jaoks sobiva annustamise vahemiku. Kes annab kuuridena (nt ainult kevadel ja sügisel), kes annab nädala kaupa ehk üks nädal annab, järgmine nädal ei anna ning kes annab järjepidevalt iga päev.
Siiski ma soovitan, et kui küüslauk juba sinu lemmiku toidulaual pidevalt on, siis lase kasvõi kord aastas vaktsineerimise ajal teha ka vereproov (lihtsalt igaks juhuks). Mina nt alustasin täna Faddul ja Ossul küüslaugugraanulite kuuriga. Saavad igapäevaselt 1 tl koos kodujuustuga (olenemata vängest küüslaugulõhnast, söövad mõlemad väga hea meelega küüslauguga kodujuustu). Plaanin ühe purgi ära anda ning siis teeme pausi. Pausi pikkust ma veel ei oska öelda, pigem hindan selle põhjalt kas ja mis muutusi ma nendes näen. Õnneks peab Faddu mul niikuinii minema ka paari nädala pärast verd andma, seega ongi hea võimalus vaadata kas kõik on normis.
-
Küüslaugugraanulid 600g28.46€
-
Küüslaugugraanulid 200g12.20€
Küüslaugu kasutegurid
Peamine kasu, millest reeglina küüslaugu puhul räägitakse on kasu seedimisele. Aga lisaks sellele on veel 8 põhjust, miks küüslauk võiks olla osa sinu lemmiku toidusedelist:
- puugi- ja kirbutõrjevahend. Ilmselgelt küüslauk ei tapa puuke ja kirpe, aga neile ei meeldi selle maitse. Üks nuusutus ning nad lähevad uut ohvrit otsima :). Soovitus – anna 2 nädalat iga päev ning edasi 2 korda nädalas mõju säilitamiseks (koera šampooniga pesemise korral tuleb alustada protsessi otsast peale).
- immuunsüsteemi tugevdamine. On tõestatud, et küüslauk teeb imesid pärsitud immuunsüsteemiga ning vähiga võitlevatele koertele. See annab tõuke vereringe rakkudele, mis tapavad halvad mikroobid ja vererakud (ei tasu oodata, et see parandab vähist, aga aeglustada võiks ta protsessi küll). Väidetavalt on raamatus “The Natural Vet’s Guide to Preventing and Treating Cancer in Dogs” ära toodud kasud vähiga võitluses (ma ei ole ise seda raamatut lugenud, seega ei oska soovitada). Kindlasti on küüslauku mõtet anda immuunsüsteemi turgutamiseks juba enne probleemide saabumist.
- maksa tugevdamine. Küüslaugul on teadaolevalt võime aidata maksal puhastada keha toksiinidest, mis omakorda tugevdab maksa funktsioone.
- võitleb bakteriaalsete, viiruslike ja seeninfektsioonide vastu kehas. Tänu tugevatele antimikroobsete ja antibiootiliste omadustele võitleb küüslauk ka parasiitide ja ainuraksetega.
- värske küüslauk koera toidusedelis võib alandada vere kolesterooli ja taset.
- Südame-veresoonkonna süsteemi tugevdamine. Vanematel ja ülekaalulistel koertel võib vältida verehüüvete teket ning vähendada kolesterooli taset ja rasvade kogunemist arterites.
- organismi detox. Toetab seedetraktis kasulikke baktereid ning kõrvaldab kahjulikud bakterid.
- sisaldab palju inuliini, aminohappeid, väävlit, tsinki, kaaliumit ja fosforit. Lisaks sisaldab A ja C-vitamiini, kaltsiumi, magneesiumi, mangaani, seleeni, germaaniumi ja B-kompleksi vitamiine.
Kuidas alustada?
Nagu juba eelnevalt ka mainitud, siis iga koer on erinev ning nii on ka nende maitse eelistused. Osadele koertele võib värske küüslaugu maitse olla liiga tugev, seega on mõistlik alustada võimalikult väiksest kogusest ning siis seda järk-järgult suurendada. Samuti on värske küüslaugu andmine tülikam kui nt toidulisandina andmine – pead koorima, purustama ning jälgima, et sa kindlasti ohutut kogust ei ületa.
Kindlasti on mõistlik rääkida oma veterinaariga sellest, et plaanid küüslaugu oma koera toidusedelisse lisada. Väidetavalt on Jaapani tõud, nagu nt Shiba inu ja Akita, küüslaugule tundlikumad kui teised tõud.
Lisaks suudab küüslauk mõjutada antavaid ravimeid, sealhulgas nt südame ravimid, verevedeldajad, keemiaravi ravimid, antatsiidid, insuliin, kõrge vererõhu ravimid ja immuunsust pärssivad ained. Juhul, kui sinu koer on ravimite peal, siis igal juhul aruta küüslaugu andmist oma veterinaariga!
Kui oled otsustanud siiski oma koerale küüslauku tutvustada, siis kindlasti jälgi oma koera. Kui tal peaks tekkima järgnevad sümptomid – kahvatud igemed, iiveldus, oksendamine, tursed, suuõõne ärritus, kõhulahtisus, kõhuvalu, letargia, kõrgendatud hingamissagedus, kõrgendatud pulss, treeningu talumatus, nõrkus või kollaps, on vaja koheselt pöörduda veterinaari poole, kuna ilmselt oled sa küüslauku oma lemmikule liiga palju andnud.
Kokkuvõtteks:
- lemmiku seedesüsteem peab olema terve (ei tohi anda, kui koeral on mõni põletikuline soolehaigus või ärritunud soole sündroom)
- kui alustad, alusta väikeste kogustega
- jälgi oma lemmikut peale küüslaugu söömist (kas tekivad mingid sümptomid)
- konsulteeri veterinaariga (eriti, kui su koer võtab mingeid ravimeid või tal on varasemalt esinenud aneemia)
- ohutum on alustada toidulisandiga
- pigem anna küüslauku vähem kui rohkem.
Kasutatud allikad:
Comments (2)
[…] Küüslaugust oleme me varem juba kirjutanud, loe küüslaugu ohutusest ja ohututest kogustest SIIT. […]
[…] Küüslauk on koertele õigetes kogustes ohutu. Loe täpsemalt SIIT! […]