Tasuta transport pakiautomaati alates 49 eur

Terve soolestik

Tagasi lehele Tervisenurk
terve soolestik

Terve soolestik

Olen viimastel päevadel kuulanud erinevaid holistilisi veterinaare rääkimas tervest soolestikust. Hirmutav on mõelda kui paljud koerad on hädas erinevate soolestiku probleemidega. Olgu nendeks siis kergemad hädad nagu oksendamine või kõhulahtisus või siis kas lekkiv soolestik või ärritunud soole sündroom. Kõige hullem on see, et paljudel juhtudel me ei näe, et meie koertel on probleem. Kõikidel koertel nimelt ei ole väliseid sümptomeid. Meie koerte terve soolestik on väga paljus meie enda teha.  Ma olen konspekteerinud ca 60 lehekülge erinevat infot ning proovin allpool ära tuua põhilisemad punktid mida me omanikena teha saame, et soolestiku probleeme vältida või vähemalt vähendada.

Stress ja närvisüsteem

Kirjutasin eraldi blogi ka stressi mõjust meie lemmiku soolestikule, aga toon siinkohal ära lühikokkuvõtte. Stress aktiveerib meie koertes sümpaatilise närvisüsteemi ehk siis võitle-või-põgene reaktsiooni. See juhtub siis, kui sa kardad oma elu eest. Seda peaks juhtuma aeg-ajalt, mitte aga igapäevaselt või lausa mitu korda päevas. Kui see juhtub mitu korda päevas, siis saab meie sümpaatiline närvisüsteem ülekoormuse. Sümpaatilise närvisüsteemi ülekoormuse sümptomid on:

  • igasugune närvilisus
  • agressioon
  • ülierutunud (koerad, kes ei suuda maha rahuneda)
  • igasugune ärevus
  • kartlikkus

Kui keha on võitle-või-põgene reaktsioonis, saadab keha rohkem verd lihastesse, et joosta ning põgeneda. Selles olukorras keha ei taha, et toit nende kehasse jõuab ning keha lihtsalt ei seedi toitu. Nimelt ei soovi keha kaalu juurde kui ta proovib ellu jääda. Kui me sellises olukorras anname koerale süüa, siis tihti koer kas oksendab selle välja või see küll läbib soolestiku, aga ilma vajalike tegevusteta. Nimelt ensüüme ei toodeta, maks ei saa signaali ning sapipõit ja pankreast ei hoiatata, et toit on tulekul. Kui toit jõuab soolestikku, siis toit jääb sinna lihtsalt seisma (see ei liigu edasi). Tulemuseks on see, et toit jääb sinna liiga kauaks ning tuleb lõpuks välja kõhulahtisusena. See juhtub koertega, kes elavad pidevas stressis! Kindel päevane rutiin saab siinkohal abiks olla!

Toksiinid ja raskemetallid

Ilmselt paljud ei mõtle sellele milliste toksiinide ja raskemetallidega meie koerad kokku puutuvad ning kuidas see neid mõjutab. Peamised raskemetallid, millega koerad kokku puutuvad on alumiinium, elavhõbe ja plii. Elavhõbe on nt kalades suur probleem ning seetõttu soovitatakse vältida kalu, kes elavad merepõhja lähedal ning samuti kalu, kes elavad väga kaua.

Hea uudis on see, et kui meie koerte soolestik on terve ja töötab hästi, ta on toiteväärtuslikult tasakaalustatud, siis raskemetallid ei suuda kehasse kinnituda. Seega on vaja mõelda kuidas oma koera soolestikku tervena hoida. Me oleme rääkinud, et mida ühekülgsemalt me oma lemmikut toidame, seda ühekülgsem on tema mikrobioom ning see tekitab probleeme (allergiad, nahaprobleemid ning immuunsuse probleemid). Kõik veterinaarid ütlevad ühest suust, et paku oma koerale ka päris toitu! Isegi väike kogus päris toitu toob kaasa suured muudatused. Päris toit muudab koera iseloomu, kui hästi nad magavad ning kuidas nad välja näevad.

Dr. Gary Richter ütleb, et meie koerad puutuvad toksiinidega hoopis rohkem kokku kui meie. Paljud õhus olevad saasteained on õhust raskemad ning seetõttu asuvad maapinna lähedal, kus meie lemmikud aga igapäevaselt elavad. Lisaks kõnnivad nad üle muru, mida on võib-olla pritsitud kemikaalidega, kõnnivad tänavatel ehk sisuliselt kemikaalide ja mootorõli peal. Siis lähevad nad koju ning limpsivad oma käppasid. Kokkuvõttes neelavad nad kogu selle jama endale sisse. Lisaks on kodus mööbel ning vaibad töödeldud tuld tõkestavate vahenditega, kus meie lemmikud lamavad ja seejärel ennast pesevad ning need kemikaalid endale sisse söövad.

Glüfosaat

Glüfosaat on vees lahustuv ehk see satub kehasse, teeb kahju ning siis 4-6 päeva pärast lahkub kehast. Glüfosaati on kahjuks kõikjal – õhus, lumes, vees (70% vihmast sisaldab glüfosaati). See aga tähendab, et me peaksime tegema kõik, et me neid ise võimalikult palju sellest eemal hoiame. Uuringute kohaselt lümfoomi risk kahekordistus koertel, kelle aedu piserdati 4 korda aastas. Tuftsi Ülikooli uuring leidis, et lümfoomi risk kasvas 70% glüfosaadiga piserdatud aedades elavatel koertel.

Kuigi glüfosaati ei ole võimalik täiesti ära hoida, siis dr. Christina Chambreau annab järgmised soovitused:

  • väldi glüfosaadiga piserdatud kohti
  • loo enda koerale puhtaid alasid
  • glüfosaati on võimalik sisse hingata, seega pese peale jalutuskäiku nii koera käppi kui ka nägu
  • anna puhast toitu
  • filtreeri vett

Toksiinide vähendamiseks soovitab ka lisada toidule häid baktereid, anna oma lemmikule võililli (ja palju), lisa mullapõhiseid probiootikume, paku talle tseoliiti (seob endaga toksiine).

Lekkiva soolestiku sündroom

See tekib siis, kui soolestiku sein ei ole tihedalt omavahel seotud ning seinast pääsevad läbi nii antigeenid kui ka bakterid. Peamised põhjused:

  • kehv toit
  • krooniline stress
  • toksiinide üleküllus
  • bakteriaalne tasakaalustamatus

Lekkiva soolestiku sündroomi märgid:

  • ärritunud soolestiku sündroom
  • erinevad nahaprobleemid
  • kilpnäärme seisundid
  • obsessiiv-kompulsiivne häire
  • agressioon
  • liigeseprobleemid
  • ärevus
  • väsimus
  • krooniline põletik

Lahenduseks on toidu vahetamine – otsi vähem töödeldud toitu ning lisa oma lemmiku toidule pre- ja probiootikume!

Hiina meditsiin

Hiina meditsiin jagab koerad sisuliselt soojadeks ning külmadeks koerteks ning ka toidud jagatakse soojadeks ning külmadeks. Enamus koeri on soojad (meil Pekwa ja Oscar) ehk neile tasub anda jahutavaid toite. Mõned koerad võivad olla siiski külmad (meil ilmselt Faddy ja Fenton) ning neile tasub anda soojendavaid toite ehk toidud, mis annavad ka energiat. Koerad, kes on liiga kuivad, neile tasub anda niisutavaid toite.

Soojendavaid toite tasub anda järgmistel juhtudel:

  • nõrkus
  • kaalukaotus
  • lihasatroofia
  • kehv seedimine, vedel väljaheide
  • vähenenud söögiisu

Soojendavad toidud on – kana, hirv, munakollane, lammas, bataat, kõrvits, kaer, valge riis

Jahutavaid toite tasub anda järgmistel juhtudel:

  • hingeldamine, suurenenud janu
  • rahutu, eriti öösel
  • katsumisel soe
  • kuivad silmad

Jahutavad toidud on – kalkun, part, munavalge, jänes, brokkoli, suvikõrvits, spinat, oder, pruun riis (mina ei soovita koerale eraldi munavalget anda, kuna see takistab biotiini omandamist).

Neutraalseid, verd toniseerivaid toite tasub anda järgmistel juhtudel:

  • kuiv nahk
  • enneaegne halliks minemine, karvakadu
  • sidemete rebendid
  • kuivad ja pragunenud käpapadjad ning küüned

Niisutavad toidud on – kalkun, part, jänes, veis, munad, sardiinid, brokkoli, spinat, suvikõrvits, banaanid, oder, pruun riis.

Parimad toidud pankreatiidi puhul on kana, kalkun ja muna.

Põletikulise soolehaiguse puhul tuleks vältida toorest toitu ehk toores toit tuleks kergelt läbi küpsetada!

Toidutundlikkus/allergia

Koerte puhul on väga vähe allergiaid, enamus juhtudel on tegemist toidutundlikkusega. Allergiaga kaasneb anafülaktiline šokk, toidutundlikkusega aga mitte. Toidutundlikkuse välja selgitamiseks soovitab dr. Ruth Roberts järgmise plaani:

  • tee 3 retsepti alusel valmis toidud, mida sa roteerid iga 24 tunni tagant (sügavkülmuta 24 tunnisteks portsjoniteks)
  • tee seda kas 2-3 kuud või vähemalt 3 nädalat peale sümptomite taandumist
  • siis alusta toitude taastutvustamisega.

Toidu taastutvustamine – lisa 1 supilusikatäis toitu, millele koer reageeris. Anna seda 2-3 korda järjest ning siis oota 72 tundi. Kui sa märkad reaktsiooni, siis jäta see toit ära vähemalt 18-ks kuuks. Kui peale 18 kuud tekib tal uuesti reaktsioon, arvesta, et see toit ei sobi su lemmikule. Toidutundlikkus kaob ära kui soolestik maha rahuneb, allergia on alles ka peale 18 kuud.

Kuivtoidu segamine toorega

Iga koer vajab värsket toitu ning iga väike kogus on parem kui mitte midagi. Koertel on lühike seedesüsteem ning ülimalt happeline ehk mõeldud liha söömiseks. Dr. Conor Brady ütleb, et igal juhul tasub vältida liha- ja kondijahu. See ei ole reeglina muud kui töödeldud loomade rümbad ning liha võib toidus olla kõigest 4%! Teravili, mis ei ole mõeldud inimtoiduks, sisaldab väga suure tõenäosusega hallitust, kuna seda tohib hoida õues niiskuse käes.

Koertel on 10 korda suurem tõenäosus haigestuda vähki kui inimestel! Kõigest 3 korda nädalas roheliste lehtköögiviljade lisamine toidule vähendab oluliselt vähiriski. Lisa oma koera kuivtoidule päris toitu – mida rohkem päris asju sa sinna kaussi lisad, seda parem su koerale.

Kuivtoitu võib segada nii märgtoidu kui toorega! Tihti ei soovita kuivtoitu toorega segada, sest ütlevad, et keha läheb tasakaalust välja. Dr. Brady küsib hästi – kas kui me inimestena sööme salatit ning siis krõpse või pitsat, kas meie keha läheb tasakaalust välja? Ei lähe, sest keha suudab selle ise ära sorteerida. Keha adapteerub! Lisa oma lemmiku kuivtoidule 1-2 asja. Väga heaks lisandiks on näiteks tomat, sest tomat ei sisalda suhkrut. Lisaks, mida rohkem tomatit küpsetada, seda rohkem eraldub lükopeeni. Lükopeen on tugevalt vähivastane!

Dr. Brady ütleb, et ainus, mida ei tohi segada on kuivtoitu lihase kondiga. Lihase kondi töötlemine nõuab kehalt palju ning me tahame, et keha saab selle seedimisega segamatult toimetada.

Lisaks väldi kehva kvaliteediga maiuseid – väldi kõike, mis on pärit Aasiast!

Kokkuvõtteks

Meie enda käes on kogu kontroll selle üle mida meie koerad söövad. Meie oleme oma koerte erakokad ning meie otsustame mis nende kaussi läheb. Kuigi toores toit on koera jaoks väga oluline, ütlesid esinenud veterinaarid, et koera tervisega riskida ei tasu ning kui tahad anda ainult toortoitu, siis sa vajad toitumisnõustajat, kes suudab anda sulle tasakaalustatud retseptid või pead leidma lisandi, mis on mõeldud just toortoidu tasakaalustamiseks! Iga toit eraldi ei pea olema tasakaalustatud, aga tasakaalu pead leidma 1-2 nädala toidus. Seega on väga ohutu viis lisada oma koera toidule toorest kas märgtoidu või kuivtoidu peale. Loomulikult on mõistlik alustada väikesest kogusest ning vaadata kuidas su lemmik sellega hakkama saab. Ja ikka 1-2 asja korraga – ei ole mõtet kohe lisada 7-8 erinevat asja toidule. Muna on üks parimaid täistoite, mida oma lemmikule pakkuda!

Soolestiku tervise osas tõi dr. Gary Richter välja järgmised lisandid:

  • probiootikumid – toetavad soolestikus häid baktereid ning aitavad alla suruda halbu baktereid. Pea aga meeles, et probiootikumid vajavad ellu jäämiseks ka prebiootikume (kindlat tüüpi kiudained – brokkoli, lillkapsas, spinat, lehtkapsas);
  • omega rasvhapped – väga oluline soolestiku tervisele, seedimisele ning samuti immuunsusele. Iga keha rakumembraan on valmistatud rasvadest seega andes oma lemmikule kasulikke rasvhappeid, toetad sa absoluutselt igat rakku oma lemmiku kehas. Jälgi õlis sisalduvate omega-3 sisaldust (omega-3 on põletikku alandav, omega-6 põletikku tekitav). Kõik õlid ei ole sama väärtuslikud!
  • ternespiim
  • savi pulber jt mineraalidel põhinev lisandid.

Dr. Judy Morgan ütleb, et kui ostad kuivtoidu, siis ära vala seda kodus ümber plastikkonteinerisse. Esiteks plastikust lekib alati toksiine ning teiseks, kott on see, mis aitab toidus sisalduvatel rasvadel püsida värskena. Lisaks ära hoia toitu kohas, kus sellele päike peale paistab. Osta parem väiksem kott toitu, sest see on sinu koera tervisele parem. Avatud kott tuleks koerale ära sööta 3, maksimaalselt 4 nädalaga. Kui tahad raha kokku hoida ning osta suur kott, siis säilita toitu sügavkülmikus – see takistab rasvadel halvaks minemast.

Jaga see postitus

Comment (1)

  • Ülle Lumi Reply

    Aitäh, Piret! Sinu soovitused on parim viis oma loomadele tervist ja head enesetunnet pakkuda. Võin oma koera pealt seda kinnitada. Soovitatud kuiv- ja märgtoit aitavad minu koeral tunda ennast hästi: kõhulahtisus väheneb, kehakaal on normis ja karvkate läigib. Ja mis kõige olulisem- koer on palju rõõmsam ja enesekindlam.

    aprill 22, 2024 at 11:14

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Tagasi lehele Tervisenurk