Tasuta transport pakiautomaati alates 49 eur

Kuivtoitude koostised vol 5

Tagasi lehele Tervisenurk
kuivtoitude koostised

Kuivtoitude koostised vol 5

Võtsin ette järgmised kuivtoidud ning nende koostised. Natuke ka taustast, miks ma seda teen.

Minu käest on aeg-ajalt küsitud, et mida mina ühest või teisest kuivtoidust arvan. Olen ka alati ausalt oma arvamust jaganud. Kuivtoitude erinevused algavad loomulikult juba tootjatest:

  • kas tootjal on FSSC 22000 sertifikaat
  • kas kasutatakse ainult inimtoidu kvaliteediga toorainet
  • kas on kasutusel 0 kilomeetri filosoofia
  • samuti mis riigis toimub tootmine.

Nendele aspektidele ma hetkel ei keskendu, vaid toon välja koostisained mis minule isiklikult ühes või teises toidus ei meeldi ning miks mina neid toite ka oma koertele ei annaks. Kuna Eesti turul on meeletus koguses kuivtoite, siis ei jõua ma kahjuks uurida igat toitu, vaid võtan igast sarjast ainult ühe toidu analüüsimiseks.

Rõhutan, et tegemist on minu enda isikliku arvamuse ning hinnanguga ja põhineb kõigest minu teadmistel koerte toitmisest.

Taste of the Wild kuivtoit High Prairie puppy

Taste of the Wild toitu olen ma enda koertele andnud. Tol ajal arvasin, et tegemist on hea toiduga, aga siis avastasin, et paljud nende toidud sisaldasid soola. High Prairie puppy’t ei ole ise kasutanud, seega vaatame koostise üle.

Koheselt häirib mind, et siin on kasutusel munavalged. Mulle ei meeldi toidus isegi terve muna, rääkimata ainult munavalgest. Munavalge sisaldab ensüümiinhibiitoreid. Need on molekulid, mis seovad ennast ensüümiga ning vähendab selle aktiivsust – munavalged sisaldavad avidiini, mis on biotiini inhibiitor (pidurdab protsessi). Biotiini näol on tegemist väga olulise B vitamiiniga, mis aitab kaasa rakkude kasvule, rasvhapete metabolismile ning tervele nahale ja karvkattele. Loomadele ei soovitata munavalgeid ka seetõttu, et need võivad sekkuda seedimisse, eriti just väga noorte ja väga vanade loomade puhul.

Lisaks tuleb arvestada, et siin toidus on sees oad. Täna on kaunvilju seostatud südamehäiretega (väidetavalt kaunviljad takistavad tauriini omandamist). Õnneks on siia lisatud täiendavalt tauriini.

Küll aga kui nüüd vaadata inglise keelset koostist, siis leiab siit jälle üht-teist, mis eesti keelse koostise järgi välja ei tule. Nt see, et lambaliha asemel on siin kasutusel lambajahu. Inglise keelse koostise järgi on toidus herned, mitte oad. Lisaks on siin ka ookeani kala jahu, millest eesti keelses koostises juttugi pole. Samuti DL-metioniin, mis võib tekitada osadel koertel kõrvalmõjusid nagu isu kaotus, ärritunud kõhtu, oksendamist või kõhulahtisust. Seega, kui on tundlikuma seedimisega koer, siis tasub olla veidi ettevaatlikum. Lisaks on siin toidus sees ka sool (eesti keelsest koostisest seda ei leidu)!

Koostis: Pühvliliha, kuivatatud lambaliha ja hirveliha, kuivatatud biisoni liha, maguskartul, munavalged, oad, kartulid, looduslikud maitseained, rapsiõli, tomatipüree, linaseemned, kuivatatud siguri juured, Yucca, tomatid, maasikad, vaarikad.

Composition: Water buffalo, lamb meal, sweet potatoes, egg product, pea protein, peas, potatoes, chicken fat (preserved with mixed tocopherols), tomato pomace, roasted bison, roasted venison, beef, flaxseed, potato fiber, natural flavor, ocean fish meal, salmon oil (a source of DHA), salt, DL-Methionine, choline chloride, taurine, dried chicory root, yucca schidigera extract, tomatoes, blueberries, raspberries, dried Lactobacillus plantarum fermentation product, dried Bacillus subtilis fermentation product, dried Lactobacillus acidophilus fermentation product, dried Enterococcus faecium fermentation product, dried Bifidobacterium animalis fermentation product.

Taste of the Wild kuivtoit Pacific Stream puppy

Siin on eesti keelse koostise järgi kohe kaks asja, mis mulle ei meeldi. Esimene on loomulikult ookeanikalade jahu, lisaks on siin veel sees ka lõhejahu. Jahu on reeglina madalama kvaliteediga ning võimaldab hoida kokku tootmiskuludelt. Lisaks võib jahu sisaldada ka säilitusaineid, mida aga koostises märkima ei pea, sest tootja pole neid säilitusaineid lisanud. Teine, mis mulle siin ei meeldi on suitsulõhe – suitsutatud tooted sisaldavad reeglina suures koguses soola (lisatakse säilivuse eesmärgil) ning sool võib koeral esile kutsuda mürgistuse. Lisaks on siia veel ka täiendavalt soola lisatud!

Koostis: Lõhe 17%, ookeanikalade jahu, maguskartul, kartul, herned, hernevalk, rapsiõli, tomatimass, suitsulõhe 4%, lõhejahu 2%, lõherasv, mineraalid, kuivatatud sigurijuur, yucca (yucca schidigera) ekstrakt, tomatid , mustikad, vaarikad

Composition:Salmon, ocean fish meal, sweet potatoes, peas, potatoes, canola oil (preserved with mixed tocopherols), pea protein, tomato pomace, smoked salmon, salmon meal, natural flavor, salmon oil (a source of DHA), salt, choline chloride, taurine, dried chicory root, yucca schidigera extract, tomatoes, blueberries, raspberries, dried Lactobacillus plantarum fermentation product, dried Bacillus subtilis fermentation product, dried Lactobacillus acidophilus fermentation product, dried Enterococcus faecium fermentation product, dried Bifidobacterium animalis fermentation product.

Hill’s Science Plan kuivtoit kanaga

Ma olen teadlikult vältinud Hill’si ja Royal Canini teemal sõna võtmist. Need, kes meie juurest toitu ostavad, teavad, et ma olen väga selgel seisukohal, et Hill’s ja Royal Canin oleks reaalselt viimased toidud, mida ma oma koertele oleksin nõus andma. Ja see on puhtalt koostist vaadates. Jah, ma olen nõus, et koerad suudavad täna mingil määral süsivesikuid töödelda/seedida, aga ma usun endiselt, et koera peamine toidu allikas peaks olema pigem loomne proteiin kui taimne proteiin.

Siin mulle ei meeldi nisu, kuna nisu sisaldab gluteeni ning gluteen kleepub meie soole seintele ja muudab toitainete omastamise raskemaks. Isegi kui sul pole gluteenitalumatust, proovi jätta nt 2 nädalaks gluteen oma menüüst välja ning vaata kuidas su enesetunne muutub. Ja siis mõtle kas loom peaks ikka gluteeni sööma.

Mais iseenesest on okei, aga siis ma tahaks kinnitust, et tegemist on GMO vaba maisiga. Küll aga ei meeldi mulle siin täiendavalt maisigluteenijahu ega ka sojajahu. Soja on suure tõenäosusega geneetiliselt muundatud ehk ilmselt kasutatud kasvatamisel Roundup’i (seega sisaldab toit ilmselt päris suures koguses glüfosaati).

Ja kui nüüd vaadata inglise keelset koostist, siis ei ole siin toidus isegi mitte liha, vaid kana ja kalkuni jahu.

Koostis: mais, nisu, kana- ja kalkuniliha, loomne rasv, sojajahu, seedeensüüm, maisigluteenijahu, taimne õli, kuivatatud peedi viljaliha, mineraalid, linaseemned, kõhre hüdrolüsaat (kondroitiinsulfaadi allikas), koorikloomade kooriku hüdrolüsaat (glükosamiini allikas).

Ingredients: Maize, wheat, chicken and turkey meal, soybean meal, animal fat, digest, maize gluten meal, vegetable oil, dried beet pulp, minerals, flaxseed, pork cartilage (source of chondroitin sulphate), crustacean shell hydrolysate (source of glucosamine).

Royal Canin Maxi kuivtoit suurt tõugu koertele

Huh, siin oleks vist lihtsam üles lugeda mis mulle meeldib kui need, mis mulle ei meeldi. Sisaldab nisu, maisi, maisijahu. Nisu ma väldiks igal juhul just gluteeni pärast. Maisi puhul tahaks siis kinnitust, et tegemist on GMO vaba maisiga. Küll aga ei meeldi mulle siin sojaõli. Soja on suure tõenäosusega geneetiliselt muundatud ehk ilmselt kasutatud kasvatamisel Roundup’i (seega sisaldab toit ilmselt päris suures koguses glüfosaati).

Kui nüüd vaadata inglise keelset koostist, siis see räägib kana kõrvalsaaduste jahust (see tähendab, et kasutusel on kana need osad, mis ei sobi inimtoiduks), siis eesti keeles on pandud sellele ilus nimi – dehüdreeritud linnuliha proteiin.

Koostis: dehüdreeritud linnuliha proteiin, mais, maisijahu, loomsed rasvad, nisu, dehüdreeritud sealiha proteiin, riis, hüdrolüüsitud loomsed proteiinid, maisigluteen, peedi viljaliha, mineraalid, kalaõli, sojaõli, pärmid ja nende osad, hüdrolüüsitud koorikloomad (glükoosamiinkloriidi allikas), hüdrolüüskõhr (kondroitiinsulfaadi allikas).

Ingredients: dehydrated poultry protein, maize, maize flour, animal fats, wheat, rice, maize gluten, hydrolysed animal proteins, beet pulp, fish oil, soya oil, minerals, yeasts and parts thereof, hydrolysed crustaceans (source of glucosamine), hydrolysed cartilage (source of chondroitin).

Lõpetuseks

Hill’s ja Royal Canin sarjade hüpoallergeenilistest toitudest ei hakka ma üldse rääkima, sest need sisuliselt ei sisalda loomset proteiini ning seega vähemalt minu arvates ei peaks koer neid toite ka sööma.

Puhastage parem oma koerte organismid ära, tugevdage nende immuunsüsteemi ning saate ka allergiad suure tõenäosusega kontrolli alla.

Jaga see postitus

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Tagasi lehele Tervisenurk