Tasuta transport pakiautomaati alates 49 eur

Köögi- ja puuviljad lemmikule

Tagasi lehele Tervisenurk

Köögi- ja puuviljad lemmikule

Kuna mina vahetasin mõned nädalad tagasi välja oma tavapärase hommikusöögi smuuti vastu, siis otsustasin, et jagan seda ka oma koertega. Olen kindlal veendumusel, et olenemata sellest mida su koerad söövad (kuivtoit, märgtoit või toortoit), on köögi- ja puuviljad organismile väga kasulikud. Ja kuna mul praeguse elutempo juures ei ole lihtsalt aega oma koertele köögi- ja puuvilju aurutada ning püreestada, on smuuti väga lihtne viis neile köögi-ja puuvilju pakkuda. Smuuti võid sa ka külmutada ning seega pakkuda nt kuumal suvepäeval oma koerale jahutust.

Üks meeldetuletus – toored köögi- ja puuviljad peavad olema peenestatud ülipeeneks, et koer saaks neist võimalikult palju kasu. Aurutatud või keedetud köögi- ja puuviljade puhul võivad need jääda ka väiksemateks tükkideks. Toon seekordses blogis ära parimad köögi- ja puuviljad mida võiks oma lemmikute “smuutisse” panna.

Head köögi- ja puuviljad

Köögi- ja puuviljade osakaal dieedist võiks olla kuni 10%. Ja kindlasti tasub anda võimalikult eri värvilisi köögivilju, sest igal värvil on omad unikaalsed toitained ning kasud. Kui võimalik, osta orgaanilisi köögi- ja puuvilju, kuna neis on tõenäoliselt vähem pestitsiide. Ja kindlasti tutvusta uusi köögi- ja puuvilju ettevaatlikult ehk väike kogus korraga. Jälgi märke seedehäiretest.

Spargel

Spargel on rikas vitamiinide (A, C, E, K, ja B9), mineraalide (kaalium, vask, kaltsium, raud ja fosfor) ja antioksüdantide poolest ning samuti on selles ka palju kiudaineid. Aga nagu kõige puhul – liiga palju ei ole kunagi hea, seega lisa seda väikeses koguses, et vältida seedetrakti ärritust. Samuti tasub eemaldada varre sitke ja kiuline osa. Spargli puhul soovitatakse seda anda keedetult! Soovituslikud kogused:

  • 1-2 teelusikatäit päevas väikestele koertele
  • 2-3 teelusikatäit päevas keskmise suurusega koertele
  • 1-2 supilusikatäit päevas suurt kasvu koertele

NB! Paljudes köögiviljades sisalduv kiudaine on prebiootikum, mis tähendab, et need toidavad häid baktereid sinu lemmiku soolestikus. Kui prebiootikumid hakkavad sinu koera soolestikus käärima, pakuvad nad palju eeliseid. See hõlmab nt ka lühikese ahelaga rasvhappeid, mis tugevdavad immuunsust ja kaitsevad koera tervist.

Paprika

Paprika on koertele väga hea, eriti veel punane paprika! Väga toitainerikkad ning sisaldavad võimsaid antioksüdante nagu luteiin ja kvertsetiin. Paprika sisaldab 4 korda rohkem C-vitamiini kui apelsin. Aga paprika sisaldab ka solaniini, mis suurendab põletikku ning võib olla koertele toksiline.

Hoiatus! Kui su lemmik on kimpus mõne põletikulise haigusega, nt artriit, siis vali parem mõni teine köögivili. Soovitatakse eemaldada ka nahk ning seemned hoidmaks ära võimalikke seedehäireid.

Solaniini sisaldavad lisaks paprikale ka tomatid, kartulid ning baklažaan, seega nende kõigi andmisel tasub olla ettevaatlik – anna seda mõõdukalt ning ära anna koerale, kellel on mõni põletikuline haigus.

Brokkoli

Brokkoli on toitumise kroonijuveel! See on täis võimsaid toitaineid, mis kaitsevad sinu lemmikut haiguste eest, parandab sinu koera soolestiku tervist ning aitab puhastada sinu koera keha. See sisaldab rohkem C-vitamiini kui nt apelsin ning C-vitamiin on eriti oluline just seenior koertele! Brokkoli sisaldab ka beetakaroteeni, luteiini ja zeaksantiini (silmade tervis).

Lisaks sisaldab see ka sulfofaraani ehk ühendit, mida leidub ristõielistes köögiviljades ning mis aitab vähendada vähiriski. Brokkoli võrsed sisaldavad rohkem toitaineid kui täiskasvanud brokkoli, seega kui tahad tervise kasusid suurendada, siis kasuta võrseid.

Hoiatus! Kui su koeral on diagnoositud hüpotüreoidism (kilpnäärme alatalitlus), siis tasub ristõieliste köögiviljade ja roheliste lehtköögiviljadega tagasi hoida. Need on goitrogeensed ning võivad põhjustada kilpnäärme suurenemist. See ei tähenda, et selliseid köögivilju peaks vältima, vaid pigem kasutada neid mõõdukalt.

Rooskapsas

Rooskapsas on rikas kiudainete ning antioksüdantide poolest, mis teeb temast väga hea lisandi sinu koera dieedile. Aga sarnaselt teiste ristõieliste köögiviljadega, nagu brokkoli, kapsas ja lillkapsas, tasub olla kasutamisel pigem tagasihoidlik, sest liiga palju võib ärritada sinu koera seedimist. Lisa seda algul vähe ning vaata kuidas su koer sellele reageerib. Kui see teda kuidagi ei ärrita, siis võid lisada edaspidi rohkem.

Kapsas

Kapsas tekitab koertele gaase (nagu ka inimestele), kui ta sööb seda liiga tihti. Aga aeg-ajalt toidule lisada on igati tervislik, sest kapsas sisaldab immuunsust tõstvaid antioksüdante ning kiudaineid, mis aitavad reguleerida koera seedesüsteemi. See aitab kaasa ka tervele nahale ja karvale, kuna aitab toota keratiini (proteiin, mis moodustab naha, karvad ning küüned).

Porgand

Tihti on räägitud, et terve porgandi närimine aitab hammastelt kattu eemaldada. Kuigi selle tõestamiseks ei ole uuringuid, sisaldavad porgandid vitamiine ja mineraale, mis aitavad hoida hambaid tervetena. Samuti aitab porgand kaasa seedetrakti tervisele, ennetavad haigusi ja parandavad nägemist.

NB! Koer võib süüa ka selliseid juurvilju nagu pastinaak ja kaalikas, aga tasub meeles pidada, et mõnes juurviljas on rohkem suhkrut, seega ära kogustega üle pinguta.

Lillkapsas

Lillkapsas on täis toitaineid, mis aitavad kaitsta sinu koera silmade tervist, maksa ning lihaseid. Kuna lillkapsas sisaldab ka sulforafaani, võib see aidata tugevdada koera immuunsüsteemi ning ära hoida vähki ning teisi haiguseid. Siiski, ära lisa seda korraga palju, sest sellega võivad kaasneda gaasid ning seedehäired.

Seller

Selleris on vähe kaloreid ning lisaks on see väga hea kiudainete, kaltsiumi, raua, kaaliumi ja vitamiinide allikas. See aitab tugevdada immuunsüsteemi, kaitseb krooniliste haiguste vastu ning puhastab keha. Lisaks võib see aidata värskendada sinu lemmiku hingeõhku!

Küüslauk

Küüslauk on koertele õiges koguses väga kasulik. Küüslauk on antibakteriaalne, viirusevastane, seentevastane, immuunsüsteemi stimuleeriv ning lisaks ka vähivastane. See on ka antioksüdant ning on täis toitaineid. Suurima kasu saamiseks purusta küüslauk ning lase sellel 10 minutit seista enne kui koerale annad.

Rohelised oad

Rohelised oad sisaldavad kiudaineid, K-vitamiini, C-vitamiini ning mangaani. K-vitamiini aitab vere tervise puhul ehk kindlustab vigastuse korral vere hüübimise. C-vitamiin on oluline nii immuunsüsteemi kui ka neerupealiste funtktsiooni jaoks. Külmutatud rohelised oad on hea maiuspala koertele kes on hädas diabeedi, vägi või ülekaaluga ning seda seetõttu, et oad on madala kalorsusega, kiudainete rikkad, vähese suhkruga ning täis antioksüdante.

Salat ja rohelised lehtköögiviljad

Rohelistest lehtköögiviljadest võib su koer süüa spinatit, rooma salatit, lehtkapsast ehk kale’t ning muud “ilma peata” kapsad. Need on klorofülli rikkad, mis on taimepigment, mis kleepuv toksiinide külge ning eemaldatakse kehast. Lisaks tugevdab see immuunsust, lagundab põiekive ning soodustab seedetrakti tervist.

Kõrvits

Kõrvits on koera jaoks väga hea kiudainete ja antioksüdantide (nagu beetakaroteen) allikas. Kiudained aitavad toidul liikuda läbi seedetrakti ning see aitab hoida mao ja käärsoole rakke tervena.

Kõrvits on kergesti seeditav, aga samas sisaldab rohkem suhkruid kui ükskõik milline teine köögivili, seega võti on mõõdukus.

NB! Pea meeles, et kõrvitsaseemned on ka looduslik ussirohi!

Suvikõrvits

Suvikõrvits on täis antioksüdante, vitamiine ja mineraale. Seega on suvikõrvits väga hea köögivili koera jaoks. Eriti hästi sobib see koertele, kes on kimpus kas kaalu või seedimisega. Aga üks hoiatus…

Väldi kibedaid suvikõrvitsaid, sest need sisaldavad endas ainet nimega kukurbitasiin, mis võivad olla koertele toksilised (muuhulgas on mürgine ka inimesele suures koguses). Seega proovi kindlasti suvikõrvitsat enne kui sa seda koerale annad. Mida väiksem suvikõrvits, seda väiksem on tõenäosus, et see võib olla kibe.

Tomatid

Nagu juba eelnevalt mainitud, siis tomatid sisaldavad solaniini. Üldiselt küpsed tomatid on koera jaoks ohutud, kuna solaniini tase on madal. Lisaks sisaldavad nad tervislikke antioksüdante ning kiudaineid. Aga kindlasti tasub neid kasutada mõõdukalt ning vältida koertel, kellel on mõni põletikuline haigus (solaniin võib suurendada põletikku).

Hoiatus! Rohelised tomatid, varred ja lehed sisaldavad suures koguses solaniini ning võivad su koera mürgitada. Seega jälgi, et tomat on küps, kui sa seda oma koerale annad. Kindlasti ei tohi anda koerale ka tomatikastet või muud tomatil põhinevat toodet, kuna see võib sisaldada sibulat või muid aineid, mis võivad su koera jaoks ohtlikud olla.

Õunad

Õunad sisaldavad A-vitamiini ja C-vitamiini, on täis antioksüdante nagu kvertsetiin, mis aitavad leevendada allergiaid ning parandada soolestiku tervist. Õunakoored on eriti toitainerikkad, seega need tasub alles jätta. Sisu võid eemaldada, aga ei ole kohustuslik. Kuigi seemned sisaldavad tsüaniidi, siis see on nii imeväike kogus, et selle pärast ei ole vaja muretseda.

NB! Kuna väga paljude köögi- ja puuviljade puhul võib olla kasutatud pestitsiide, siis soovitus – pane puuviljad sooja vee kaussi, millele on lisatud korgitäis äädikat. Jäta nad sinna 15 minutiks ja pese seejärel puhta veega üle. Äädikas tapab puuviljade pinnal olevatest bakteritest ja pestitsiitide jääkidest 98%.

Banaanid

Banaanid on täis vitamiine ja mineraale, mis aitavad tugevdada sinu koera lihaseid, luid ja immuunsüsteemi. Need suudavad lisaks parandada ajutööd ning üldist seedesüsteemi tervist. Aga banaanid sisaldavad ka palju suhkrut ja tärklist, mis toidavad halbu baktereid ning pärmi koera soolestikus, seega ole mõõdukas.

Marjad

Marjad sisaldavad suures hulgas antioksüdante ning vitamiine, mis aitavad sinu lemmikut tervena hoida.

Mustikad

Mustikad sisaldavad spetsiaalset toitainet, mis võib ületada vere-aju barjääri kaitsmaks sinu koera aju funktsiooni. Need sisaldavad rohkem antioksüdante kui ükski teine toiduaine.

Uuringute kohaselt loomas, kes söövad mustikaid on tervemad, neil on vähem põletikke ning nad on paremad mälu ja aju töös.

NB! Võimalusel eelista metsas kasvavat mustikat, kuna sisaldavad rohkem antotsüaniidi. Kuivtoiduga toitmisel on soovitatud lisada isegi 10% mustikaid toidule (kuna on väga võimas antioksüdant).

Jõhvikad

Jõhvikad võivad olla abiks koertele, kes on hädas kuseteede infektsioonidega, aga see ei ole nende ainus pluss. Jõhvikad aitavad võidelda vähi vastu, tasakaalustavad soolestikku ning aitavad hallata põletikulisi haigusi. Need saavad ka kaitsta sinu koera hambaid.

Vaarikad

Vaarikad on täis toitaineid nagu nt vitamiinid A, B1, B2, B3, C ja E. Seega ei ole nad lihtsalt maitsvad, vaid nad on ka toitainerikkad. Lisaks on nad täis antioksüdante, mis tähendab, et need suudavad vähendada põletikke ning tugevdama sinu lemmiku immuunsüsteemi.

Maasikad

Maasikad sisaldavad suures koguses kiudaineid ning C-vitamiini, lisaks veel ka ensüüme, mis aitavad hoida koera hambaid puhtana.

Melon

Melon, sealhulgas kantaluup sobib koerale väga hästi ning see on ka hea viis hoida oma koer kuumal suvepäeval hüdreerituna. Need sisaldavad väga suures koguses vett ning on väga heaks kiudainete ja vitamiinide allikaks.

Kurk

Kurk on väga hea madala kalorsusega snäkk mis on super ülekaalulistele koertele. Lisaks sellele sisaldavad kurgid nii antioksüdante kui ka põletikuvastaseid polüfenoole, mis võivad ära hoida vähki. Lisaks võivad nad aidata kuumal suvepäeval hoida koera hüdreerituna.

Kindlasti ära koori kurki ära – see sisaldab enamus toitaineid!

Apelsinid jm tsitruselised

Koerad võivad süüa apelsine, mandariine ja klementiine. Need puuviljad sisaldavad suures koguses C-vitamiini, mis tugevdab immuunsüsteemi ning aitab igapäevaste funktsioonidega.

Koer toodab ise C-vitamiini, aga vananedes või stressis olekuga võib minna vaja väikest lisakogust. Tsitruselised sisaldavad muuhulgas ka põletikuvastaseid flavanoide, mis võivad abiks olla kaalu hoidmisega.

Sidrunid, laimid ja greibid on samuti koertele ohutud ning neil on ka samad kasud. Aga ära ole üllatunud kui su koer keeldub tsitruselist sööma… paljude koerte jaoks on see maitse eemaletõukav.

Pirn

Pirnid on rikkad vase, kiudainete ning antioksüdantide poolest. Seega on need väga hea valik parandamaks seedetrakti tervist, vähiga võitluseks ning samuti põletiku vähendamiseks.

Sarnaselt õuntele sisaldavad ka pirni seemned tsüaniidi, kuigi väga väikeses koguses. Sa võid südamiku eemaldada, aga üldiselt pole see oluline.

Ananass

Ananass sisaldab endas C-vitamiini, B-vitamiini ja mineraale, mis aitavad koera tervist. Kindlasti eemalda nii nahk kui ka tugev keskkoht.

Luuviljalised

Siia kuuluvad kirsid, virsikud, mangod, ploomid, nektariinid ja datlid. Need kõik on koertele ohutud, aga kindlasti eemalda kõigepealt kivi.

Kivi sisaldab tsüaniidi, mis võib takistada koera vererakkudel piisava koguse hapniku saamist. Lisaks võib kivi põhjustada ka sooleummistust. Kui koer sööb kogemata ära ka kivi, siis jälgi sooleummistuse või tsüaniidi mürgituse märke.

Arbuus

Arbuus sisaldab A-vitamiini ning C-vitamiini, lisaks on arbuus ka väga värskendav. Lisaks sisaldab see väga olulist antioksüdanti nimega lükopeen. Seemneid ei soovitata anda, kuna need võivad tekitada sooleummistuse. Samal põhjusel ei soovitata anda ka arbuusi koerale kätte koos koorega.

Kokkuvõtteks

Kindlasti ei pruugi see olla lõplik list ning samuti võivad arvamused aastate jooksul muutuda, sarnaselt küüslauguga, mis oli aastaid koera jaoks ohtlike toitude nimekirjas. Teen ise siia muudatusi, kui vastavat infot tuleb, aga hetkel võib selle nimekirja aluseks võtta küll. Kindlasti alusta väikestest kogustest ning jälgi oma koera reaktsiooni, kuna iga organism on erinev.

Muuhulgas arvesta sellega, et vitamiinide ja mineraalainete hulk köögi- või puuviljas ei pruugi olla enam selline nagu vanasti. Toon näiteks – tomatis oli 1950 aastal 4,3 mg rauda, 1998 aastal oli kõigest 0,18 mg. Seega kindlasti ei tasu loota, et tänapäeval on köögi- ja puuviljades endiselt tohutul hulgal mineraale ja vitamiine.

Mainin siin lõpus ära ka avokaado, mida otseselt ei soovitata koertele anda ehk kui teed just ekstra koerale smuutit, siis parem ära kasuta (kuna sisaldab persiini). Aga kui teed endale smuutit ning otsustad seda koeraga jagada, siis väikestes kogustes on avokaado koerale täitsa ohutu. Avokaado puhul tuleb aga kindlasti arvestada ka kalorite ja rasvaga – üks keskmise suurusega avokaado annab ca 320 kalorit ning 29 grammi rasva!

 

Kasutatud allikad:

  • https://www.dogsnaturallymagazine.com/what-vegetables-can-dogs-eat/
  • https://www.dogsnaturallymagazine.com/can-dogs-eat-broccoli/
  • https://www.dogsnaturallymagazine.com/can-dogs-eat-asparagus/
  • https://www.dogsnaturallymagazine.com/can-dogs-eat-carrots/
  • https://www.dogsnaturallymagazine.com/can-dogs-eat-blueberries/
  • https://www.dogsnaturallymagazine.com/can-dogs-eat-cranberries/
  • https://www.dogsnaturallymagazine.com/what-fruits-can-dogs-eat/

Jaga see postitus

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Tagasi lehele Tervisenurk