Tasuta transport pakiautomaati alates 49 eur

Kas rabarber on koerale ohutu?

Tagasi lehele Tervisenurk
rabarber

Kas rabarber on koerale ohutu?

Kuigi ma annan oma koertele igasuguseid erinevaid puu- ja köögivilju, siis pean möönma, et rabarber ei ole kunagi minu lemmikute söögikaussi jõudnud. Rabarber lihtsalt ei tundu köögiviljana, mida oma lemmikutele anda. Toome aga täna selgust kas rabarber on koerte jaoks ohutu ning miks ning kui palju seda lemmikule üldse anda võiks. Kindlasti pead meeles pidama, et kuigi rabarberi varred on söömiseks ohutud, siis lehed on mürgised ning lehed tuleb alati hoida lemmiklooma eest eemal. Keedetud rabarberivarte tarbimine väikestes kogustes on lemmikloomadele ohutu ning pakub valikut looduslikke toimeaineid. Rabarber on antioksüdant ning lisaks on rabarberil põletikuvastane ja vähivastane toime.

Rabarber – kas on lemmikule ohutu?

Rabarber on üsna tihti märgitud kui lemmikute jaoks ohtlik tooraine aga seda tegelikult ekslikult. Probleem on selles, et tihti märgivad veebisaidid kõik riskid (näiteks ületarbimine, mis põhjustab seedetrakti probleeme) kas riskideks või “toksilisuseks” ning see ajab lemmikloomasõbrad segadusse. Rabarber liigitatakse mürgiseks selles lahustuvate oksalaadikristallide sisalduse tõttu. Tegelikkus ei ole aga nii lihtne. Pet Poison Helpline’i andmetel:

“Lehed sisaldavad lahustuvaid oksalaadi kristalle, kusjuures varres on vähem kristalle. Seetõttu on rabarberi varred söödavad aga lehed mitte.”

Väike kogus rabarberivarsi ei ole sinu lemmiku jaoks ohtlik. Õnneks pole lemmikud reeglina huvitatud ka rabarberilehtedest, kuna need on kibeda maitsega. Siiski tasub olla kindel, et kui sul on kodus rabarberitaim, siis veendu, et lemmikul poleks sellele juurdepääsu. Piisavalt suurtes kogustes lehtede allaneelamisel võivad oksalaadikristallid põhjustada neeruprobleeme ning selliseid sümptomeid nagu süljeeritus, oksendamine, kõhulahtisus, letargia, nõrkus, värinad ning lisaks muutused söögiisus, joomisel ning urineerimisel.

Bioaktiivsed ühendid

Polüfenoolid on tugevatoimelised ühendid, mida on võimalik saada ainult taimsetest toiduainetest. Rabarber pakub looduslikke toimeaineid, mis on kasulikud nii inimestele kui ka loomadele. Teadaolevalt on rabarberi bioaktiivsetel ühenditel nii antioksüdantiivsed, vähivastased, antimikroobsed, kõhulahtisusevastased, diabeedivastased, põletikuvastased toimed. Lisaks on rabarber ka diureetikum. Üks uuring tuvastas rabarberis 22 fenoolühendit ning üks nendest on gallushape, mis võib aidata leevendada stressis kutsikate oksüdatiivset stressi ja põletikulist reaktsiooni, põhjustades seeläbi soolestiku mikrobioomi kasulikke muutusi, mis võivad toetada nii soolte kui ka peremeesorganismi tervist.

Flavonoolisisalduse poolest sisaldab rabarber müritsetiini ja kvertsetiini, millel on võimsad antioksüdantsed ja vähivastased omadused. Uuringute kohaselt võivad mõlemad ühendid aidata pärssida ja ohjeldada koerte osteosarkoomi progresseerumist. Siiski ei tohiks me seetõttu oma lemmikutele anda suuri koguseid rabarberit. Pigem paku talle erinevaid toiduaineid, mis teda nende taimsete ühenditega varustab.

Rabarber ja kasulikud toitained

Lisaks polüfenoolidele sisaldab rabarber ka vitamiine ja mineraalaineid. Rabarber on eriti rikas K-vitamiini poolest, kuna ca 50 grammi rabarberit sisaldab 14,9 mikrogrammi K-vitamiini. K-vitamiin on oluline tervete luude ning normaalse vere hüübimise toetamiseks. Sama kogus rabarberit sisaldab lisaks 4,08 milligrammi C-vitamiini, mis on tugev antioksüdant ning 31,1 mikrogrammi beetakaroteeni (pro-vitamiin A), mis võib aidata toetada immuunsüsteemi.

Lisaks on rabarber suurepärane lahustumatute kiudainete allikas, mis võib siis aidata parandada seedimist. Ühe uuringu kohaselt vähendas rabarberivarte keetmine oluliselt oksalaadi sisaldust. Väidetavalt võib rabarberi keetmine piimas pärast vees keetmist vähendada oksalaatide sisaldust veel 70,3%. Kui sinu lemmikul on geneetiline eelsoodumus kaltsiumoksalaadi põiekivide tekkeks või tal on mõningaid teisi kaltsiumoksalaadiga seotud probleeme, piira oksalaati sisaldavate toitude tarbimist (alla 2% toidukogusest) ning ära paku oma lemmikule rabarberit maiuspalaks.

Kokkuvõtteks

Nii nagu iga puu- ja köögivilja puhul, siis on ka rabarberil omad ohud ning ei pruugi igale koerale sobida. Siiski võib sinu täiesti terve koer saada väikesest kogusest rabarberist olulist kasu tema tervisele. Ja kui oled mures oksalaadisisalduse pärast, siis keeda kõigepealt rabarberivarsi vees ning peale seda piimas! Aga kindlasti jälgi, et su lemmik ei sööks lehti, sest need on päriselt ka mürgised.

Rabarber on ka keskkonna mõttes üsna jätkusuutlik ning ei põhjusta olulist kahju õhule, veele ega ka pinnasele. Sellel on väike veejalajälg ehk nõuab ca 322 liitrit vett, et saada 1 kilogrammi suurune saak. Lisaks on sellel madal süsiniku jalajälg ehk toodab 1,6 kg CO2 kilogrammi rabarberi kohta. See võrdub autoga, mis sõidab 6 kilomeetrit.

Siiski tasub rabarberit osta usaldusväärsest allikast või kohalikult turult ning otsida mahepõllumajanduslikke pritsimisvabasid sorte! Peamiselt paku rabarberit siiski oma kahejalgsetele pereliikmetele, väikeses koguses võid lisada seda ka oma lemmikule, aga kindlasti keedetult!

Kasutatud allikad:

Jaga see postitus

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Tagasi lehele Tervisenurk