Tasuta transport pakiautomaati alates 49 eur

Kui ohutud on allergiaravimid?

Tagasi lehele Tervisenurk
allergiaravimid

Kui ohutud on allergiaravimid?

Mida aeg edasi, seda rohkem tundub lisanduvat allergiate käes vaevlevaid koeri. Paljude jaoks on lahenduseks allergiaravimid. Holistilised veterinaarid on aga teisel arvamusel ning ütlevad, et need rikuvad immuunsüsteemi totaalselt ära. Näiteks Apoquel’i puhul öeldakse, et kui seda korra juba andma hakata, siis immuunsüsteem ei suudagi enam taastuda. Dr. Edward Beltran on öelnud “Allergiad saavad alguse seedekulglast kuni pole teisiti tõestatud. Kopsud, käpad, kõrvad ning nahk on kõigest jäämäe tipp. Probleem on soolestikus”. Arvesta, et 90% sinu lemmiku immuunsüsteemist asub sinu lemmiku soolestikus. Seega see, mis kvaliteediga toitu sa oma lemmikule annad, määrab ka selle kui heas korras on sinu lemmiku immuunsüsteem ning kui palju ta ennast ise kaitsta suudab. Mul on endal päris mitme kliendi tagasiside, kes on saanud koera allergia kontrolli alla lihtsalt Winner Plus toidule üle minemisel, keha puhastamise ning immuunsüsteemi tugevdamisega.

Mis asi on allergia?

Allergia on sinu koera immuunsüsteemi reageering valehäirele. Immuunsüsteem identifitseerib midagi ohutut, nagu nt õietolm, ohuna ning ründab seda kui keskkonna allergiat. Või siis immuunsüsteem arvab, et tervislik toit on vaenlane ning reageerib sellele kas toiduallergia või toidutundlikkusega. Arvesta, et allergia lööb välja väga kiiresti. Sarnaselt inimesele võib reaktsioon ilmneda mõne minuti kuni mõne tunni jooksul. Kui reaktsioon lööb välja paari päeva või kasvõi alles nädala pärast, ei ole tõenäoliselt tegemist allergiaga.

Allergiaravimid suruvad maha allergia sümptomid aga ei õpeta immuunsüsteemile kuidas korrektselt allergeeniga käituda. Selle asemel nad nõrgendavad ning isegi hävitavad immuunsüsteemi. See omakorda tähendab, et su koer on oluliselt rohkem ohustatud erinevatest haigustest… mitte ainult allergiatest ning toidutalumatustest.

Steroidide kõrvaltoimed

Steroidid (hormoonid) toimivad seetõttu, et need suruvad alla immuunsüsteemi, vähemalt ajutiselt. Aga steroididega kaasnevad sellised kõrvaltoimed nagu suurenenud joomine ning pissimine, lisaks ka karvakadu. Sellepärast võõrutatakse koerad steroididest sisuliselt kohe kui neil on jälle mugav olla. Steroide antakse reeglina lühiajaliselt.

Hea uudis on see, et steroidid suruvad immuunsüsteemi alla ainult siis, kui su koer steroidide peal on. Kui sa lõpetad steroidide andmise tundub immuunsüsteem normaliseeruvat.

Atopica kõrvaltoimed

Atopica on tsüklosporiin ning algselt välja töötatud siirdepatsientide jaoks välistamaks organite hülgamist. Selleks, et seda teha, pidi see ravim hävitama immuunsüsteemi.

Atopica kõrvaltoimeteks on nt peavalud, iiveldus, oksendamine, kõhulahtisus, värisemine, paistes veritsevad igemed, neerupuudulikkus, hüpertensioon, kergelt tekkivad sinikad, kuulmishäired, naha ja silmade kollastumine, teadvusekadu, muutused nägemises, suurenenud näärmed, immuunsupressioon, pearinglus ning muuhulgas ka vähk. Suurenenud vähirisk kui ka igasugused nakkushaigused on suur kõrvalmõju koertel, kes seda ravimit tarbivad.

Pea meeles, et Eestis võib olla kasutusel teise nimega ravim. Kui aga toimeaineks on tsüklosporiin, siis arvesta võimalike kõrvaltoimetega.

Apoqueli kõrvalmõjud

Jah, Apoquel võtab koeralt ära sügeluse. Aga reeglina, kui koer juba korra hakkab Apoquel’i võtma, siis ta peab olema selle peal elu lõpuni. Tihtipeale, kui sa proovid koera Apoquelist võõrutada, on sügelus veel hullem kui see oli alguses.

Apoquel töötab kuna see tapab ära kehas olevad kinaasid, mis on oluline osa immuunsüsteemi suhtlusvõrgustikust. Kinaaside töötamise keelamine tähendab aga et su lemmik on hoopis altim erinevatele haigustele.

Dr. Deva Khalsa sõnul immuunsüsteem ei tundu taastuvat isegi kui sa Apoqueli andmise lõpetad. Lisaks, isegi peale holistilist ravi, mis lahendab allergia, kipuvad Apoqueli peal olnud koerad hädas teiste probleemidega nagu pärmseen ja teisesed bakteriaalsed infektsioonid ning seda seetõttu, et kinaasid ei suuda korrektselt signaale edastada.

Cytopointi kõrvalmõjud

Cytopoint on uuem, süstitav allergiaravim (iga 4-8 nädala järel). Tootja väidab, et erinevalt Apoquelist see ei suru maha immuunsüsteemi. Aga see ei ole tegelikult päris tõsi. Cytopoint on sünteetiline monoklonaalne antikeha, mis ründab tsütokiini nimega Interleukiin 31.

Tsütokiinid reguleerivad mitmeid füsioloogilisi funktsioone erinevates koera kehaosades. Interleukiin 31 käivitab raku vahendatud immuunsuse patogeenide vastu. See reguleerib ka punaseid vereliblesid ning sidekudesid ning see on oluline side immuunsüsteemi ja sensoorse närvisüsteemi vahel.

Blokeerides Interleukiin 31 võib põhjustada immuunsüsteemi düsregulatsiooni, kuna see lõpetab signaalide saatmise. On mitmeid teateid sellest, et Cytopoint on koertele kahju teinud või isegi neid tapnud. Dr. Edward Bassingthwaighte ütleb, et Interleukiin 31 blokeerimine muudab su koera oluliselt vastuvõtlikumaks nakkushaigustele ning see võib viia ka autoimmuunhaiguseni. Lisaks võib Interleukiin 31 blokeerimine põhjustada neurofastsiaalset valu ning immuunsüsteemi düsregulatsiooni.

Tavapärased kõrvaltoimed on nt epilepsia, seedetrakti probleemid, suurenenud valu, letargia, autoimmuunhaigus ning isegi surm. Need võivad esineda peale esimest või mitut süsti, seega ei tähenda, et kui su koer sai ühe süsti ning kõrvaltoimeid ei esinenud, siis on see sinu koera jaoks ohutu.

Lõpetuseks hoiatab Dr. Edward Bassingthwaighte “Cytopoint ei ole koertele ohutu. Veterinaarina mina ei määraks seda ravimit koertele, keda ma ravin. Ma arvan, et suure tõenäosusega see põhjustab olulist kahju koerale ning võib ka su koera tappa”.

Kokkuvõtteks

Me peame hakkama sümptomite asemel ravima algpõhjust. Senikaua kuni me leevendame kõigest sümptomeid, ei saa me olukorrale lahendust. Inimeste puhul me hakkame aru saama, et toit mõjutab meie tervist. Holistilised arstid ütlevad, et keha suudab ennast ise tervendada, aga me peame oma tervist toetama. Kahjuks on seaduse mõttes lemmikloomad veel asjad ning seetõttu paljud ei näe ka seost tervise ja toidu vahel. Puhta ja loodusliku toiduga on võimalik imesid teha ehk sisuliselt allergiatest vabaneda, aga see kõik võtab aega. Me oleme harjunud, et ravimite puhul toimub muutus paremuse poole sisuliselt 1-2 päevaga ning sama oodatakse ka looduslikelt vahenditelt. Looduslike vahendite puhul on aga kindlasti vaja arvestada vähemalt 30 päevaga ning muuhulgas võib olukord alguses paariks päevaks ka hullemaks minna. Tegemist on tavapärase Herxheimeri reaktsiooniga.

Kui arst soovitab su lemmikule mõnda allergiaravimit, siis küsi tema käest ravimi ohutuse kohta ning uuri kui pikalt on tehtud ravimiuuringuid. Nimelt viiakse enamus ravimite puhul katseid läbi 7 päeva ning selle põhjal öeldakse, et see ravim on ohutu kasutamiseks kasvõi elu lõpuni. Näiteks doksütsükliini ravi korral kukkusid Faddyl ära kõhualused pikad karvad (ravi pikkus 28 päeva) ning inimesel, kes sai doksütsükliini 56 päeva puukborrellioosi raviks, eraldusid kõik küüned (sõrmed ja varbad).

Pea meeles, et ennetamine on alati parem kui ravi. Siit leiad Dr. Edward Bassingthwaighte’i soovitused allergia tekitajate vältimiseks.

Ma olen nõus, et kui on kaks kehva valikut ehk ravim on ainus, mis su lemmiku elu päästab, siis tuleb seda anda ning seda ütlevad ka holistilised veterinaarid. Küll aga ütlevad nad ka, et me ei peaks iga väiksema probleemi korral kohe ravimeid peale panema. Ja kui me päriselt tugevdame oma lemmiku immuunsüsteemi, siis peaks koer (ja ka inimene) paljude ohtudega ise hakkama saama.

Jaga see postitus

Comments (2)

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Tagasi lehele Tervisenurk