Kui ohutud on allergiaravimid?
Mida aeg edasi, seda rohkem tundub lisanduvat allergiate käes vaevlevaid koeri. Paljude jaoks on lahenduseks allergiaravimid. Holistilised veterinaarid on aga teisel arvamusel ning ütlevad, et need rikuvad immuunsüsteemi totaalselt ära. Näiteks Apoquel’i puhul öeldakse, et kui seda korra juba andma hakata, siis immuunsüsteem ei suudagi enam taastuda. Dr. Edward Beltran on öelnud “Allergiad saavad alguse seedekulglast kuni pole teisiti tõestatud. Kühmud, käpad, kõrvad ning nahk on kõigest jäämäe tipp. Probleem on soolestikus”. Arvesta, et 70-80% sinu lemmiku immuunsüsteemist asub sinu lemmiku soolestikus. Seega see, mis kvaliteediga toitu sa oma lemmikule annad, määrab ka selle kui heas korras on sinu lemmiku immuunsüsteem ning kui palju ta ennast ise kaitsta suudab. Mul on endal päris mitme kliendi tagasiside, kes on saanud koera allergia kontrolli alla lihtsalt Winner Plus toidule üle minemisel, keha puhastamise ning immuunsüsteemi tugevdamisega.
Mis asi on allergia?
Allergia on sinu koera immuunsüsteemi reageering valehäirele. Immuunsüsteem identifitseerib midagi ohutut, nagu nt õietolm, ohuna ning ründab seda kui keskkonna allergiat. Või siis immuunsüsteem arvab, et tervislik toit on vaenlane ning reageerib sellele kas toiduallergia või toidutundlikkusega. Arvesta, et allergia lööb välja väga kiiresti. Sarnaselt inimesele võib reaktsioon ilmneda mõne minuti kuni mõne tunni jooksul. Kui reaktsioon lööb välja paari päeva või kasvõi alles nädala pärast, ei ole tõenäoliselt tegemist allergiaga.
Allergiaravimid suruvad maha allergia sümptomid aga ei õpeta immuunsüsteemile kuidas korrektselt allergeeniga käituda. Selle asemel nad nõrgendavad ning isegi hävitavad immuunsüsteemi. See omakorda tähendab, et su koer on oluliselt rohkem ohustatud erinevatest haigustest… mitte ainult allergiatest ning toidutalumatustest.
Immunosupressantide probleem
Dr. Morgan ütleb, et kõikide immunosupressantide suurimaks probleemiks on see, et rakud meie kehas muteeruvad kogu aeg. Öeldakse, et igapäevaselt tekib meie kehas 4 vähirakku. Meie immuunsüsteem aga piltlikult jookseb kehas ringi ning tapab muteerunud rakke, sest need on võõrkehad ning kehasse ei kuulu. Kui aga immuunsüsteem alla surutakse ehk keelatakse sellel oma tööd tegemast, saavad need muteerunud rakud muudkui paljuneda. Kui immuunsüsteem on alla surutud, siis ta ei saa aru, et tegemist on võõrkehadega. Liigsete muteerunud rakkude tulemuseks ongi reeglina vähk.
Dr. Morgan mainib, et Apoqueliga läbi viidud pikaajalises uuringus jälgiti koeri, kes olid selle ravimi peal olnud pikka aega. 392 päeva jooksul tekkis 5%-l koertest vähk. Dr. Morgan juhib aga tähelepanu, et koerad on nende ravimite peal aastaid, mitte 13 kuud nagu uuringus. Seega mida kauem koer selle ravimi peal on, seda tõenäolisem on vähki haigestumine.
Kui su koer on olnud immunosuppressantide peal 3-4 aastat, siis dr. Morgani sõnul kulub vähemalt sama palju aega, et ta nende pealt maha saada. Järsult ravimi andmise lõpetamine ei ole hea mõte, sest siis võib koera immuunsüsteem täielikult kokku kukkuda. Pigem ütle oma veterinaarile, et tahad ravimi andmist lõpetada ning ta annab soovitused kuidas seda tasapisi teha. Dr. Morgan rõhutab et nii hormoon, Cytopoint kui Apoquel on mõeldud lühiajaliseks raviks ehk saame kriisist üle ja siis tegeleme algpõhjuse lahendamisega. Nii tuleks ravimit anda 2x päevas mitte kauem kui 14 päeva ning sealt edasi 1x päevas (kogust ei tohiks suurendada). Tihti aga hoitakse koera 2x päevas doosi peal, kuna ühel hetkel hetkedoos lihtsalt enam ei toimi.
Steroidide kõrvaltoimed
Steroidid (hormoonid) toimivad seetõttu, et need suruvad alla immuunsüsteemi, vähemalt ajutiselt. Aga steroididega kaasnevad sellised kõrvaltoimed nagu suurenenud joomine ning pissimine, lisaks ka karvakadu. Sellepärast võõrutatakse koerad steroididest sisuliselt kohe kui neil on jälle mugav olla. Steroide antakse reeglina lühiajaliselt.
Hea uudis on see, et steroidid suruvad immuunsüsteemi alla ainult siis, kui su koer steroidide peal on. Kui sa lõpetad steroidide andmise tundub immuunsüsteem normaliseeruvat.
Atopica kõrvaltoimed
Atopica on tsüklosporiin ning algselt välja töötatud siirdepatsientide jaoks välistamaks organite hülgamist. Selleks, et seda teha, pidi see ravim hävitama immuunsüsteemi.
Atopica kõrvaltoimeteks on nt peavalud, iiveldus, oksendamine, kõhulahtisus, värisemine, paistes veritsevad igemed, neerupuudulikkus, hüpertensioon, kergelt tekkivad sinikad, kuulmishäired, naha ja silmade kollastumine, teadvusekadu, muutused nägemises, suurenenud näärmed, immuunsupressioon, pearinglus ning muuhulgas ka vähk. Suurenenud vähirisk kui ka igasugused nakkushaigused on suur kõrvalmõju koertel, kes seda ravimit tarbivad.
Pea meeles, et Eestis võib olla kasutusel teise nimega ravim. Kui aga toimeaineks on tsüklosporiin, siis arvesta võimalike kõrvaltoimetega.
Apoqueli kõrvalmõjud
Jah, Apoquel võtab koeralt ära sügeluse. Aga reeglina, kui koer juba korra hakkab Apoquel’i võtma, siis ta peab olema selle peal elu lõpuni. Tihtipeale, kui sa proovid koera Apoquelist võõrutada, on sügelus veel hullem kui see oli alguses.
Apoquel töötab kuna see tapab ära kehas olevad kinaasid, mis on oluline osa immuunsüsteemi suhtlusvõrgustikust. Kinaaside töötamise keelamine tähendab aga et su lemmik on hoopis altim erinevatele haigustele.
Dr. Judy Morgani sõnul on Apoqeli kõrvaltoimed – oksendamine, kõhulahtisus, anoreksia, suurenenud joogijanu, pankreatiit, muutused käitumises, agressioon, hüperreaktiivsus, krambid, südamekahjustus, maksapuudulikkus, neerukahjustus, luuüdi supressioon millega kaasnevad aneemia, vähenenud hüübivus, suurenenud verejooksud, põiepõletikud, hammaste infektsioonid, kehv haavade paranemine. Lisaks kaasnevad luuüdi supressiooniga super infektsioonid kuna hävitatakse valgeid vereliblesid).
Dr. Deva Khalsa sõnul immuunsüsteem ei tundu taastuvat isegi kui sa Apoqueli andmise lõpetad. Lisaks, isegi peale holistilist ravi, mis lahendab allergia, kipuvad Apoqueli peal olnud koerad hädas teiste probleemidega nagu pärmseen ja teisesed bakteriaalsed infektsioonid ning seda seetõttu, et kinaasid ei suuda korrektselt signaale edastada.
Apoqueli ei tohi kasutada alla 12 kuu vanustel koertel, sest neil tekkis liiga palju super infektsioone. Nende immuunsüsteem ei ole lihtsalt täielikult välja arenenud. Dr. Morgan ütleb, et tegelikult ei tohiks kasutada ka seenioritel, sest nende immuunsüsteem nõrgeneb ja tulemuseks võivad olla nii maksa- kui neeruprobleemid ja super infektsioonid.
Cytopoint muudab immuunsüsteemi olematuks
Vaatasin mingi aeg dr. Judy Morgani videot Cytopointi teemal ning proovin allpool ära tuua olulisemad aspektid. Dr. Morgan ütleb, et Cytopoint sisuliselt muudab kogu lemmiku immuunsüsteemi olematuks. Lisaks ei suutnud ta leida mitte ühtegi sõltumatu poole poolt läbi viidud uuringut, mis antud ravimit puudutas. Muuhulgas mainib ta, et ravimitootja soovitab kasutada Apoqueli ja Cytopointi koos. See aga sisuliselt hävitab koera kehas kõik.
Tegelikkuses võib süst püsida kehas 4-8 nädalat, aga soovitus on anda seda 1 kord kuus. Vastavalt infolehele võid julgelt teha kuu aja pärast teha teise süsti kui esimene süst ei peaks toimima. Dr. Morgan juhib täheleanu, et tegelikkuses võib koera keha tekitada antikehad ravimi vastu ning see on hoopis põhjus miks ravim ei toimi. Lisaks võib juhtuda, et ravim toimib küll 1-2 korda, aga kolmandal korral ei toimi. Dr. Morgan ütleb, et siis on aeg lõpetada ravimi andmine, sest koer on endale tekitanud antikehad.
Dr. Morgan ütleb, et kõige suuremaks murekohaks on see, et Cytopointiga paned sa sisuliselt lihtsalt plaastri peale. Sümptomid surutakse alla ehk sügelus “kaob” aga algprobleem jääb alles. Sama on ka hormooni, tsüklosporiini ning muude ravimitega. Ta hoiatab ka pikaajalise kasutamise eest, sest suure tõenäosusega lõpetab su koer vähi, immuunsüsteemi mitte toimimise ja super infektsioonidega. See tähendab, et juurde on vaja lisada antibiootikumd ning lõpuks on su koer kimpus probleemidega, mis ei allu mitte ühelegi ravimile.
Cytopointi kõrvalmõjud
Cytopoint on uuem, süstitav allergiaravim (iga 4-8 nädala järel). Tootja väidab, et erinevalt Apoquelist see ei suru maha immuunsüsteemi. Aga see ei ole tegelikult päris tõsi. Cytopoint on sünteetiline monoklonaalne antikeha, mis ründab tsütokiini nimega Interleukiin 31.
Tsütokiinid reguleerivad mitmeid füsioloogilisi funktsioone erinevates koera kehaosades. Interleukiin 31 käivitab raku vahendatud immuunsuse patogeenide vastu. See reguleerib ka punaseid vereliblesid ning sidekudesid ning see on oluline side immuunsüsteemi ja sensoorse närvisüsteemi vahel.
Blokeerides Interleukiin 31 võib põhjustada immuunsüsteemi düsregulatsiooni, kuna see lõpetab signaalide saatmise. On mitmeid teateid sellest, et Cytopoint on koertele kahju teinud või isegi neid tapnud. Dr. Edward Bassingthwaighte ütleb, et Interleukiin 31 blokeerimine muudab su koera oluliselt vastuvõtlikumaks nakkushaigustele ning see võib viia ka autoimmuunhaiguseni. Lisaks võib Interleukiin 31 blokeerimine põhjustada neurofastsiaalset valu ning immuunsüsteemi düsregulatsiooni.
Tavapärased kõrvaltoimed on nt epilepsia, seedetrakti probleemid, suurenenud valu, letargia, autoimmuunhaigus ning isegi surm. Need võivad esineda peale esimest või mitut süsti, seega ei tähenda, et kui su koer sai ühe süsti ning kõrvaltoimeid ei esinenud, siis on see sinu koera jaoks ohutu.
Cytopointi kasutatakse sügeluse leevendamiseks, ometigi on koertel tekkinud järgnevad kõrvaltoimed – sügelus, dermatiit, kõrvapõletikud, nahapõletikud, punane nahk, karvakadu, oksendamine, kõhulahtisus, letargia, anoreksia, muutused käitumises, hüpererutuvus, hüpotermia, kusepidamatus, immuunsupressioon, autoimmuunhaigused, krambid, ataksia (lihasliigutuste vabatahtliku koordineerimise puudumine), maksakahjustus, hüübimishäired, anafülaktilised reaktsioonid ning šokk ja näo paistetus ning lööve.
Euroopa turustamisjärgsed aruanded näitavad immuunvahendatud hemolüütilist aneemiat ja immuunvahendatud trombotsütopeeniat, hingamisteede häireid, neuroloogilisi häireid, vere- ja lümfisüsteemi häireid ning samuti pimedaks jäämist.
Lõpetuseks hoiatab Dr. Edward Bassingthwaighte “Cytopoint ei ole koertele ohutu. Veterinaarina mina ei määraks seda ravimit koertele, keda ma ravin. Ma arvan, et suure tõenäosusega see põhjustab olulist kahju koerale ning võib ka su koera tappa”.
Kokkuvõtteks
Me peame hakkama sümptomite asemel ravima algpõhjust. Senikaua kuni me leevendame kõigest sümptomeid, ei saa me olukorrale lahendust. Inimeste puhul me hakkame aru saama, et toit mõjutab meie tervist. Holistilised arstid ütlevad, et keha suudab ennast ise tervendada, aga me peame oma tervist toetama. Kahjuks on seaduse mõttes lemmikloomad veel asjad ning seetõttu paljud ei näe ka seost tervise ja toidu vahel. Puhta ja loodusliku toiduga on võimalik imesid teha ehk sisuliselt allergiatest vabaneda, aga see kõik võtab aega. Me oleme harjunud, et ravimite puhul toimub muutus paremuse poole sisuliselt 1-2 päevaga ning sama oodatakse ka looduslikelt vahenditelt. Looduslike vahendite puhul on aga kindlasti vaja arvestada vähemalt 30 päevaga ning muuhulgas võib olukord alguses paariks päevaks ka hullemaks minna. Tegemist on tavapärase Herxheimeri reaktsiooniga.
Kui arst soovitab su lemmikule mõnda allergiaravimit, siis küsi tema käest ravimi ohutuse kohta ning uuri kui pikalt on tehtud ravimiuuringuid. Nimelt viiakse enamus ravimite puhul katseid läbi 7 päeva ning selle põhjal öeldakse, et see ravim on ohutu kasutamiseks kasvõi elu lõpuni. Näiteks doksütsükliini ravi korral kukkusid Faddyl ära kõhualused pikad karvad (ravi pikkus 28 päeva) ning inimesel, kes sai doksütsükliini 56 päeva puukborrellioosi raviks, eraldusid kõik küüned (sõrmed ja varbad).
Pea meeles, et ennetamine on alati parem kui ravi. Siit leiad Dr. Edward Bassingthwaighte’i soovitused allergia tekitajate vältimiseks.
Ma olen nõus, et kui on kaks kehva valikut ehk ravim on ainus, mis su lemmiku elu päästab, siis tuleb seda anda ning seda ütlevad ka holistilised veterinaarid. Küll aga ütlevad nad ka, et me ei peaks iga väiksema probleemi korral kohe ravimeid peale panema. Ja kui me päriselt tugevdame oma lemmiku immuunsüsteemi, siis peaks koer (ja ka inimene) paljude ohtudega ise hakkama saama.
Comments (2)
[…] vaba elu või siis oluliselt väiksemate koguste peal. Asi, mida tasub silmas pidada on see, et allergiaravimid ei ole täiesti ohutud. Steroidid on kõige ohutumad, sest nende mõju kestab õnneks ainult seni […]
[…] tugevdamisega saanud allergiad kontrolli alla. Kuigi tihtipeale meie veterinaarid ütlevad, et allergiaravimid on ohutud, siis see ei ole päris nii. Eriti veel Apoquel, mida aga arstid nimetavad nii ohutuks, et seda […]