Tasuta transport pakiautomaati alates 49 eur

Köögi- ja puuviljad koerale

Tagasi lehele Tervisenurk
köögi- ja puuviljad

Köögi- ja puuviljad koerale

Paar päeva tagasi tegime sotsiaalmeedias postituse, kus kirjutasime, et köögi- ja puuviljad tuleks aurutada või keeta ja siis püreestada, kuna toorelt ei suuda koerad neid seedida. Selleks, et toorelt koer köögi- ja puuviljadest kasu saaks, tuleb need väga peeneks purustada. Terve porgand on küll väga hea hammaste puhastamiseks, kuid seedida ta seda ei suuda. Ilmselt kõik, kes on oma koerale toorest porgandit andnud, on pärast näinud porganditükke sisuliselt samal kujul oma koera väljaheites :).

Esimest korda lugesin ma seda infot Lew Olson, PhD poolt kirjutatud raamatus “RAW and NATURAL Nutrition for Dogs”. Väike kõrvalpõige – toortoitumisega alustamiseks on see minu arvates üks parimaid raamatuid. Lew Olson räägib oma raamatus köögiviljade andmisest juhul, kui Sa ei anna oma koerale tooreid lihaseid konte, sest nende puudumisel vajab Sinu koer kiudaineid, mida pakuvad köögiviljad. Aga selleks, et köögi- ja puuviljad su koerale reaalselt kasu annaks, peavad need olema küpsetatud (keedetud või aurutatud) ning siis püreestatud.

Koera seedimine

Hakkasin eile veel täiendavalt uurima mis see loogika seal taga on. Ma tean, et koera seedimine on kordades kiirem kui inimesel (nt sealiha püsib inimese kehas kuni 72 tundi, koer sisuliselt seedib kogu toidu ära tundidega), lisaks on koeral ka tunduvalt lihtsam ning lühem seedesüsteem kui inimesel. Muuhulgas peaks koera põhitoiduks olema liha, inimesel aga moodustavad suurema osa süsivesikud.

Sattusin artikli peale, kus Dr. Ian Billingstad kirjutab, et koerad on kõigesööjad ning seetõttu, köögiviljad, eelkõige just rohelised lehtköögiviljad, peaksid olema osa nende dieedist. Samas ütleb ta, et need ei ole hädavajalikud, kuna koerad suudavad elada ilma nendeta. Lihtsalt tema väidab, et nende puudumisel koer ei ole sellisel juhul kunagi täiesti terve – nende elud on lühikesed ning neid kimbutavad haigused.

Kuivtoidu pooldajatele on siin heaks lahenduseks holistilised toidud, kuhu on lisatud erinevaid ürte ja marju.

Looduses elavad hundid ja koerad söövad muuhulgas ka oma saagi maosisu ning kuna nende saagiks on reeglina taimetoidulised loomad, siis on maos sisalduv juba piisavalt eeltöödeldud.

Koertel puuduvad taimetoiduliste loomade hambad, mis on lamedad ning suudavad köögivilju ning taimset ainet lihvida ja purustada. Koerte hambad on teravad ning mõeldud liha rebimiseks. Kuigi koerte eesmärk ei ole köögiviljade söömine, on neil olnud vabas looduses ligipääs taimsele ainele (seedinud saagi maos) ning sellest on palju kasu.

Kuidas saada maksimaalset kasu?

Selleks aga, et koer saaks köögiviljadest maksimaalset kasu, on meil vaja neile pakkuda köögivilju sisuliselt samal viisil, kuidas nad neid kunagi looduses sõid. Taimerakku ümbritseb rakukest, mis sisaldab tselluloosi, mida aga koer seedida ei suuda. Terve köögivili annab koerale kiudaineid, kuid kui rakukest ei ole katki, siis keha ei suuda omistada toitaineid.

Selleks, et toitained oleks kättesaadavad, tuleb iga raku sisu vabastada tselluloosiseinast ehk köögiviljad tuleb ühel või teisel viisil purustada. Teadaolevalt öeldakse, et köögivilju keetes läheb suur osa toitainetest ja ensüümidest keeduvette ehk sellepärast ei soovitata köögivilju keeta. Selle jaoks on lahendus – püreestage köögiviljad koos selle keeduveega, selliselt ei lähe mitte midagi kaduma.

köögi- ja puuviljad
Keedetud köögi- ja puuviljad

See kindlasti ei tähenda, et koerale ei võiks pakkuda tooreid köögi- ja puuvilju – lihtsalt tasub teada, et nad tulevad koera kehast samasugusel kujul välja kui nad sisse läksid 🙂

Allikad:

  • Lew Olson, PhD, “RAW and NATURAL Nutrition for Dogs”
  • Ian Billinghurst, “Give Your Dog a Bone”

Jaga see postitus

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Tagasi lehele Tervisenurk