Viinamarjad koeratoidus – on see ohutu?
Olin üsna üllatunud kui kuulsin hiljuti, et koeratoit sisaldab viinamarjaseemneõli. Nimelt on endiselt kõik veterinaarid ühel meelel, et viinamarjad on koertele ohtlikud. Ohtlik võib olla isegi väga väike kogus ning ohtlikud on nii mari kui ka taim ise. Kuigi teadlased on leidnud potentsiaalse süüdlase, ütleb dr. Becker, et on kindlasti vaja teha täiendavaid uuringuid miks osad viinamarjad on ohtlikud ja teised ei ole. Refereerin sel korral dr. Beckeri artiklit ning toon ära ka tema soovitused mida teha kui su koer on söönud viinamarju. Kuigi FEDIAF’i andmetel on viinamarjaseemneõli ohutu, siis mina ei julgeks riskida senikaua kuni on täiesti kindel, et viinamarjaseemneõli on koertele ohutu. Räägin veidi ka FEDIAF’i taustast ning kes sinna kuuluvad.
FEDIAF ning viinamarjaseemneõli
FEDIAF on Euroopa Lemmiklooma toidutööstust esindav kaubandusorgan ning sisuliselt annavad juhiseid mida lemmikloomatoit sisaldama peaks. Tegemist on sisuliselt sama ühendusega Euroopas nagu USA’s on AAFCO. FEDIAF’i nõudmised on kohati karmimad kui AAFCO nõudmised ning seetõttu on ka levinud arvamus, et “kui juba FEDIAF ütleb, et see on ohutu, siis see ilmselt nii ka on”. Mina siiski päris nii ei arva ning seda väga suures osas seetõttu, et FEDIAF’i tegevust mõjutavad otseselt suurimad lemmikloomatoidutootjad, kellel on omad huvid mängus. Nimelt koosneb FEDIAF 15-st kaubandusliidu liikmest Euroopa riikidest (esindavad 375 lemmikloomatoiduettevõtet) ning 5 individuaalsest lemmikloomatoiduettevõtte liikmest. Nendeks viieks on:
- Affinity Petcare – tuntuim kaubamärk Advance;
- Hills Pet Nutrition – tuntuim kaubamärk Hills;
- Mars Pet Care – tuntuimad kaubamärgid Acana, Cesar, Eukanuba, Kitekat, Orijen, Pedigree, Royal Canin, Sheba, Whiskas;
- Nestle Purina PetCare – Pro Plan, Gourmet, Felix, Purina One, Friskies;
- Wellpet – Wellness
Minul isiklikult on keeruline usaldada ühingut, mis ei toimi iseseisvalt ning mille puhul on minul endal keeruline usaldada, et nad toimetavad meie lemmikute tervise huvides. Kui nende kohta veidi ka guugeldada, siis nii mõnigi ütleb, et tegemist on suurimate lemmikloomatööstuste “lobby” organisatsiooniga ehk just suurimad ettevõtted mõjutavad nende tegevust. Aga jäägu see igaühe enda otsustada.
Viinamarjad ning mis tekitab mürgisust?
Nagu algul sai öeldud, siis teadlased on leidnud potentsiaalse süüdlase ning selleks on viinhape. Viinhappe kogus sõltub viinamarjasordist, kasvatusmeetodist ning samuti küpsusastmest. See võib ka selgitada seda, miks koerad reageerivad viinamarjade söömisele erinevalt. Seda arvesse võttes ei julgeks mina täna anda oma koertele mitte ühtegi toodet mis sisaldab viinamarju. Isegi kui mingil ajahetkel tuvastatakse sort, kasvatusmeetod ning küpsusaste, mis on koertele ohutud, kust ma tean, et toidu tootja neid päriselt jälgib? Tooted, mille söömine sõltub nii mitmest asjaolust jäävad minu jaoks alati ohtlikuks ning seega minu lemmikute toidulauale ei jõua.
Viinhappe mürgisuse teooriale lisab usaldusväärsust viinhappe ja kaaliumbitartraadi suur kogus tamarindis. Nimelt on USA loomade mürgistuskontrolli keskust teavitatud oksendamisest ja neerupuudulikkusest pärast seda kui lemmik oli söönud tamarindi. Siiski rõhutab dr. Becker, et kuigi tõendid viitavad tugevalt viinhappele, ei ole midagi veel kivisse raiutud ning on vaja teha täiendavaid uuringuid. Looduskaitsebioloogi ja zooloogi dr. Isla Fishburni sõnul söövad hundid viinamarju ning neil puuduvad toksilisuse märgid.
NB! Viinhapet leidub muuhulgas ka küpsetuspulbris (söögisoodale lisatakse viinhapet), kõvades kommides ja iiristes!
Viinamarjad ja 2020. a. uuring
Aastal 2020 viidi läbi uuring 15 ägeda neerukahjustusega koera, kellel oli see tingitud viinamarja- või rosinamürgistusest. Lisaks osales 74 kontrollkoera ehk kellel oli muu päritoluga äge neerukahjustus. Uuringu eesmärgiks oli viinamarja- või rosinamürgistuse diagnoosiga koerte kliiniliste, laboratoorsete ja patoloogiliste tunnuste hindamine, rõhuasetusega neeru- ja neuroloogilistel ilmingutel võrreldes muude põhjuste tõttu ägeda neerukahjustusega koerte kontrollrühmaga. Tegemist oli retrospektiivse uuringuga 17 kuu jooksul.
Kõigil viinamarja- või rosinamürgistusega koertel esines tõsine äge neerukahjustus.
- 11 koeral olid märgatavad eesaju, väikeaju või vestibulaarsed märgid (peapööritus, tasakaaluhäired, liikumise ekslik tajumine).
- 8 koera jäi ellu.
- 5 koeral toimus täielik neuroloogiline taastumine.
- surma põhjused ei olnud seotud neuroloogiliste ilmingutega.
- 4 koera neuropatoloogiline uuring ei tuvastanud kesknärvisüsteemi struktuurseid kõrvalekaldeid.
- 2 kontrollgrupi koeral ilmnesid neuroloogilised nähud koos ägeda neerukahjustusega mitteseotud krambihoogudega.
Kõik viinamarja- või rosinamürgistusega koera olid teadaolevalt viinamarju või rosinaid alla neelanud 72 tundi enne uuringu algust. 2 koera sõid rosinaid, 3 koera viinamarjade pressimisjääke, mida kasutati rohumaal loodusliku väetisena, 1 koer komposti viinamarju ning 9 koera värskeid viinamarju. Alla neelatud puuviljade kogust ei suudetud kindlaks teha!
Teadlaste järeldus:
“Rasked eesaju, väikeaju või vestibulaarsed nähud võivad olla viinamarja- või rosinamürgistuse oluliseks tunnuseks ning domineerivad varases kliinilises pildis. Kirjeldatud tunnused viitavad pöörduvale funktsionaalsele ajukahjustusele, mis on spetsiifiline viinamarja- või rosinamürgistusele ning ei ole seotud kusiveresusega*”.
*Kusiveresus on mürgistusseisund, mis tekib siis, kui ainevahetuse jääkained organismis kuhjuvad.
Mida teha kui su koer on söönud viinamarju?
Mürgistuse sümptomiteks on oksendamine, kõhulahtisus, kõhuvalu, anoreksia (söögiisu kadu) ja neerupuudulikkus. Dr. Becker ütleb, et kui su koer on söönud viinamarju (või näksinud ka taime), siis proovi koheselt esile kutsuda oksendamist (viinamarja söömisest möödunud vähem kui 30 minutit) ning mine kiirabisse.
Dr. Beckeri soovitused viinamarjade söömisel on järgmised:
- helista kohe veterinaarile nõu saamiseks (kas kutsuda esile oksendamine, kiirustada kiirabisse vms);
- kui koera ei saa viivitamatult veterinaari juurde viia, kutsu esile oksendamine (viinamarjade söömisest ei tohiks olla möödunud rohkem kui 30 minutit). Selleks soovitab ta manustada 3%-list vesinikperoksiidi (2 ml kilogrammi kehakaalu kohta, kuid mitte rohkem kui 45 ml) ning seejärel aktiivsütt;
- vesinikperoksiidi manustamiseks kasuta nõelata süstalt ning pritsi vedelik oma lemmiku suhu. Süstla puudumisel võid kasutada ka kalkuni õlitilgutit. Allaneelamise hõlbustamiseks võib vesinikperoksiidi lisada veidi mett või puljongit. Oksendamine peaks tekkima 15 jooksul peale manustamist;
- kui lemmik on oksendanud, vii ta siiski veterinaari juurde ning jäta sinna 2 päevaks agressiivseks veenisiseseks vedelikraviks. Selle eesmärk on aidata koeral rehüdreerida ning aidata neerudel taastuda;
- kui koer ei oksenda, peab veterinaar läbi viima maoloputuse. Ka peale seda soovitab dr. Becker jätta koer 2 päevaks kliinikusse agressiivseks veenisiseseks vedelikraviks.
Kasutatud allikad:
Lisa kommentaar