Tasuta transport pakiautomaati alates 49 eur

Uus aasta, parem tervis!

Tagasi lehele Tervisenurk
Parem tervis

Uus aasta, parem tervis!

Mulle kohe üldse ei meeldi uueks aastaks antavad lubadused, sest need lihtsalt ei jää kestma. Juba aastaid olen ma vältinud igasuguste lubaduste andmist uueks aastaks ning seda nii seoses enda kui enda koertega. Küll aga arvan ma, et me kõik saame alati olla paremad kui me olime eile või täna ning teha alati veidi paremaid otsuseid. Väga tihti arvatakse, et muutused peavad olema kardinaalsed. Tegelikkuses annavad väikesed muutused kokku suure muutuse. Nii ka meie lemmikute tervise osas. Proovin selles blogis tuua ülevaatliku kokkuvõtte sellel aastal saadud õppetundidest ja tagasisidedest.

Koerad ja loomne proteiin

Kahjuks on üsna levinud, et sotsiaalmeedias soovitatakse ilma mingite teadmisteta erinevaid äärmuslikke dieete. Olgu selleks siis tasakaalustamata toores toit, ainult kuivad krõbinad või siis loomse proteiini vältimine. Ütlen ausalt, et mulle ei meeldi mitte ükski äärmus. Eriti  hirmutavad on aga lood koertest, kes on pandud taimetoidule. Jah, guugeldades leiad sa alati mõne loo, kus keegi ütleb, et see on tema koera aidanud. Küll aga leiad sa alati vähemalt paar lugu ka ükskõik millise dieedi või ravimi osas. See aga ei tähenda, et see on ohutu või isegi sobib sinu lemmikule. Pea alati meeles – iga organism on erinev ning see, mis sobib ühele, ei pruugi sobida teisele.

Siinkohal räägin enda isikliku loo selle näitlikustamiseks. Nagu ilmselt kõik teavad, siis taimset toitu on vaja süüa oluliselt suuremas koguses, et hoida oma rauavarud stabiilsena. Seesama kehtib ka koerte puhul ehk parimad rauaallikad on siiski loomne proteiin. Mul ei ole kunagi varem olnud rauaga probleeme, aga paar aastat tagasi muutsin ma vaikselt oma toitumist. Sõin vähem liha ning see ei olnud teadlik otsus, vaid lihtsalt ei tundnud nii suurt vajadust enam liha järele. Tulemuseks oli rauataseme tohutu langus – hemoglobiin kukkus lausa alla 90 ning kõik rauaga seotud näitajad veres olid sisuliselt 0 lähedal. Olgu ka öeldud, et mul ei olnud mingeid sümptomeid.

Õppetund – sinu lemmik ei saa sulle öelda kui ta tunneb ennast kehvasti või väsinult. Kui sa ei anna talle tasakaalustatud toitu, riskid sa toitainete puudusega. See on ka põhjus miks mina annan enda koertele nii kuivtoitu, toorest liha ja lihaseid konte, seedeelundeid kui ka köögi- ja puuvilju. Selliselt saad vähendada toitainete puuduse riski. Ja mitte keegi ei suuda mind veenda, et koerte tervis õitseb ilma loomse proteiinita!

Puu- ja köögiviljad koertele

Ikka ja jälle tuleb meile showroomi keegi, kes uurib toidulisandite kohta. Olgu selleks siis probiootikumid või kiudained vms. Jah, ma saan aru, et toidulisand (loomade puhul nimetatakse seda täiendsöödaks) on hea ja lihtne lahendus. Minu enda eelistus on aga alati puhas täistoit ehk see, mida ei ole kuidagi töödeldud. Olgu selleks siis kõrvits, brokkoli, toores maks, keefir, maitsestamata jogurt või kasvõi seemned. Kuigi on olemas täiesti looduslikke toidulisandeid ka koertele ning ka meie valikus on väga palju häid tooteid, siis ma toidulisandite poole pöördun siis, kui on päriselt mingile probleemile lahendust. Pea aga meeles, et toidulisand ei ole kunagi püsiv lahendus ehk algne probleem on kuskil mujal.

Minu erilisteks lemmikuteks köögiviljadest on kõrvits, spinat ja brokkoli. Kõrvits sisuliselt lahendab enamus kõhuprobleeme – aitab nii kõhulahtisuse kui kõhukinnisuse korral. Kõrvits on väga kiudaineterikas ning seetõttu suudab soolestiku toimimist mõjutada mõlematpidi. Brokkoli ja spinat on aga väga head sulforafaani allikad. Sulforafaanil on vähivastane toime ning on leitud, et kui sa annad oma lemmikule kõigest 3 korda nädalas ristõielisi köögivilju, vähendad sa vähiriski lausa 90%. Jällegi, see ei tähenda, et sinu lemmikul vähki ei teki, küll aga on see minu arvates väärt proovimist. Eriti arvestades kui paljud lemmikud meil tänapäeval vähki surevad.

Ja meeldetuletuseks – koerad ei suuda lõhustada igat taimerakku ümbritsevat tselluloosi, seega on vaja meil need ära lõhustada. Seda saad teha aurutades, keetes, ahjus tehes või kasvõi toorelt püreestades. Aurutamine on kõige parem töötlemise viis. Toore puhul arvesta lihtsalt, et kõik koerad ei pruugi väga hästi toorega hakkama saada ning võib tekitada ka gaase. Ja nagu ikka – siis lemmikutele teeme nii puu- kui köögivilju ilma maitseaineteta (sh sool)!

Probiootikumide vajalikkus

Üha rohkem ja rohkem koeri on hädas kas gaaside, kõhulahtisuse või siis refluksiga. Mina olen veendunud, et asi on selles mida su lemmik sööb. Muuhulgas ei sobi kõikidele koertele toores toit. Osadele sobib, aga ainult osaliselt ehk mingi osa peab olema kuivtoitu, et seedimine korras püsiks. Iga loom on erinev ning kõike võib proovida, aga sa pead arvestama, et see mis sobib sinu sõbra koerale, ei pruugi sobida sinu koerale. Mitte ühelgi juhul ei tohiks toit pidevalt tekitada gaase, kõhulahtisust ega ka refluksi. Muuhulgas kui su koer oksendab pidevalt sappi, siis ei saa ta ilmselt piisavalt toitaineid ehk kõhtu täis ja sa peaksid kaaluma toidu vahetust.

Üheks abivahendiks on kindlasti probiootikumid. Mitte konkreetsete probleemide lahenduseks, vaid pigem mikrobioomi mitmekesistamiseks ehk heade bakterite suurendamiseks soolestikus. Jällegi, ma ise tohutult armastan päris toitu ehk parimad probiootikumide allikad on näiteks keefir ja kitsepiim. Pea aga meeles, et probiootikum vajab ellu jäämiseks ka prebiootikume ehk mida probiootikum nö sööb.

Küll aga pead keefiri puhul arvestama paari asjaga. Esiteks – kui su koeral on üsna üksluine mikrobioom, siis hakates talle keefiri andma, võivad algselt tekkida gaasid. See ei tähenda, et keefir su koerale ei sobi, vaid soolestik ja mikrobioom harjub uute bakteritega. Samamoodi võid avastada, et su koer ei ole peale esimest päeva enam keefirist väga huvitatud. See on suure tõenäosusega gaaside poolt tekitatud ebamugavustundest. Samas, kui jätkad väikese koguse keefiri andmist, siis harjub soolestik ca nädalaga ära ning märkad oma lemmiku soolestiku töös juba ka muutusi.

Pea meeles – looduslik on alati parem kui sünteetiline, sest keha teab mida loodusliku tootega teha.

Naturaalsete närimismaiuste vajalikkus

Kuulen üsna tihti, et milleks närimismaiused, kui koer sööb krõbinaid. Krõbinad ei ole hammaste puhastamiseks, selleks on ikkagi kas toored lihased kondid või siis kuivatatud ühe komponendiga närimismaiused. Kõik maiused, mis sisaldavad üle 1 komponendi, on ausalt öeldes kasulikum jätta poodi, sest sa ei tea mida need veel sisaldavad. Samuti peaksid jälgima kvaliteeti ning maiuste päritolu (sh tooraine päritolu).

Mina näen enda koerte pealt millise naudinguga õhtuti maiuseid näritakse. Lisaks ei pea ma tänu sellele ka nende hambaid puhastama. Ühe komponendiga närimismaiused on sisuliselt ka toidu eest. Tegemist ju samasuguse toiduga nagu toores toit, lihtsalt see on mugavuse huvides kuivatatud. Lisaks on kuivatatud maiuste valik oluliselt suurem kui enamustele kättesaadavad toored tooted. See annab sulle võimaluse pakkuda oma lemmikule toitaineid, mis tal muidu võib puudu jääda.

Kindlasti vaheta pakutavaid maiuseid, sest sarnaselt meile, vajavad ka nemad vaheldust. Näiteks minu koerte algne vaieldamatu lemmik oli veise peanahk, siis pulli peenis, siis veise kõrv, hetkel aga hoopis veise nina, mokk või kõõlus.

Liikumise vajalikkus

Koerte liikumisest räägitakse minu arvates liiga vähe. Ma isegi ei tea kas põhjuseks on see, et arvatakse, et koerad niikuinii liiguvad või siis enamus ei tea kui oluline see on. Ma ei ole kindel kui paljud teavad või mõtlevad kuidas lümfisüsteem toimib. Mina hakkasin selle peale esimest korda mõtlema siis, kui oma esimese koera vähiraviga tegelesime. Ma küsisin oma koera raviarstilt kas on mingi variant paistes olevad lümfid ära lõigata. Vastuseks sain, et lümfid on kõik omavahel ühenduses ning kui vähirakud on ühes lümfis, on need suure tõenäosusega ka kogu süsteemis. Mida rohkem ma seda teemat uurinud olen, seda loogilisem see on. Sarnaselt vereringele me ei saa mingit osa vahelt ära lõigata ning eeldada, et sellega eemaldame ka kogu “halva” mis veres on.

Lümfid ja liikumine on aga otseses seoses. Lihtsalt öeldes on  lümfisüsteemi ülesandeks hoolitseda meie keha puhastusprotsesside toimimise eest, viies kudedest välja jääkaineid. Lümfisüsteemil puudub pump ehk lümfisüsteem toimib liikumise abil. Kui meie lemmik aga ei liigu piisavalt, siis jääkained kogunevad lümfidesse ning jäävad sinna.

See, et koer liigub aias piisavalt, on legend. Minu koertel on aastaid olnud kaelas aktiivsusmonitorid. Paar aastat on nad olnud suviti õues ning kui sa arvad, et nad on õhtuks tohutult liikunud, siis sa eksid. Punkte on võib-olla neljandik rohkem kui toas olles. Kui koerad on üksi ehk omanikku pole kodus, siis nad reeglina puhkavad või magavad kusagil. Jah, ka oma aias olles. Loomulikult see ei kehti siis, kui keegi kogu aeg käib aia taga edasi-tagasi. Aga no enamustel ei ole sellist olukorda. Öeldakse, et iga koer peaks saama iga päev aiast välja jalutama vähemalt 30 minutiks. Osad jalutuskäigud peaksid olema nuuskimisjalutuskäigud, mille abil su lemmik saab oma pulssi alandada.

Kokkuvõtteks

Ajad on hetkel keerulised ning ma siiralt loodan, et kõik pakuvad oma lemmikutele parimat, mida neil on võimalik. Siiski leian ma, et enamustel meist on ilmselt võimalik kasvõi natukene oma lemmiku toidulauda rikastada ning nende tervist parandada. Liikumine ei nõua meilt raha, vaid hoopis aega. Ja enne kui sa hakkad otsima vabandusi miks sa ei jõua, siis mõtle korra hoolega. Kas sa päriselt ei leia 30 minutit päevas oma koera jaoks? Ma olen olnud seesama inimene. Paar aastat tagasi ma ütlesin, et ma ei jõua käia mõlema koeraga samal päeval jalutamas (ma jalutan nendega eraldi). Tänaseks ma olen oma päevaplaani teinud nii, et ma võtan nende jaoks 2 tundi päevast. Saan hakkama küll.

Toidu osas on meil kõigil võimalik teha kasvõi natukene paremaid valikuid. Olgu selleks siis kas toore liha/seedeelundi või siis ristõielise köögivilja lisamine tema toidule. Ja alati on võimalik köögiviljad purkidega sügavkülma panna ehk osta suurem kogus köögivilja valmis kui tootel on soodushind ning siis sobival hetkel sügavkülmast võtta. Seda sisuliselt võid teha iga puu- või köögiviljaga. Muuhulgas ei huvita sinu koera ka see kui brokkoli või spinat on juba veidi koledaks läinud. Kasulikud ained on seal endiselt alles, seega kasuta ära need osad, mida sa ise enam süüa ei taha. Pea aga meeles, et sibul ja teised laugulised (v.a. küüslauk) on koertele ohtlikud ning neid ära oma lemmikutele anna.

Ma soovin omalt poolt kõigile imeilusat vana-aasta lõppu ning et meil kõigil oleks järgmisel aastal rohkem järjepidevust parematele valikutele truuks jäämisel!

Jaga see postitus

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Tagasi lehele Tervisenurk