Tasuta transport pakiautomaati alates 49 eur

Toortoit ei ole kõigest liha

Tagasi lehele Tervisenurk
toortoit

Toortoit ei ole kõigest liha

Ma ei taha toortoidu osas väga sõna võtta, sest olles ise toortoidu alase sertifikaadi omandanud, ei poolda ma täna koera toitmist ainult toortoiduga. Koolitus, mis pidi minust tegema totaalse toortoidu fanaatiku, külvas minusse aga hoopis rohkem küsimusi, kui andis vastuseid. Siiski ma leian, et igaüks meist teeb ise oma valikud kuidas ja millega oma koera toita. Küll aga ajendas mind seda blogipostitust tegema hiljuti kuuldud lause “me paneme oma koera toortoidule, sest toortoit tundub hetkel olevat popp”. Ütlen ausalt, et mul jäi selle lause peale suu lahti ning ega ma ei osanudki midagi õieti kosta. Küll aga ma siiralt palun, et ärge pange ise ega ärge palun laske oma tuttavatel panna koera toortoidule lihtsalt sellepärast, et see on popp.

Meil on üha rohkem kliente, kelle koerad on kas kunagi olnud või on praegu kasvõi osaliselt toortoidul. See, mida koer sööb, on puhtalt omaniku otsus. Kui anda oma koerale tõepoolest kogu loom, sealhulgas aju, silmad, nahk ja karvad, siis võib su koer tõesti kõik vajalikud mineraalained ja vitamiinid kätte saada. Küll aga kui sa arvad, et ühe lihasegu andmine iga päev on täisväärtuslik toortoit, siis sa eksid. Tulemuseks võib olla päris korralik aminohapete, mineraalainete ja/või vitamiinide puudujääk.

Toortoidul olnud koerte probleemid

Minu jaoks on kõige muret tekitavam asjaolu, et me ei arvesta koerte organismide erinevusega. Nimelt see, mis toimib ühel, ei pruugi toimida teisel. Olen juba ka maininud, et nt Ossu ei saa süüa lammast ja riisi koos, aga lammast ja riisi eraldi saab. Nii on ka meie juurde jõudnud terviseprobleemidega kimpus olnud toortoidul olevad koerad.

Toon siinkohal mõned näited:

 • toortoidul olnud rotveilerid olid pidevalt hädas pärmseenega, Winner Plus kuivtoiduga on pärmseen aga kontrolli all. Üldiselt ei tohiks toortoit pärmseent vohama panna, sest ei sisalda ei suhkrut ega süsivesikuid;
 • staff, kes ühel hetkel lihtsalt keeldus toortoitu söömast. Omanik kirjutas meile, ma ütlesin, et ilmselt on koeral millestki puudus. Üldiselt koer ei keeldu toore söömisest (tema jaoks siiski ju loomuomane toit). Näiteks minu koerad ei vali kunagi toore asemel kuivtoitu! Tuli ostis meie käest kuivtoitu, koer sõi väga hea isuga, nüüdseks on nõus sööma uuesti ka toorest aga lööb kõhu täiesti lahti. Suure tõenäosusega sellele koerale lihtsalt ei sobi 100% toortoit;
 • 3 jack russellit – kõik olnud täpselt samal toortoidul. Mingi aeg avastati vanemal koeral, et uriinis on valgu tase liiga kõrge. Arst arvas, et toit sisaldab liiga palju valku. Tuli meie juurde, võttis nii kuivtoitu kui ka märgtoitu. Käis paar nädalat tagasi arsti juures, koeral nii neeru- kui maksanäitajad paremaks muutunud. Kusjuures nooremal koeral, kes jäi algul veel toortoidule, avastati, et neeru- ja maksanäitajad on kehvemaks läinud. Ühel koeral ei ole aga mitte mingeid muutusi neeru- ja maksanäitajates ehk kõik korras. Organismid ongi erinevad ning kõigil ei pruugi mingeid reaktsioone tekkida.

Igale koerale lihtsalt ei pruugi sobida toortoit – ükskõik kui täisväärtuslik ning tasakaalus see ka ei oleks.

Toortoit ei ole ainult liha!

Ma põhimõtteliselt olen meie kliendiga nõus, kes ütles, et toortoit on täna popp. Nii see ju tõesti ongi. Nimelt kui sa julged panna koera insta kontole üles pildi, kus su koer sööb krõbinaid, siis suure tõenäosusega võid saada päris terava sisuga sõnumi. Nimelt leidub inimesi, kes ütlevad, et krõbinaid andes mürgitad sa oma koera. Lisaks on toortoit ainus ja õige viis oma koera toita. Osad kahjuks võtavad ka sellest kohe kinni ning mõtlevad, et mis seal siis ära pole. Ostan lihatööstusest mingi lihasegu, panen sinna veidi keefiri ja 1 muna ning ongi toortoit valmis. Ja siis söödan seda sama segu iga päev nädalaid, kuid ja aastaid.

Ma siiralt palun koera tervise huvides – kui eelpool toodud jutt tähendab sinu jaoks toortoitu, siis palun hoia oma koera kvaliteetse kuivtoidu peal edasi ning anna talle toorest lihtsalt niisama täiendavalt juurde. Toortoit ei tähenda ainult 1 sorti liha, toortoit ei tähenda ka 4 eri sorti liha. Toortoit tähendab kõiki seedeelundeid, nahka, silmi, kõrvu, kõri, karvu, sõrgu ja mida iganes veel loomast kätte saab. Kui sa ei suuda kõiki neid oma lemmikule pakkuda, ei pruugi su lemmik kõike vajalikku toidust kätte saada. Ja isegi kui sa annad talle juurde keefiri ja muna, siis ka see ei taga kõiki eluks vajalikke aineid. Ning kui koer ei saa toidust kõike vajalikku, siis võivad sinu teadmata hakata toimuma muutused maksas või neerus või mis iganes muus organis.

Toitmine tunnetuslikult

Minu jaoks tunnetuslikult toortoiduga toitmine ei ole õige ning mina ei julge seda ka kellelegi soovitada. Minu jaoks algab toortoit detailsest exceli tabelist, kuhu ma sisestan kõik toiduained ning siis jälgin, et kõikide vitamiinide, mineraalainete ja aminohapete vajadus saab tabeli järgi täidetud. Ja isegi siis ei saa olla 100% kindel, et see minu koera jaoks piisav on, sest organismid on erinevad ning minu koer võib vajada nt histamiini rohkem kui tavapäraselt ette nähtud. Aga kui üldse toortoitu anda, siis see on minu jaoks ainus variant.

Jagan siinkohal väljavõtet exceli tabelist, mida meiega koolitusel jagati. Tabelis on kokku 41 veergu mineraalainete, vitamiinide ja aminohapete kohta ning ideaalis peaks need kõik normi piiresse saama.

Probleemist võid sa aru saada alles siis, kui on juba hilja

Arutasime hiljuti ühe väga hea tuttavaga, kes tegeleb kvaliteetse ja puhta inimtoiduga, et isegi inimeste puhul on üpris keeruline tagada toidust kõikide vajalike mineraalainete ja vitamiinide omastamine. Mis aga inimeste puhul olukorra kergemaks teeb on see, et me reageerime valule või ebamugavustundele. Kui nt peavalu või lihasvalu püsib juba mitu päeva või isegi mitu nädalat, siis enamus meist lähevad arsti juurde ning vereprooviga on kerge tuvastada millest konkreetselt kehas puudu on.

Ilmselt enamus teavad, et koera valulävi on enamikel koertel väga kõrge. Ma võin tuua siia Faddy näite. Kunagi talvel külmaga hõõrus ta oma munandid jalutuskäigu ajal täitsa veriseks. Kirjutasin õhtul meie veterinaarile ning küsisin, et mis ma tegema peaks. Ütles, et see ilmselt on väga valus, määri joodisalvi peale ning jälgi, et ta neid ise ei lakuks. Faddy muideks ei näidanud mitte mingit huvi nende vastu üles, sest tema jaoks ei olnud see ilmselt ei häiriv ega valus.

Nüüd mõtle kas koer näitab välja kui tal nt valutab pea või kõht? Kui tegemist ei ole just megalt tugeva valuga või krampidega, siis me reeglina ei saa aru, et neil üldse midagi häda on. Seega võib mineraalaine puudujääk muudkui suureneda ja suureneda ning sul ei ole õrna aimugi. Ja isegi kui sa lased nt kord aastas teha täieliku vereproovi, siis kas sa oled valmis riskima sellega, et su koeral on mingi puudujääk olnud juba pikemat aega ning nt maksanäitajad on pöördumatult kahjustunud ning koer peab elu lõpuni olema rohtude peal?

Kokkuvõtteks

Ma ei ole üldse täielik toortoidu vastane, mina lihtsalt enda jaoks vajan kinnitust, et toortoit päriselt tagab mu koerale kõik vajalikud ained (nii aminohapped, vitamiinid kui ka mineraalained). Kui sa oled ise jahimees või on sul mõni tuttav jahimees, kelle käest on sul võimalik saada pidevalt oma koerale toorest (koos saba ja pea ja karvadega), siis on toortoit igati soovitatav. Põhjus miks esmane valik toortoiduks peaks alati olema uluk on see, et nad elavad vabalt looduses ning seda 365 päeva aastast! Kui sa aga 4 erinevat ulukit 365 päeva aastast kätte ei saa, siis on toortoidu andmine minu jaoks juba küsitav. Sest Eesti mõttes ei ole isegi rohumaaveis ju 100% rohumaal kasvanud (talvel elab siiski laudas ning ei söö värsket rohtu).

Kui sa aga oled kindel, et toortoit on ainuõige lahendus ning sina suudad 100% garanteerida, et su lemmik saab sealt kõik vajaliku, siis palun koolita ka oma sõpru ja tuttavaid ning ole olemas ka siis, kui ilmnevad mõned terviseprobleemid. Kui sa ei ole valmis nii palju panustama, siis ma siiralt palun – ära jaga instas toortoidu pilte ning ära propageeri seda. Kõik inimesed ei ole nii kohusetundlikud, et uuriks koerte toortoitumist päevi või nädalaid. Minul nt kulus toortoitumise koolituse läbimiseks (sh materjali läbi töötamiseks) mitu nädalat! Ja kui inimene ei vaevu sellesse teemasse süvenema, siis võib kahju olla lõpuks tunduvalt suurem kui kasu.

Jaga see postitus

Comments (2)

 • Karmen Reply

  Aitäh väga sisuka ja selgitava jutu eest. Olen sama meelt, kui 100% ei suuda koerale pakkuda toortoiduga vajalikke vitamiine jm, siis täisväärtuslik kuivtoit on parem ja kindlam valik. Annan oma koertele kuivtoidule lisaks ka toorest ja koerad on rahul, õnnelikud ja rõõmsad 🙂

  juuli 30, 2021 at 14:35
  • FendaF Reply

   Aitäh tagasiside eest! Just, igaühele oma ning eks igaüks peabki ise otsustama mis on tema koera/koerte jaoks parim :). Meil ka toores ikka kuivtoidu kõrval toidulaual, aga peamiselt ikka kuivtoidul ning ei saa küll aru, et koerad kas õnnetud või siis tervis kehv. Pigem isegi olen suutnud õige toiduga nende tervist parandada :).

   juuli 30, 2021 at 14:43

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Tagasi lehele Tervisenurk