Tasuta transport pakiautomaati alates 49 eur

Lõhe koerale – mida silmas pidada?

Tagasi lehele Tervisenurk

Lõhe koerale – mida silmas pidada?

Minu koerad ei ole just kõige suuremad lõhe sõbrad, aga nt kilu/räim sobivad neile imehästi. Ossu ja Faddu puhul mulle tundub, et nemad valivad ise väga teadlikult puhast toitu ning kuna poes müüdav lõhe on “värvitud” roosaks, siis see neile ei sobi. Muuhulgas on nad tohutult valivad ka lõheõli osas. Ma olen proovinud vähemalt 5-6 erinevat lõheõli ning olen leidnud kõigest 2, mida nad on hea meelega nõus sööma. Üks oli Saksamaalt pärit lõheõli porgandiga (kahjuks tootjat enam ei mäleta) ning teine on Winner Plus omega-3 lõheõli. Lugesin hiljuti dr. Karen Shaw Beckeri artiklit sellest kas lemmikule peaks pakkuma lõhet. Toon allpool põhipunktid välja.

Dr. Karen Shaw Beckeri sõnul võib lõhe olla suurepärane maius sinu lemmikule, samuti võib see olla osa nende täisväärtuslikust, tõule omasest dieedist. Kui kasutad lõhet maiusena, siis võiks lõhe moodustada kuni 10% sinu lemmiku (nii koera kui kassi) päevasest kalorinormist. Loodusest püütud Alaska lõhet on nimetatud peaaegu täiuslikuks toiduks, seda peamiselt selle toitainete profiili tõttu.

Loodusest püütud lõhe on omega-3 rikas

Omega-3 rasvhapped DHA ja EPA kujul on ühed kõige olulisemad toitained selles toidus. Kuna lemmikutel puuduvad ensüümid, mis on vajalikud taimsete omega-3 allikate, nagu nt kanep, chia ja linaseemned, muutmiseks DHA-ks, on oluline anda oma lemmikule loomsetest allikatest pärit DHA-d ja EPA-d. Lõhe on selleks suurepärane valik!

Neid tervislikke rasvu peetakse kasside ja koerte toitumises hädavajalikeks, kuna need aitavad säilitada naha ja karvkatte tervist, moduleerivad põletikku ja toetavad südame tervist. Omega-3 puudus võib kaasa aidata nägemisprobleemidele, artriidile, allergiatele ja kognitiivsetele düsfunktsioonidele.

Lõhes sisalduv astaksantiin

Astaksantiin on põletikuvastane antioksüdant, mida muuhulgas leidub ka lõhes. See karotenoid, mis annab loodusest püütud lõhele roosa värvi ja krillile säravpunase värvuse, on võimas toitaine, millel on vähi-, diabeedi- ja põletikuvastased omadused.

Ühes noorte ja vanade emaste beagle’ite seas läbi viidud uuringus märkisid teadlased, et astaksantiini lisamine parandas loomade mitokondriaalset funktsiooni. Eriti vanematel koertel suurendas astaksantiin ATP tootmist, mitokondrite massi ja tsütokroom c oksidoreduktaasi aktiivsust.

Veel üks astaksantiini kasu on see, et see pakub antioksüdante kehaosadele, mis tavaliselt seda toitainet väga palju ei saa. Astaksantiin võib ületada vere-võrkkesta ja hematoentsefaalbarjääri (veresoonte endoteel ja astrotsüütide jätked), mis tähendab, et see vähendab potentsiaalselt kesknärvisüsteemi, seljaaju ja silmahaiguste riski.

Kuidas oma koerale lõhet anda?

Kui sa pakud oma koerale lõhet (eriti just koertele), küpseta seda eelnevalt õrnalt. Madalal temperatuuril küpsetamine aitab lukustada niiskuse ning maitse toiduaine sisse. Väheses vees hautamine on kõige parem, sest aitab säilitada ka õrnad rasvhapped. Väldi frittimist ja praadimist, kuna need viisid võivad hävitada lõhes sisalduvad väärtuslikud toitained ja tekitavad Maillardi reaktsiooniprodukte (kõrgel kuumusel toiduvalmistamise ebatervislikud kõrvalsaadused, mida ei ole tervislik tarbida).

Parim lõhe lemmikloomade jaoks on värske töötlemata lõhe. Lõhest valmistatud konserv (Eestis ei ole väga levinud) võib küll olla mugav, kuid tihtipeale sisaldavad suures koguses naatriumi, mis ei ole kassidele ohutu. Suitsulõhe on sama probleemne, kuna seda töödeldakse sageli soolaga ja selles on samuti liiga palju naatriumnitraati.

Mereannid, sealhulgas lõhe, on rikkalik joodiallikas, mida koerad vajavad kilpnäärmehormooni piisavaks tootmiseks. Kasside puhul tuleks vältida joodirikaste toitude, sealhulgas mereandidel põhinevate toitude söömist, kuna see on hüpertüreoidismi soodustav tegur.

Miks lõhet peaks enne lemmikule andmist küpsetama?

Dr. Karen Shaw Becker ütleb, et lõhe peab alati olema küpsetatud ning seda seetõttu, et koerlased, kelle hulka kuuluvad kodukoerad, rebased ja hundid, kuuluvad ainsasse lõhe mürgistusele vastuvõtlikku loomaperekonda.

Selle potentsiaalselt surmaga lõppeva haiguse põhjustab organism Neorickettsia helminthoeca, mis on seotud anadroomsetes kalades esineva lest Nanophyetus salmincola (kalad, kes ujuvad kudemiseks ülesvoolu). Vaatamata oma nimele võivad seda haigust kanda ka muud tüüpi kalad, nagu forell, silmulised ja tuur.

Kui koer sööb nakatunud kala toorelt, satuvad koera organismi vastsete organismid. Need organismid liiguvad seejärel läbi vereringe ja lähevad maksa, kopsudesse, ajju ja lümfoidkoesse, kus nad võivad põhjustada nekroosi, hemorraagiat ja hüperplaasiat.

Teoreetiliselt võib kala mitmepäevane külmutamine patogeensed organismid inaktiveerida, seega, kui tõesti tahad oma koerale toorest lõhet anda, tuleks kala sügavkülmutada vähemalt 7 päevaks temperatuuril -20 kraadi Celsiuse järgi. Siiski, kui tahad olla päris kindel, et kala on su lemmiku jaoks ohutu, soovitab Dr. Becker enne lõhe lemmikule andmist õrnalt läbi küpsetada.

Kokkuvõtteks

Mina usun sellesse, et isud tekivad siis, kui me ei saa toidust kõike vajalikku kätte. Siis hakkab meie keha nõudma seda “jama”, mis on täis maitsetugevdajaid ning soola/suhkrut. Mõtle korra selle peale, et miks osad lapsed söövad hea meelega köögivilju ja joovad vett, aga teised sööks hommikust õhtuni saia, burgerit ja jooks ainult kokat. Kõik taandub sellele kui täisväärtuslikult ta igapäevaselt sööb ehk kas tal jääb millestki kehas puudu. Sama on ka meie lemmikutega. Loomulikult ei kehti see toidumotivatsiooniga koerte puhul, kes sööks mida iganes (tüüpilised näited on labradorid ja kuldsed retriiverid).

Omega-3 rasvhapped DHA ja EPA kujul on looduslikult püütud lõhe kõige olulisemad toitained. Astaksantiin on oma olemuselt põletikuvastane antioksüdant, mida leidub samuti lõhes. See karotenoid, mis annab lõhe lihale roosa värvuse, on võimas toitaine, millel on vähivastased, diabeedi- ja põletikuvastased omadused. Kui pakud oma lemmikule loodusest püütud lõhet, küpseta seda enne lemmikloomale andmist ettevaatlikult. Hautamine väheses vedelikus on kõige turvalisem viis õrnade rasvhapete säilitamiseks. Igal juhul tasub vältida praadimist, kuna see võib hävitada väärtuslikke toitaineid.

Astaksantiin on looduslikult esinev mittetoksiline A-vitamiini allikas, mis on sadu kordi tugevam kui E-vitamiin ja 10 korda tugevam kui beetakaroteen, luteiin ja zeaksantiin.

Lõhe valgusisaldus võib konkureerida veiseliha omaga – 100-grammine portsjon sisaldab 19,8 grammi valku, mis on veidi suurem kui veiseliha 19,4 grammi sama portsjoni puhul.

Kui oma koerale lõhet anda, siis kindlasti tasub eelistada kas looduses kasvanud lõhet või siis kasvandustes kasvatatud, kellele pole sisse söödetud pigmendiühendeid (sünteetiline astaksantiin). Põhjus miks seda tasub vältida on see, et suur osa sünteetilise astaksantiini molekulidest pärineb naftaallikatest ning seda sa kindlasti oma koerale sisse sööta ei taha :). Winner Plus lõhega toitude puhul ei ole vaja muret tunda, sest nendes kasvandustes ei ole sünteetilist astaksantiini kasutatud.

Kasutatud allikad:

Jaga see postitus

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Tagasi lehele Tervisenurk