Tasuta transport pakiautomaati alates 49 eur

Toornahast tooted ja kui ohutud need on?

Tagasi lehele Tervisenurk
toornahast tooted

Toornahast tooted ja kui ohutud need on?

Toornahast tooted (närimispulgad, pressitud kondid) on olnud ka minu ammused lemmikud koera puhul. See maitses koerale ning lisaks pidas see tunde vastu. Seega tundus hea lahendus koerale, kellele meeldis närida. Täna ma aga kõnnin suure kaarega nendest mööda, sest tegelikkuses on need ühed hullemad asjad, mida oma lemmikule anda. Refereerin sel korral ühte Natural Dogs Magazine selle teemalist artiklit aga kui inglise keeles otsida infot “rawhide for dogs”, leiad palju infot. Veterinaarkliinikute artiklid pigem on neutraalsed ehk tuuakse välja kuidas toornahast toode aitavad hambaid puhastada, aga tuuakse välja ka võimalik ummistuse risk. Kokkuvõttes teeb igaüks enda otsuse ise. Meie eesmärk on tuua teemasse veidi selgust, et seda otsust oleks kergem teha.

Misasjad on toornahast tooted?

Seda kirjeldatakse reeglina kui naturaalne närimismaius. Tegelikkuses ei ole tegemist aga tavalise kuivatatud veisenahaga, mis siis on kenasti vormitud. Seda tehakse nahatehaste jääkidest. Kui Sa ei usu, siis mõtle korra milline näeb välja tavaline kuivatatud veisenahk (meie toodete tellijad teavad) ja siis võrdle seda toornahast närimispulga või pressitud kondiga.

Tapamajast pärit nahad asetatakse kõigepealt soolvette, et aeglustada nende lagunemist. Soolvette panemine ei takista nahkadel mädanemast, see lihtsalt aeglustab protsessi. Lisaks võivad need tooted sisaldada ükskõik millise looma nahka, keda nahatootmises kasutatakse.

Töötlemine

Soolatud nahad jõuavad seejärel parkimistöökodadesse, kus eemaldatakse nahkadelt rasv ja karvad. Selleks kasutatakse kemikaale nagu nt  tuha-leeliselahus või naatriumsulfiidiga lupjamine, mis on väga mürgine.

Seejärel töödeldakse nahka rohkemate kemikaalidega, mis paisutavad nahka, muutes selle kihtideks jaotamise lihtsamaks. Naha välimist kihti kasutatakse nahktoodete valmistamiseks (autoistmed, kingad jne). Sisemine kiht on see, millest valmistatakse pressitud konte (lisaks ka želatiini, kosmeetikat ning liimi).

Järgmise etapina läheb sisemine kiht pessu – seda pestakse ja valgendatakse kas vesinikperoksiidi, valgendi või muude tugevamate kemikaalidega. Muuhulgas aitab see eemaldada ka lõhna, mis on tekkinud lagunenud ja mädanenud nahast.

2017. aastal kutsus nt USA Toidu- ja Ravimiamet tagasi toornahast tooted, mis olid pärit Mehhikost, Kolumbiast ja Brasiiliast. Neid nimelt oli töödeldud kvatenaarse ammooniumiühendi seguga. Tegemist on antimikroobse kemikaaliga, mis on heaks kiidetud toiduainete töötlemise seadmete puhastamiseks, kuid ei ole heaks kiidetud toornahast närimispulkade tootmises.

Värvimine

Järgmiseks on aeg muuta selle nahkja kõrvaltoote valgendatud lehed koera jaoks maitsvaks. Toornahast toodetele lisatakse tihti maitseaineid kui neid suitsutatakse kui ka värvitakse erinevat värvi (kindlasti oled ju näinud nii oranže, pruune kui ka rohelisi). Atraktiivne valge värv saadakse titaandioksiidiga, mis on inimeste jaoks kuulutatud tervisele ohtlikuks. See protsess võib hõlmata erinevaid toksilisi tooteid, nagu nt FD&C Red 40, mis on naftapõhine toiduvärv, mida seostatakse laste käitumishäiretega nagu ADHD ning samuti allergiate ja migreenidega.

Säilitamine

Kui toornahast tooted on valmis, säilitatakse neid mitmesuguste kemikaalide abil. Need võivad sisaldada nii formaldehüüdi või kroomi soolasid. Kui toornahast tooteid on testitud, on testide tulemused näidanud ka plii, arseeni, elavhõbe ja muude mürgiste metallide sisaldust. Toornahast valmistatakse palju kujundeid – rullid, kondid, sõlmed, punutised, sõõrikud. Osad tootjad võivad kujundite valmistamisel kasutada ka erinevat tüüpi liime.

Miks on toornahast tooted ohtlikud?

Kaks põhjust – esiteks kogu see ülalpool toodud keemiline töötlemine ning lisaks ka potentsiaalne lämbumis- või sooleummistuse oht.

Kui sa loed toornaha valmistamise protsessi, saad sa aru, et tegemist ei ole naturaalse tootega. See on tükk kasutult seisvat loomanahka, mida on leotatud soolvees, vannitatud ja värvitud lugematute mürgiste kemikaalidega. Enamus toornahast valmistatud maiustusi on valmistatud Hiinas (igasuguste Hiina päritolu maiuste osas tasub olla kriitiline). Isegi, kui leiad toornahast toote, mis ei ole valmistatud Hiinas ning loodetavasti pole keemiliselt töödeldud, on toornahk koertele ikkagi halb.

Toornahast maiused on sisuliselt seedimatud ning seetõttu kujutavad endast üsna tihti lämbumis- või sooleummistuse ohtu.

Kui koer neelab alla suuri toornaha tükke, võivad need kinni jääda kas söögitorusse või siis seedetrakti alumisse ossa. On üsna levinud, et koerad vajavad nende maost või soolestikust eemaldamiseks erakorralist operatsiooni. Kuna need tükid on seedimatud, võivad need jääda makku kuudeks (lagunemata ning seedekulglat läbimata). See võib omakorda põhjustada seedeprobleeme ja lõpuks ohtlikke sooleummistusi või soolesulgusi, mis võivad lõppeda mitte eemaldamise korral surmaga.

Kas toornahast tooted on head hammastele?

Toornahast toodete valmistajad väidavad tavaliselt, et toornaha närimine aitab puhastada ja tugevdada koerte hambaid. Tegelikkuses ei ole see aga nii. Toornahast toodet on küll alguses vaja kõvasti närida, aga kui koer on seda juba mõnda aega närinud, siis muutuvad need pehmemaks ja muutuvad nätskeks ja seedimatuks. Sel hetkel ei ole hammastele sellest mingit kasu, kuid on väga suur lämbumis- ja sooleummistuse oht.

Mida siis koerale anda?

On kaks head varianti – meelelahutuslikud kondid või kuivatatud lihased tooted.

Meelelahutuslikud kondid erinevad toiduks antavatest tooretest lihastest kontidest. Toored lihased kondid on tavaliselt pehmemad kondid, mida koer võib täielikult närida ja alla neelata. Lisaks on need olulised valkude, kaltsiumi ja muude mineraalide allikas.

Meelelahutuslike kontide eesmärk ei ole toita koera, vaid pakkuda koerale meelelahutust ja tegevust. Peamiselt pakuvadki need kondid koerale just närimismeelelahutust, mis tugevdab tema lõualuu, kaela- ja õlalihaseid. Lisaks saavad need kondid väga hästi hakkama ka hammaste puhastamisega. Loomulikult võib ta sealt saada ka mõningal määral toitaineid (kontidele jäänud lihast või kõhredest), kuid kondi peamine eesmärk on meelelahutus ja suutervis.

Kui sa oma lemmikule ei julge või ei taha tooreid konte anda, siis on heaks valikuks ka naturaalsed kuivatatud tooted. Heaks näiteks on veise hingetoru või siis pulli peenis. Need ei pea küll sama kaua vastu kui toornahast tooted, aga need pakuvad su lemmikule ikkagi väga head närimistegevust ning need on oluliselt ohutumad ja palju seeditavamad kui toornahast valmistatud tooted.

Kokkuvõtteks

Ma ei suuda piisavalt rõhutada, et enamus sinu lemmiku terviseprobleeme on seotud sellega, mida sa talle süüa annad. Siia alla käivad nii tavapärane toit, enda söögi ülejäägid kui ka närimiseks/premeerimiseks antud tooted. Pea meeles, et 90% sinu lemmiku immuunsusest asub tema soolestikus. Soolestikku mõjutab aga kõik, mis soolestikku jõuab. Minu enda koerad ei saa peaaegu kunagi midagi minu enda toidulaualt. Kui, siis mõni üksik kord võib-olla viilu peekonit ja loomulikult porgandit.

Nad saavad inimtoiduks mõeldud liha ja rupskeid, aga neid ma ostangi ekstra nende jaoks ehk ma ei pea seda enda toidulauaks. Enda jaoks valmistatud toitu ma oma koertega ei jaga ning ausalt öeldes nad isegi ei taha seda. Olen neile aeg-ajalt pakkunud üht kui teist, aga no ei sööda. Ahjaa, pasteedisai huvitab neid küll (nii harva kui ma seda ka söön), aga ei sööda mitte saia, vaid limpsitakse pealt ära pasteet ja sai sülitatakse välja. Samuti ei söö nad ei kartulikrõpse ega muud kiirtoitu. Sinu lemmik on see, mida ta sööb. Mida puhtamana sa tema toidulaua hoiad, seda vähem ta igasugust jama, mis talle kasulik ei ole, tahab süüa.

Tulles tagasi närimise juurde, siis osad koeraomanikud annavad oma lemmikutele hirve või põdra sarvi. Nende puhul tasub lihtsalt olla ettevaatlik, kuna need on väga tugevad ning koer võib neid närides teoreetiliselt murda ära ka oma hamba.

Samuti ei poolda mina ka neid hambapuhastuskonte, mida reklaamitakse. Need ei ole tavaliselt naturaalsed ning on ka küsitava väärtusega kas need päriselt aitavad koera hambaid puhastada. Kui sulle tundub, et aitab hambaid puhastada, siis jälgi koostist ning veendu, et see ei sisalda midagi toksilist, mis su koerale hoopis halba võib teha.

Küll aga on aeg lõpetada toornahast toodete ostmise nii enda koerale kui ka kinkimine sõbra koerale. Pea meeles, et kuni on nõudlust, on ka need tooted turul! Sina saad aidata muuta maailma koerte jaoks natukenegi ohutumaks kohaks!

 

Kasutatud allikad:

Jaga see postitus

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Tagasi lehele Tervisenurk