Tasuta transport pakiautomaati alates 49 eur

Väljaheide ja mida see meile räägib?

Tagasi lehele Tervisenurk
väljaheide

Väljaheide ja mida see meile räägib?

Sellest hetkest kui ma hakkasin põhjalikumalt uurima koerte toitumist ja tervist, meeldib mulle öelda, et väljaheide on parim indikatsioon lemmiku tervisest ning kui palju ta oma toidust omistab. Arstid sellest aga väga tihti ei räägi. Samuti pole olemas mõõdupuud, mille järgi hinnata kas väljaheite kogus on “mõistlik”. Reeglina on see tunnetuse teema. Küll aga ka suure koera puhul peaks väljaheidet olema ikkagi võimalik ühe käega üles korjata.

Rohke söömine, tühi kõht ja suur väljaheite kogus

Tihtipeale omanikud ei saa enne aru, et kogus on suur, kui vahetatakse toitu ning avastatakse järsku, et väheneb nii kogus kui ka soolestiku tühjendamise kordade arv. Sama oli ka Irenel Pekuga. Peku sõi kunagi Hills Metabolic toitu ning meie pikkadel jalutuskäikudel tegi Peku alati 3 mehist hunnikut. Hunnikud olid ikka nii piisavalt suured, et neid oli keeruline ühe käega üles korjata. Light Senior toidu peale minnes muutusid väiksemaks nii kogused kui ka päevas soolestiku tühjendamise arv.

Hiljuti kuulsin ühe kliendi kogemust, kes hetkel imetab kutsikaid ning on hetkel kutsikatoidu peal. Ostis koerale väga tuntud brändi kutsikatoitu, sest see lagunes leotamisel ilusasti ära. Küll aga sisuliselt see koer ainult sööb ja kakab. Koeral on kõht nii tühi, et käib ise toidukotist süüa varastamas. Tegemist on ca 13 kilose koeraga, kes sööb ühes päevas ca 1 kilo toitu! Jah, sa lugesid õigesti – 1 kilo kuivtoitu päevas!!! Ma olin šokis! Mu kaks saksa lambakoera, kelle kaal kokku on ca 90 kilo, söövad päevas kokku max. 800 grammi. Seega koer, kes kaalub ca 3 korda vähem, sööb ca 2,5 korda rohkem. Vau! Hea uudis on see, et see koer ei võta hetkel oluliselt kaalus juurde, sest suure tõenäosusega ta lihtsalt ei omista sealt toidust suurt midagi. See on ka põhjuseks miks tal kõht konstantselt tühi on. Halb uudis on aga see, et kui koer ei omista sealt suurt midagi, siis tal võib ühel hetkel tekkida ka toitainete puudus kehas. Muuhulgas on selline toitmine ka väga kulukas.

Soolestiku tühjendamine ning mida silmas pidada

Kui su lemmikule toit sobib, siis on tal kõht korras ehk kõht ei ole kinni ega lahti, söögiisu on normis ning soolestiku tühjendamine toimub 1-2 korda päevas. Mida väljaheite puhul silmas pidada:

  • Kõht kinni – kui su lemmikul on pidevalt kõht kinni, viitab see sellele, et kõik ei ole päris nii nagu peaks ning su koer vajab abi. Lisaks on see koera jaoks ebamugav ning kurnav
  • Kõhulahtisus – see võib olla ühekordne probleem, sest koer sõi midagi, mida ta ei oleks tohtinud, aga see võib viidata ka mõnele suuremale probleemile.
  • Seedimata toiduosakesed – kui väljaheide sisaldab toiduosakesi, mis näevad välja sellised nagu sisse süües ehk on seedimata.
  • Väljaheite suurus ning soolestiku tühjendamise tihendus – need räägivad alati oma lugu: kui kiiresti su koer toitu seedib ning kui palju ta sellest ära kasutab ehk omistab.

Kõhukinnisus

Kui koeral on kõht kinni, siis tasub kohe mõelda kas ta sõi midagi tavapärasest erinevat. Järgmine küsimus peaks olema kas ta on piisavalt vett joonud. Üldiselt öeldakse, et koer peaks jooma vähemalt 30 ml puhast vett iga päev ühe kilo kehakaalu kohta. Toakoerte puhul on lihtne jälgida kas ta joob piisavalt – vaata millal sa täidad kausi ning millal see tühjaks saab. Üks hea soovitus dehüdratsiooni testimiseks – tekita koera kaelale pigistades nahavolt ning see peaks lahti lastes sekundiga tagasi tõmbama. Kui ei tõmba, siis võib olla tegu juba dehüdratsiooniga.

Kõhukinnisus võib olla tingitud ka liigsest kondist. Pane tähele, et väljaheide muutub kas täielikult või osaliselt valgeks ning on murenev või kriidise tekstuuriga. Kui nii juhtub, vähenda järgmistel söögikordadel kontide kogust ning edaspidi jälgi millise kondi kogusega väljaheide normis püsib.

Kõhulahtisus

Kõhulahtisust tasub võtta tõsiselt, sest väga kergelt võib tekkida vedelikupuudus. Niisama pehme väljaheite puhul ei ole veel põhjust muretsemiseks, aga mida vedelam väljaheide on, seda rohkem tasub silma peal hoida. Üks soovitus – kui näed päevas vesist kõhulahtisust 3-4 korda, siis lase oma koeral minimaalselt 24 tundi paastuda.

Paastumine annab kehale puhkust ning võimaluse ennast ise tervendada. Paastu ajal võid koerale pakkuda kondipuljongit!

Kui 24 tunni pikkune paast ei lahenda kõhulahtisust, siis tasub juba minna veterinaari juurde kontrolli. Kui pead andma iga päev mingit toidulisandit (pasta, pulber vms), et väljaheide normis oleks, on midagi ikkagi valesti. Lühiajaliselt on see okei, aga kuust kuusse kindlasti mitte. Proovi vahetada toitu!

Seedimata toiduosakesed

Siinkohal me ei räägi sellest, et sa annad oma lemmikule terve porgandi ning näed väljaheites porgandi tükke väljaheites samasugustena nagu ta porgandi sisse sõi. Koer lihtsalt ei suuda tselluloosi lagundada, seega puu- ja köögivili, mis on püreerimata, tulebki seedimata välja. Samamoodi tulevad seedimata välja sokid jms.

Küll aga kui sa nt annad oma lemmikule riisi, kaerahelbeid, tatart või kasvõi kinoad ning märkad, et ta neid ei suuda seedida, siis proovi leida sellele alternatiiv. Seedimata toiduosakesed viitavad sellele, et ta ei suuda oma toidu seedida ega omista ka toitaineid.

Suurus ja tihedus

Mida suurem on väljaheide, seda vähem su koer toitu seedib. Kindlasti peaksid arvestama ka sellega, et erinevad koerad seedivad toite erinevalt ehk su kahele koerale ei pruugi sobida sama toit sama hästi. Kindlasti tasub jälgida ka väljaheite “lõhna”. Olen kuulnud kliente kurtmas, et väljaheide haiseb nii kohutavalt, et väljaheite koristamine ajab iiveldama. See tähendab, et toit sisaldab peamiselt seedimatut täiteainet.

See, kui tihti su koer oma soolestikku tühjendab näitab reeglina seda, kui kaua kulub tal toidu seedimiseks aega. Igasugune muutus ajas (ilma toitu muutmata) viitab sellele, et su koera sees toimub võitlus.

Kindlasti arvesta, et andes oma lemmikule kuivtoitu, on väljaheite suurus suurem kui nt märgtoidu või toortoidu andmisel. Samas tean ma meie kliente, kelle koerad söövad Natural Plus külmpressitud toitu ning kelle väljaheide on üliväike (omaniku sõnul nagu lamba pabulad).

Kokkuvõtteks

Oma koera väljaheite vaatamine on täiesti normaalne tegevus ning seda ei peaks kindlasti häbenema. Väljaheide on parim indikatsioon sellest kas su lemmiku tervis on korras. Ossu oli mul noorena pidevalt hädas pehme väljaheitega. Ei olnud päris vedel, aga selline pasteedi taoline ehk korjata oli väga ebamugav. Ühel hetkel lõin käega, sest oli tunne, et me ei saa niikuinii seda korda. Kui ta üleüldine tervis aga paranes, läks korda ka väljaheide. Tänaseks on tema väljaheite kogus väike, aga tekstuurilt kenasti plastiliini meenutav.

Kui su koer tühjendab oma soolestikku kas liiga tihti (iga 2-3 tunni tagant) või lihtsalt 3-4 korda päevas, aga suurte kogustega, siis proovi vahetada toitu. Mida rohkem on toidus n-ö täiteaineid, seda suurem on su lemmiku väljaheite kogus! Mida seeditavamaks on toit koera jaoks muudetud, seda paremini ta omistab sealt toitaineid ning seda väiksemad on ka tema väljaheite hunnikud.

 

Kasutatud allikad:

Jaga see postitus

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Tagasi lehele Tervisenurk