Tasuta transport pakiautomaati alates 35 eur

Hooajalised allergiad

hooajalised allergiad

Hooajalised allergiad

Üha rohkem ja rohkem kuulen ma koertest, kes ei vaevle mitte ainult toiduallergiate käes (millele on tegelikult lahendus olemas puhta ja loodusliku toidu näol), vaid keda muuhulgas kimbutavad ka keskkonna ja hooajalised allergiad käes. Hiljuti sattusin kuulama Dr. Karen Shaw Becker’i videot kuidas toime tulla hooajaliste allergiatega.

Mis asi on allergiline dermatiit?

Me oleme harjunud, et kui räägitakse allergiatest inimeste puhul, siis on sümptomiteks köha ja nohu, loomade puhul on selleks aga sümptomiks allergiline dermatiit. Allergiline dermatiit on naha ärritus või põletik. Sellisel juhul koer sügeleb väga hullult, ta võib närida oma käppasid või muid kehaosasid ning olla üleüldiselt ärritatud. Ta võib ennast pidevalt hõõruda ka vastu vaipa või mööblit, et sügelust selliselt veidikenegi leevendada.

Sügeluse kasvades võib nahk muutuda põletikuliseks ja tundlikuks, koera nahale võivad tekkida karvutud alad, haavad või kärnad. Koertel võib sellest välja areneda hotspot, mis on üleliigse bakterite arvu tulemus. Kasside puhul ei ole hotspot väga tavapärane.

Hotspotist saad täpsemalt lugeda SIIT.

Hooajalise allergia erisus

Hooajalise allergia puhul on koeral reeglina probleem ka kõrvadega. Kuulmekanal võib muutuda sügelevaks ja põletikuliseks, mis on tavapärane allergiline reaktsioon. Lisaks võib seal hakata vohama nii pärmseen kui ka bakterid. Võimaliku kõrvapõletiku sümptomid – kõrvade sügamine, pea raputamine, karvakaotus kõrvade juurest, vastik hais ning loomulikult ka eritis.

Reeglina käib allergiaga kaasas ka üleüldine punetus, mis tähendab, et su lemmikul võivad muutuda punaseks ükskõik milline kehaosa – muuhulgas nt ka silmad, nina, käpad, kõht, tagumise käpa siseküljed ning samuti ka saba alguskoht.

Kuigi koertel ja kassidel ei ole tavapäraseid allergiasümptomeid, siis mõnikord võib juhtuda, et ka su koeral või kassil esineb nohu, vesised silmad, aevastamist või köhimist. Loomadel, kellel esineb allergiat nt õietolmu, muru, umbrohu ja hallitusseente vastu, tekib tihti tundlikkus ka teiste sisse hingatavate allergeenide vastu. Loomadel, kellel on kopsud nõrgad, võib tekkida sarnaselt inimestele sinusiit ja bronhiit.

Hooajalised allergiad – potentsiaalsed lahendused

Esimese asjana vaatab Dr. Shaw Becker alati üle lemmiku toidulaua ning potentsiaalse lekkiva mao sündroomi. Tihtipeale põhjus, miks hooajalised allergiad iga aastaga aina hullemaks lähevad, on düsbioos (mikroobikoosluse tasakaalu häire). Loomad, kes kannatavad düsbioosi all, peaksid olema põletikuvastasel dieedil. Põletikku tekitavad reeglina toidud, mis on kõrge süsivesikusisaldusega. Seega ei tohiks toit sisaldada tervilja, sojat, maisi, riisi, tapiokki, herneid, läätsesid, kikerherneid ega kartulit! Hiina toiduteooria kohaselt peaksid sa vähemalt põletiku perioodidel vältima toite, mis on energeetiliselt soojad või kuumad (nt kana ja veis).

Omega-3 võib aidata vähendada põletikku kehas seega selle lisamine lemmikute toidule, kes on kimpus hooajaliste allergiatega, on väga kasulik idee. Parimad omega-3 allikad on krilliõli, lõheõli, tuunikalaõli, anšoovise õli, sardiiniõli ning muud kalaõlid. Pea meeles, et tursamaksaõli ei paku su lemmikule piisavalt EFA’t (hädavajalikud rasvhapped), see on lihtsalt väga hea A ja D vitamiini allikas.

Samuti soovitab ta kookosõli, kuna see sisaldab lauriinhapet, mis aitab vähendada pärmi tootmist kehas. Kalakehast valmistatud õli kasutamine koos kookosõliga enne põletiku puhkemist kehas võib aidata alla suruda põletikulist protsessi.

Kuna allergia on immuunsüsteemi vastus, on vaja hoolitseda selle eest, et immuunfunktsioon püsiks optimaalsena. See tähendab, et sa väldid mittevajalikke rohtusid ja vaktsiine. Dr. Shaw Becker ütleb selgelt, et loomi ei tohiks vaktsineerida, kui allergia on lõkkele löönud. Nimelt stimuleerivad vaktsiinid immuunsüsteemi, mis on aga viimane asi, mida su lemmik sel hetkel vajab. Tema soovitab selle asemel tiitrite määramist.

Dr. Shaw Beckeri sõnul korjavad meie lemmikud õues joostes kogu aeg suures koguses (miljoneid!) allergeene enda külge, seega võib vähemalt osaliselt olla abi pesemisest. Küll aga kindlasti peab allergilise koera puhul olema šampoon terviljavaba ehk kindlasti ei tohi kasutada nt kaerahelbeid sisaldavaid šampoone.

Teine hea variant allergeenide vähendamiseks on käpavannid. See on eriti kasulik juhul, kui su lemmik armastab oma käppasid lakkuda või närida. See võib aidata ära hoida nakatunud küünealuseid kui ka põletikulisi paistes käpapatju. See on aidanud tema klientidel hoida hooajalised allergiad ilma ravimiteta kontrolli all.

Kuidas teha kodu võimalikult allergiavabaks?

Kui sul on kodus allergiline koer, siis peaksid hoidma ka oma kodu võimalikult allergeenivaba:

  • Pidev tolmuimejaga puhastamine, põrandate pesemine ja samuti lemmiku enda pesa pesemine võib aidata vähendada allergeenide kogust (vähemalt kord nädalas!). Kindlasti tuleb kasutada mittetoksilist pesuvahendit.
  • Lisaks on väga heaks vahendiks õhupuhastaja, mis aitab allergeene õhust vähendada.
  • Lemmiku pesa katmine kergelt pestava kattega on samuti väga hea variant allergeenide koguse vähendamiseks. Kindlasti ole ettevaatlik Hiinas toodetud toodete osas, kuna suure tõenäosusega on see üle piserdatud tuld tõkestava vahendiga ning see ei ole su koera jaoks ohutu.
  • Kui Su lemmik magab koos sinuga voodis, siis kindlasti vaheta ka voodipesu vähemalt kord nädalas!

Toidulisandid

  • Kvertsetiin – bio flavonoid, mis on antioksüdant ning millel on nii põletikuvastased kui muud suurepärased omadused. Dr. Shaw Becker nimetab seda looduse benadrüüliks, kuna see takistab histamiini vabastamist. Ja histamiin on see, mis põhjustab allergilisest reaktsioonist tingitud põletikku, punasust ning ärritust.
  • Bromelaiin ja peptiin – ensüümid, mis suurendavad kvertsetiini omandamist ehk muudavad kvertsetiini efektiivsemaks.
  • Eukalüptiõli – võib olla raviva toimega limaskestadele ning tema kogemusel on eukalüptiõli lisamine diffuuserisse olnud väga kasulik, kui kodus on allergiline loom (kindlasti jälgi kvaliteeti!).
  • Mesi – võib aidata desensibiliseerida (muuta vähem tundlikuks) keha kohalike allergeenide suhtes. Kindlasti tasub osta mett kohalikult mesinikult, kelle toote kvaliteedis oled kindel.

Kokkuvõtteks

Mida rohkem puutub lemmik allergeeniga kokku, seda intensiivsem ja kauakestvam tema allergiline reaktsioon on.

Dr. Shaw Becker soovitab hakata probleemiga tegelema kohe kui märkad esimest sümptomit. Reeglina juhtub see 6 kuni 12 kuu vanusena.

 

Kasutatud allikad:

Jaga see postitus

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.