Tasuta transport pakiautomaati alates 49 eur

Hooajalised allergiad

Tagasi lehele Tervisenurk
hooajalised allergiad

Hooajalised allergiad

Mulle tohutult meeldib Dr. Edward Beltrani ütlus “Allergiad saavad alguse seedekulglast kuni pole teisiti tõestatud. Kopsud, käpad, kõrvad ning nahk on kõigest jäämäe tipp. Probleem on soolestikus”. Ma usun, et paljud tahaks vastu vaielda ning öelda, et ma olen kõike proovinud, aga midagi peale ravimite ei aita. Ma ei ütlegi, et see lahendus on lihtne, aga mul on endal paar klienti, kes on toidu vahetamise, keha puhastamise ning immuunsüsteemi tugevdamisega saanud allergiad kontrolli alla. Kuigi tihtipeale meie veterinaarid ütlevad, et allergiaravimid on ohutud, siis see ei ole päris nii. Eriti veel Apoquel, mida aga arstid nimetavad nii ohutuks, et seda võib anda elu lõpuni. Dr. Deva Khalsa ütleb, et andes korra oma koerale Apoqueli, ei taastu immuunsüsteem enam kunagi. Dr. Karen Becker ütleb, et tema ei määra kunagi enda klientidele Apoqueli ning kui keegi küsib selle ravimi kohta, siis ta hoiatab selle kasutamise eest. Selle lahenduseks on hoopis tema enda poolt välja töötatud allergia protokoll, mis aitab hooajaliste allergiatega hakkama saada.

Mis asi on allergiline dermatiit?

Me oleme harjunud, et kui räägitakse allergiatest inimeste puhul, siis on sümptomiteks köha ja nohu, loomade puhul on selleks aga sümptomiks allergiline dermatiit. Allergiline dermatiit on naha ärritus või põletik. Sellisel juhul koer sügeleb väga hullult, ta võib närida oma käppasid või muid kehaosasid ning olla üleüldiselt ärritatud. Ta võib ennast pidevalt hõõruda ka vastu vaipa või mööblit, et sügelust selliselt veidikenegi leevendada.

Sügeluse kasvades võib nahk muutuda põletikuliseks ja tundlikuks, koera nahale võivad tekkida karvutud alad, haavad või kärnad. Koertel võib sellest välja areneda hotspot, mis on üleliigse bakterite arvu tulemus. Kasside puhul ei ole hotspot väga tavapärane.

Hotspotist saad täpsemalt lugeda SIIT.

Hooajaliste allergiate sümptomid

Hooajaliste allergiate sümptomid:

  • intensiivne sügelus – koerad ja kassid, kes vaevlevad allergiate käes sügelevad reeglina tohutult. Nad kratsivad ennast pidevalt ning võib esineda ka ärrituvuse märke. Mõned võivad hammustada või närida spetsiifilist piirkonda, teised sügelevad sisuliselt üle kere ehk ninast sabani. Sa võid näha oma lemmikut hõõrumas ennast vastu mööblit või vaiba peal, et saada sellele sügelusele leevendust.
  • karvkadu ning nahaprobleemid – kui see sügeluse-kratsimise tsükkel läheb hullemaks, muutub nahk põletikuliseks ning tundlikuks, mis võivad panna aluse kaasnevatele infektsioonidele. Võib tekkida nii karvkadu kui ka lahtised ning haavandid (kärnaga või ilma) või siis hotspot – põletikuline, nakatunud nahk, mis on tingitud normaalsete nahabakterite liigkasvust.
  • probleemid kõrvade ning käppadega – hooajaliste allergiate käes vaevlevatel lemmikutel on tüüpiliselt probleeme ka kõrvade ning käppadega. Kõrva kuulmekanal võib muutuda sügelevaks ning põletikuliseks ning tihti tekib sinna kas pärmseen või bakteriaalne infektsioon. Kõrvainfektsioonide sümptomid on kõrvade kratsimine, pea raputamine, kõrvade juurest karvkadu ning kõrvadest tulev eritis või halb lõhn. Kuna koerad ja kassid higistavad läbi oma käpapatjade, kipuvad allergeenid kleepuma nende käpapatjade külge kui nad õue lähevad. Need allergeenid tuuakse tagasi tuppa ning kantakse mööda tervet kodu laiali, eriti kohtadesse, kus su lemmikud tihti aega veedavad. Need on väga suured sügeluse allikad. Lisaks tihtipeale nad lakuvad või närivad oma käppi ning varbaid. Liigne lakkumine ning närimine võivad panna vohama pärmseene, seega kui su lemmikul tekib juurde kopitanud hais (juustu popkorn või maisikrõpsud), võib tal olla pärmseen.
  • hingamisteede sümptomid – kuigi see pole tavaline, võivad mõndadel lemmikloomadel, eriti kassidel, tekkida allergilise inimese sümptomitega sarnased sümptomid, nagu nohu, vesised silmad, aevastamine ja köha.

Hooajalised allergiad – potentsiaalsed lahendused

Allergia protokoll

Karen Beckeri poolt välja töötatud allergia protokoll sisaldab endas loomulikke meetmeid, mida saab oma allergilise lemmiklooma ebamugavustunde leevendamiseks ette võtta. Paljusid saab rakendada kohe ehk enne kevade saabumist, et aidata oma lemmikul allergiahooajale vastu minna. Kui sa tead, et su lemmikul on hooajaline allergia, siis on mõistlik allergia protokoll võtta kasutusele juba enne esimeste sümptomite ilmnemist. Süsteemse põletiku ennetamine on palju lihtsam kui sügava allergilise reaktsiooniga tegelemine.

Järgmised on terve mõistuse ja loomulikud meetmed, mida saate oma allergilise lemmiklooma ebamugavustunde leevendamiseks võtta. Paljusid saab rakendada kohe, enne kevadet, et anda oma koerale või kassile allergiahooaja saabudes jalg püsti. Kui teate, et teie lemmikloomal on hooajaline allergia, soovitan tungivalt allergiaprotokolli alustamisega mitte oodata sümptomite ilmnemist. Süsteemse põletiku ennetamine on palju lihtsam kui sügava allergilise reaktsiooniga tegelemine, kui see tekib.

Vaata üle oma lemmiku dieet

Karen Becker ütleb, et esimese asjana vaatab ta üle allergilise looma dieedi ning kontrollib lekkiva soolestiku sündroomi (düsbioos), mis on sageli põhjuseks miks hooajalised allergiad aasta-aastalt süvenevad.

Sinu lemmiku soolestikul on väga oluline töö otsustamaks milliseid toitaineid lubada vereringesse ning milliseid mitte. Soolestiku töö on lubada sisse toitaineid aga hoida väljas allergeenid. Kui soolestik hakkab “lekkima”, tähendab see seda, et allergeenid lubatakse vereringesse.

Tihti ravimid, eriti antibiootikumid ning steroidid, põhjustavad lekkiva soolestiku sündroomi. Igal lemmikul, kes saab rutiinselt ravimeid, tuleks hinnata soolestiku lekkimist. Veel üks lekkiva soolestiku vallandaja on töödeldud dieet, mis sisaldab geneetiliselt muundatud koostisosi.

Karen Becker soovitab allergiate käes vaevlevad lemmikud üle viia põletikuvastasele dieedile, mis soovitatavalt sisaldab vähe tärklist (alla 15%). Toit ei tohiks sisaldada sojat, maisi, riisi, nisu, tapiokki, herneid, läätsesid, kikerherneid või kartuleid. Süsivesikute elimineerimine aitab vähendada ka pärmseene toiduahelat. Samuti on oluline pakkuda oma lemmikloomale puhast joogivett, mis ei sisalda fluori, raskemetalle ega muid saasteaineid.

Ma üldiselt olen Karen Beckeriga nõus ning süsivesikute välistamine ilmselt võib aidata kiiremini allergiatele leevendus saada. Siiski on minu enda kogemus, et allergiate ning pärmseenega aitab hakkama saada ka puhas ja looduslik, inimtoidu kvaliteediga toit.

Lisa toidule juurde asendamatuid rasvhappeid (EFA) ning lauriinhapet

Karen Becker soovitab suurendada allergilise koera dieedis omega-3 rasvhappeid. Parimad allikad tulevad ookeanist, sealhulgas nt krilli, lõhe-, tuunikala, anšoovise ja sardiiniõli ning samuti muude kalade kehaõlid. Fütoplankton ei sisalda piisavalt omega-3 rasvhappeid, et leevendada allergilisi põletikulisi reaktsioone ega täita miinimum EFA nõudeid koerte ja kasside osas.

Lisaks soovitab ta allergilistele lemmikutele anda kookosõli, kuna see sisaldab lauriinhapet, millel on looduslikud seenevastased omadused, mis võivad aidata alla suruda pärmseene tootmist kehas. Omega-3 rasvhapped koos kookosõliga võivad moduleerida või isegi pärssida allergiliste lemmikloomade põletikulist reaktsiooni.

Keeldu kõikidest ebavajalikest vaktsiinidest, kahjurite tõrjest ning veterinaarravimitest

Kuna allergiad on immuunsüsteemi liialdatud vastus, on ülioluline vältida ebavajalikke vaktsiine ning veterinaarravimeid. Sealhulgas ka putukatõrjevahendeid. Need kõik sekkuvad immuunsüsteemi toimimisse.

Kui su lemmikloom saab regulaarselt ravimeid või on varasemalt olnud pikaajalise ravikuuri peal, räägi oma veterinaariga vahelduva võõrutusprotokolli kehtestamisest, et aidata kehal kahjulikke kõrvalsaadusi ja ravimijääke eemaldada.

Vähenda allergeene siseruumides

Veel üks asi, mida sa saad teha allergia protokolli raames on vähendada allergeene ning toksiine kodus. Puhasta tolmuimejaga kõik vaibad ning polsterdused, puhasta kõvad põrandapinnad ning pese nii lemmiku pesa kui enda voodipesu loodusliku, lõhnavaba pesuvahendiga vähemalt korra nädalas. Ära kasuta kuivatilehti!

Ürita hoida need alad, kus su lemmik kõige rohkem viibib, võimalikult allergiavabad. Kasuta tavaliste puhastusvahendite asemel mittetoksilisi puhastusvahendeid.

Allergia hooajal, hoia aknad nii palju suletuna kui võimalik ning vaheta sageli oma kütte- või õhuringlusseadme filtreid. Investeeri õhupuhastajasse, mis peaks aitama kodust allergeene eemaldada. Kaalu oma lemmiklooma voodi katmist spetsiaalse kattega, mida saab sageli pesta. See aitab vähendada allergeenidega saastumist, mis ta võib ise õuest tuppa tuua.

Lisaks soovitab ta eemaldada kõik keemilised õhuvärskendajad – olgu nendeks siis elektrilised, lõhnaküünlad, pihustatavad või lemmikloomade lõhnaspreid, mis sisaldavad mürgiseid koostisosi.

Pese oma lemmikut regulaarselt ning tee igapäevaselt käpavanne ning silmapuhastust

Soojade ilmade saabumisega on üks parimaid asju aidata oma lemmikul allergeenidest vabaneda. Koerad ja kassid, kes käivad regulaarselt õues, korjavad sealt miljoneid allergeene. Seega on mõistlik need tema pealt maha pesta, mis võib koheselt pakkuda leevendust ärritunud ning põletikulisele nahale.

Sa peaksid pesemise jaoks leidma teraviljavaba ning tasakaalustatud pH-ga šampooni. Kuna kaerahelves on süsivesik ning süsivesik toidab pärmi, ei soovita Karen Becker kasutada kaerahelbešampoone. Peale pesemist soovitab tema lemmiku üle valada kas sidrunimahla või õunaäädikalahusega, mis võivad aidata pärmseent kontrolli all hoida.

Kui su lemmikule on määratud ravišampoon, siis on hea mõte tasakaalustada naha mikrobioomi: sega teelusikatäis probiootilist pulbrit ca liitris vees ning vala oma lemmik sellega üle kaelast sabani, hõõru see korralikult sisse ning siis kuivata rätikuga.

Käpavannid on väga hea viis vähendada allergeenide arvu, mida su lemmik tuppa toob ning oma keskkonda laiali kannab.

Igapäevane silmade loputamine võib olla väga efektiivne lemmikute puhul, kes käpaga oma silmi hõõruvad. Kindlasti ei tohi kasutada inimestele mõeldud tooteid. Karen Becker ütleb, et üheks heaks vahendiks on ka kolloidhõbe, millega saab ohutult desinfitseerida lemmiku nägu ning delikaatset piirkonda silmade ümber.

Anna oma lemmikule looduslikke antihistamiinikume

Allergiate käes vaevlevad lemmikloomad võiks juurde saada toidulisandeid, alustades kvertsetiinist, mis on põletikuvastaste, antioksüdantide ja antihistamiinikumidega bioflavonoid. Seda nimetatakse ka “looduse benadrüüliks”, kuna see pärsib väga tõhusalt histamiini vabanemist.

Bromelaiin ja papaiin on proteolüütilised ensüümid, mis suurendavad kvertsetiini imendumist, muutes selle seeläbi tõhusamaks. Karen Becker kombineerib bromelaiini ja papaiini C-vitamiini ja kvertsetiiniga, sest neil on suurepärane sünergiline toime.

Ta soovitab alustada seda allergia protokolli mitu nädalat enne ilma soojenemist või siis vähemalt kuu aega enne, kui lemmikloomal ilmnevad tavapäraselt allergia sümptomid.

Maitsetaimed, nagu kõrvenõges, katkujuur, hapuoblikas, harilik raudürt, leedriõis ning kassiküüs on kõik dokumenteeritud ajaloo kohaselt aidanud loomadel võidelda hooajaliste allergiliste reaktsioonide vastu.

Kohalikult toodetud mesi sisaldab väikeses koguses kohalikust piirkonnast pärit õietolmu, mis võib aidata organismil aja jooksul desensibiliseerida kohalike allergeenide suhtes. Tavaliselt on parim koht kohaliku mee leidmiseks talupidajate turul. Uuri holistiliselt veterinaarilt oma koerale või kassile õiget annust.

Kõige tähtsam on alustada hooajalise allergia protokolliga, enne kui su lemmik hakkab sügelema ja läheb punaseks ja põletikuliseks. Kui ootad sümptomite saabumist, muutub allergiahooaja läbimine ilma allergiaravimeid kasutamata ning kõrvaltoimeteta raskendatuks. 

Loomuliku allergia protokolli kehtestamine enne allergiahooaja algust tähendab, et sul võib olla võimalik muuta oma lemmiku histamiini tootmine mõõdukaks. See tähendab reeglina leebemaid sümptomeid ja vähem sügelev lemmik.

Kaalu desensibiliseerimise protokolli

Karen Becker ütleb, et kui sa oled ülaltoodud soovitused ära proovinud aga saavutanud ainult osalist edu, siis tema soovitab aidata lemmiku immuunsüsteemil maha rahuneda läbi desensibiliseerimise. Seda on võimalik saavutada nt keelealuse immunoteraapia abil.

Keelealune immunoteraapia (ingl. keeles lühend SLIT) on süstivaba koerte, kasside ja hobuste atoopilise dermatiidi (nahaallergia) ravi. Keelealune immunoteraapia on Euroopas levinud ning seda kasutatakse ka inimeste hingamisteede ja nahaallergiate raviks. Seda manustatakse suu kaudu, mis on lihtsam nii lemmikule kui ka lemmikloomaomanikule.

Kui otsustad proovida keelealust immunoteraapiat, on oluline teada, et enamik lemmikloomi vajab lisaks desensibiliseerimise protokollile ka “vahetu leevenduse” protokolli (sealhulgas terapeutilist vannitamist, ravimtaimi ning põletikku vähendavaid toitaineid).

Lemmikloomade desensibiliseerimine on üks parimaid pikaajalisi lahendusi allergiatega toimetulemiseks ning keelealune immunoteraapia on lisaks kõigele nõelavaba võimalus.

Kokkuvõtteks

Kui sul on kodus allergiline koer, siis peaksid hoidma ka oma kodu võimalikult allergeenivaba:

  • Pidev tolmuimejaga puhastamine, põrandate pesemine ja samuti lemmiku enda pesa pesemine võib aidata vähendada allergeenide kogust (vähemalt kord nädalas!). Kindlasti tuleb kasutada mittetoksilist pesuvahendit.
  • Lisaks on väga heaks vahendiks õhupuhastaja, mis aitab allergeene õhust vähendada.
  • Lemmiku pesa katmine kergelt pestava kattega on samuti väga hea variant allergeenide koguse vähendamiseks. Kindlasti ole ettevaatlik Hiinas toodetud toodete osas, kuna suure tõenäosusega on see üle piserdatud tuld tõkestava vahendiga ning see ei ole su koera jaoks ohutu.
  • Kui Su lemmik magab koos sinuga voodis, siis kindlasti vaheta ka voodipesu vähemalt kord nädalas!

Toidulisanditest võiksid kasutada

  • Kvertsetiin – bio flavonoid, mis on antioksüdant ning millel on nii põletikuvastased kui muud suurepärased omadused. Dr. Shaw Becker nimetab seda looduse benadrüüliks, kuna see takistab histamiini vabastamist. Ja histamiin on see, mis põhjustab allergilisest reaktsioonist tingitud põletikku, punasust ning ärritust.
  • Bromelaiin ja peptiin – ensüümid, mis suurendavad kvertsetiini omandamist ehk muudavad kvertsetiini efektiivsemaks.
  • Eukalüptiõli – võib olla raviva toimega limaskestadele ning tema kogemusel on eukalüptiõli lisamine diffuuserisse olnud väga kasulik, kui kodus on allergiline loom (kindlasti jälgi kvaliteeti!).
  • Mesi – võib aidata desensibiliseerida (muuta vähem tundlikuks) keha kohalike allergeenide suhtes. Kindlasti tasub osta mett kohalikult mesinikult, kelle toote kvaliteedis oled kindel. Lisaks sisaldab see just neidsamu taimi, mille õietolmu vastu on su lemmik allergiline.

Kokkuvõtteks

Mida rohkem puutub lemmik allergeeniga kokku, seda intensiivsem ja kauakestvam tema allergiline reaktsioon on.

Dr. Shaw Becker soovitab hakata probleemiga tegelema kohe kui märkad esimest sümptomit. Reeglina juhtub see 6 kuni 12 kuu vanusena.

 

Kasutatud allikad:

Jaga see postitus

Comment (1)

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Tagasi lehele Tervisenurk