Tasuta transport pakiautomaati alates 49 eur

Šokolaad ning kui ohtlik see koerale on?

Tagasi lehele Tervisenurk
šokolaad

Šokolaad ning kui ohtlik see koerale on?

Ilmselt ei tule kellelegi üllatusena, et šokolaad on meie lemmikutele ohtlik ning olenevalt kogusest võib see olla lemmiku jaoks lausa letaalne. Mida tumedam on šokolaad, seda ohtlikum selle söömine meie lemmikutele on ning seda teobromiini sisalduse tõttu. Ühtlasi, mida väiksem on koer, seda kriitilisem on olukord. Lugesin hiljuti artiklit šokolaadimürgituse kohta ning teeme sellest seekord kokkuvõtte. Muuhulgas leiad siit artiklist ka kalkulaatori, mis annab sulle hinnangu kui ohtlik olukord võib olla. Selleks on vaja sisestada oma lemmiku kaal ning samuti ära söödud šokolaadi liik + kogus. Pane tähele, et kuna tegemist on USA kalkulaatoriga, siis on vaikimisi kg asemel lb ning grammide asemel oz.

Koer sõi šokolaadi – mida teha?

Kui sa oled kindel, et su koer sõi šokolaadi, siis ära oota kuni tekivad esimesed sümptomid. On oluline see šokolaad võimalikult kiiresti tema kehast välja saada. On 4 asja, millest on abi šokolaadi kehast välja saamiseks:

  • 3% vesinikperoksiid
  • aktiveeritud süsi (toiduklass)
  • bentoniitsavi (toiduklass)
  • 50 ml süstal

Isegi kui su koer sõi šokolaadi on peamine jääda rahulikuks ning liikuda edasi samm-sammu haaval.

Samm 1: selgita välja palju su koer šokolaadi sõi

Kõigepealt pead sa saama vastused järgmistele küsimustele

  • mis ajal või kui kaua aega tagasi ta šokolaadi sõi
  • kui palju ta šokolaadi sõi
  • millist šokolaadi ta sõi
  • kui palju su koer kaalub.

Siis kasuta seda kalkulaatorit, et aru saada kui palju mg iga kg kehakaalu kohta ta sõi.

Nüüd tee PAUS!

Kui su koer sõi kalkulaatori kohaselt märkimisväärse koguse, siis helista veterinaarile. Ta annab teada kas sa peaksid proovima ise oksendamist esile kutsuda või teeb seda tema kliinikus. Veterinaar otsustab ka seda kas su koer vajab aktiveeritud sütt.

Kui sisse söödud kogus on väike ning puuduvad igasugused sümptomid, tähendab, et ta kas ei söönud väga palju või ta sõi seda üsna alles. Sellisel juhul jätka järgnevate sammudega.

Samm 2: Kutsu oma koeral esile oksendamine

Kui oled veendunud, et su koer sõi šokolaadi viimase tunni jooksul, kutsu esile oksendamine. Kasuta 3%-lise vesinikperoksiidi lahust – lahjenda 1:1-le veega. Kasuta 1 teelusikatäit ca 2,3 kg kehakaalu kohta. Kasuta maksimaalselt 3 supilusikatäit koerte puhul, kes kaaluvad rohkem kui 20 kilo!

Sinu koer peab peroksiidi alla neelama ehk kasuta süstalt, et see pritsida võimalikult kaugele koera kurku. Hoia tema suud kinni ning hõõru tema lõuga ning kurku või puhu tema ninna, et ta selle alla neelaks. Nüüd oota 15 minutit ning kui ta ei oksenda, võid anda veel ühe doosi, aga mitte rohkem.

Mida kiiremini teobromiini su koera kehast välja saab, seda parem on su koera prognoos. Kui su koer sõi šokolaadi hiljuti, näed sa seda kui ta oksendab, sest see on seedimata.

Samm 3: uuri oma veterinaarilt aktiveeritud söe kohta

Teise sammuna uuri oma veterinaarilt kas aktiveeritud süsi võib sinu lemmiku olukorras abiks olla. Aktiveeritud süsi ei lase teobromiinil kehasse imenduda. Aga ole ettevaatlik! On hoiatatud, et aktiveeritud sütt tohiks kasutada ainult suure šokolaadimürgituse korral, kuna see võib esile kutsuda hüpernatreemiat (kõrge naatriumi sisaldus, mis võib olla ohtlik).

Sinu veterinaar ütleb kui tihti sa võid aktiveeritud sütt anda. Standard doos on 1-5 grammi iga kilo kehakaalu kohta olenevalt kui palju šokolaadi su koer sõi. On väga hea, kui saad alustada sellega kuni tund šokolaadi söömisest. Olenevalt kui pirtsakas su koer on, siis on soovitatud segada seda nt jogurti või beebitoiduga ehk millega iganes, mida ta on nõus sööma.

Võid anda ka segatuna veega. Pane süstlasse ning pritsi see sarnaselt vesinikperoksiidiga suhu. Anna veidi aega mõjumiseks. Pea meeles, et vägisi suhu toppimine on viimane variant, kuna ta võib lämbuda ning see võib sattuda sinu lemmiku kopsudesse. Kui su koeral puuduvad šokolaadimürgituse sümptomid, lisa aktiveeritud süsi tema veekaussi.

Samm 4: anna bentoniitsavi (toiduklass!)

Bentoniitsavi võid anda koos aktiveeritud söega või siis täiesti iseseisvalt. Seda kasutatakse kehast toksiinide eemaldamiseks. Bentoniitsavi imeb endasse jääkained, mida su koera keharakud toodavad. See seob endaga toksiine maos ning imeb need endasse enne kui maks ja neerud neid töötlema hakkavad. Bentoniitsavi ühtlasi kaitseb soolestikuseina ning ei lase toksiine sellest läbi. Sel viisil võib see vähendada koera iiveldust, kõhulahtisust ning samuti oksendamist. Bentoniintsavi ei seedi, seega kui see kehast välja viiakse, võtab see toksiinid endaga kaasa.

Lisa bentoniitsavi märgtoidule. PS! Ära anna bentoniitsavi metallkausist ning ära kasuta segamiseks ka metallist köögiriistu. See imeb endasse metalli nii köögiriistadest kui ka kausist. Kasuta keraamilist või klaasist kaussi ning plastikust lusikat, et see märgtoiduga ära segada.

Doseerimine:

  • alla 9 kg – 1/2 teelusikatäit päevas
  • 9-23 kg – 1 teelusikatäis päevas
  • 23-40 kg – 1 supilusikatäis päevas
  • üle 40 kg kaaluvad koerad – 1-2 supilusikatäit päevas

Jälgi, et su koeral oleks piisavalt puhast vett alati saadaval. Savi on ülimalt imenduv ehk sa ei taha tekitada oma koerale kõhukinnisust. Lisaks jälgi nii oksendamist, kõhulahtisust, janu kui ka rahutust.

Mis teeb šokolaadist nii ohtliku?

Šokolaad sisaldab selliseid aineid mida tuntakse nime all metüülksantiinid. Nendeks on kofeiin ja teobromiin. Inimeste jaoks on mõlemad kemikaalid lahtistid, südame stimulaatorid, veresoonte laiendajad ning silelihaste lõõgastajad. Aga mitte sinu koera jaoks. Koerad on nende kemikaalide jaoks liiga tundlikud. Teobromiin on toksiin, mis võib šokolaadi muuta su koera jaoks surmavaks. Erinevat tüüpi šokolaadid sisaldavad erinevas koguses metüülksantiine. Mida tumedam ning mõrum on šokolaad, seda ohtlikum see sinu lemmikule on.

Šokolaadimürgituse tasemed

Teobromiini mõjud vastavalt sinu koera kehakaalule:

  • 1 tase – alates 20+ mg teobromiini iga kilo kehakaalu kohta, võib su koer tunduda erutunud või hüperaktiivne. Ta võib muuhulgas liigselt ilastada, ta võib oksendada või on kõht lahti (väljaheide võib lõhnata šokolaadisena). Helista igaks juhuks veterinaarile! Tema hindab kas sa peaksid kodus midagi tegema või minema koeraga kliinikusse.
  • 2 tase – alates 40+ mg teobromiini kilo kehakaalu kohta. Su koeral võib tekkida kiirenenud pulsisagedus, kõrgenenud vererõhk või isegi südamerütmihäired. Mine kiiremas korras arsti juurde;
  • 3 tase – alates 60+ mg teobromiini kilo kehakaalu kohta. Koeral hakkavad tekkima neuroloogilised märgid nagu värinad, tõmblused ning isegi krambid. Kiire arstiabi on ülioluline!
  • 4 tase – alates 200+ mg teobromiini kilo kehakaalu kohta on kogus, kus võib esineda kas surm või väga tõsised komplikatsioonid. Koer vajab kohest haiglaravi!

See, kui palju teobromiini on sinu lemmiku jaoks toksiline sõltub koera kaalust. Teobromiini välja saamine kehast võtab päris palju aega. Muuhulgas võib kuluda isegi 6-12 tundi enne kui sa märkad mürgituse sümptomeid. Sümptomid võivad püsida päevi. Selle aja jooksul võib teobromiin uuesti imenduda põiest kehasse ning seetõttu sinu lemmiku kehasse alles jääda.

Muud sümptomid on:

  • suurenenud janu
  • hingeldamine
  • rahutus
  • suurenenud urineerimine

Raskemate juhtumite puhul võib tekkida ka kehatemperatuuri tõus ning refleksreaktsioon, lihaste jäikus ning kiire hingamine. Kui su lemmikul on mõni neist sümptomitest või sul on kahtlus, et su koeral võib olla šokolaadimürgitus, mine kohe arsti juurde. Käitu sellega nagu ükskõik millise mürgitusega. See võib lõppeda su lemmiku jaoks letaalselt.

 

Kokkuvõtteks

Nagu mitmes kohas mainitud, siis mida tumedam šokolaad, seda ohtlikum see sinu lemmiku jaoks on. Näiteks valge šokolaad sisaldab minimaalselt teobromiini, see aga ei tähenda, et seda võiks oma koerale anda. Koerad jäävad haigeks ka sellest liigsest rasvast ja suhkrust. Šokolaad ei ole sinu lemmiku jaoks!

Teobromiini kogus tootes sõltub muuhulgas ka sellest kas toode on puhas šokolaad või seal on ka teisi koostisaineid. Näiteks 42 grammi Kit Kat šokolaadi sisaldab 48,7 mg teobromiini ja 5,9 mg kofeiini.

Kui sa toimetasid kiiresti või su lemmik sai arstiabi, siis on tõenäoline, et su koer ei omasta väga palju teobromiini. See aga ei tähenda, et teobromiini kehast välja saamine käib kiiresti. Taastumine võib ikkagi võtta 1-3 päeva. Kui su koeral olid sümptomid, võib ta olla letargiline ning tal ei pruugi olla 1-2 päeva söögiisu. Kui su koeral ei olnud ühtegi sümptomit, peaksid sa tal hoidma paar päeva igaks juhuks silma peal.

Lisaks šokolaadile tasub olla ettevaatlik ka suhkruvabade kommide ja maiustega. Nimelt sisaldavad need ksülitooli ning kõigest pool grammi ksülitooli kilo kehakaalu kohta on ainus, mida vaja maksatoksilisuse tekitamiseks. Ksülitooli kasutatakse nii diabeetikutele mõeldud toodetes, šokolaadis, suhkruvabades kommides, näritavates vitamiinides, hambapastades ning samuti muudes suuhooldustoodetes. Seega tasub ka nende osas olla ettevaatlik ning hoida need oma lemmiku ulatusest väljas.

 

Kasutatud allikad:

Jaga see postitus

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Tagasi lehele Tervisenurk