Tasuta transport pakiautomaati alates 49 eur

10 toiduainet, mida sa võid julgelt oma lemmikuga jagada

Tagasi lehele Tervisenurk
10 toiduainet

10 toiduainet, mida sa võid julgelt oma lemmikuga jagada

Kuigi üldine soovitus on see, et ära anna koerale midagi ei laua äärest ega ka niisama kui sa midagi sööd, siis on mingid asjad, mida võid julgelt oma lemmikuga jagada. Toon siinkohal ära ülevaate Karen Shaw Beckeri artiklist, milles toob välja 10 toiduainet, mida võid julgelt oma lemmikuga jagada. Nagu ikka, siis lemmikutele ohutuid puu- ja köögivilju võid sa julgelt neile anda, pea aga meeles, et üldise rusikareegli kohaselt ei tohiks need ületada 10% päevasest toidunormist. Küll aga peaksid meeles pidama, et kõik allpool toodud toidud peaksid olema maitsestamata ehk ilma suhkru, soola, vürtside, või/margariini ja muude lisanditeta. Lisaks paku neid lemmikule väikeste kogustena. Kui vähegi võimalik, eelista orgaanilisi toiduaineid, sest need reeglina sisaldavad vähem saaste- ja jääkaineid. Põllumajandus- ja Toiduamet on öelnud, et kõige puhtamad on Eestis kasvatatud toiduained, siis järgneb Euroopa ning siis kolmandatest riikidest pärit toiduained. Seega minu soovitus on pigem oma lemmikule mitte pakkuda kolmandatest riikidest pärit toiduaineid.

10 toiduainet, mida on ohutu lemmikuga jagada

Puuviljad ja marjad

  • Õunad – õunad sisaldavad võimsaid antioksüdante ning C-vitamiini. Paku oma lemmikule õunaviile, aga mitte kunagi kesta või seemneid.
  • Mustikad – värsked või külmutatud, mustikad sisaldavad suures koguses fütokemikaale ning nende sügavsinine toon on antotsüaniinide tulemus, mis on võimsad antioksüdandid. Mustikad on ka hea tervislike kiudainete, mangaani ning C- ja E-vitamiini allikas.

Köögiviljad

  • Spargel – spargel on imehea K-, A-, B1-, B2-, C- ja E-vitamiini allikas, lisaks sisaldab folaate, rauda, vaske, kiudaineid, mangaani ning kaaliumit. Peamine on aga, et spargel sisaldab mikrobioomi ehitav prebiootiline kiudaine.
  • Brokkoli – brokkoli toetab organismi puhastumise protsesse; sisaldab tervislikke kiudaineid toetamaks seedimist; on rikas kasulike toitainete poolest nagu kaalium, kaltsium, proteiin ning C-vitamiin; on põletikuvastased omadused; toetab silmade tervist; aitab parandada nahakahjustust ning toetab südametervist. Tavapäraselt kasvatatud brokkoli on kõige puhtam (kõige pestitsiidivabamaid) toitaineid, seega söö aga pealegi. Su lemmik võib eelistada brokkolit aurutatult, aga osad söövad hea meelega õisikuid ka toorelt.
  • Porgand – porgand on väga kalorivaene ning rikas nii kiudainete, fütotoitainete ja vitamiinide poolest. Paljudele koertele meeldib värsket porgandit krõmpsutada ning osad söövad ka rohelisi pealseid. NB! Porgandist võid teha ka nt treeningmaiuseid!
  • Kurk – see krõmps köögivili pakub lemmikutele madala kalorsusega võimalust püsida niisutatuna, kuna kurk sisaldab peamiselt vett. Kurk sisaldab ka kukurbitatsiini, millel on vähi-, ateroskleroosi- ja diabeedivastane potentsiaal.
  • Rohelised aedoad – värsked, kohalikku päritolu rohelised oad on väga hea A-, C- ja K-vitamiini allikas. Lisaks pakuvad need kaltsiumit, vaske, kiudaineid, foolhapet, rauda, niatsiini, mangaani, kaaliumit, riboflaviini, tiamiini ning samuti ka beeta-karoteeni. Võid kasutada rohelisi ube ka treeningmaiusena, mis on väga sobilik ülekaaluliste koerte puhul.
  • Lehtkapsas ehk kale – see tumeroheline ristõieline köögivili on täis vitamiine (eriti K-, A- ja C-vitamiini), rauda ja antioksüdante. Lehtkapsas aitab maksa detoksifikatsioonil ja sellel on ka põletikuvastased omadused. Lisa oma lemmiklooma toidule olenevalt kehakaalust 1-3 supilusikatäit tükeldatud või hakitud lehtkapsast (toores või aurutatud), kuna see on suurepärane kiudainete, toitainete ja antioksüdantide allikas.

Piimatooted

  • Keefir – maitsestamata orgaaniline keefir sisaldab rohkelt kaltsiumit ning proteiini, aga pakub ka rohkem kasulikke “häid” soolestiku baktereid kui jogurt. Keefirit on lihtne kodus ise teha ning sobib väga hästi nii lemmikloomatoidu peale või ka serveerimiseks näiteks lakkumismatilt.

Kääritatud tooted

  • Kääritatud köögiviljad – kääritatud köögiviljad on tugevad detoksifitseerijad ning sisaldavad väga suures koguses probiootikume ja vitamiine. Probiootikumide poolt pakutavad kasulikud soolebakterid lagundavad ja eemaldavad kehast raskemetalle ja muid toksiine. Lisaks täidavad mitmeid muid olulisi funktsioone. Lisades 1-3 teelusikatäit kääritatud köögivilju oma lemmiku toidule iga päev on väga hea viis pakkuda toidupõhiseid probiootikume ning looduslikke toitaineid.

Kasutatud allikad:

Jaga see postitus

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Tagasi lehele Tervisenurk