Tasuta transport pakiautomaati alates 49 eur

Kanaliha koerale?!

Tagasi lehele Tervisenurk
kanaliha

Kanaliha koerale?!

Kanaliha on ühelt poolt kõige lihtsamini kättesaadav ning kõige odavam tooraine, teiselt poolt arvavad osad toortoitjad aga, et kanaliha ei peaks koerale andma. Seda eelkõige seetõttu, et kana on väga kõrge omega-6 rasvhapete poolest. Nagu oleme juba eelnevalt rääkinud, siis omega-6 rasvhapped tekitavad oma olemuselt kehas põletikku. Omega-3 seevastu vähendab põletikku. See on ka põhjuseks miks soovitatakse kana söötmisel lisada koera toidule ka omega-3 rasvhappeid. Kana omega-3 ja omega-6 suhe on üldiselt 1:17-le. Reeglina öeldakse, et omega-3 ja omega-6 suhe 1:5 või 1:6 on veel väga hea.

Kana on tegelikult imehea, sest ta on väga kõrge valgusisaldusega. Nimelt valk moodustab peaaegu kõik lemmiklooma kehaosad – alates nende nahast ja karvast kuni südame, aju, maksa ja neerudeni. 

Koos steroolidega toodab valk hormoone, mis on seotud keemiliste muutuste reguleerimisega kehas. See mängib rolli rasva ja kolesterooli transportimisel erinevatesse kehapiirkondadesse. Muuhulgas sisaldab kana ka ensüüme, mis aitavad nii seedimist kui ka jääkainete väljutamist.

Ajakirjas Topics in Companion Animal Medicine avaldatud artikli kohaselt võib koerte valgupuudus viia nende kehamassi järkjärgulise vähenemiseni, mis võib viia nende varase suremiseni. Seetõttu on piisava koguse kvaliteetse valgu tarbimine optimaalse heaolu säilitamiseks hädavajalik, eriti kui lemmikloom vananeb.

Kana sisaldab olulisi valgu ehitusplokke

Lisaks sellele, et kana pakub su lemmikule vajalikku valku, sisaldab kana ka aminohapeid, mida peetakse selle makrotoitaine ehitusplokkideks. Kuna su lemmik ei suuda asendamatuid aminohappeid sünteesida, on oluline, et ta saab neid dieedist.

Kanas leidub selliseid asendamatuid aminohappeid nagu isoleutsiin, leutsiin, lüsiin, valiin, arginiin, tsüsteiin, histidiin ja metioniin. Nagu oleme varem ka rääkinud, siis igal aminohappel on kehas täita oma roll.

Aminohapped on vajalikud ka teiste elutähtsate lämmastikku sisaldavate ühendite, sh peptiidhormoonide, neurotransmitterite ja kreatiini sünteesimiseks.

Sööda kana tasakaalus omega-3 toitudega

Kanas on omega-6 rasvhappeid 17 korda rohkem kui omega-3 rasvhappeid. Omega-6 rasvhapped on põletikku tekitavad, omega-3 rasvhapped seevastu põletikku alandavad. Linoolhape, omega-6 rasvhape, on koerte jaoks oluline toitaine ja mängib lipiidide komponendis olulist rolli. Küll aga öeldakse, et omega-6 rasvhappeid tuleks tasakaalustada omega-3 rasvhapetega, kuna omega-3 rasvhapped on kasulikud südame-veresoonkonnale. Teadlaste sõnul on omega-3 rasvhapetel antiarütmiline toime ja need võivad aidata pärssida südamelihase vähenemist koertel, kellel on diagnoositud kongestiivne südamepuudulikkus. 

Teises uuringus leiti, et omega-3-rasvhapped aitasid parandada osteoartriidiga koerte liikumist ja sooritusvõimet igapäevaelus, muutes selle paljulubavaks abivahendiks selle haiguse ravis. See on üks põhjus, miks kana on väga hea, kui seda toita vaheldumisi teiste DHA- ja EPA-rikaste toiduainetega. 

Eelista vabalt peetavat kana kui vähegi võimalik

Nagu ikka – kui sa tahad pakkuda oma lemmikule parimat, siis eelista alati vabalt peetavate kanade kasutamist toiduks. Nad on tervemad ja ohutumad kui kanad, keda on kasvatatud puurides, sest neil on lubatud farmis vabalt ringi liikuda ning otsida ise seemneid, putukaid, usse ja taimi.

Neid kasvatakse inimlikult keskkonnasõbralikes ja sanitaarsetes põllumajandustingimustes ning neile ei süstita antibiootikume. Seetõttu on neil väiksem oht, et sinu lemmik puutub kokku antibiootikumiresistentsete bakteritega, mis võivad põhjustada toidu kaudu levivaid haigusi.

On tuvastatud ka, et vabapidamisel olevad kanad sisaldavad rohkem toitaineid kui puuris kasvanud kanad. On leitud, et vabapidamisel olevad kanad sisaldavad rohkem omega-3 rasvhappeid ning neis leidub ka rohkem A-vitamiini.

Kokkuvõtteks

Kui annad oma koerale kuivtoitu, siis vaata mis on toidul omega-3 ja omega-6 suhe. Väga paljudel juhtudel on see suhe kuivtoitudes 1:5 või 1:6-le, mis on juba üsna hea. Kui tahad veel paremaks saada, siis lisa kas omega-3 õli või siis kanepiõli (mis on ka omega-3 rasvhapete rikas).

Kui annad tihti toorest kana, siis kindlasti peaksid andma lisaks omega-3 rasvhappeid. Aga kindlasti otsi toodet, mis on rikas just omega-3 rasvhapete poolest, et sa ei lööks omega-6 rasvhappeid veel rohkem lakke.

Ja loomulikult – kui vähegi võimalik, siis eelista vabapidamisel kasvanud kanu. Suure tõenäosusega sisaldavad rohkem toitaineid kui ka on kasvatatud ilma antibiootikumideta.

Pea meeles, et sinu lemmik on see, mida tema sööb ning mida tema söök on söönud!

 

Kasutatud allikad:

Jaga see postitus

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Tagasi lehele Tervisenurk