Tasuta transport pakiautomaati alates 49 eur

Metaboliseeritav energia ja toit

Tagasi lehele Tervisenurk
metaboliseeritav energia

Metaboliseeritav energia ja toit

Ilmselt enamus teavad misasi on metaboliseeritav energia aga ma usun, et paljud ei tea selle seost toiduga. Tegelikkuses on igal toidul olemas metaboliseeritav energia ehk see on energiajääk, mis jääb toitu alles peale seda, kui sealt arvestatakse maha energia, mis läheb kaduma väljaheite, uriini ja gaasidega. Kokkuvõtvalt öeldes on metaboliseeritav energia see, mis on tema päevane energiavajadus. Nagu me kõik teame, siis iga koera energiavajadus on mingil määral erinev. Seetõttu arvestatakse reeglina välja koera päevane energiavajadus puhkeolekus ning siis korrigeeritakse seda koefitsiendi abil. Seega tegelikkuses peaks minu arvates iga toidu kohta avaldatama metaboliseeritav energia, et omanik saab välja arvestada just tema lemmikule sobiva toidukoguse. Mingil põhjusel seda infot aga väga tihti ei leia ja seetõttu me usaldame paki peal toodud infot. See ei ole väga vale, aga kindlasti tuleb arvestada, et see on sisuliselt nagu Harju keskmine. See ei võta mitte mingil moel arvesse sinu lemmiku liikuvust.

Miks metaboliseeritav energia rolli mängib?

Ilmselt paljudel võib tekkida küsimus, et miks on üldse vaja aru saada kui palju kaloreid me lemmikud vajavad. On ju paki peal see info kenasti kirjas? Need, kellel on kaks samast tõust koera, aga erineva kehaehituse ja aktiivsusega, neil ilmselt seda küsimust ei teki. Minul nt on Faddy ja Oscar oma kehaehituselt nagu öö ja päev. Faddy on selline tugev ja turske ning pigem pean tema puhul veidi toidukoguseid jälgima (kuigi ta üle ei kipu sööma). Oscar seevastu on kiitsakas ja minu arvates isegi veidi liiga kõhna (kaalu poolest tegelikult isegi üle normi). Ja Oscar sööb mul kohati 200 grammi päevas rohkem toitu kui Faddy.

Ütlen kohe ära, et isegi kui sa hakkad oma lemmiku toidukogust korrigeerima vastavalt konkreetse toidu metaboliseeritava energia abil, siis pead ikkagi jälgima tema keha. Numbrid on lihtsalt numbrid ning need ei suuda arvestada kõikide nüanssidega. Need saavad anda sulle lihtsalt veidi parema hinnangu toidukogusest kui seda võib anda toidupakil olev info.

Koerte tervislik kaal

Ma olen korduvalt kirjutanud, et koerte ülekaal on kasvav trend. Kuigi Eestis ei ole olukord veel nii hull kui USA-s, on see ka meil üsna suur probleem. Küll aga tahaks ma siinkohal mainida, et kaal on kõigest number ning ainult selle numbri järgi ei soovita mina oma koera toitumist paika panna. Toon jälle näite elust enesest. Isane saksa lambakoer ei tohiks tõustandardi järgi kaaluda üle 40 kilo. Faddy kaalub mul näiteks 46 kilo ning kui ta leptospiroosi ajal võttis 4 kilo alla, oli ta nagu kõrend. Tema “normaalne” kaal on miinimum 44 kilo. Oscar seevastu on minu arvates liiga kõhna, aga ta ei võta ka kaalus juurde, ometigi kaalub ta 43 kilo. Seega lisaks kaalule tuleb jälgida ka tema ribide tuntavust karva alt.

Küll aga väga suure osa ülekaalust saab panna kehva toidu süüks. Kehv dieet võib põhjustada mitmeid probleeme, sealhulgas nt põletikku ja hambaprobleeme. Tõmba korra paralleel inimesele – kui inimene sööb hommikust õhtuni küpsiseid, siis mis pikapeale juhtuma hakkab? Koertel on samamoodi erinevad vajadused vastavalt nende kaalule, vanusele ning peamistele tervise teguritele.

Me oleme palju rääkinud toidu kvaliteedist ning et toidul ja toidul on vahe. Otsi toitu, mis sisaldab ainult looduslikke koostisaineid, mida on vähe töödeldud ning eelista inimtoidu kvaliteediga toorainest valmistatud toitu. Arvesta, et sa saad seda mille eest sa maksad. Ja pea meeles, et nii koera kui kassi peamiseks toiduks peaks siiski olema loomne (mitte taimne) proteiin.

Koerte ainevahetus

Metabolism ehk ainevahetus on rakus toimuva keemilise reaktsiooni lai mõiste. Rakk kasutab seda keemilist reaktsiooni, et toota koera jaoks energia. Energia tuleb toidust, mida ta sööb. Kui koer sööb, siis toit lõhustatakse algosadeks. Nendeks on nt proteiin, süsivesikud, suhkrud ja rasvad. Need kõik on tervisliku dieedi jaoks vajalikud, aga oluline on see, mis on söödavad kogused. Need on erinevad nt suurte ja väikeste tõugude puhul, sest neil on erinevad ainevahetuse tasemed. Koertel, kellel on aeglane ainevahetus, võivad väga kergelt kas üle süüa või siis ei saa nad täidetud oma toitainevajadust. Seevastu kiire ainevahetusega koerad võivad olla ohustatud kehvast kasvust toitainete tasakaalustamatuse tõttu.

On oluline jälgida, et su koer ei sööks liiga palju kaloreid päevas ning ühtlasi ka seda, et toit pakuks piisavalt kiudaineid. Kiudained aeglustavad toidu lõhustamist. See tähendab, et su koeral on pikemalt kõht täis, mis omakorda aitab vältida kaalutõusu kui hoiab ka veresuhkru taseme stabiilsena toidukordade vahel.

Suurte koerte ainevahetus

Väikeste koertega võrreldes on suurtel koertel kiirem ainevahetus. See on osaliselt nende suure kasvu ja keha energiavajaduse tõttu. Proteiin ja rasv peaks pärinema kõrge kvaliteediga allikatest. Madala kvaliteediga proteiin ei paku su koerale kõiki toitaineid, mida keha vajab ning selle tulemuseks võib su koer muutuda valivaks sööjaks või olla kimpus terviseprobleemidega.

Toitu, mida ei suudeta kehas hästi lõhustada, ei omistata ka hästi seedesüsteemi poolt. See omakorda tähendab, et koer ei saa piisavalt energiat. Üsna tihti saab koera välimusest ja käitumisest aru kas toit on koerale sobiv või mitte. Kui nad tahavad pidevalt õue kakale (hoolimata regulaarsetest söögiaegadest) või nende karv on tuhm, ei pruugi toit vastata nende toitainelistele nõudmistele.

Väikeste koerte ainevahetus

Väikeste koerte ainevahetus on huvitav. Nimelt nende põhiainevahetus on oluliselt aeglasem võrreldes suurte tõugudega. Aga, nende ainevahetus väikeste loomadena tähendab, et nende organid töötlevad toitu kiiremini kui nende suuremad kaaslased. Väiksemad koerad vajavad suuremat kalori kogust kilogrammi kehakaalu kohta, aga see ei tähenda, et sa peaksid andma neile rohkem toitu. Pigem vajavad väikesed tõud toitu, mis on täis nende kehadele vajalikke toitaineid. See tähendab, et väikestele tõugudele mõeldud toidu metaboliseeritav energia 1 kg toidu kohta peaks olema suurem kui seda on suurtele tõugudele mõeldud toidul. Väikesed tõud nimelt ei ole loodud sööma suuri koguseid!

Kuidas vanus mõjutab ainevahetust?

Vananedes hakkab koera lihasmass vaikselt vähenema. Kui vanal koeral on nt ka osteoartriit, mis muudab jalutamise või jooksmise tema jaoks valulikuks, võib ta tahta vähem liikuda ning see omakorda mõjutab lihasmassi kadu. Lihased on ainevahetuse peamine liikumapanev jõud – terved ja tugevad lihased on vajalikud terve ainevahetuse kiiruse säilitamiseks. Kui koer ei kuluta enam nii palju kaloreid kui ta sisse sööb, on ülekaal ka kerge tulema.

Kokkuvõtteks

Koera päevase energiavajaduse arvutamiseks on omaette valem, küll aga on olemas hea kalkulaator, kust saad enam-vähem kätte koera metaboliseeritava energia vajaduse päevas. Näiteks 40 kilose steriliseerimata/kastreerimata koera päevane energiavajadus puhkeolekus (RER) on selle kalkulaatori kohaselt 1113 kcal.

Puhkeoleku energiat vaadatakse seetõttu, et selle pealt tehakse toidukoguse korrektuurid:
🐾 steriliseeritud/kastreeritud täiskasvanud koer =1,6 * RER
🐾 steriliseerimata/kastreerimata täiskasvanud koer =1,8 * RER
🐾 inaktiivne/ülekaalulisusele kalduv koer =1,2-1,4 * RER
🐾 kaalukaotus = 1,0 * RER (ideaalkaalu jaoks)
🐾 kaalutõus = 1,2-1,8 * RER (ideaalkaalu jaoks)
🐾 aktiivne, töökoer = 2,0-5,0 * RER
🐾 kutsikad 0-4 kuud = 3,0 * RER
🐾 kutsikad 4 kuud kuni täiskasvanueani = 2,0 * RER
Nagu ma enne ka mainisin, siis paki peal toodud kogused on võetud alati keskmine, siis proovisin veidi arvestada mis number on aluseks võetud. Ilmselt on võetud puhkeoleku energiavajadus päevas ehk RER ning see korrutatud 1,6-ga. Iseenesest see number üksi ei anna sulle mitte midagi. Näiteks Faddy ja Oscari puhul (kui võtan aluseks 40 kilo, mitte tegeliku kaalu) on nende päevane energiavajadus 2000 kcal. Kui ma ei tea toidu metaboliseeritavat energiat, siis ei ole mul selle infoga suurt peale hakata. Kui aga on  teada toidu metaboliseeritav energia, siis saad oma lemmiku toidukoguse täpsemalt välja arvutada.
Lähinädalatel paneme oma kodulehele üles kõikide meie poolt müüdavate toitude metaboliseeritava energia päevas. Seega saad edaspidi ise soovi korral välja arvutada kui palju sa peaksid oma lemmikule süüa andma.

Kasutatud allikad:

Jaga see postitus

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Tagasi lehele Tervisenurk