Tasuta transport pakiautomaati alates 49 eur

Suvikõrvits lemmikule?

Tagasi lehele Tervisenurk
suvikõrvits

Suvikõrvits lemmikule?

Suvikõrvitsat kasvatavad vist küll peaaegu enamus eestlasi, kellel on oma maalapp. Ja suvikõrvitsaga kipub olema nii, et kui seda juba tulema hakkab, siis uputab ehk inimesed ei tea mida sellest kõigest teha. Hea uudis on see, et suvikõrvits sobib imeliselt ka koera toidulauale. Ja kas saab olla veel puhtamat suvikõrvitsat kui enda kasvatatud? Seega, kasuta suvel ära enda või mõne tuttava aiasaadusi ning lisa neid oma lemmiku toidulauale. Suvikõrvits on täis antioksüdante ning lisaks võib aidata kaasa kaalu langetamisele!

Suvikõrvits ja selle kasud

Täis antioksüdante

Antioksüdandid aitavad kaitsta keha vabade radikaalide eest. Vabad radikaalid on ebastabiilsed molekulid, mis võivad põhjustada pikaaegseid hädasid sinu koerale. Vabad radikaalid võivad kahjustada sinu koera rakke ning DNA’d ja lisaks kõigele kiirendada ka vananemisprotsessi.

Seda kutsutakse oksüdatiivseks stressiks ning see on veidi nagu rooste, mis kehas akumuleerub. Antioksüdandid saavad aidata kahjut minimiseerida.

Karotenoidid on üht tüüpi antioksüdandid mis annavad taimedele neile iseloomuliku värvi. Ning seda leidub suvikõrvitsas palju!

Kindlasti ära koori suvikõrvitsat, sest suurim osa antioksüdantidest asub just koores. Lisaks pakub koor ka kiudaineid…

Seedimisele kasulik

Kuna suvikõrvits koosneb enamuses veest, siis aitab suvikõrvits kõhukinnisuse korral, sest pehmendab väljaheidet. Lisaks sisaldab suvikõrvits lahustuvaid ja mittelahustuvaid kiudaineid. Mittelahustuvad kiudained moodustavad väljaheite ning leevendab kõhukinnisust, tõmmates vett väljaheitesse.

Lahustuvad kiudained toidavad kasulikke baktereid, mis moodustavad lühikese ahelaga rasvhappeid soolestikus. See vähendab soolehaiguste tõenäosust… nagu lekkiv soolestik, ärritunud soolehaigus või koliit.

Toitainerikas

Suvikõrvits on täis toitaineid, seega väga hea looduslik vitamiinide ja mineraalide allikas. See on rikas kaaliumi, tsingi, mangaani, magneesiumi, vase ja fosfori poolest ning lisaks A, C, B6, K vitamiinide poolest.

C ja K vitamiin ei ole küll koera jaoks hädavajalikud, sest koerad suudavad neid ise toota, aga see ei tähenda, et need poleks toidus kasulikud. Lisaks sellele on A ja C vitamiin ka antioksüdandid.

Toores suvikõrvitsas on A vitamiini veidi rohkem kui küpsetatud köögiviljas, sest küpsetamine vähendab toidus A vitamiini sisaldust. Seega võid sa anda suvikõrvitsat toorelt, aga püreesta see paremaks seedimiseks.

Kaalu alandamine

Suvikõrvitsas on väga vähe kaloreid. Üks tassitäis suvikõrvitsat sisaldab kõigest 17 kalorit! Lisaks sisaldab see palju vett ja kiudaineid, mistõttu võib see aidata kaalu kaotada.

Kiudained aitavad vähendada näljatunnet ning tekitavad täiskõhutunde. Lisaks on suvikõrvits madala glükeemilise indeksiga köögivili, seega ei löö see sinu koera veresuhkrut lakke.

Kibe suvikõrvits

Üldiselt on suvikõrvits mittetoksiline toiduaine, mida võib koerale mõõdukalt anda (puu- ja köögiviljade osakaalu soovitatakse hoida 10% juures päevasest toidunormist). Küll aga mõningatel juhtudel võib suvikõrvits olla ääretult mõru ning potentsiaalselt toksiline (sisalduvate kukurbitatsiinide tõttu).

Kukurbitatsiinid, oma kibeda maitsega, võib olla sinu koera jaoks toksiline. Inimestel võib kibe suvikõrvits esile kutsuda iiveldust, kõhukrampe, kõhulahtisust ja oksendamist.

Kibeda suvikõrvitsa vältimiseks soovitatakse osta suvikõrvitsat, mis on kasvanud heades kasvutingimustes ning orgaaniline on alati parim. Lisaks soovitatakse valida väiksemad, kuna suuremate puhul on suurem tõenäosus, et need võivad olla kibedad. Kui sa pole kindel, siis maitse kõigepealt ise ning kui see on kibe, viska see minema!

Mina ei soovita üldse poest ostetud suvikõrvitsat anda, kuna puudub info kasvutingimuste ning taimekaitsevahendite kasutamise kohta. Ning kui koorid suvikõrvitsa ära, siis kaotad ka väga suure osa selle kasulikkusest.

Kuidas suvikõrvitsat koerale anda?

Suvikõrvits on parim, kui see on noor ja pehme. Seega, kui kasvatad ise, siis korja see enne ära, kui see kasvab pesapallikurika suuruseks.

Kui ostad suvikõrvitsat, vali võimalikult väike ning jälgi, et ta ei oleks pehme.

Töötle järgnevalt (rakuseinte lõhkumiseks):

  • lõika vars ära
  • püreesta, auruta, keeda või käärita seeditavuse saavutamiseks
  • tükelda väikesteks tükkideks

Kuna soovituslik puu- ja köögivilja kogus on 10% ringis päevasest toidunormist, võid võtta aluseks järgnevad soovituslikud kogused:

  • 1-2 teelusikatäit päevas väikestele koertele
  • 2-3 teelusikatäit päevas keskmistele koertele
  • 1-2 supilusikatäit päevas suurtele koertele

 

Kasutatud allikad:

Jaga see postitus

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Tagasi lehele Tervisenurk