Tasuta transport pakiautomaati alates 49 eur

Kas sorbitool on koerale ohutu?

Tagasi lehele Tervisenurk
sorbitool

Kas sorbitool on koerale ohutu?

Ilmselt enamus teavad, et sorbitool on magusaine. Koeral puudub igasugune vajadus suhkru järele ning suhkur on suurtes kogustes isegi koerale ohtlik. Erinevalt ksülitoolist ei ole sorbitool koerale just eluohtlik, aga miks peaks koer üldsegi sööma asja, mis talle midagi ei anna? Kui sa annad oma koerale puu- ja/või köögivilja, siis ta saab niikuinii mingi koguse suhkrut. Seega kindlasti ei ole mõistlik talle seda veel täiendavalt juurde anda. Kui toitudes reeglina sorbitooli ei näe, siis üsna tihti võib sorbitooli leida maiustest. Ole ettevaatlik kõikide selliste maiustega, mis ei koosne ainult ühest asjast (a la veise kops, lamba maks jne). Lisaks võib sorbitooli leida ka hambapastast. Kuigi nt USA Toidu- ja Ravimiamet on tunnistanud sorbitooli ohutuks, siis imetavate rottide peal läbi viidud uuring näitas aga järglastel maksa- ja luuüdikahjustusi. Pea meeles, et kuni eelmise aastani peeti ka titaandioksiidi ohutuks, aga tänaseks on on see toidus keelatud.

Toon allpool ära lühiülevaate sorbitoolist ning loodetavasti aitab see teha sul enda lemmiku jaoks paremaid valikuid.

Mis on sorbitool ja selle ohutus?

Sorbitool on suhkrualkohol, mida leidub looduslikult murakates, vaarikates ja maasikates, õuntes, aprikoosides, avokaadodes, kirssides, virsikutes ja ploomides. Sellel on madal glükeemiline tase ning see on madala kalorsusega. Sorbitooli eraldatakse tärklisest, et seda kasutada farmaatsiatoodetes, suhkruvabades toitudes ning suuhooldustoodetes (nagu suuvesi ja hambapasta).

USA Toidu- ja Ravimiamet on sorbitooli pannud Üldiselt Tunnustatud kui Ohutute toitude nimekirja. Nende poolt läbi viidud uuringutes ei ole leitud sorbitoolis ei toksilisust ega ka kartsinogeenseid omadusi. Aga USA Toidu- ja Ravimiamet on teatanud, et sorbitooli päevane kogus üle 30 g võib tekitada järgnevaid sümptomeid:

  • iiveldus
  • kõhulahtisus
  • oksendamine
  • kõhuvalu

USA Toidu- ja Ravimiamet soovitab ka rasedatel ning rinnaga toitvatel naistel enne sorbitooli sisaldavate toitude söömist konsulteerida oma arstiga.

Pea meeles, et koerad on oluliselt tundlikumad kui inimesed. Seega kui inimeste puhul on juba sellised sümptomid hoiatusena välja toodud, siis mõtle kuidas see veel koerale võib mõjuda. Ja kindlasti võta arvesse ka erinev kaal.

Lisaks, kui vaadata ajaloos veidi kaugemale, siis üks uuring aastast 1985 teatas, et toit, mis sisaldab üle 10% sorbitooli võib olla tervisele kahjulik ning sellel võib olla kõhtu lahtistav toime. Polüoolid nagu sorbitool on suhkrualkohol ning Euroopas on need keelatud just oma kõhtu lahtistava toime tõttu karastusjookides. Inimesed kasutavad sorbitooli retseptita lahtistina, sest see tõmbab vett jämesoolde, mis omakorda soodustab soolte tühjenemist.

Kas sorbitool on ohutu koertele?

Nagu ma enne juba mainisin, siis sorbitool ei ole koerale otseselt toksiline (erinevalt ksülitoolist). Aga magusaine nagu sorbitool koerte maiustes või toidus on täiesti ebavajalik.

Sorbitool eritub uriiniga töötlemata kujul, seega sellel ei ole koerale mingit toitumisalast kasu. Põhjus miks sorbitooli üldse lisatakse on see, et muuta need maitsvaks. Koer ei vaja toidu sisse ei soola ega magusat. Arvesta, et koer satub nii suhkrust kui soolast samamoodi sõltuvusse nagu inimene. Lisaks tasub mõelda selle peale, et kui tootja leiab, et tal on vaja kas toidule või maiustele lisada sorbitooli, siis mida see ütleb toidu/maiuste kvaliteedi ja maitse kohta?

Sorbitool on ohutu kasutamiseks suuhooldusvahendites, kuid arvestades, et koer selle siiski alla neelab, siis on see sama nagu ta sööks selle sisse maiuses või toidus. Seega on ohutumaid asju, mida suuhoolduvahendites kasutada.

Sorbitooli mõju koertele

Isegi kui me räägime, et sorbitool ei ole koerte jaoks toksiline, on see ikkagi tekitanud koertel erinevaid reaktsioone. Sorbitooli ei seedita peensooles täielikult ning seda nimetatakse sorbitooli talumatuseks. See imendub väikestes kogustes ning muundatakse seejärel fruktoosiks. Kehasse jäänud sorbitool võib põhjustada koertel kõhulahtisust.

  • Koerad, kes söövad sorbitooliga toitu võivad reageerida sellele hüpoglükeemiaga, ülekaalulisusega, närvilisusega, läätsekaega, hambakaariest, artriiti ja allergiaid.
  • Sorbitool võib koertel põhjustada kerget kuni mõõdukat seedetrakti ebamugavustunnet või stressi.
  • Suurtes kogustes võib sorbitool põhjustada selliseid sümptomeid nagu puhitus, kõhuvalu, gaasid ning iiveldus.
  • Sorbitoolil on osmootilised lahtistavad omadused, mis tähendab, et see tõmbab vett su koera soolestikku ning muudab väljaheidet pehmemaks. Liiga suur kogus sorbitooli võib põhjustada kõhulahtisust aga kõhukinnisuse abiks on paremaid vahendeid.
  • Sorbitool võib kõhulahtisusele kalduva koera olukorra hullemaks muuta. Selgita välja, mis kõhulahtisust põhjustab ning kui ta sööb sorbitooliga maitsestatud toitu või maiuseid, on see tõenäoliselt esimene asi, mida on vaja muuta.

Sorbitool ilmselt su koera ei tapa. Aga kui see tekitab su koerale tõsise kõhulahtisuse, võib tulemuseks olla väga haige ning vedelikukaotusega koer. Sorbitool võib muideks olla töödeldud toidus varjatud koostisaine, seega sa ei pruugi isegi teada, et su koer sellele reageerib. Loe alati koostist ning väldi toite/maiuseid, milles on ära toodud sorbitool või siis muud küsitavad koostisained (pea meeles, et nt kala- ja lihajahud võivad sisaldada mida iganes, kui toidu tootja ostab selle kelleltki teiselt sisse).

 

Kasutatud allikad:

Jaga see postitus

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Tagasi lehele Tervisenurk