Ühine toidukauss ja mitu koera
Kuigi ma ei kuule just tihti, et koerad söövad ühest ja samast kausist, siis tean, et selliseid juhtumeid on. Teeme seekord ülevaate miks ühine toidukauss ja mitu koera ei ole hea mõte. Tegelikkuses on see üks kõige halvemaid ideid. Esiteks ei tea sa kui palju kumbki koer sööb ehk sul on keeruline reguleerida üle- või alasöömist. Ühine toidukauss tähendab muuhulgas seda, et sa ei saa oma koertele anda erinevat toitu. Suurim risk on aga söögiajal tekkida võiv agressioon. Ükskõik kui sõbralikud su koerad ka ei ole, siis söögi puhul on alati võimalus agressiooni tekkeks. Seega peaksid sa igal juhul andma oma koertele süüa erinevatest toidukaussidest.
Miks ühine toidukauss on halb mõte?
Ma olen hästi nõus dr. Beckeriga, et ühise toidukausi puhul on üks kõige suurem miinus see, et meil ei ole õrna aimu kui palju kumbki koer sööb. Näiteks minul söövad Faddy ja Oscar üsna erineva kiirusega. Oscar sööb üsna rahulikult, käib vahepeal joomas ning siis tuleb sööma tagasi. Faddy aga seevastu ei võta oma nina kausist enne välja kui kauss tühi on. Kui ma annaksin neile süüa ühisest toidukausist, siis suure tõenäosusega oleks Faddy mul 2 korda suurem ning Oscar oluliselt kõhnem.
Teine põhjus on see, et dominantsem koer ei lükkaks vähem dominantset koera eest ära, et ta saaks ise kogu toidu ära süüa. Selgub, et paljud koerad söövad liiga palju kaloreid kui nad on koos teiste loomadega – see on veidi nagu võistluslik söömine. See aga võib lõppeda ülekaaluga dominantsema koera puhul ning ebapiisava toitainete puudusega alandlikuma koera puhul. Lisaks ei ole sul võimalik ühise toidukausi puhul anda oma koertele erinevat toitu. See mängib eriti suurt rolli just siis kui üks koer on kas toidutundlik või allergiline.
Ühine toidukauss ja võimalik agressioon
Kõige suurem mure ühise toidukausi puhul on koerte vaheline agressioon. Kuigi Faddy on mul ülimalt sõbralik ning väldib konflikti, siis toidukaussi ta Ossul oma nina panna ei luba, lihtsalt hakkab urisema. Agressiooni tulemusena võib viga saada nii teine koer kui ka omanik, kes proovib kaklevaid koeri lahutada. Siiski ei ründa enamus koeri ilma hoiatamata ehk siis reeglina eelneb kaklusele mitu seeriat väiksemaid nääklusi.
Koerte olemuses on ressursside pärast võidelda ning seda isegi juhul kui ressursse on piisavalt. Koerad võitlevad nii mõnegi asja pärast, muuhulgas ka näiteks lemmik mänguasja, spetsiaalse uinaku koha või “tema” inimese pärast. Toit on aga paljude koerte jaoks kõige tähtsam ressurss maailmas, seega kindlasti väärt võitlemist.
Kohe kindlasti on see tõsi nii kontide kui ka super maitsvate maiuste puhul. Veterinaar Dr. Sally Foote kirjeldab tüüpilist kausi jagamise stsenaariumit järgnevalt:
“Tavaliselt juhtub ühise toidukausi puhul see, et koer nr 1 läheb sööma ning hoiab kehaga koera nr 2 kausist eemal. Kui koer nr 2 paneb nina kaussi, jääb koer nr 1 vahtima, urisema ja nähvama.
Siiani ei ole toimunud ühtegi hammustust. Kui koer nr 1 pea on maas, võivad sul agressiooni märgid jääda tähelepanuta.
Kui koer nr 2 otsustab vastu seista, siis koer nr 1 reageerib. Kui koer nr 2 aga lahkub, läheb koer nr 1 tagasi kausi juurde, sageli oodates järjekordset vastasseisu. Pinged eskaleeruvad reeglina kakluseni. Sageli on need kaklused ka üsna tõsised, kuna tegemist on koera jaoks ellujäämise vahendi ehk toiduga.”.
Kokkuvõtteks
Dr. Becker soovitab anda koertele süüa lausa eraldi aladel kodus. Mina isiklikult seda vajalikuks ei pea, küll aga peab sul olema sellisel juhul oma koerte üle kontroll. Minu koerad söövad rahulikult kõrvuti kaussidest ilma, et keegi kellegi peale uriseks või hambaid näitaks. Küll aga olen ma nõus, et järelevalve on vajalik.
Lisaks soovitab ta kausid koheselt ära korjata kui söök on söödud. Nimelt võib ka lihtsalt tühi kauss tekitada probleemi. Dr. Foote ütleb, et inimesed on ainsad, kes tahavad koos süüa. Seega hoia oma koerad eraldi ning ohutuna.
Mina olen teadlikult harjutanud oma koeri väikesest peale koos sööma – nii sööki kui ka maiuseid. Nad reaalselt võivad maiuseid või konte närida teineteisest 10-20 cm kaugusel ning ilma mingisuguse urisemiseta. Urisemise puhul lihtsalt võtta kont/maius ära ning anda tagasi kui maha rahuneb. Küll aga tuleb alati arvestada konkreetse isendiga, sest koerad on kõik erinevad ning lisaks on nende dominantsuse tase erinev. Ükskõik kui sõbralikud su koerad ka ei ole, siis alati tasub neil söömise ajal silma peal hoida.
Kasutatud allikad:
Lisa kommentaar