Tasuta transport pakiautomaati alates 49 eur

Koer pissib tuppa

Tagasi lehele Tervisenurk
koer pissib tuppa

Koer pissib tuppa

Ilmselt ei meeldi kellelegi, et koer pissib tuppa. Tegemist on ju ausalt öeldes väga ebameeldiva probleemiga, mida me ei saa ignoreerida. Meie asi on oma koer õpetada sobivalt käituma. Jah, kutsikaeas me oleme sellega harjunud, aga mida ette võtta siis, kui seda teeb täiskasvanud koer? Esiteks tuleb kindlasti välistada terviseprobleem, olgu selleks siis põiepõletik või hoopis midagi tõsisemat. Kindlasti tasub ka arvestada, et vanemal koeral võib õnnetusi juhtuda. Kui see aga tundub olevat igapäevane probleem, siis toon allpool ära dr. Beckeri poolt välja toodud 5 põhjust ning samuti võimalikud lahendused.

5 peamist põhjust miks koer pissib tuppa

Enne seda kui hakkame lahendama probleemi, on meil vaja välja selgitada juurpõhjus. 5 peamist põhjust on:

  • Põnevus ja erutuvus – mõned koerad pissivad põrandale, kui nad on liigselt erutunud. Seda võib juhtuda nii siis, kui sa tuled töölt koju, kui keegi tuleb külla või kui koer ootab oma ihaldatud mänguasja, maiust või tegevust (nt jalutuskäik). Pissi tulek ei lõpeta tema elevuse käitumist – olgu selleks siis vingerdamine või kasvõi üles hüppamine.
  • Alistumine või hirm – urineerimine võib olla alandlik käitumine, kui koer nt kardab. Kuigi alandlik käitumine on tavaliselt kutsikate teema, siis võib seda ette tulla ka täiskasvanud koeral (ükskõik mis vanuses). Tihtipeale juhtub see siis, kui koer on saanud noomida või ta on pandud ebamugavasse või hirmutavasse olukorda.
  • Koolitamise probleemid – me peame õpetama oma koertele õiget kohta pissimiseks. Kui koera pole korralikult koolitatud, võib ta pissida tuppa lihtsalt seetõttu, et ta lihtsalt ei tea, et nii ei tohiks.
  • Märgistamine – kui su lemmik jätab väikeseid pissikoguseid kodus spetsiifilistesse kohtadesse, nt diivaninurk või ukse juurde jäetud kingad, siis on tegemist märgistamisega. Sellega ta enda arvates kinnitab või säilitab oma sotsiaalset positsiooni karjas. Tähelepanelik tasub olla kui kodus on mitu koera, sest võib hakata toimuma ülemärgistamine. Märgistamine võib üle kanduda ka teistele koertele kodus.
  • Meditsiiniline probleem – kui koer pissib tuppa ootamatult, ilma, et ta oleks seda enne teinud, peaksid välistama meditsiinilise probleemi. Põhjuseks võivad olla nt kuseteede infektsioonid, põiekivid ja -kristallid, põiepõletik, neeruprobleemid, Cushingi tõbi ning ka diabeet.

Käitumisprobleemid

Kui koer pissib tuppa põnevuse, erutuvuse või alandlikkuse tõttu, on tegemist käitumisprobleemidega. Kui su koer on liigselt erutunud, võib abiks olla õpetada oma koera rahunema ja lõdvestuma nagu näiteks lamamine või rahulikult istumine inimeste tervitamisel. Lisaks on vaja koera sellisel juhul tervitada rahulikult, et koer jääks ise ka rahulikuks. Abiks võib olla ka tihedamad jalutuskäigud ning rohkelt võimalusi treeninguks ning mänguks. Selle mõte on, et koer saab veidi oma energiat ära kulutada. Lisaks, kui on teada, et tuleb palju külastajaid, siis võimalusel võid lasta koeral tutvuda külalistega õues. Sel juhul juhtuvad ka õnnetused õues.

Alandliku pissimise korral võib ta sellest välja kasvada. Kindlasti ära karista seda käitumist, kuna see on noorte koerte puhul loomulik käitumine. See on koera viis anda teada, et nad ei ohusta sind kui juhti. Karistamisel võib olla täpselt vastupidine reaktsioon ehk alandlik pissimine võib muutuda tihedamaks ning suurema tõenäosusega jätkuda ka täiskasvanuna.

Täiskasvanud koera puhul on kolm soovitust:

  • kogenud treener võib aidata õpetada koerale enesekindlust suurendavat käitumist. Selliseks on nt oma nina panemine sinu käele (enesekindlam käitumine);
  • ignoreeri oma koera koju saabumisel – tervitamise ajal pöörad keha küljega koera poole, väldid otsest silmsidet ning ootad tema puudutamisega kuni ta on rahunenud;
  • kui sa põlvitad, et teda puudutada, siis süga teda lõua alt (mitte pea pealt või kuklalt).

Koer pissib tuppa – lahendused

Ükskõik mis on põhjuseks, et su koer pissib tuppa, on selle käitumise lõpetamiseks kolm võtit – järjepidevus, positiivne kinnistamine ning kannatlikkus. Need töötavad olenemata vanusest. Lisaks on mõistlik järgida 4 põhimõtet:

  • ole kogu aeg oma koeraga – kui sa jätad oma koera üksi, annab see kohe võimaluse õnnetuse juhtumiseks. Kui sul ei ole võimalik oma koerale täit tähelepanu anda, las ta olla oma puuris. Koer reeglina oma puuri ei pissi! Kui ta on puurist väljas, aga sul on tegemist, siis on mõistlik ta hoida rihmaga enda juures, et saad tal silma peal hoida.
  • anna talle süüa kindla graafiku järgi – see annab sulle parema ettekujutuse ajast millal ta tahab õue saada.
  • premeeri head käitumist – kui su koer teeb oma hädad õue, siis kiida teda koheselt sõnadega (kasuta pehmet ja armastavat tooni) ning paku talle maiust kolme sekundi jooksul peale tegevuse lõpetamist.
  • ära karista õnnetust – kuigi meil võib tekkida vajadus tõsta koera peale häält kui ta eksib, siis see ei õpeta talle sobivat käitumist, vaid ajab ta hoopis segadusse, hirmutab teda ning võib muuta probleemi veel suuremaks.

Märgistamine

See on samuti käitumisprobleem, mida võib olla keeruline korrigeerida, aga kindlasti ei ole see võimatu. Siin on võtmeks positiivse kinnitamise treening.

Dr. Becker kasutas enda koera puhul nö kõhuriba. Tegemist on väikese mähkmega, mis hoiab koera peenist kõhu küljes. Nimelt ei taha koerad enda peale pissida – nad tahavad märgistada objekte. Seega kinnistasid nad head käitumist nagu õues pissimist ning toas mitte märgistamist. Nende koera puhul piisas sisuliselt ühest kuust, et märgistamise kombest peaaegu lahti saada. Väga oluline on positiivne kinnitamine!

Kokkuvõtteks

Nagu ma algul ütlesin, siis tegemist on väga ebameeldiva probleemiga ning kindlasti tasub esimesena välistada meditsiiniline probleem. Seda eriti juhul, kui su koer on kogu aeg puhtust hoidnud aga järsku enam seda ei tee. Sellisel juhul on üpris tõenäoline, et põhjuseks on meditsiiniline probleem ning on vaja minna veterinaari juurde. Ükskõik kui korralik su koer ka on, siis nii diabeet, neeruprobleemid, Cushingi tõbi või erinevad põieprobleemid võivad põhjustada probleeme puhtuse hoidmisel.

Kui asi on aga mõnes käitumisprobleemis, siis pea meeles, et ära pahanda koeraga – ta ei saa aru ning see võib ajada teda veel suuremasse segadusse. Eriti oluline on see alandliku ja argliku koera puhul – karistamine muudab koera veel alandlikumaks. Ja pea meeles, et igasuguse käitumise muutmiseks on vaja aega, järjepidevust, positiivset kinnistamist ning kannatlikkust. Ära anna oma koera osas alla!

Mida noorem koer on, seda kergem on koerale õiget käitumist õpetada, aga mitte kunagi ei ole liiga hilja. Kutsikaomanikele annan enda poolt soovituse – õpeta varakult ära pissimisega seotud käsklus. Meil on selleks nt “piss-piss-piss”. Sisuliselt juba peale nädala-kahe kasutamist hakkas Oscar seda sõna seostama pissimisega ning ka öösel välja minnes teadis, et see väljend tähendab oma häda tegemist. Sellest võib tulevikus olla kasu ka näiteks näitustel, kui sul pole aega pool tundi oodata, et ta oma pissi ära teeb.

 

Kasutatud allikad:

Jaga see postitus

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Tagasi lehele Tervisenurk