Tasuta transport pakiautomaati alates 49 eur

Stress koeral ja inimese käitumine

Tagasi lehele Tervisenurk
stress koeral

Stress koeral ja inimese käitumine

Ilmselt ei mõtle just enamus meist väga tihti kas meie lemmikul on stress, miks see tal tekib ning kuidas ta sellega toime tuleb. Üheks põhjuseks võib olla lihtsalt arvamus, et tegemist on ju loomaga – küll ta hakkama saab. Kokkuvõttes saavad ju hakkama ka metsloomad. Küsimus on aga selles kas ja kui hästi nad sellega toime tulevad. On ju teada, et inimesel tekitab krooniline ja pidev stress kehas põletikku. See omakorda on aga sisuliselt enamus haiguste põhjustajaks. Ei ole põhjust arvata, et stress koeral oleks oluliselt teistmoodi. Muuhulgas on ka öeldud, et koera paitamine aitab tal stressi leevendada. Samas, on alati parem kui me teadvustame endale mis lemmikus stressi võib tekitada ning proovime neid tegevusi siis vältida. Seekordses blogis toomegi ära 10 meie enda tegevust, mis võivad neis stressi tekitada.

Väga tihti me otsime stressiallikat välistest teguritest ning me ei mõtle väga tihti, et ka meie ise võime oma koertele stressi tekitada. Lugedes ise Karen Shaw Beckeri poolt kirjutatud artiklit olin sunnitud nii mõneski kohas ise peeglisse vaatama ja tunnistama, et ma ilmselt võin oma koertele stressi tekitada. Koerad armastavad rutiini ning nad elavad oluliselt stressivabamat elu, kui meil on selged reeglid kuidas oma koertega suhelda. Võtame nüüd aga ette 10 tegevust, mida me teeme aga mis võivad meie koeral stressi tekitada.

Koera karistamine selle eest, et ta käitub nagu koer

Pea meeles, et koer on oma loomult võimalusi otsiv olend. Kui sa jätad talle võimalusi halvasti käitumiseks (jättes nt ahvatlevad esemed tema ulatusse), siis ta kasutab need võimalused ka ära. Ehk teisisõnu – ära jäta toitu ega toidujääke sinna, kus ta saab neid kas nuusutada või näha. Ära jäta teda magamistoas üksi koos susside või sokkidega.

Tee endast kõik, et ainsad võimalused, mis sa oma koerale pakud, on need, milles ta peakski õnnestuma.

Siinkohal meenusid mulle kohe Irene lood Pekwast. Kui majapidamisruumi uks jäi praokile, siis Pekwa läks ja sõi endale mõne soki sisse. Loomulikult oksendas selle mingi hetk ka välja. Muuhulgas, mingi aeg, kui Pekwa juba vanem oli, siis käis Fenton talle sealt sokke toomas :D. Lisaks rääkis Irene ühe ülihumoorika loo sellest kuidas ta unustas borši supi pliidi peale ning läks ise poodi. Kui ta koju tagasi jõudis, siis oli boršisuppi kõik kohad täis – muuhulgas ka laes!

Sa ei saa ega tohi karistada oma koera teo eest, milles Sa oled tegelikult ise süüdi ehk pakkusid talle selle võimaluse.

Pidevalt EI ja EI korrutamine

Kui Su koer teeb midagi, mida ta ei tohiks, siis öeldes talle EI, lõpetab ta ilmselt ajutiselt selle tegevuse ära. Aga öeldes koerale EI, ilma talle alternatiivseid võimalusi pakkumata, muudab selle EI lihtsalt vahele segamiseks, mitte aga palveks ega nõudmiseks.

Kuni Sa ei näita oma koerale mida Sa temalt tegelikult ootad selle keelatud tegevuse asemel, on üsna suur tõenäosus, et ta pöördub varem või hiljem selle keelatud tegevuse juurde uuesti tagasi.

Ühe käitumise puhul mitme eri käskluse kasutamine

Paljud lemmikloomaomanikud tunduvad arvavat, et meie lemmikud saavad aru meie keelest (olgu selleks siis eesti, saksa või inglise keel). Seetõttu tihtipeale arvatakse, et koer saab aru, et “ei tohi” või “jäta” või “too ära” või “too siia” tähendavad sama asja.

Õpeta oma koera reageerima lihtsale, eelistatult ühesõnalisele käsklusele (istu, paigal, tule, lama, pissi, kaka jne) ning siis kasuta neid sõnu ning AINULT neid sõnu temaga suhtluses. Muidu sa tekitad oma koeral stressi kuna ta teab, et sa tahad, et ta midagi teeks, aga ta ei saa aru mis see tegu on.

Koerale ütlemine “kõik on hästi”

Üsna tihti kasutavad lemmikloomaomanikud lauset “kõik on hästi”, kui juhtub teadlikult midagi, mis tegelikult ei ole hästi. Mina näiteks mäletan kui ma läksin oma esimese saksa lambakoera kutsikale kiipi panema (koos kasvatajaga) ning ma proovisin teda rahustada öeldes, et kõik on hästi. Tegelikult ju ei olnud kõik hästi.

Sama asja kiputakse tegema ka siis kui minnakse nt arsti või koertejuuksuri juurde kui koerale need kohad ei meeldi. Sa oled sinna niigi palju kordi teda viinud ja Sa tead, et ta hakkab nutma, võib-olla isegi värisema. Sellises olukorras “kõik on hästi” on meie viis teda lohutada. Aga sel sekundil kui sa need sõnad välja ütled, teab ta surmkindlalt kuhu te lähete ning tema stressitase sööstab lakke.

Kokkuvõttes “kõik on hästi” lausest saab tema jaoks verbaalne paanika märk. Selle asemel aita oma koeral õppida rahunema ning hakkama saama ärevust tekitavates olukordades.

Tema rihma sikutamine

Koer, keda on hästi treenitud, reeglina ei kisu väga palju rihmas olles. Seega, kui Sul on vaja jalutuskäigul teda pidevalt rihmast sakutada, on ilmselt aeg õpetada oma koer rihma otsas käituma.

Samuti on oluline eeldada, et su koer loomulikult peatub ning nuusib nii tihti kui võimalik ning muuhulgas kisub selles suunas, kus on miskit või kedagi huvitavat. Ole lahke ning mõistev – luba oma karvasel sõbral mõistlikul määral ninaga inspekteerida oma välist territooriumi ning kätte saada pissi-kirjad, ilma, et sa pidevalt teda tõmbaksid enda sihtkoha suunas.

Hoida teda kinni kui sa teda kallistad või musitad

Meie lemmikud päriselt ei saa nendest inimeste tunnete väljendustest aru ning võivad neist ka segadusse sattuda (kindlasti on erandeid), eriti aga juhul kui kallistajaks/musitajaks on võõras inimene. Kuna üldiselt koeri hoitakse ka kallistades või musiralli puhul kinni, siis see suurendab nende stressitaset.

Karen Shaw Becker toob hea võrdluse – aga mõtle kui sind ennast hoiaks keegi suur (oletame nt et karu) kinni ning ei laseks enam lahti. See ei ole ju hea tunne ning ei suurenda just usaldust?

Kui Su koer ei püsi rahulikult paigal kui keegi teda kallistab/musitab, siis jätka tavalise silitamise ja paitamisega, millest enamus koertel ei saa kunagi küllalt.

Tema jõllitamine

Enamus inimesi tunnevad ennast ebamugavalt kui teised inimesed teda pingsalt vaatavad. Seega on lihtne ette kujutada kui rahutuks tegev võib see olla Sinu koera jaoks.

Koerlaste jaoks tähendab selline pingsalt vaatamine/jõllitamine konfronteerivat “Lähme kaklema!” signaali, mis aga tekitab loomulikult ka stressireaktsiooni. Kokkuvõttes ei ole vaja koera pingsalt vaadata/jõllitada, kui tema just Sind ei vaata.

Tema suunas näpuga näitamine või näpu viibutamine

Näpuga näitamine/viibutamine on koertele (ja muuhulgas ka paljudele inimestele) universaalne stressi tekitaja. Tõenäoliselt seetõttu, et seda tehakse tavaliselt siis, kui Sa seisad oma neljakäpalise sõbra kohal vaenulikus poosis või räägid hääletooniga, mis väljendab Sinu rahulolematust.

Kui Su koer näib olevat süüdi, siis see võib olla hoopis reageering sellele sõrmega näitamisele. Tegelikult ei tunne Su lemmikloom ennast süüdi, vaid pigem ebamugavalt, ettevaatlikult, segaduses ning lisaks muidugi ka stressis.

Öelda talle “maha”, kui ta üles hüppab

Kui Sa kasutad sarnaselt paljudele oma koera istumisasendist lamamisasendisse minemiseks verbaalset käsku “maha”, siis see ei toimi olukordades, kus koer hüppab kas Sinu või kellegi teise peale või ka mööbli peale. Võta kasutusse erinevad käsklused. Lamama minemiseks nt “lama” ning hüppamise lõpetamiseks verbaalne käsk “maha” või “käpad” või “käpad põrandale”. Sellega säästad Sa oma koera segadusest ja stressist, mis tekib Sinu käsu mõistmisest. Lisaks säästad Sa potentsiaalselt ka ennast või oma külalist sõbraliku rünnaku eest.

Üles ajamine

Kui ei ole just väga pakilist põhjust oma neljakäpalise sõbra üles ajamiseks, siis proovi seda alati vältida. Kõikide, ka Sinu koera, jaoks on stressirohke kui teda raputatakse või karjutakse ärkvele :).

 

Kasutatud allikad:

Jaga see postitus

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Tagasi lehele Tervisenurk