Tasuta transport pakiautomaati alates 49 eur

Kurkum kui põletiku alandaja?

Tagasi lehele Tervisenurk
kurkum kui põletiku alandaja

Kurkum kui põletiku alandaja?

Kurkum on meie majas kasutusel kui väga hea põletiku alandaja. Kuna Ossul tekib aeg-ajalt vasakusse küünarnukki põletik (seoses kinni kasvamata küünarliigese jätketega), siis hakkasin uurima kas on mingeid häid looduslikke vahendeid põletiku alandamiseks. Üpris kiiresti avastasin meie jaoks kurkumi ning täna võin kinnitada, et see päriselt töötab (vähemalt Ossu puhul küll). Viimasel ajal oleme küll vähem põletikuga kimpus, aga mõnikord ikka avastan, et küünarnukk on paistes ning vesi sees. Lisan kurkumit üks kord toidule ning paistetus on samahästi kui kadunud. Ma isegi ei mäleta millal ma viimati Ossule põletiku raviks “päris” rohtu andsin. Hiljuti lugesin aga lisaks Dogs Naturally Magazine artiklit, kus oli toodud kurkumi 5 kasu tervisele.

Uuringud on näidanud (üle 6000 uuringu on tõestanud kasu), et kurkum on parim kui mitmed kallid ravimid, sealhulgas:

 • artriidi ravimid
 • steroidid
 • keemiaravi
 • põletikuliste sooltehaiguste ravimid
 • põletikuvastased ravimid

Kurkum koertele

Kurkum sisaldab ühendit nimega kurkumiin, mis on põhiline kurkumi aktiivne koostisaine. Kurkumiin on antioksüdant, lisaks on tal põletikuvastased, viirusevastased, antibakteriaalsed, seenevastased, haavade parandamise ning vähivastased omadused. Kurkumiin võib aidata võidelda haigustega nagu artriit, diabeet, vähk, maksahaigus, seedetrakti probleemid ja palju muud.

Põletikuvastane

Tihti võib jääda mulje, et põletik on ainult liigeseprobleemidega koerte probleem. Tegelikult on põletik peaaegu kõikide haiguste algpõhjus. Nt vähk, artriit, allergia, neeruhaigused, hammastega seotud probleemid, seedetrakti haigused on kõik põhjustatud kroonilisest põletikust. Tuleb pidada meeles, et põletik iseenesest ei ole halb, kuna põletiku abil algab kehas paranemine. Küll aga on halb krooniline põletik, mis püsib nädalaid, kuid või isegi aastaid.

Teadlased avastasid hiljuti, et südamehaigust saab seostada hammastega seotud probleemidega. Krooniline põie infektsioon võib aga viia põievähini. Ning krooniline põletik on peamine artriidi ja liigeste degeneratsiooni põhjus.

2014 läbi viidud uuringus avastati, et kurkumiin toimis artriidi käes vaevlevatel inimestel paremini kui ibuprofeen. 2004 uuring avastas, et kurkumiin (sarnaselt reservatrooliga) toimis sama hästi kui põletikuvastased ravimid. Kurkumiin toimis paremini ka kui aspiriin.

Seega võiks kurkum olla kodus alati olemas kui põletiku alandaja.

Vähi ennetamine ja ravi

Kurkum on tugev antioksüdant. Suurbritannias läbi viidud uuring näitas, et kurkumiin võib peatada vähieelsetel seisunditel muutumast vähiks. Lisaks võib kurkum ka aidata vähki ravida. Peaaegu 1/3 kõikidest kurkumi uuringutest on vähiuuringud ning tulemused on väga lubavad. Kurkum on hävitanud vähirakke ning hoiab ära nende juurdekasvu. Väidetavalt tekib umbes pooltel täiskasvanud koertel vähk, seega võib kurkum olla väga hea võimalus kaitsta oma lemmikut nii vähi kui sellest tuleneva põletiku vastu.

Artriidi valu leevendamine

Artriit on põletiku tulemus ning kuna kurkum vähendab kehas põletikku, võib ta ka vähendada artriidi poolt tekitatud valu ning jäikust. Teeb seda muuhulgas paremini kui tavapärased valuvaigistid.

2014 aastal avaldasid Tai teadlased uuringu tulemused, mis võrdlesid kurkumiini ja ibuprofeeni ravi põlve osteoartriidi puhul. Tulemuseks oli, et kurkumiin toimis sama hästi valu vaigistamisel kui ibuprofeen ning seda ilma seedetrakti kõrvalmõjudeta, mis kaasnesid ibuprofeeni võtmisega.

Seedetrakti häirete ravi

Kurkumi põletikuvastane toime võib olla abiks nii soolepõletiku kui ka teiste seedetrakti häirete ravimisel. Jaapani Hamamatsu lõunahaigla teadlased kommenteerisid, et kurkumiini “pärssiv toime peamistele põletikulistele mehhanismidele […] ja selle võrratu ohutusprofiil viitavad sellele, et soolepõletiku ravimisel on sellel head väljavaated”.

Steroidide asendus

Paljud koerad pannakse steroidide peale allergiate ja liigesevalu tõttu. Mõningad uuringud on näidanud, et kurkumiin on sama efektiivne kui steroidid. Suurim võlu võrreldes steroididega on kõrvaltoimete puudumine.

Kurkumi suurim eelis ongi see, et tal puuduvad soovimatud kõrvaltoimed.

Pasta tegemine

Kurkumis sisalduv kurkumiin ei imendu väga hästi, kui seda anda eraldiseisvalt. Seega on olulne seda segada nt kookosõliga – suurendab imendumist märgatavalt! Dr. Michael Greger avastas ka, et mustas pipras sisalduv fütokemikaal nimega piperiin suurendab kurkumiini imendumist kuni 2 000%.

Kuldne pasta

Koostisained:

 • 1/2 tassi orgaanilist kurkumpulbrit
 • 1-1,5 tassi filtreeritud vett
 • 2-3 teelusikatäit värskelt jahvatatud musta pipart (ära kasuta varem jahvatatud musta pipart, sest piperiin oksüdeerub õhuga kokkupuutel ning laguneb valguse käes ehk poes olevas jahvatatud pipras ei ole palju piperiini enam järel)
 • 1/3 tassi (70 ml) orgaanilist MCT õli (võid kasutada ka kookosõli) või ghee’d

Juhised

 • sega kurkum 1 tassitäie veega pannil. Ülejäänu vesi hoia juhuks, kui sul on vaja pastat veidi vedelamaks muuta
 • sega vedelikku madalal/keskmisel kuumusel umbes 7-10 minutit. Selle aja jooksul peaks tekkima paks pasta
 • kui pasta muutub liiga paksuks, lisa veidi vett
 • kui pasta tundub liiga vedel, lisa kurkumit ning kuumuta veel paar minutit
 • kui pasta on paksenenud, lisa must pipar ning õli ning sega korralikult
 • lase segul jahtuda
 • pane kaanega purki ning säilita külmkapis
 • kasuta ära 2-3 nädala jooksul

Palju kurkumit anda?

Kuldset pastat võid lisada koera toidule kas segades vee või keefiriga. Enamus koertel ei ole selle maitse vastu mitte midagi.

Kogused:

 • väikesed koerad – alusta umbes 1/4 teelusikatäiega päevas
 • keskmise suurusega koerad – alusta 1/2 teelusikatäiest päevas
 • suured koerad – alusta 3/4 teelusikatäiest päevas
 • ülisuured koerad – alusta 1 teelusikatäiest päevas

Need on soovituslikud alustamise kohad, aga sa võid hiljem veidi koguseid suurendada – suurte koerte puhul kuni 1 supilusikatäis päevas.

Küll aga jälgi oma koera väljaheidet, kui annad kurkumit esimest korda. Kui esineb mingeid märke kõhulahtisusest või korrast ära kõhust, siis vähenda kogust 1/8 teelusikani väikese ja keskmise suurusega koerte puhul ning 1/4 teelusikani suurte ja ülisuurte koerte puhul. Jätka väikese kogusega pikemat aega. Lõpuks harjub keha sellega ära ning mikrobioom hakkab kasu saama.

NB! Hea on anda kurkumit väikestes kogustes mitu korda päevas, kuna kurkumiin kaob kehast üpris kiiresti.

Arvesta ka sellega, et kurkum määrib – pasta tasub segada korralikult keefiri või toiduga või su lemmik kõnnib ringi kollaste vuntsidega (heleda koera puhul eriti suur teema) :).

Kurkum võib esile kutsuda ka kõhukinnisust, seega lisa tema toidule kas vett või keefiri, kui sa lisad kurkumit.

Võimalikud kõrvalmõjud

Kurkum on ohutu, aga kõikidele koertele siiski ei tohiks kurkumit anda.

Kurkum on “soojendav” vürts, seega kui su koeral on kogu aeg palav ning otsib jahedaid põrandaid, millel lamada, ei pruugi kurkum talle sobida.

Kurkum ei pruugi sobituda mõne ravimiga, sealhulgas põletikuvastaste ning diabeediravimitega. Võib segada ka mõnda keemiaravi. Seega kui su koer on mõne ravimi peal, räägi holistilise veterinaariga.

Lisaks on kurkum vastunäidustatud ka sapiteede ummistuse või sapikivide korral.

Kurkum on võimas antioksüdant

Antioksüdandid võivad aeglustada vananemist, degeneratsiooni ning isegi pikendada eluiga. Oksüdatiivne stress kuhjub ajaga su koera kehas, mis tekitab kahju rakkudele ning DNA’le.

 

Refereeritud allikatest:

 

Jaga see postitus

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Tagasi lehele Tervisenurk