Kutsikas saabub koju
Kui koju saabub elu esimene kutsikas, võib see tekitada väga palju küsimusi ning kui parasjagu ei ole tutvusringkonnas ka inimesi, kes on juba kogenud koeraomanikud, siis võib tekitada see parajat peavalu. Ma tean küll, väga paljud ütlevad selle peale, et aga kutsikaomanik küsigu oma küsimused kasvatajalt. Siin on erinevaid põhjuseid miks seda teha ei ole võimalik. Esimene aspekt on see, et kutsikat ei võeta kasvatajalt ehk tegu on nn “ups-pesakonnaga” ja teine aspekt see, et kõik kasvatajad ei pruugi olla väga toetavad, kellelt igasugu küsimusi küsida.
Kuna me oleme Irenega kahe peale üles kasvatanud 4 koera ning vähemalt meie arvates päris edukalt :), siis jagame siinkohal enda teadmisi ja kogemusi.
Mis asjad ma peaksin valmis ostma enne kutsika tulekut?
Kindlasti peaks igal kutsikal olema pesa – olgu selleks siis puur või lihtsalt oma koht, kus teda ei segata. Meie enda koerad on kasvanud erinevalt – Fentoni pesaks oli puur, Faddyl oli pesaks suur pehme vaip. Kindlasti ära pane pesa väga käidavasse kohta, kuna ta ei suuda seal rahulikult magada.
Osta talle mõned mänguasjad, millega ta saab soovi korral mängida. Hea oleks, kui mõni neist oleks pehme – need võivad talle meenutada õdesid-vendi ja seega võib esimene mööduda rahulikumalt.
Kui saad toidu kutsikaga kaasa, siis ei ole vaja toitu enne ära osta. Kui aga kodust toitu kaasa ei anta, siis kindlasti osta kutsikale valmis ka toit (algul sama toit, mida ta kodus sai).
Kõik muu ma ostaks juba koos kutsikaga – rihma või trakse võiks valima minna koos kutsikaga.
Kuidas esimene öö üle elada?
Ilmselt on enamus teadlikud, et esimene öö võib olla päris raske ja keeruline, kuna kutsikas igatseb oma ema ja õdesid-vendi. Seega on loogiline, et kutsikas öösel ka nutab (võin öelda, et on tõesti üksikud kutsikad, kes ei nuta). Väga lihtne variant on võtta kutsikas enda juurde voodisse, kui nutma hakkab, aga siis pead ka arvestama, et koer jääbki voodis käima. Kui seda ei taha, siis veeda esimene öö koos kutsikaga tema pesas :). Kui oled otsustanud, et kutsikas hakkab puuris olema, siis pane puuri mõni enda lõhnaga riideese. Veel parem on, kui saad kutsikaga kodust kaasa mõne ema lõhnaga riideeseme. Hea variant on – kui lähed nt esimest korda kutsikat vaatama, võta mõni riideese kaasa, millest sul kahju ei ole ning jäta see pesakonna juurde ja võta kaasa alles siis, kui reaalselt kutsikale järele lähed.
Millist toitu ma peaksin kutsikale andma?
Kui võtad kutsika ametlikult kasvatajalt, saad sa reeglina kaasa ka mingi koguse seda toitu, mida kutsikad kodus sõid, seega anna see toit lõpuni. Kui sa toitu kaasa ei saanud, siis uuri mis toitu kodus anti ning osta vähemalt väike kott sama toitu (isegi kui oled otsustanud, et sinu koer seda toitu sööma ei jää). Esimesed päevad on kutsikale niikuinii stressirohked, ära suurenda seda veel uuele toidule üleminekuga.
Kutsikale toidu valimisel anname järgnevad soovitused
- jälgi, et toit ei sisalda soola (koer vajab soola väga väikeses koguses – 15 kilo kaaluv koer kõiges 0,1 grammi)
- eelista looduslikke aineid sisaldavat toitu (osad säilitusained võivad tekitada vähki)
- väldi toite, mis sisaldavad liha- ja kondijahu (need on reeglina pärit jäätmetöötlusprotsessist ning võivad sisaldada nii loomulikku surma surnud loomi kui rasvu ja muid restoranide ja kaupluste jäätmeid).
Kas peaksin uuele toidule üle minema järk-järgult?
See on üldiselt soovitatav, kuna nõrgema seedimisega kutsikatel võib järsk toiduvahetus lüüa kõhu lahti. Üldine reegel on, et lisa 25% uut toitu, vaata kuidas kutsikas reageerib. Kui 2-3 päeva jooksul kutsikal kõhtu lahti ei löö, siis võid suurendada uue toidu osakaalu 50% peale. Kui 2-3 päeva kõht korras, siis suurenda 75% peale ja kui ka siis kõht korras, siis paari päevaga võidki minna täielikult uuele toidule üle. Samas paljudel ei juhtu midagi, kui anda ühe söögikorrana kohe uut toitu.
Mitu korda päevas peaks kutsikas sööma?
Koju tulles kindlasti 4. Meil sõid kutsikad hommikul, teist korda lõuna ajal, kolmas kord õhtul, kui me töölt tulime ning neljas kord õhtul 9-10 paiku. Umbes 4 kuuselt võib üle minna juba 3 söögikorra peale ning 7 kuuselt juba 2 söögikorra peale.
Küll aga on iga kutsikas erinev ning kui sa näed, et su kutsikale sobib pigem tihedamini söömine, siis võid jätkata 3-4 korda päevas söögi andmist.
Kas ma peaksin lisaks kuivtoidule kutsikale veel midagi andma?
Mina igati soovitan kutsikale juurde anda hakkliha ning ka erinevaid seedeelundeid (maksa maksimaalselt 5% päevasest normist, muid seedeelundeid maksimaalselt 10% päevasest normist). Lisaks on väga head ka keefir või kreeka jogurt (need on vähese soolasisaldusega).
Kas ma võin kutsikale anda konservi ja kuivtoitu koos?
Jah, võid küll. Küll aga jälgi, et sa ei ületaks tema päevast sööginormi. Nt kui su kutsikas peaks sööma konservi 200 grammi päevas ning annad talle iga päev 100 grammi, siis vähenda kuivtoitu samas osakaalus ehk antud näite puhul 50% võrra.
Mis materjalist kaussi eelistada?
Mina ütlen ausalt, et minule plastikust kausid ei meeldi, seega mina eelistan kindlasti metallist kaussi. Küll aga kuna kutsikad kipuvad toidukaussi aeg-ajalt tassima, siis on plastikust kauss kutsikale kindlasti mugavam. Üheks variandiks on ka keraamiline kauss, aga seda ma kutsika puhul kindlasti kasutusel ei võtaks, kuna kutsikas võib selle mürgeldades ära lõhkuda.
Kutsikal kõht lahti, kui mures ma peaks olema?
Olgu siis põhjuseks uus toit või miski, mis ta õues endale sisse sõi. Kutsika puhul tasub kõhulahtisusega olla veidi ettevaatlikum kui suure koera puhul. Nimelt kaasneb reeglina kõhulahtisusega ka vedelikukaotus ning väikese kutsika puhul on vedelikku kehas niigi vähe. Üldine rusikareegel on, et kui kutsikas on aktiivne, rõõmus ning joob (või tahab ka süüa), siis ei ole põhjust muretsemiseks. Küll aga kui kõhulahtisus püsib kauem kui ühe päeva, siis mine arsti juurde (olenemata kas ta on aktiivne ja rõõmus).
Kõhulahtisuse puhul saad abi kõrvitsapüreest (jälgi lihtsalt, et see oleks ilma soolata) või andes talle kana-riisi segu söögiks (kana keeta ikka ilma soolata).
Milliseid mänguasju ma peaks oma kutsikale pakkuma?
Mida naturaalsemad, seda paremad. Mina isiklikult väldiks kõike, mis on tehtud plastikust. Väga head on kutsikale (ka hammaste vahetumisel) nt köitest mänguasjad. Saad neid ka kergelt ise kodus teha – võta nt vana fliis, lõika ribadeks ning punu kokku, otsesse tee sõlm ja anna kutsikale. Fliis on mõnus ka seetõttu, et venib veidi, seega on hea mängida kutsikaga ka tirimismängu.
Appi, kutsikal hambad sügelevad, närib kõike
Hammaste vahetumine ning seega ka hammaste sügelemine on kutsikate puhul loomulik nähtus ja see on lihtsalt vaja üle elada :). Küll aga anname paar soovitust kuidas see kutsikale kergemaks teha:
- võta üks köögikäterätik, tee märjaks, keera sõlme ning pane sügavkülma. Kui see on ära külmunud, siis anna kutsikale. Külm rahustab igemeid ning enamus kutsikaid närivad seda mõnuga.
- paku kutsikale närimist – väga head on erinevad kaelad (naturaalne glükosamiini ja kondroitiini allikas ning liigestele vajalik), veidi pikemat närimist pakub nt pulli peenis, kõrvad või nahad. Kuivatatud närimise puhul jälgi, et tegemist oleks naturaalse tootega (arvesta, et valged tooted ei ole naturaalsed, sest peaksid pärinema albiino loomadelt).
Millal kutsikas hakkab lõpuks ometi puhtust pidama?
Reeglina enamus kutsikaid suudavad 6 kuuselt juba enam-vähem puhtust pidada. Loomulikult õnnetusi võib veel juhtuda, aga 6 kuuselt oskab kutsikas reeglina juba õue küsida ning peab ka juba 6-8 tundi reeglina vastu. Kui kutsikas on üksi olles puuris, siis reeglina peab ta paremini ka puhtust, kuna enda pesasse hädasid ei tehta :).
Meie soovitame õpetada koerale selgeks ka mingi sõna, mis tal seostub pissimisega. Nt meie muudkui korrutasime sõna piss-piss-piss ning paari päevaga hakkas kutsikas seda sõna seostama pissimisega. Ja see on abiks ka praegu, kui nt arsti juurde minnes oleks vaja enne piss ära teha. Piisab ainult sõnast, et tee piss ära, kui juba hakkab kohta otsima.
Millega kutsikat premeerida?
Kindlasti ei soovita me premeerimiseks kasutada inimestele mõeldud poolfabrikaate, kuna need sisaldavad väga palju soola. Otsi kas naturaalseid maiuseid või tee kodus ise (keeda kanafileed või kana maksa või kana südant).
Kui palju tohib kutsikas liikuda?
Oma aias liikumine ei ole kuidagi piiritletud, kuna seda reguleerib kutsikas ise – kui on väsinud, siis lihtsalt puhkab.
Jalutama minnes on rusikareegel järgmine – 5 minutit liikumist iga kuu vanuse kohta. Seega 4 kuuselt tohib kutsikas liikuda 20 minutit ning seda 2 korda päevas.
Küll aga on öeldud, et kui anda kutsikale vahepeal võimalus piisavalt puhata, siis võib kutsikas ka rohkem liikuda. Nt meie perede kutsikad on alati käinud koos suurtega juba 4 kuuselt metsas pikkadel jalutuskäikudel. Lihtsalt kutsikad on pool aega jalutanud meie süles :).
Kui sul on endal tekkinud mõni küsimus, millele vastust tahaksid, siis kirjuta meile aadressile info@fendaf.ee. Järgmine kord juba uued küsimused ja uued vastused :).
Lisa kommentaar