Tasuta transport pakiautomaati alates 49 eur

Miks koer sööb rohtu?

Tagasi lehele Tervisenurk
miks koerad söövad rohtu

Miks koer sööb rohtu?

Kevade saabumisel hakkavad osad koerad hea meelega rohtu sööma. Osade omanike jaoks võib see olla hirmutav ning võib tekkida küsimus miks koer sööb rohtu ning kas tal on millestki äkki puudus. Lisaks kas midagi on vaja kohe kiirelt ette võtta. Üldiselt on rohu söömine koera jaoks täitsa tavapärane tegevus ning kui tema enesetunne on hea, siis reeglina ei ole põhjust muretsemiseks. Siiski minu enda kogemusel viitab see üsna tihti sellele, et su koeral on puudu klorofüllist. Klorofülli leidub sisuliselt igas taimes, sest klorofüll annab taimele tema rohelise värvuse. Kui varem Faddu käis üsna tihti rohtu nosimas, siis peale seda, kui ma lisan 3-4 korda nädalas tema toidule spinatit, on rohu söömine sisuliselt ära kadunud.

Kui su koer armastab süüa võililli, siis las sööb – jälgi lihtsalt kus sa seda lased teha. Võilill on väga kasulik ning selles reeglina probleemi näha ei ole vaja. Näiteks Faddu oli kutsikana totaalne võilillede fänn – kõigepealt söödi ära juured ning alles siis õied. Ossu jällegi ei ole kunagi võilillede vastu huvi tundnud. NB! Võilill (juured ja lehed) on teada diureetikum ning lisaks võimas viirusevastaste ja antibakteriaalsete omadustega, seega infektsiooni puhul väga hea.

Rohu söömise põhjused

Koer vajab klorofülli

Klorofüll on roheline pigment, mida leidub taimedes ja vetikas. Selle struktuur sarnaneb koera hemoglobiinile, mis on oluline osa koera punaverelibledes. Hemoglobiin viib hapnikku kehas laiali. Seega, kui koer sööb klorofülli, aitab ta taastada punavereliblesid. Lisaks sellele klorofüll:

  • kaitseb rakke kahjustuste ja vähi eest
  • võitleb infektsioonidega
  • parandab haavu
  • ehitab immuunsüsteemi
  • lõhustab põiekive
  • aitab parandada seedetrakti

Erinevalt meist ei saa meie lemmikud valida endale söögiks rohelisi köögivilju, kui ta tunneb, et vajab klorofülli. Seega läheb ta rohtu sööma, aga rohi ei ole väga hea klorofülli allikas just seetõttu, et seda on neil raske seedida (tuleb tagant välja üpris samasugune kui eest sisse läks).

Lahenduseks on lisada nt merevetikat koera toidule või siis pakkuda orgaanilisi rohelisi köögivilju (püreestades või aurutades). Köögiviljadeks sobivad nt lehtkapsas, brokoli, rohelised oad, petersell ja spinat.

NB! Petersell aitab reguleerida uriini pH-d ning vähendada vererõhku, lisaks võib toidule puistatud petersell parandada neerude tervist ja vähendada neerukivide riski.

Su koeral on seedehäired

Kui su koer oksendab või üritab oksendada peale rohu söömist, võib see viidata sellele, et tal on seedehäired. Koerad mõnikord söövad rohtu, et saada lahti kõhus olevatest mürkidest. Karen Becker ütleb, et koerad teavad instinktiivselt, et rohu söömine aitab neil oksendada. Rohu tekstuur kutsub paljudel koertel esile kas oksendamise või soolestikus liikumise, mis aitab leevendada ebamugavustunnet.

Siiski, reeglina kui koer sööb rohtu, sest tal on halb olla, näed sa üldiselt ka muid märke. Nendeks võivad olla nt huulte limpsimine, ilastamine või tavapärasest erinev käitumine. Kui näed lisaks rohu söömisele ka muid märke, siis tasub rääkida oma veterinaariga.

Rohu söömise intensiivsus oksendamise eesmärgil on tavaliselt tugev ja valitud rohi tundub olevat vähem oluline. Kui see töötab, siis mingil hetkel ta lõpetab närimise, lakub huuli (koerte iivelduse märk) ja oksendab.

See on koerte puhul üldiselt normaalne käitumine ning pole põhjust muretseda, kui see juhtub üks või paar korda aastas. See on looduse viis aidata koertel kehast toksiine välja viia ja tasakaalustada seedesüsteemi.

Muud seedetraktiga seotud põhjused

• Mikrobioomi tasakaalustamiseks – rohi sisaldab prebiootilist kiudu, mis võib aidata hoida koera soolestiku mikrofloorat tasakaalus ja vastupidavana;

• Sooleparasiitide kõrvaldamiseks – nt šimpansid tarbivad taimset materjali, et suurendada sooles liikuvust ja vabaneda sooleparasiitidest. On võimalik, et koerad söövad rohtu just sel põhjusel;

• Spetsiifiliste toitainete vajaduste täitmiseks – 2008. aastal tehtud uuringus leidsid teadlased, et rohu söömine kodukoertel on normaalne kalduvus. See võib olla päritud käitumine, kuna metsikud koerlased söövad tervete saakloomade, sealhulgas siseelundite (soolte) seedekulglaid, mis sisaldavad tavaliselt seeditud taimset materjali. On võimalik, et rohi, mida teie koer meelsasti nosib, sisaldavad toitaineid, mida tema keha praegu ei saa piisavalt. Paljud koerad otsivad just konkreetseid rohu liike ning on üsna valivad (kui nad ei otsi seda oksendamise eesmärgil). Lisaks on rohi rikkalik kiudainete allikas. Elava rohelise toiduna sisaldab see fütotoitaineid, on kõrge kaaliumi ja klorofülli sisaldusega ning samuti üsna hea seedeensüümide allikas.

Rohu söömine on koera jaoks loomulik tegevus

Rohu söömine on koera jaoks täiesti tavapärane tegevus, seda teevad ka nt hundid ja koiotid. Seega, kui su koer saab piisavalt klorofülli ning tema enesetunne on hea, siis tal võib lihtsalt olla tuju näksida ja närida. Rohu söömine rahuldab selle vajaduse.

Kindlasti aga peaksid jälgima, et koer ei söö rohtu, millel on kasutatud kas pestitsiide või kemikaale. Pestitsiidid ja kemikaalid on tavapärane põievähi põhjus!

Kokkuvõtteks

Rohu söömine on hea põhjus lisada oma lemmiku toidule kas rohelisi köögivilju või siis rohelist merevetikat, sest need on head klorofülli allikad. Karen Becker ütleb aga, et kui rohu söömine on krooniline ning see kutsub sageli ette oksendamist, on põhjust külastada oma veterinaari. Lisaks soovitab ta täiustada koera toitumist, sest suures koguses rohu söömine ei ole tavapärane vaid viitab sellele, et ta kas ei saa kogu vajalikku toidust või siis esineb tal seedeprobleeme. Probiootikumide ja seedeensüümide lisamine võib samuti aidata “tundliku kõhuga” koeri.

Kui aga koer saab klorofülli, tema mikrobioom on terve ja töökorras ning lisaks ka on tema enesetunne normis, aga ta sööb ikka palju rohtu, tasub kaaluda ise nt päevalillevõrsete kasvatamist. Noored võrsed võivad pakkuda lihtsat, odavat, värsket, elusat ja orgaanilist taimestikku ning on palju toitainerikkamad kui tavaline rohi. Kui sa lased tal aga väljas rohtu süüa, siis lihtsalt jälgi, et ta sööks rohtu, millel ei ole kasutatud pestitsiide ega kemikaale.

Kui teie koer on valikuline selles osas, millist rohtu ta sööb, valides kõrgeid ja laialivalguvaid rohusorte (nagu need, mis tavaliselt kasvavad aiaäärtel või pragudes kõnniteel) ning seejärel liigub edasi, sööb ta tõenäoliselt rohtu selleks, et ta tahab või ta loodab sealt saada kas puuduvaid toitaineid või siis soovib leida leevendust seedeprobleemidele. Kui oled kindel, et ta sööb rohtu, mis on vaba pestitsiididest, herbitsiididest ja muudest saasteainetest, ei ole põhjust muretsemiseks.

 

Kasutatud allikad:

Jaga see postitus

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Tagasi lehele Tervisenurk