Tasuta transport pakiautomaati alates 49 eur

Ternespiim abiks allergiate korral?

Tagasi lehele Tervisenurk
ternespiim

Ternespiim abiks allergiate korral?

Sattusin lugema artiklit, mille kohaselt võivad allergilised koerad saada abi ternespiimast. Mis asi aga on ternespiim?

Ternespiim ehk kolostrum on imetajail esimestel päevadel pärast sünnitust erituv piim. Ternespiim on kollasem ja sisaldab rohkem valke, mineraalaineid ja rasvu, lisaks on ternespiimas ka palju nakkusvastaseid kolostraalkehakesi. Ternespiim aitab tugevdada vastsündinu immuunsüsteemi, kuna sisaldab elutähtsaid antikehi, mis kaitsevad noori loomi bakterite ja viiruste eest.

Artiklis on toodud välja, et ternespiima osas on tehtud üle 1000 uuringu, millest paljud on uurinud ternespiima seost allergia sümptomite ennetamisel kui ka leevendamisel. Ütlen kohe ära, et me ei ole ise seda katsetanud, sest meil teadaolevalt ei ole allergilisi koeri. Kuna Oscar kipub aga just suveperioodil rohkem sügelema, olen mõelnud ternespiima katsetamise peale.

Seos allergiatega

Allergia on märk sellest, et koera immuunsüsteem üritab ennast ise reguleerida. Kui immuunsüsteem on omadega sassis, võib ta reageerida ka ainetele, millele reeglina ei peaks reageerima – nt kirbud, toit või kasvõi muru. Seega on immuunsüsteemi parandamisel väga oluline osa. Ternespiim võib abiks olla 2 olulise aine tõttu:

  • Proliinirikkad polüpeptiidid
  • Antikehad

Proliinirikkad polüpeptiidid

Proliinirikkad polüpeptiidid (edaspidi PRP) on ternespiima komponent (aminohapete lühikesed ahelad), mis käivitab aktiivse immuunvastuse. Allergia tekib reeglina üliaktiivse immuunsüsteemi tõttu ning siin tulebki appi PRP. PRP stimuleerib õiget reaktsiooni toksiinidele, bakteritele või allergeenidele.

PRP-del on lisaks ka põletikuvastane toime vähendades allergiatega eralduvate histamiinide mõju. Samuti on PRP-d antioksüdandid. Uuringud on näidanud, et need võivad vähendada rakkudes esinevate vabade radikaalide ja oksüdeerunud rasvade kahjustusi.

Hea uudis on, et PRP-d ei ole liigispetsiifilised. Seega saab koer kasu teiste liikide, näiteks lehmade, lammaste või kitsede ternespiimast. Kõige levinum vorm on lehmad.

Antikehad ternespiimas

Ternespiim on rikas antikehade poolest, mis moodustavad osa koera passiivsest immuunsusest. Veise ternespiimas sisalduvad antikehad hõlmavad IgA, IgM ja IgG klassi.

Allergiate puhul mängivad võtmerolli IgA ja IgG antikehad.

IgG antikehad annavad noorloomadele passiivse immuunsuse kuni nende immuunsüsteemi küpsemiseni. Need antikehad võivad lisaks allergeenidele seostuda ka viiruste ja patogeenidega ning neid neutraliseerida.

Uuringud on näidanud veise ternespiima IgG antikehi, mis võivad muuhulgas ära hoida seedetrakti nakkusi ja lipopolüsahhariidi poolt põhjustatud põletikku.

Lisaks toetavad veise ternespiimast pärit IgG antikehad soolestiku limaskesta.

IgA antikehad ei ringle veres nagu teised antikehad. Need antikehad elavad soolte limaskestal, kus nad reguleerivad immuunsüsteemi. IgA antikehad võivad takistada patogeensete bakterite paljunemist ning uuringute kohaselt võivad aidata kasvatada ka kasulikke baktereid.

Lisaks sisaldab ternespiim ka laktoferriini ehk valku, mis võib toimida prebiootikumina ning toita soolestikus häid baktereid.

Ternespiima kasutamine väliselt

Ternespiima kasutamine väliselt võib aidata parandada koera nahka ning leevendada sügelust. Selleks tee lihtsalt pasta pulbrilisest ternespiimast ja veest. Kanna see koera nahale ning pöörake erilist tähelepanu piirkondadele, mis sügelevad või millel on nähtavaid allergia tunnuseid (nt lööve).

Mida jälgida ternespiima valikul?

Veendu, et see oleks pärit karjamaal kasvatatud, sünteetilise karvuhormooni (rBGH) vabadest lehmadest. Nagu iga geneetiliselt muundatud toode, on see koera jaoks riskantne. Õnneks Euroopa Liidus on see kasvuhormoon keelatud.

Kontrollige kas toode on antibiootikumidevaba. Piimatooted kasutavad mastiidi ja muude haiguste ennetamiseks sageli antibiootikume.

Võimalusel küsi analüüsisertifikaati. Veendu, et tootel pole kahjulikke baktereid, raskemetalle ega muid saasteaineid.

Eetiline aspekt. Vasikad vajavad oma emalt samuti ternespiima, seda eriti esimese 48 tunni jooksul. Sa kindlasti tahad kasutada ternespiima, kus tarnija on lasknud vasikatel esimestel tundidel saada vajalikku ternespiima.

Annustamine ja hoiatus

Ternespiim on tavaliselt müügil pulbrina. Andke 1/8 tl ternespiimapulbrit iga 11 kg kehakaalu kohta üks korda päevas.

Kui ostad inimestele mõeldud kapsleid, siis eelda, et annus on umbes 68 kilo kaaluvale inimesele ning kohandage seda siis vastavalt oma koera kaalule.

Ternespiima on kõige parem anda tühjale kõhule, kuid seda võib anda ka vähese kogusega jogurti, keefiri või puljongiga.

Sööda ternespiima vähemalt ühe kuu jooksul, seejärel vastavalt vajadusele.

Mõned koerad on piimatoodete suhtes tundlikud. Kuna ternespiim tuleb piimast võib tundlik koer sellele ka reageerida.

Teine aspekt on veiseliha allergiaga koerad. Üldiselt on ternespiim veiseliha talumatusega koertele ohutu. Kuid uuringud näitavad, et mõnedel võib allergia olla tugevam. Seega, kui koer on veiseliha suhtes tundlik, veendu, et ta talub piimatooteid.

 

Mina igal juhul muretsen Oscarile ternespiimapulbri ning vaatame kas saame tema nahaprobleemidele sellega lõpliku lahenduse. Nagu oleme rääkinud, siis olen küll saanud naha kõvasti paremaks, aga aeg-ajalt tekib tal endiselt selja peale nagu mingi lööve. Anname kindlasti ka oma katsetuse tulemustest teada.

Kasutatud allikad:

Jaga see postitus

Comment (1)

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Tagasi lehele Tervisenurk