Tasuta transport pakiautomaati alates 49 eur

Ternespiim

Tagasi lehele Tervisenurk
ternespiim

Ternespiim

Mina ütlen ausalt, et ternespiimast kuulsin ma esimest korda alles siis, kui hakkasin koerte toitumisega tegelema ning üritasin aru saada kas Ossul on reaalselt toidutalumatus või allergia. Umbes kuu aega tagasi kirjutasime me kuidas ternespiim võib olla allergiate puhul abiks. Küll aga on veel 11 põhjust millal ternespiim võib abiks olla. Allpool toome ära kõik põhjused (põgusalt ka eelmises postituses toodud allergia).

Mis asi on üldse ternespiim?

Kõik vastsündinud imetajad saavad ternespiima oma emapiimast. Sinu koer on kindlasti seda saanud kutsikaeas. Ternespiim on ema esmane piim ning see varustab vastsündinuid nende esmaste toitainetega ning mis veel olulisem, aitab üles ehitada tervet immuunsüsteemi.

Uuringute tulemusena on tuvastatud, et ternespiimast võivad abi saada ka täiskasvanud koerad. Ja ternespiim ei pea olema pärit koerast. Veise ternespiim on kergelt kättesaadav ning ei maksa palju. Ternespiima on edukalt kasutatud inimestel erinevate terviseprobleemide puhul.

Mida ternespiim sisaldab?

Ternespiima tervendavad omadused tulenevad alljärgnevatest koostisainetest:

 • immunoglobuliinid ehk antikehad. Ternespiim sisaldab antikehi nagu IgG, IgM ja IgA
  • IgG antikehad annavad kutsikatele ja noortele loomadele passiivse immuunsuse. See kaitseb neid kuni nende enda immuunsüsteem küpseb. IgG antikehad suudavad neutraliseerida viiruseid. Neid nt süstitakse inimestele, et hoida hepatiit A-d kontrolli all. IgG antikehad võitlevad ka bakterite ning pikaajaliste krooniliste infektsioonidega.
  • IgM antikehad on esimesed antikehad, mis vastsündinutel tekivad. Need aktiveerivad immuunsüsteemis komponenti, mida nimetatakse komplemendi kaskaadiks. Mõnedel bakteritel on pinnad, mida komplement valgud ei suuda siduda. IgM antikehad suudavad siduda peaaegu igat pinda, mis bakter neile ette söödab ning seeläbi aitavad komplement valgud siduda ja hävitada sissetungijaid. IgM antikehad on esmane kaitseliin viiruste vastu.
  • IgA antikehi toodab koer rohkem kui teisi antikehi. IgA antikehad tekitavad seedetrakti kaitsekihi. Nende tööks on katta seedetraktis olevad bakterid ja viirused limaskestaga, et nad ei saaks minna kehasse. Kui koertel pole piisavalt IgA antikehi, pääsevad sissetungijad pidevalt seedetraktist põgenema ning põjustavad kroonilist kõhulahtisust ja soolepõletikku. Samuti võivad nad siseneda vereringesse ning põhjustada seal allergia sümptomeid ja elundites kroonilist põletikku. Seega IgA antikehade varude olemasolu kehas on kriitilise tähtsusega!
 • kasvufaktorid – stimuleerivad raku kasvu, aitavad parandada lihast, luud ja sidekudet. Nad võivad parandada ka soole limaskesta.
 • laktoferriin – see ternespiimas sisalduv valk on viirusevastane, antimikroobne, seenevastane ning parasiitide vastane. See aitab muuhulgas kõrvaldada põletikku käivitavaid patogeene. Lisaks on sellel ka vähivastane toime.
 • PRP – proliinirikkad polüpeptiidid. Need reguleerivad harknäärme ja immuunsüsteemi funktsiooni, stimuleerides vähese aktiivsusega immuunsüsteemi või modereerides liigse aktiivsusega immuunsüsteemi. Nad aitavad kehal reageerida sissetungijatega nagu mikroobid, toksiinid või allergeenid.
 • MSM ehk metüülsulfonüülmetaan (reeglina leidub liigestele mõeldud toidulisandites). MSM on mikrotoitaine, mis toetab haavade paranemist. See võib säilitada kõhre ning hallata valu. MSM’i kasutatakse ka vähiravis (uuringute kohaselt on see vähendanud rinnavähi kasvajaid). Lisaks aitas see hallata eesnäärme- ja maksavähki.

Seega peamine ternespiima kasu on võime reguleerida sinu koera immuunsüsteemi. Allpool toome ära teised ternespiima kasud.

Allergiad

Allergiad on üks parimaid ternespiima kasutusviise, kuna allergiad on väga tihti lihtsalt üliaktiivne immuunvastus. Ternespiim on efektiivne allergiate vastu, kuna see on tugev immuunsuse modulaator.

Ternespiim aitab muuhulgas hallata põletikku. Põletik võib põhjustada lööbeid, sügelust ja ebamugavust. Allergiliste reaktsioonide sagedane põhjus on ka lekkiva soolestiku sündroom. Ka selle puhul võid ternespiimast abi saada.

Loe meie eelmist postitust siit.

Lekkiv soolestik

Lekkiv soolestik tekib siis, kui koera soolestiku limaskest saab kahjustatud – seda teevad nt ravimid või muud toksiinid. Lekkiva soolestiku puhul võivad seedimata toiduosakesed läbida limaskesta ning seeläbi sattuda vereringesse. Need sissetungijad võivad tekitada erinevaid probleeme – alustades allergiatest kuni seedehäireteni ning lõpetades artriidiga.

Uuringute kohaselt saab ternespiim abiks olla lekkiva soolestiku puhul. Laktoferriin mängib siinkohal olulist rolli. See aitab hallata põletikku ning toimib prebiootikumina tervisliku soolebakteri toitmiseks.

Kõhulahtisus

Muuhulgas võib ternespiim olla abiks kõhulahtisuse korral. Uuringud on näidanud, et ternespiimast võib saada abi krooniliste, akuutsete, nakkavate kõhulahtisuste korral. Üks 2007 aasta uuring näitas, et laktoferriin vähendas nakkuslikke soolebaktereid.

Suu tervis

Periodontaalne haigus on väikeste loomade puhul kõige enam levinud probleem. Eriti tihti esineb seda väikestel koertel ning põhjustab sageli ka hammaste kaotust.

Enamik veterinaare soovitab hammaste regulaarset puhastamist tuimestuse all, aga see võib olla olenevalt koerast riskantne. John Ellis, filosoofiadoktor, soovitab ternespiima abil vähendada igemehaigusi põhjustavaid baktereid. Samuti võivad ternespiima kasvufaktorid parandada ka kahjustatud kudet.

Ravimitest põhjustatud soolestiku kahjustused

Kas sina teadsid, et mittesteroidsed põletikuvastased ravimid ja antibiootikumid võivad põhjustada püsivat kahju sinu koera soolestiku tervisele, sealhulgas lekkiv soolestik.

Mitmed uuringud on näidanud, et ternespiim võib aidata parandada soolestiku kahju, mis on põhjustatud ravimitest. Kui su koer vajab erakorraliselt ravimeid, siis pea meeles ka ternespiima.

Vananemisvastane toime

Me kõik soovime, et meie koerad oleks noored ja elavad igavesti. Uuringud on näidanud, et ternespiimal võib olla su koerale vananemisvastane mõju. See võib aidata säilitada vanematel koertel lahjat lihasmassi ning luutihedust. See aga tähendab paremat liikuvust ning tugevust koera vananedes.

Ternespiim aitab ka treeningutest taastumist, aidates vältida oksüdatiivset stressi. Uuringute kohaselt võib see takistada ka kognitiivset langust.

Autoimmuunhaigused

Sarnaselt inimestele, on ka koertel üha rohkem autoimmuunhaigusi. Ülevaktsineerimine, lekkiv soolestik ning keskkonna toksiinid on ainult mõned faktorid.

PRP ternespiimas aitab reguleerida üliaktiivset immuunsüsteemi. Immunoglobuliinid ja laktoferriin aitab samuti piirata baktereid ja viiruseid. Need viirused võivad käivitada või süvendada autoimmuunhaigusi. Kasvufaktorid võivad vähendada põletikku.

Pärm

Paljudele koertele tekitab pärm sügelust, naha lõhna ning ebamugavustunnet. Laktoferriin ning nende peptiidid on tugeva seenevastase toimega. Laktoferriin koos ternespiima immuunsust tugevdavate omadustega võivad aidata võidelda sinu koera pärmseene infektsiooniga.

Vähk

Ternespiimas sisalduvad immunoglobuliinid aitavad toetada sinu koera immuunsüsteemi. Nad aitavad ühtlasi võidelda viiruste ja bakteriaalsete infektsioonidega. Laktoferriini põletikuvastane toime võib muuhulgas aidata ravida ning ära hoida vähki. Ternespiimas sisalduvad tsütokiinid võivad aidata kehal võidelda vähiga, kuna need aktiveerivad spetsiaalseid valgeid vereliblesid, mis võivad aidata ja tappa vähirakke.

Ternespiim sisaldab ka spetsiaalset proteiini laktalbumiin. Teadlaste sõnul võib laktalbumiin põhjustada vähirakkude apoptoosi (surma), kuid jätab terved rakud puutumata.

Liigeseprobleemid ja artriit

Sinu koera liigese- või artriidivalude kontrolli all hoidmisel on suur osa ka lekkiva soolestiku ja põletiku haldamisel. Ternespiima kasvufaktorid võivad aidata parandada kudede kahjustusi. MSM võib aidata leevendada valu ja põletikku, mis on oluline kõhre säilitamisel.

Gripi ennetus

Ternespiim võib aidata ära hoida ka ülemiste hingamisteede haigusi. See võib samuti ära hoida grippi paremini kui vaktsineerimine. 2007 tehtud uuring näitas, et ternespiim on vähemalt 3 korda efektiivsem kui vaktsineerimine.

2013 aasta uuring näitas, et laktoferriin-vadakuvalgu toidulisand võib vähendada külmetushaigusi. Kõigest 48 uuringus osalenutest jäid haigeks vs 112, kes olid platseebo grupis. Samuti need haigestunud põdesid haigust lühemalt.

Ternespiima andmine võib aidata sinu lemmikul vältida grippi või kennelköhasse jäämist.

Veel üks 2013 tehtud uuring näitas, et koerte immuunsüsteem paranes ternespiimaga. Sama uuring vihjab, et ternespiim võib parandada reaktsiooni vaktsiinile.

Välispidine kasutamine

Ternespiima võib kasutada väliselt, et kiirendada naha ja haavade paranemist. Selle antibakteriaalne mõju võib samuti aidata nahainfektsioonide puhul.

Tee pasta ternespiima pulbrist ja veest ning kasuta seda nahainfektsioonide, haavade (muuhulgas kirurgilised haavad), putukahammustuste, mädanike, hotspotide, löövete, kõrvainfektsioonide ja tsüstide puhul.

Kuidas valida ternespiima?

Ternespiima kvaliteet varieerub (nagu väga paljude toiduainete puhul). Ternespiima valimisel tasub meeles pidada:

 • otsi ternespiim, mis on pärit karjamaal kasvatatud, rBGH-vabadest (geneetiliselt muundatud kasvuhormoon) lehmadest. Meierid kasutavad rBGH hormooni piimatoodangu suurendamiseks. Aga iga geneetiliselt muundatud tootega võivad kaasneda potentsiaalsed terviseriskid.
 • veendu, et ternespiima tootja ei kasuta lehmade söödas antibiootikume. Piimatooted sisaldavad sageli mastiidi ja muude haiguste ennetamiseks antibiootikume.
 • Küsi tootjalt sõltumatut analüüsisertifikaati, mis aitab veenduda, et tootel pole kahjulikke baktereid. Jälgi ka raskemetallide või muude saasteainete olemasolu.
 • Eetiline pool – ka vasikad vajavad oma emalt ternespiima, eriti esimese 48 tunni jooksul. Seega uuri tarnijalt millal on ternespiim kogutud ning väldi neid, kus ternespiim on kogutud esimese 48 tunni jooksul.

Ternespiima annustamine

Ternespiim on tavaliselt müügil pulbrina. Andke 1/8 tl ternespiimapulbrit iga 11 kg kehakaalu kohta üks korda päevas.

Kui ostad inimestele mõeldud kapsleid, siis eelda, et annus on umbes 68 kilo kaaluvale inimesele ning kohanda seda siis vastavalt oma koera kaalule.

Ternespiima on kõige parem anda tühjale kõhule, kuid seda võib anda ka vähese kogusega jogurti, keefiri või puljongiga.

Sööda ternespiima vähemalt ühe kuu jooksul, seejärel vastavalt vajadusele.

Mõned koerad on piimatoodete suhtes tundlikud. Kuna ternespiim tuleb piimast võib tundlik koer sellele ka reageerida.

Teine aspekt on veiseliha allergiaga koerad. Üldiselt on ternespiim veiseliha talumatusega koertele ohutu. Kuid uuringud näitavad, et mõnedel võib allergia olla tugevam. Seega, kui koer on veiseliha suhtes tundlik, veendu, et ta talub piimatooteid.

Kokkuvõtteks

Mina igal juhul ostsin lemmikloomadele mõeldud ternespiima ning meie koertele see ka väga maitseb – nii Ossu, Faddu kui ka Fentu sõid seda kohe hea meelega. Ossule olen ma seda andnud nüüd umbes kaks nädalat ning mulle endale tundub, et mingit leevendust see talle pakub. Nimelt kui ta enne on pigem olnud kehvema söömisega (alati oli teda vaja sööma meelitada), siis nüüd ta lausa nõuab ise süüa ning eile õhtul ta sõi lisaks oma tavapärasele portsule (kuivtoit + märgtoit) ära ka teise portsu kuivtoitu. Kuna Ossu oli mul väiksena pikalt ka päris karmide rohtude peal, siis ma ise arvan, et tõenäoliselt on soolestik saanud ravimitest kahjustada ning ternespiim nüüd ilmselt on talle abi pakkunud. Ma igal juhul jätkan ternespiima andmist ning kindlasti anname ka tulevikus teada mis muutusi me nägime.

Kasutatud allikad:

Jaga see postitus

Comments (6)

 • Kuidas Ossu loodusest abi sai - FendaF - mõeldes Sinu lemmikule! Reply

  […] Ternespiim on nüüd ka meil müügis ning täpsemalt saad selle kohta lugeda SIIT. […]

  oktoober 19, 2020 at 09:58
 • Kristel Reply

  Mis firma või kust ostetud ternespiima kasutate? 🙂

  detsember 6, 2020 at 21:29
  • FendaF Reply

   Kohaliku Eesti tootja oma – Teadus ja Tegu OÜ oma (saab tellida kas nende kodulehelt http://www.ternetegu.ee või siis meie e-poest)

   detsember 6, 2020 at 21:32
 • Regina Reply

  Mu kassil on kontaktdermatiit. Oleme jooksnud mööda arste, abi 0. Kord läheb paremaks, siis lakub kass jälle oma kõhule haavandid. Lugesin ternespiimast ja otsustasin proovida, ütlen ausalt, erilist usku polnud. Nüüd olen kasutanud ternespiima umbes 2 nädalat, dermatiit peaagu kadunud, kassi karv lausa sillerdab ja ei ole enam mingit karvakadu, samuti määrin ternespiima pastat kassi haavakestele, aitab.. Julgen tõesti soovitada, hea kraam! Kass Pähklike ütleb igaljuhul suure aitäh ja saadab pika nurri!

  juuli 23, 2022 at 05:25
 • kyllikoik@gmail.com Reply

  Kas ternespiima ja soolestiku heaolu toidulisandit võib üheaegselt anda, näiteks samal päeval eri ajal?

  jaanuar 3, 2024 at 11:16
  • Piret Oper Reply

   Põhimõtteliselt võib. Kõhu heaolu toidulisandi osas on piirang ravimitega koos andmisel ehk 2 tundi peab olema vahet ravimi andmisega.

   jaanuar 3, 2024 at 13:59

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Tagasi lehele Tervisenurk