Tasuta transport pakiautomaati alates 49 eur

Looduslik kuivtoit

Tagasi lehele Tervisenurk
looduslik kuivtoit

Looduslik kuivtoit

Looduslik kuivtoit võib tekitada mitmeid küsimusi. Mis on vahet looduslikul kuivtoidul ning mitte looduslikul? Miks on looduslik kuivtoit parem kui teised? Kas on üldse vahet mida mu lemmik sööb? Lemmikloomapoes ei soovitata mulle looduslikku kuivtoitu – miks? Ja kas on vahet millist looduslikku kuivtoitu lemmikule anda? Kas sool ikka peaks kuuluma koeratoidu koostisesse? Üritame käesoleva blogiga vastata nendele küsimustele ning selgitada miks võiks ja peaks eelistama looduslikku kuivtoitu.

Oleme juba mitmeid aastaid proovinud oma koertele pakkuda parimat võimalikku toitu võimalikult hea kvaliteediga ning selleks on mitu põhjust:

  • meie koerad on täieõiguslikud pereliikmed
  • lemmikute eluiga on võrreldes meiega üpris lühike
  • vähendamaks võimalike terviseprobleemide tekkimise riski

Miks Winner Plus?

Winner Plus kuivtoiduni jõudsime tegelikult läbi juhuse ning esmakordselt nende kodulehte vaadates ei saanud ma kõikidest selle toidu eelistest aru. Ainus, mis mind kohe algusest kõnetas oli holistiline sari. Mida rohkem ma aga hakkasin selle toidu kohta uurima, seda rohkem jõudsin teadmiseni, et see ongi toit, mida mina tahan ja julgen oma lemmikutele anda. Need, kes on meie juures käinud, need ka teavad, et holistiline kuivtoit on lausa nii hea lõhna ja maitsega, et olen seda ka ise oma koerte kõrvalt söönud :). Kusjuures saladuskatte all ütlen, et üks meie klient teeb sama, kui koer mõne metslooma jälgedes minema paneb ning ta koera tagasi ootab. Ning päriselt me oleme isiklikult proovinud ära ka kõik kuivtoidud, mis meie valikus on – just nii kindel oleme me selle toidu kvaliteedis. Winner Plus kuivtoidu eelised:

  1. 100% looduslik kuivtoit
  2. 0 km filosoofia ehk kogu tooraine tuleb kuni 100 km kauguselt
  3. kuivtoit valmistatud Hollandis, märgtoit Saksamaal
  4. kuivtoidu valmistaja tehasel on FSSC 22000 sertifikaat
  5. kasutatakse ainult inimtoidu kvaliteediga toorainet
  6. ei ole kasutatud liha-, kala- ega kondijahu
  7. ei ole kasutatud GMO-d ega gluteeni sisaldavat teravilja

Kas sina julged süüa oma lemmiku toitu?

Minu enda jaoks on alati olnud oluline see, et toit, mida ma annan oma lemmikutele peab olema toit, mida ma julgen ka ise süüa (vähemalt proovida). Ning toit ei tohiks sisalda mitte midagi, mida ma ise ei sööks. Mina muuhulgas olen see “segane”, kes armastab krõmpskonte (kõhred on ühed maailma parimad asjad) ning söön väga hea meelega ka toorest liha. Ütlen ausalt, et enamus toite, mis täna Eesti turul on, mina proovida ei julgeks. Eriti neid, mis sisaldavad kas liha-, kala- või kondijahu. Jahu võib sisaldada ka haigeid ja surevaid loomi (sealhulgas ka nt kasvajaid) ning lisaks võib sisaldada sünteetilisi säilitusaineid, mida paki peal kirjas ei ole (ei peagi olema). Lisaks on mõned poed teinud tõlked endale sobivaks. Näiteks ühe vägagi populaarse toidu inglise keelses koostises on koostisainena toodud “duck meal” ehk pardijahu, aga e-poes on koostisena toodud “pardiliha”.

Mis asi on looduslik kuivtoit ning kuidas seda õiget valida?

Mida aga ikkagi tähendab looduslik kuivtoit? Looduslik kuivtoit – “sööt või koostisosa, mis on saadud üksnes taimsetest, loomsetest või kaevandatud allikatest, töötlemata kujul või siis nt kuumtöödeldud, sulatatud, puhastatud, ekstraheeritud, hüdrolüüsitud või kääritatud, kuid mida pole toodetud ega töödeldud keemiliselt ning mis ei sisalda keemiliselt sünteetilisi lisaaineid ega abiaineid, välja arvatud kogustes, mis võivad heade tootmistavade korral vältimatult esineda”. See viimane osa viitab siis sünteetilistele vitamiinidele ja mineraalainetele, mida lisatakse selleks, et lemmik oma vitamiinid toidust kätte saab.

Aga kuidas siis ikkagi naturaalset või looduslikku toitu valida? Kas kõik on sama toiteväärtuse ja kvaliteediga? Kahjuks ei ole, sest küsimus ei ole ainult sünteetilistes säilitusainetes, vaid ka millist toorainet on kasutatud. Inimtoidu kvaliteediga toorainele esitatakse hoopis kõrgemad nõudmised kui koertele mõeldud toidule. Kahjuks on tänases maailmas koerad suuresti veel esemed mitte elusolendid. Nt inimtoidu kvaliteediga tooraine ei tohi tehases liinilt maha kukkuda, kuna on koheselt söögikõlbmatu. Lisaks ei tohi inimtoiduna kasutada liha, mis pärineb haigetelt ja surevatelt loomadelt. Seega valides inimtoidu kvaliteediga toorainest valmistatud toidu, annad sa suurema tõenäosusega oma lemmikule kvaliteetsemat toitu.

Osad tootjad lisavad toitu ka kaaliumkloriidi, mis aga minu enda tõekspidamiste kohaselt toidu sisse ei peaks käima, kuna see on väga laialdaselt kasutuses ka väetistena. Muuhulgas on kaaliumkloriidi seostatud peensoole haavanditega. Ja muidugi tuleb jälgida ka GMO-d – paljudel juhtudel reklaamitakse, et toit on GMO vaba, kuna toidus pole kasutatud maisi, aga tegelikkuses võib pea iga tooraine olla geneetiliselt muundatud. Kas sina nt teadsid, et USA’s on heaks kiidetud ning kasutusel juba ka geneetiliselt muundatud lõhe? Tegemist samuti loodusliku toorainega, mis aga võib olla väga paljude haiguste algpõhjuseks.

Mu koera nahk ja suu hakkasid haisema, ilmselt toit ei sobi?!

Meie oleme enda koerte pealt näinud, kui palju aitab parimast toorainest tehtud looduslik kuivtoit nende tervist parandada. Sarnaselt inimestele hakkavad looduslikule toidule üle minnes toimuma kehas puhastusprotsessid. Karv, nahk ja suu võivad hakata haisema, väljaheite lõhn võib minna tugevamaks ja ebameeldivamaks. Kui su lemmik on kimpus ka mõne tervisehädaga, siis võivad ka need sümptomid minna enne paranemist tugevamaks (loe minu võitlust Ossu nahahädadega SIIT). Minu jaoks on väga üllatav kuidas enamus panevad lemmiku selliste sümptomite korral kohe tagasi vanale toidule, sest arvatakse, et see on reaktsioon uuele toidule. Kas me aga enda puhul käituksime samamoodi?

Toon näite elust enesest – mitmed aastad tagasi tahtsin saada lahti paarist liigsest kilost (mind ennast häirisid, teised neid muidugi ei märganud) ning otsustasin oma sõbranna algatusel hakata sööma võimalikult puhast toitu ehk tegin endale ka lõunasöögi tööle kaasa – sisuliselt sõin hommikul, lõunal ja õhtul toorsalatit ning kana ehk siis mitte mingeid säilitusaineid ega soola. Mis juhtus esimestel nädalatel? Reaalselt tundus nagu oleks tagasi tulnud puberteet. Mu näonahk ei ole vist elus (isegi teismelisena mitte) olnud nii hull, kui esimesed paar nädalat puhast toitu sööma hakates. Paari nädala möödudes nägin ma aga tulemust, isegi mu oma tuttavad ütlesid, et mu näonahk oli läinud hoopis klaarimaks ning selgemaks.

Miks on koertel haigusi hoopis rohkem kui varem?

Kas sina oled mõnikord mõelnud miks lemmikutel on tänapäeval hoopis rohkem haigusi kui nt 20-30 aastat tagasi? Ometigi meie lemmikud söövad väidetavalt hoopis paremini kui tol ajal. Meie peres sõid koerad enamuses jahuputru, kuhu lisati hakkliha. Kahjuks on üks põhjustest GMO, mis on uuringute kohaselt nt nii vähi kui ka maksa- ja neeruhaiguste põhjusteks. Teadlaste sõnul päästab GMO maailma, aga ilmselt meie tervise hinnaga. Samuti sünteetilised säilitusained – BHA (klassifitseeritud kartsinogeensete ainete hulka juba 2011), BHT (ekseemid, allergiad, kopsuväärarengud, kasvajad) ning etoksükiin (kõige kartsinogeensem säilitusaine, seostatakse eriti just maksakahjustustega). Lisaks ei tea keegi kui suurt rolli mängivad antibiootikumid – nii enda loomale antavad kui need, mis su lemmik endale sisse sööb teist looma süües. Samuti ei saa me mööda tänapäeval massiliselt kasutatavatest herbitsiididest ja pestitsiididest. Ja see nimekiri ei lõpe seal. Vaata dr. Karen Beckeri videot toidu säilitamisest, kus ta muuhulgas räägib ka sünteetilistest säilitusainetest SIIT.

Mida näitab FSSC 22000 sertifikaat?

Natuke ka FSSC 22000 sertifikaadist. See sertifikaat esitab kõrgendatud nõudmised toidu tootmisele (sealhulgas kõrgemad ka kui tavapärased inimtoidule esitatud nõudmised). Kogu maailma peale on kõigest 107 lemmikloomatoitu valmistavat ettevõtet, kellele selline sertifikaat on väljastatud ning Euroopas asub neist kõigest 29 (1 neist sertifikaatidest on peatatud)! Kindlasti ei tohiks seda segi ajada ühegi teise sertifikaadiga. Viimasel ajal on muutunud väga populaarseks tuua välja, et ettevõttel on ISO 9001 sertifikaat. Juhime tähelepanu, et see sertifikaat ei tähenda toidu tootmise osas mitte midagi, kuna tegemist on juhtimise sertifikaadiga. See sertifikaat pigem jälgib seda kuidas on tööprotsessid korraldatud (muuhulgas ka klientide kaebustele vastamise kord jne).

Koer satub sõltuvusse soolast ja suhkrust

Enne lemmikloomaärisse sisenemist tellisime oma koertele toitu Saksast, kuna leidsime sealt parema toidu, kui need, mida Eestis pakuti (Ziwi on kahjuks suurte koerte toitmiseks liiga kallis :)). Küll aga avastasime me mingil hetkel, et sarja osad toidud sisaldasid soola – Fenton nimelt sõi ainult pardiga krõbinaid ning esialgu arvasime, et asi on pardis. Tegelikult selgus, et ta oli täielikult sõltuvuses soolast… Kas sina teadsid, et meie lemmikud satuvad soolast ja suhkrust samamoodi sõltuvusse nagu inimesed? Muuhulgas on sool seotud neeru- ja maksahaiguste ning hüpertensiooniga (püsivalt kõrgem arteriaalne vererõhk).

USA’s tehti koertega järgnev test. Koertele pakuti kahte sorti kuivtoitu – üks, mis ei sisaldanud üldse loomset proteiini ning sisaldas umbes 5% suhkrut, teine, mis sisaldas loomset proteiini, aga samuti 5% suhkrut. Kõlab loogiliselt, et kõik koerad valisid loomse proteiiniga kuivtoidu. Järgnevalt aga suurendati esimese toidu (ehk ilma loomse proteiinita) suhkru sisaldust 25%-le, mille tulemusena 1/3 koertest valisid selle toidu vs loomse proteiiniga toidu. Sool ja suhkur muudavad sarnaselt inimesele ka sinu lemmiku maitsemeelt. Mida rohkem nad soola ja suhkrut söövad, seda rohkem nad sellest ka puudust tunnevad. See võib muuhulgas olla põhjuseks miks su lemmik keeldub teisi toite söömast. Ja kui sulle tundub, et sool peab sarnaselt inimesele kuuluma su lemmiku toidulauale, siis tuletame meelde, et 46 kilo kaaluv koera maksimaalseks päevaseks soolakoguseks on kõigest 0,3 grammi!

Kokkuvõtteks

Ma loodan, et sa võtsid aega see postitus läbi lugeda ning teed edaspidi otsused oma lemmiku toidu osas veidi teadlikumalt. Isegi, kui otsustad valida sünteetilisi säilitusaineid või nt soola sisaldava toidu, siis tee see otsus vähemalt teadlikult. Vaata mis toidus sisaldub ning arvesta potentsiaalsete riskidega. Kahjuks ei ole kõik müüdavad toidud sinu lemmiku tervisele head ega kasulikud.

Nagu me teame, siis iga organism on erinev. Mõned koerad võivad süüa väga madala kvaliteedi ning toiteväärtusega toitu ning elada ilma suuremate tervisehädadeta, aga kõik organismid ei ole ühesugused. Ossu ja Faddu on mul tervise osas nagu öö ja päev. Faddule võin ma anda enam-vähem ükskõik mida ning temaga ei juhtu suurt miskit. Ossu sööb mul nädal aega valet toitu ja me hakkame tema terviseprobleemidega nullist peale.

Sama on ka maiustega. Mõni koer võib süüa valgeid maiuseid, mida on keemiliselt töödeldud ning neil ei juhtu midagi. Teistel tekib sellest aga kas kõhulahtisus, pärmseen hakkab vohama, silmad hakkavad jooksma või hakkavad oksendama. Näiteks Peku hakkas oksendama Pedigree Dentastixi peale (teised kolm koera pole elus selle söömisel oksendanud). Ning kui vaadata mida see sisaldab, siis ma ausalt öeldes ei imesta ka :).

Sel samal põhjusel tulime me esimesena Eestis välja ka kuivtoidu bufee kontseptsiooniga – tule meile külla ning leiame koos sinu lemmikule sobiva ning meelepärase loodusliku toidu. Ning kui sa praegusel juhul ei julge/taha või ei saa meile külla tulla, aga tahaksid mõnda toitu proovida, siis lihtsalt kirjuta meile. Meie suureks südamesooviks on aidata meie neljakäpalistel sõpradel toituda võimalikult hästi!

Jaga see postitus

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Tagasi lehele Tervisenurk