Tasuta transport pakiautomaati alates 49 eur

Karvaga maiused minu koerale?! Fui!

Tagasi lehele Tervisenurk

Karvaga maiused minu koerale?! Fui!

Sellest ajast, kui meil on valikus karvaga maiused (karvadega veise kõrvad, karvadega jänese kõrvad ning karvadega hirve jalg), siis oleme tihtipeale kogenud esmast reaktsiooni stiilis fui, võigas või muu selline. Tegelikkuses on see lihtsalt elu ning karvad ja suled on tegelikult lausa mitmel moel koera jaoks kasulikud. Ja kas tõesti veise kõrv ilma karvadeta kaotab meie jaoks ära seose elusolendiga? Ma luban, et koeral pole nende karvadega mingit seost :).

karvaga maiused
Veise kõrvad karvaga

Karvaga maiused – eelised

Juba ammu on räägitud, et loom ei suuda karvu seedida. Seega on arusaadav kui tekib küsimus, et miks koer peaks sööma endale sisse asju, mida tema organism ei seedi. Tegelikult on karvade söömisel väga palju eeliseid. Sama kehtib ka sulgede kohta, aga kuna meil ei ole müügis sulgedega maiuseid, siis räägin siin karvadest :).

  1. Karvu ei seedita, seega liiguvad karvad lihtsalt läbi seedetrakti ning aitavad seda puhastada. Karvad võtavad endaga väljudes kaasa ka toidujäätmed, mis on sinna püsima jäänud. Seedetraktis olevad toidujäätmed reeglina muudavad seedimist aeglasemaks. See omakorda võib koera jaoks kaasa tuua ebamugavustunde, kuna see on soodne keskkond nii seentele kui bakteritele.
  2. Toitaineid omistab keha läbi seedetrakti seinte. Seega juhul, kui need on kaetud vanade toidujäätmetega, ei suuda koer ka kõiki vajalikke toitaineid piisavas koguses omistada.
  3. Soolestiku tähtsus koerte immuunsüsteemis on tohutult oluline, seega mida puhtam on soolestik, seda paremini suudab immuunsüsteem võidelda sissetungijatega.
  4. Samuti haaravad need karvad endaga kaasa seedetraktis olevad ussid ja nende munad, seega on karvadega tooted osaliselt ka looduslik kaitse usside vastu.
  5. Muuhulgas aitavad karvad puhastada ka hambaid – eemaldab hammastelt kattu ning hammaste vahelt väikeseid toiduosakesi, mida me muidu peaksime eemaldama hambaharja abil.
  6. Kuna karvad on oma olemuselt kiudaine, siis aitavad karvad muuta ka väljaheidet kõvemaks ning seega on koeral lihtsam oma pärakupaunu tühjendada.

Karvad ja suled ei anna küll mingit toiteväärtust, aga eelnevalt välja toodud punktide põhjal on karvadel ja sulgedel väga suur roll seedetrakti puhtana ja tervena hoidmisel.

karvaga maiused
Jänese kõrvad karvaga

Karvaga maiuste andmisel tuleb loomulikult jälgida maiuste kogust – alustuseks andke pigem korraga vähe, kuna osad koerad võivad karvu välja oksendada ning teistel võib kõhu lahti lüüa. Kõik sõltub koera organismist ning kui palju seedetraktis on eemaldamist vajavat “materjali”.

 

 

Kasutatud allikad:

  1. http://www.rawdogfoodmn.com/uncategorized/why-are-feathers-fur-important-in-our-dogs-diet/

Jaga see postitus

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Tagasi lehele Tervisenurk