Tasuta transport pakiautomaati alates 49 eur

Glükosamiin koerale – miks see vajalik on?

Tagasi lehele Tervisenurk
glükosamiin

Glükosamiin koerale – miks see vajalik on?

Enne Ossu saabumist minu ellu ma ei saanud aru glükosamiini vajalikkusest eriti just kasvava koera puhul. Ometigi mu eelmisel koeral, Bemmul, diagnoositi umbes 2 aastaselt tagumise põlve kõhre kulumine, seega hakkas ta juurde saama glükosamiini sisaldavat toidulisandit. Selles hirmus kasvas ka Faddu glükosamiini sisaldava toidulisandi abil. Rääkides aga erinevate inimestega, selgus, et enamus ei anna oma lemmikutele kasvades mitte mingeid toetavaid lisandeid liigestele. Minu kogemus – glükosamiin peaks kuuluma iga suurt tõugu isaste kutsikate toidulauale, sest selliseid probleeme nagu mul Ossuga olid, ei taha ma küll kellelegi. Teen seekord lühikese ülevaate glükosamiinist ning kust seda looduslikult leida võib.

Kiire ülevaade artiklist?

Mis asi on glükosamiin?

Glükosamiin on tegelikult kombineeritud nimi, mis koosneb glutamiinist (aminohape) ja glükoosist (suhkur). Koera organism toodab tegelikult ise glükosamiini ning see on aine, mis aitab luua molekule, mis moodustavad koera liigeste kõhre. Koera vananemisega väheneb ka tema kehas glükosamiini tootmine. Seega võivad tema liigesed muutuda jäigemaks ning lööke neelav kõhr võib hakata kuluma. Glükosamiini lisamine koera toidule võib aidata säilitada tema liikuvust. Glükosamiinil on kolm levinumat vormi:

  • Glükosamiinsulfaat – see on kõige levinum glükosamiini tüüp, mida kasutatakse osteoartriidi toidulisandites ning seda on ka kõige põhjalikumalt uuritud. Selle allikas on rohemerekarpide kestad. Küll aga saab seda toota ka sünteetiliselt laboris.
  • Glükosamiinvesinikkloriid – tuntud ka kui glükoosamiin HCL. See pärineb ka karpide kestadest, kuid ei sisalda sulfaate. See on kontsentreeritum kui glükoosamiinsulfaat, kuid mõned uuringud näitavad, et see on liigeseprobleemide korral vähem efektiivne.
  • NAG – N-atsetüülglükoosamiin – see glükoosamiini vorm on glükoosi derivaat. See on hüaluroonhappe eelkäija, mis on liigeseid määriva sünoviaalvedeliku osa. Seda saab kasutada nii liigeste kui ka seedetrakti probleemide korral ning see pärineb vähilaadsete väliskestast. Seda kasutatakse enamasti soolestiku tervise parandamiseks, mitte liigeste parandamiseks.

Liigeseid toetavates toodetes kombineeritakse glükosamiini sageli teiste koostisosadega, nagu kondroitiin või MSM (metüülsulfonüülmetaan) (ära aja sassi MMS-iga!). Need koostisosad koos võivad aidata säilitada koera liigeste kõhre.

Winner Plus valikus olevad glükosamiini sisaldavad tooted leiad SIIT.

Kutsikatele mõeldud toote, mis aitab kaasa korrektsele kasvamisele ning toetab luustiku, kõõluste, sidemete ja liigeste õiget arenemist. Ideaalne toode suurtele koertele või tõugudele, kellel on eelsoodumus liigeste probleemidele, leiad SIIT.

Miks on glükosamiin vajalik?

Glükosamiin on looduslik põletikuvastane aine ning seetõttu ka väga populaarne toidulisand nii inimeste kui lemmikloomade puhul, kuna võib aidata parandada nii liikuvust kui ka liikumisulatust. Muuhulgas võib see aidata aeglustada koera liigeste vananemisprotsessi.

Nagu varasemalt mainitud, siis glükosamiini toodetakse loomulikult liigestes, kus see koos kollageeniga toodab ja parandab kõhre. Terve kõhr on oma olemuselt painduv ja käsnjas ning toimib liigestes amortisaatorina. Sünoviaalvedelik määrib loomulikult liigeseid ning vedelikku tekib just liikumisel. Glükosamiin võib aidata säilitada kõhre viskoosset konsistentsi.

Koerad vajavad umbes 500 mg glükosamiini päevas ca 11 kg kehakaalu kohta.  Kui lisad oma lemmiku toidulauale mõne allpool toodud toidust, saab ta palju looduslikku glükosamiini. Näiteks veise hingetoru koosneb enamasti kõhrest, mis sisaldab umbes 5% glükosamiini. Ca 30 grammine hingetoru tükk annab koerale üle 1400 mg glükosamiini. Kasvõi üks kanajalg sisaldab umbes 400 mg glükosamiini.

Glükosamiini allikad

Rohelised rannakarbid

Rohelised rannakarbid sisaldavad suures koguses glükosamiini. Uuringud on tõestanud, et need vähendavad artriidi sümptomeid koertel. Rohelised rannakarbid on rikkad glükosaminoglükaanide (ehk GAG-de) poolest. Mõned eriti olulised GAG-id on kondroitiinsulfaat ja hüaluroonhape. Mõlemaid kasutatakse paljudes artriidi toidulisandites. Kuid neid leidub looduslikult rohelistes karpides.

Rohelised rannakarbid on pärit Uus-Meremaalt, nii et neid on raske värskena leida. Küll aga saab osta koertele mõeldud roheliste karpide õli või pulbrilisi toidulisandeid. Veendu, et toode oleks külmekstraheeritud või külmkuivatatud, kuna kuumus hävitab toitained. Ja pulbri puhul tasub veenduda, et selles oleks ikka õli sees. Otsi pulbrit, mis sisaldab vähemalt 6% rasvhappeid. Järgi pakendil olevaid annustamisjuhiseid. Kui ostad inimestele mõeldud toote, eelda, et see on mõeldud ca 70 kilo kaaluvale inimesele ja kohanda kogus oma koera kaalule vastavaks.

NB! Osad toidud sisaldavad rohelisi merekarpe, seega kui Su lemmikul on liigestega probleeme, tasub eelistada just toitu, mis sisaldab rohelisi merekarpe.

Looduslik munakoore membraan

Tegemist on õhukese membraaniga, mis asub munakoore siseküljel. Munakoore membraan sisaldab looduslikult esinevaid glükosaminoglükaane, mis aitavad säilitada kõhre ja sünoviaalvedelikku, mis kaitsevad koera liigeseid. See on suurepärane toidulisand artriidiga koertele, kuna võib aidata valu vähendada. See parandab ka liigeste funktsiooni.

Inimestel tehtud uuringud on näidanud suurepäraseid tulemusi liigesevalu ja jäikuse leevendamisel. Lisaks on olemas ka uuringud, mis näitavad tõestatud kasulikkust ka koertele. 6-nädalases uuringus 51 koeraga leiti, et võrreldes platseeboga paranes valu 23,6% ja elukvaliteet paranes 26,8%. Uuringus mõõdeti ka muutusi kõhre lagunemise biomarkeri CTX-II seerumitasemetes. See näitas 47,9% paranemist.

Kui ostad valmis toodet, siis veendu, et ostetud munakoore membraan kannaks NEM® registreeritud kaubamärki. Andke oma koerale 60 mg ca 4,5 kg kehakaalu kohta päevas. Muidugi võid alati ise selle membraani munakoore seest lahti koorida.

Toidud, mis on head glükosamiini allikad

Hingetoru

Hingetoru koosneb kõhrest, mis on rikas glükosamiini ja kondroitiini poolest. Kõige lihtsam on leida veise hingetoru, kuid hea õnne korral võid leida ka lamba või kitse hingetoru.

Looduslike toitude eelis on see, et keha tunneb toitained ära ja omastab neid kergesti. Enamik koeri naudib terve toore hingetoru närimist (Ossu ja Faddu muideks ei naudi) või võid anda neile ka dehüdreeritud kujul maiusena.

Kodulinnu jalad

Kodulindude jalad on täis koertele mõeldud looduslikult esinevat glükosamiini. Võid anda kuivatatult maiusena või kasutada toorena osana tema einest (suvel palavaga on eriti hea anda neid külmutatuna). Küünte pärast ei ole vaja muretseda, need lähevad hästi alla! Kuivatatud pardijalad leiad sa SIIT.

Veise või sea sabad

Sabad koosnevad kõhrest, mida ümbritseb liha. Kõhred on moodustatud 5% glükosamiinist. Seega on härja või sea sabad veel üks hea viis pakkuda oma lemmikule looduslikku glükosamiini.

Veise nukid

Veise nukkidel on palju kõhre ja koertele meeldib neid suuri luid närida. Hea nukk võib pakkuda tunde meelelahutust ja see on koertele väärtuslik glükosamiini allikas.

Koorikloomade karbid

Koorikloomade karbid sisaldavad glükosamiini ka koertele. Paljud laboris valmistatud toidulisandid sisaldavad karploomadest ekstraheeritud glükosamiini. Üheks variandiks on anda oma lemmikule looduslikku allikat – koorikloomade karpe, nt krevetid. Glükosamiinirikkaks puljongiks saad valmistada ka mis tahes koorikloomade karpe, kui hautada neid paar tundi vees.

Kondipuljong

Rikkaliku želatiinse kondipuljongi valmistamine on veel üks suurepärane viis pakkuda oma koerale looduslikku glükosamiini. Seda on lihtne valmistada, kuigi see peab pliidil (või aeglases küpsetajas) hauduma umbes 24 tundi. Kondipuljongil on lugematu arv tervisega seotud eeliseid ning see on täis glükosamiini ja muid liigeseid toetavaid toitaineid.

Kokkuvõte

Kui su koera liikumine on veidi kange või teda kimbutab artriit, siis kindlasti tasub juurde anda glükosamiini sisaldavat toidulisandit, sest looduslikest vahenditest ei pruugi enam piisata. Samuti mina annaks toidulisandit juurde ka kasvavale koerale. Muudel juhtudel võiksid lihtsalt lisada oma lemmiku toidulauale glükosamiini sisaldavaid toiduaineid. Seda kõike sellepärast, et meie lemmikute liigesed saavad tohutu koormuse – järsud hüpped, sööstud jms.

Uuringud näitavad, et isegi sünteetilisel glükoosamiinil on väga vähe kõrvaltoimeid. Mõnel koeral võib glükosamiini lisanditest tekkida kerge seedehäire, aga see möödub kiirelt.

Nagu ülalpoolt lugeda, on palju looduslikke viise, kuidas anda oma koerale glükosamiini ilma sünteetilisi toidulisandeid või kahjulikke mittesteroidseid põletikuvastaseid ravimeid kasutamata. Kui vähegi võimalik, tasub eelistada loodusest pärit toite, et hoida oma koer liikuvana ja valuvabana!

 

Kasutatud allikad:

 

Jaga see postitus

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Tagasi lehele Tervisenurk