Tasuta transport pakiautomaati alates 49 eur

Avokaado – koertele ohutu ja kasulik!

Tagasi lehele Tervisenurk
avokaado

Avokaado – koertele ohutu ja kasulik!

Mingil veidral põhjusel on avokaado väga tihti kategoriseeritud kui koerale ohtlik köögivili. Mina lugesin juba ammu avokaado ohutusest ning muuhulgas ka kasulikkusest ning olen ka oma koertele seda aeg-ajalt pakkunud. Siiski siiani ei ole nad väga sellest huvitatud olnud. Kui aga pakkusin seda neile paar päeva tagasi, sattusid mõlemad sellest vaimustusse. Ossu lausa nii, et ila voolas :). Toon allpool ära Dr. Karen Shaw Becker artikli avokaado kohta.

Avokaado – kust on tulnud arvamus, et see on koertele ohtlik?

Avokaadot nimetatakse inimeste mõistes üheks supertoitudest, aga miskipärast on väga levinud arvamus, et koertele on see ohtlik. Dr. Karen Shaw Becker ütleb, et tegemist on müüdiga, kuigi avokaado puhul tuleb arvestada mõningate hoiatustega. Tõsi on see, et avokaado viljaliha (sama osa, mida sa ise sööd) pakub kiudaineid, folaate (veeslahustuv B grupi vitamiin) ja vitamiine K, B5 (pantoteenhape), B6 ja C, lisaks veel ka kasulikud rasvad.

Müüt, et avokaado on koertele ohtlik, sai alguse 1994 aastal, kui Onderstepoort Journal of Veterinary Research’is avaldati juhtumiuuring, milles märgiti oletatav avokaado mürgisus kahel koeral.

Uuringus toodi välja, et need kaks koera “armastasid avokaadosid” ning lisaks esinesid neil sümptomid, mis olid sarnased kitsede, lammaste ja hobuste sümptomitega, kes olid saanud avokaadost mürgisuse, eeldati, et avokaadod on ka koertele mürgised. Oluline erinevus on aga see, et need kaks koera elasid Lõuna-Aafrika viljapuuaia lähedal ning sõid regulaarselt terveid avokaadosid ning lisaks muid taimeosasid (suure tõenäosusega seetõttu, et nad nälgisid).

Väldi varsi, lehti, seemet, nahka ja puukoort!

Avokaado varred, lehed, seeme, nahk ja puukoor sisaldavad persiini, fungitsiidset toksiini. Kui koer sööb eelpool nimetatud osasid suures koguses, on võimalik, et tal tekib mürgisus. Õnneks enamus koeri ei tunne reeglina lehtede ja puukoore vastu mingit huvi ning üldiselt ei ole neil nendele ka ligipääsu (isegi kui koer sööb valimatult kõike).

Hoopis sagedasem probleem võib olla koer, kes ahmib sisse põrandale kukkunud avokaado seemne, mis kujutab endast võõrkeha ummistuse ohtu söögitorus, maos või soolestikus. Isegi Pet Poison Helpline ütleb, et avokaado seemnest põhjustatud ummistus on hoopis suurem risk kui avokaados sisalduv persiin.

Kokkuvõttes on hea koerale pakkuda avokaadot, lihtsalt ära paku talle varsi, lehti, seemet, nahka ega puukoort. Tulles aga tagasi persiini juurde, siis avokaado viljaliha sisaldab seda väikeses koguses, küll aga võib see ühend väikestes kogustes tervisele avaldada hoopis positiivset mõju, näiteks tapab vähirakke.

Uuringu kohaselt on avokaado ekstrakt koertele ohutu

Avokaado ohutuse poolt räägib ka 2012. aastal läbi viidud uuring, milles hinnati tervetele täiskasvanud koertele söödetud avokaado viljaliha, naha ja seemne ekstrakti. Negatiivseid tulemusi ei leitud ja teadlased märkisid: “Täiskasvanud koerad talusid hästi kuni 1,1% avokaadoekstrakti sisaldavat dieeti ja see ei avaldanud kahjulikku mõju tervisele.”.

Sageli öeldakse, et kui koer sööb suures koguses avokaado viljaliha, võib kõrge rasvasisalduse tõttu tekkida koeral pankreatiit (kõhunäärmepõletik). See on järjekordne ​​müüt. Kuigi on tõsi, et kõrge rasvasisaldusega toit võib põhjustada pankreatiiti, eriti väikestel koertel, on probleemiks hoopis küpsetatud rasvad.

Avokaados sisalduv toorrasv pole mitte ainult tervislik rasv, vaid avokaado sisaldab ka lipaasi, ensüümi, mis on vajalik rasva lagundamiseks, muutes seega avokaados oleva rasva kergesti seeditavaks ja omastatavaks. Lisaks sellele, et avokaado pakub su koerale olulisi toitaineid ja tervislikke rasvu, aitab avokaado söömine koeral paremini omastada ka rasvlahustuvaid vitamiine nagu A, D E ja K.

Avokaadot andes lõika see pooleks, eemalda seeme ja nahk ning paku oma koerale väike kogus viilutatud või kuubikuteks lõigatud viljaliha. Suvel proovige avokaadoviile värskendava maiuse saamiseks külmutada.

Avokaadod on ohtlikud osadele loomadele

Nagu eelnevalt räägitud, siis avokaado viljaliha on koertele täitsa ohutu. Küll aga ei ole see kõikide loomade puhul nii. Nt hobused jäävad avokaado söömisest tõsiselt haigeks, mis võib põhjustada mastiiti, suu, pea, kaela ja rindkere turset, südamekahjustusi ning isegi surma. Mõned linnuomanikud on teatanud ka kõrvalmõjudest teatud linnuliikide puhul.

Kui sul on kahtlus, kas mõni toit on sinu lemmikule ohutu või ohtlik, on alati mõistlik küsida seda oma veterinaarilt või mina pigem soovitan guugeldada ja vaadata mida dr. Karen Shaw Becker selle kohta räägib. Muuhulgas ütleb dr. Becker, et koerale ei ole ohutud ka sõstrad.

Kokkuvõtteks

Kui annad oma koerale avokaadot esimest korda, siis kindlasti tasub alustada väikese kogusega – jälgi kuidas sinu koer sellele reageerib. Igal juhul ei tasu köögi- ja puuviljadega üle pingutada ehk lisa toidule ikka väikeste koguste kaupa :).

Küll aga tasub arvestada, et paljud inimestele sobilikud puu- ja köögiviljad on lemmikute jaoks üsna tervislikud ja nauditavad. Nende hulka kuuluvad nt avokaadod, melonid, seened, spinat ja arbuus. Dr. Becker’i sõnul on värske toidu lisamine koera dieedile vägagi soovitatav, kuna see pakub nii vaheldust kui ka väga vajalikke toitaineid, mis aitavad toetada nii tervist kui pikaealisust.

 

Kasutatud allikad:

Jaga see postitus

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Tagasi lehele Tervisenurk