Tasuta transport pakiautomaati alates 49 eur

Päikesekaitse ja koer

Tagasi lehele Tervisenurk
päikesekaitse

Päikesekaitse ja koer

Ma arvan, et enamusele meist ei tule isegi mõttesse kas meie lemmikud vajavad päikesekaitset. Ei olnud ka mina selle peale enne mõelnud kui lugesin vastavasisulist artiklit. Tegelikult kõik koerad selgelt ei vajagi, sest neil on kaitseks karv. See on ka põhjuseks miks koeri ei tohiks suveks paljaks ajada. Kui kellelgi tekib küsimus, et kes seda teeb, siis ma tean paari juhtumit, kus loomaomanik on arvanud, et teeb sellega koerale head. Väljas on palav ning tundub, et see karv on koerale koormaks ning tal on selle tõttu palav. Tegelikkus on aga vastupidine – karv aitab hoida suvel koera ka jahedana ning muuhulgas kaitseb päikese eest. Millistele koertele aga on päikesekaitse vajalik? Ja milline toode on koerale ohutu?

Päikesekaitse ja kes seda vajab?

Kõik koerad ei vaja päikesekaitset, aga toome ära 4 juhtu millal võib seda vaja minna:

  • su koer on õues olemise entusiast – kui su koerale meeldib veeta terve päev kas rannas, basseini ääres või matkarajal;
  • su koeral on lühike karv – kas su koeral on loomulikult lühike karv? Sulle meeldib oma koera karv suveks väga lühikeseks lõigata? Kui vastus ükskõik kumbale küsimusele on jah, siis peaksid sa jälgima kui palju su koer päikese käes aega veedab. Lühikarvalistel koertel esineb sagedamini päikesepõletust võrreldes pikakarvaliste koertega.
  • su koera kehal on karvutu laik – olgu selleks siis kirurgilised sisselõiked, karvutud piirkonnad või paljas kõht. Ükskõik millisel juhul neist vajab koer päikesekreemi, kui ta viibib päikese käes üle 15 minuti.
  • su koeral on hele nina – heleda ninaga koerad vajavad päikese eest täiendavat kaitset.

Päikesekreem ja koer

Looduslike õlide efektiivsus ja päikesekaitsefaktori mõõdetavus on pidevaks vaidlusobjektiks. Jah, nahavähk on sagenemas, kuid samaaegselt suureneb ka keskkonnamürgitus ja alatoitumus. Kaubanduslikus päikesekreemis leidub palju mürgiseid koostisaineid. See mürgisus on koerte jaoks suur probleem, kuna nad lakuvad oma nahka ja karva.

Seetõttu ei tohiks kasutada ka inimestele mõeldud päikesekreeme, kuna need sisaldavad kahjulikke kemikaale. Muuhulgas sisaldavad neid ka beebidele mõeldud päikesekreemid. Isegi koertele mõeldud päikesekreemid ei pruugi olla nii ohutud, kui väidetakse, et on.

Loomade jaoks on kiidetud heaks päikesekreemid, mis sisaldavad looduslikke koostisosasid, mis väidetavalt on ohutud ka lakkumiseks ja alla neelamiseks. Tegelikkuses on sama nagu toitude puhul “täiesti looduslik” tähendab lihtsalt seda, et koostisosad on looduslikud. See aga ei tähenda, et kõiki neid võiks ja peaks koer alla neelama.

Näiteks võib koostisainete seast leida:

  • DMDM hüdantoiini, millel on kõrge toksilisuse hinnang;
  • propüleenglükooli, mis on nahka ärritav ja korduva kokkupuute korral organitoksiin;
  • oktonoksaat, mis toksilisuse skaalal saab 6 punkti. See võib häirida kilpnäärme funktsiooni;
  • oksübensoon saab toksilisuse skaalal 8 punkti, mis imendub kiiresti ja käitub kehas östrogeeni sarnaselt.

Nii oktonoksaat kui oksübensoon on nahaallergeenid koos sorbitaanseskvioleaadiga.

Parim päikesekaitse koerale?

Selleks, et kaitsta oma koera päikese eest algab sellest, et me limiteerime aega mis ta päikese käes veedab. Viieastmeline tee lihtsa päikesekaitse juurde:

  • ära lase oma koeral viibida liiga kaua päikese käes
  • mängi temaga kohtades, kus on ka varju
  • püsi toas 11-16 vahel, kui päike on kõige intensiivsem
  • kõige kuumemal ajal jäta oma koer koju
  • kaalu hingavat riietust riskirühma kuuluvatele koerte puhul

Järgmine samm on kaitsta oma koera läbi toidu. Sa ei saa olla rohkem looduslik kui anda oma lemmikule nii köögivilju kui ka rohelist. Täistoit ehk töötlemata toit võib aidata kaitsta UV-kiirguse eest, suurendades naha antioksüdantide taset. Kuigi need toidud ei asenda päikesekaitset pikaajalise päikese käes viibimise korral, võiks need olla osa sinu koera suvisest toidumenüüst.

Lisaks tasub vähemalt suvel and juurde ka toorest liha. Töötlemata liha sisaldab suuremas koguses aminohapet histidiini, mis aitab nahal kaitsta end molekulaarse kahjustuse eest, tootes urokaanhapet.

Lisa punaseid köögi- ja puuvilju. Nii arbuus kui tomat on kõige lükopeeni sisaldusega (punane UV-kiirgust blokeeriv karotenoid). Tomatid tasub enne ära keeta, kuna see tagab, et koer lükopeeni ka omastab.

Anna juurde täiendavaid antioksüdante – toite, mis sisaldavad klorofülli ja astaksantiini. Klorofüll, astaksantiin ja rohelised lehtköögiviljad sisaldavad antioksüdante, mida nimetatakse karotenoidideks. Karotenoidid sisaldavad taime päikesekaitsevahendeid ja aitavad kaitsta nahka UV-kiirguse eest. Spinat, lehtkapsas, porgand, palmkapsas ja brokoli on samuti suurepärased näited karotenoididerikastest lisanditest.

Lisa vajalikke rasvhappeid toidule. Veendu, et koer saaks õiges suhtes omega-3 ja omega-6 rasvhappeid.

Looduslik päikesekaitse

Porgandiseemneõli: Porgandiseemneõlil on keskmine päikesekaitsefaktor (SPF) umbes 35. Oluline on kasutada külmpressitud porgandiseemneõli, mis on valmistatud just porgandiseemnetest. Ära kasuta porgandiseemne eeterlikku õli, vaid spetsiaalselt porgandiseemnetest valmistatud külmpressitud õli. Kanna õrnalt väike kogus porgandiseemneõli koera nahale päikesekaitseks.

Punase vaarika seemneõli: jah, veel üks põhjus armastada vaarikaid. Sellel õlil on laia spektriga päikesekaitsefaktor (SPF) 20. Sega vaarika seemneõli teiste õlidega nagu nt sheavõi, oliiviõli või kookosõli. Kasuta kindlasti külmpressitud õlisid.

Toon siinkohal ära ühe retsepti kodus valmistatud päikesekreemi jaoks, mis on valmistatud erineva SPF tasemega õlidest.

Koostisosad:

  • 30 ml rafineerimata kookosõli
  • 15 ml sheavõid
  • 30 ml punase vaarika seemneõli
  • 7,5 ml külmpressitud porgandi seemneõli (mitte eeterlik õli)
  • 2 tilka lavendli või rooma kummeli eeterlikku õli

Juhised:

  1. Sega õlid potis ning kuumuta madalal kuumusel 20 minutit.
  2. Lisa eeterlikud õlid ja sega 2 minutit. Kata kaanega ja lase jahtuda.
  3. Vala pehmesse konteinerisse, et saaksid vajadusel konteinerit pigistada õli kätte saamiseks.
  4. Enne kasutamist testi tundlikkust enda ja oma koera väikesel kehapinnal enne õli suuremale alale kandmist.

Pea meeles:

  1. Parimad on orgaanilised, külmalt pressitud ja rafineerimata õlid.
  2. Õli kvaliteet võib mõjutada päikesekaitsetegurit (SPF), seega ole hoolikas koostisosade ostmisel.
  3. Kasuta alati nende ettevõtete tooteid, kes suudavad kinnitada oma toodete teavet.

Kõik looduslikud päikesekaitsevahendid on suurepärased. Siiski, kõige efektiivsem on tervemõistuslik lähenemine. Ole ettevaatlik ning pea meeles millal on aeg lõpetada päikese käes viibimine ning minna siseruumidesse. Selliselt vähendad sa päikese käes viibimist ja võimaldab sul ohutult nautida oma lemmiktegevusi õues koos oma neljakäpalise sõbraga.

 

Kasutatud allikad:

Jaga see postitus

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Tagasi lehele Tervisenurk