Tasuta transport pakiautomaati alates 49 eur

Giardiaas – kas saab kodus ravida?

Tagasi lehele Tervisenurk
giardiaas

Giardiaas – kas saab kodus ravida?

Mina kuulsin giardiast ning giardiaasist kõigest umbes pool aastat tagasi. Igaks juhuks selgitame ära mõistete vahe – giardia on parasiit ning giardiaas on haigus, mida koer põeb. Nimelt kui minu koerad veel kutsikad olid, siis sellisest parasiidist nagu giardia veel ei räägitud. Nagu eelpool öeldud, on giardia puhul tegemist parasiidiga, kes toitub ellujäämiseks teistest elusorganismidest (nagu koerad). Koera sisse sattudes võtab ta koera sisikonda oma koduna ning tekitab infektsiooni. See omakorda nõrgendab sinu lemmiku peensoolt – tekivad raskused vee ja toitainete omastamisel. See võib viia korduva kõhulahtisuseni ehk tekivad raskused nii kaalu säilitada kui ka kaalus juurde võtta. Veterinaarid määravad giardiaasi raviks antibiootikumikuuri, aga nagu me teame, siis antibiootikum hävitab ära kõik bakterid (nii head kui halvad). Kas saab aga ka ilma antibiootikumideta?

Kusjuures tõesti on võimalik allpool toodud koduste vahenditega giardiast lahti saada. Paar nädalat tagasi kirjutas meile ühe neljakäpalise kliendi omanik, kelle koer oli kevadel saanud giardiaasi diagnoosi ning loomulikult kaasnes sellega ka antibiootikumiravi. Antibiootikumiravist taastumine võttis sellel koeral aega umbes 6 kuud, seega kui septembris oli omanikul taaskord kahtlus, et koeral võib olla giardiaas, küsis ta meie käest nõu. Ta oli väga hea eeltöö ise ära teinud – andnud koerale juba nelki ning küüslaugugraanuleid, meie soovitasime juurde lisada veel koldjuure ning ternespiima (tugevdab immuunsust). Ja üllatus-üllatus, asjad toimisid – 1 nädalaga oli väljaheide taas korras. Omanik küll hetkel veel jätkab küüslaugugraanulite ning ternespiimaga.

Giardiast täpsemalt

Giardia on ainurakse parasiit, mille koer võib endale külge pookida. Giardial on ka kaks eri vormi:

 • kasvav parasiit, mis elab nakatunud looma maos
 • tsüstiline faas, mis väljutatakse väljaheitega

Tsüstiline vorm suudab keskkonnas elus püsida mitu kuud ning seda eriti vesistes või niisketes oludes (meie Eesti vihmane sügis ja kevad sobivad seega talle ideaalselt).

Kui sinu lemmik neelab kogemata tsüsti (loomorganismi püsivorm) alla, liigub parasiit lemmiku soolestikku. Seal areneb tsüstist kasvav vorm, mis toitub sinu lemmiku siseseinast. Mõned kasvavad vormid muutuvad uuesti tagasi tsüstiliseks vormiks ning umbes 5 kuni 12 päeva pärast võib su lemmiku väljaheites sisalduda nakkust edasi kandev tsüst.

Koer võib nakkuse saada:

 • puutudes kokku teise looma nakatunud väljaheitega
 • püherdades või mängides saastunud pinnal
 • limpsides ennast peale kokkupuudet saastunud pinnaga (nt hoiukodus)
 • juues saastunud vett

Uuringute kohaselt püsib giardia kauem elus külmades temperatuurides. Näiteks vees, mille temperatuurid on alla 10º C, püsib giardia elus 1 kuni 3 kuud vs vees, mille temperatuurid on 37º C või rohkem, püsib ta elus vähem kui 4 päeva.

Väga levinud on, et koer saab giardia just kevadel. Lume sulades võib see vesi sisaldada ka väljaheidete jääke, mis sisaldavad giardia algloomi. Kui su koer joob sulanud lompidest võib ta nakatuda ka giardiaga.

Giardiast on keeruline vabaneda kuna keskkond, kus koer viibib võib üsna kergelt jääda saastunuks. Seega pead olema väga hoolikas ka tema enda aseme ja ruumi süvapuhastamiseks.

Kuidas aru saada, et koeral on giardia?

Giardiat ei ole kerge tuvastada, seega võib ta sinu lemmiku kehas mõnda aega elutseda nii, et sa ei teagi. Kui sa aga kahtlustad giardiat, jälgi oma koera väljaheidet järgmiste sümptomite osas:

 • ebatavaliselt pehme
 • kummaliselt või kehvasti vormi võtnud
 • kahvatut või rohekat värvi
 • väga halva lõhnaga
 • sisaldab lima
 • tundub rasvane
 • väljaheites leidub verd
 • sinu lemmikul võib olla vahelduv kõhulatisus. Mõndade koertel võib esineda ka oksendamist. Kui infektsioon püsib nädalaid, võib su koer kaotada ka kaalu.

Lemmikul võib esineda korduv kõhulahtisus. Mõned koerad võivad lisaks ka oksendada. Ning kui nakatumine kestab üle paari nädala võib su lemmik kaotada ka kaalu.

Kas sa võid oma lemmikult saada giardiaasi?

Tehniliselt on giardiaas zoonootiline haigus, mis tähendab, et erinevad liigid võivad selle saada. Õnneks on uuringud leidnud,et giardia ei liigu väga kergelt liikide vahel. Lisaks on koertel ja inimestel eri tüüpi giardiat. Küll aga kui su lemmikul on giardiaas, siis võta kasutusele mõistlikud ettevaatusabinõud:

 • pese regulaarselt käsi (eriti peale väljaheidete korjamist)
 • puhasta korralikult oma lemmiku aset, mänguasju, toitu ja veenõusid
 • puhasta majapidamispindu
 • aiatööde puhul kanna kindaid, et sa ei puutuks kokku nakatunud väljaheitega
 • hoia keskkonda kuivana, kuna giardia armastab niiskeid tingimusi)

Looduslikud ravimid giardiaasi raviks

Läiklehine mahoonia ehk oregoni viinapuu

Läiklehine mahoonia on efektiivne looduslik antibiootikum ning maksa toonik, mis suudab parasiite rünnata.

Annustamine – 12 tilka tinktuuri 9 kilo kehakaalu kohta igapäevaselt

Hoiatus! Ära anna tiinetele või maksahaigusega koertele

NELK

Nelk toimib hästi selliste parasiitide vastu nagu giardia. Toime võti on nelgis sisalduvas õlis. Ühes uuringus leiti, et nelgi eeterlik õli võib pärssida parasiitide kasvu. Samuti toodi uuringus välja, et eeterlik õli võib tappa peaaegu 50% parasiitidest.

Hoiatus! Ära ületa soovitatud kogust. Suuremad doosid võivad olla toksilised ning seda eriti just väikeste koerte puhul.

Annustamine – üks nelk umbes 4,5 kilo kehakaalu kohta iga päev. Võid ka segada näpuotsatäie nelgi pulbrit oma koera toidu sisse.

KÜÜSLAUK

Küüslauk on ohutu viis koera immuunsüsteemi tõstmiseks. Allitsiin, üks küüslaugus sisalduvaid ühendeid, on efektiivne parasiitide vastu. Allitsiini saab vabastada kui lased küüslaugul peale koorimist ja hakkimist 15 minutit seista.

Annustamine – väikesed koerad kuni 1/4 küünt 2 korda päevas, keskmise suurusega koerad 1/2 küünt 2 korda päevas, suured koerad kuni 3/4 küünt kaks korda päevas ning ülisuured koerad kuni 1 küüs kaks korda päevas

Hoiatus! Ära anna küüslauku koerale, kes võtab kas tsüklosporiini või verevedeldajaid.

Küüslauk on koertele õigetes kogustes ohutu. Loe täpsemalt SIIT!

KOLDJUUR

Kui kombineerida koldjuur küüslauguga on see väga efektiivne giardia suguste parasiitide vastu.

Annustamine – pulbri kujul sega toiduga ning kasuta 1 teelusikatäit umbes 9 kilo kehakaalu kohta. Võid teha ka teed – sellisel juhul 1/4 tassitäit umbes 9 kilo kehakaalu kohta päevas. Kui kasutad tinktuuri, siis 5-10 tilka umbes 9 kilo kehakaalu kohta 2-3 korda päevas.

Ettevaatust! Koldjuurt ei soovitata kasutada üle nädala aja järjest!

Kuidas giardiaasi vältida?

Alati on parem giardiaasi ära hoida kui seda üritada ravida. Nagu ka eelnevalt mainisime, siis giardiaasi on keeruline ravida, aga õigete abivahenditega on võimalik giardiast siiski lahti saada.

Üks olulisemaid asju on hoida oma koera keskkond puhtana – nii hoovis kui toas. Väljaheites sisalduvad parasiidid on paljale silmale nähtamatud. Seega hoides oma lemmiku kuudi, toidu- ja veekausid ning lemmik mänguasjad puhtana on väga oluline. Ja kindlasti korista ka aiast kõik väljaheited regulaarselt kokku!

Nakatunud vesi on väga suur giardia allikas. Seega jälgi, et su lemmik joob ainult puhtast allikast. Ära lase tal juua ojadest või järvedest.

Kasutatud allikas:

 • https://www.dogsnaturallymagazine.com/naturally-get-rid-of-giardia-in-dogs/

Jaga see postitus

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Tagasi lehele Tervisenurk